Ventilatori

jurodivi

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
15.08.2011
Poena
63
Stigli su mi ventilatori, TT Toughfan 12, 2 pack za 35€.
Deluju kvalitetno, teški su, Arctic P12 deluje kao igračka pored njih...u pakovanju su obični i dugački šrafovi (za hladnjake), spliter i LNA (Low Noise Adapteri). LNA adapteri bi trebalo da ograniče max brzinu na 1500 RPM, standardno je 2000 na ovoj verziji.
Stavio sam jedan na hladnjak Liquid Freezera i dva kao intake za kućište, da duvaju u grafiku. Prvo sam stavio LN adaptere na ta dva ali je ploča projavljivala nebulozne RPM cifre i nešto je zezalo pa sam ih skinuo i sada rade lepo. Ne znam da li je do adaptera ili do (nove) ploče...

Anyway, veoma su tihi. Nakon Arctica i famoznog brujanja na 1000 RPM, ovo je milina. Fino i uvlače, iako trenutno rade na minimalnih 500 RPM, osećam struju vazduha kad stavim ruku na mrežu kućišta.
Videću kako se ponašaju kad opteretim sistem, samo što sam ih stavio...Prvi utisak je pozitivan.

PS: zaboravih da pomenem: kablovi su 90cm dugi! Ne znam na kojim su drogama...morao sam da ih zavlačim okolo i pravim petlje jer su mi headeri na 15-ak cm od ventova. Stvarno mi nisu jasni...

Poslednja izmena:

dexx01

Flash Drive
Učlanjen(a)
15.02.2020
Poena
8
Evo i ja da pitam kako da unapredim hladjenje....:)

Kućište Cooler Master Scout 2 , MB MSI b450a-pro, CPU 2600, VGA RX570. Trenutno imam stock CPU vent, kao i 4xArctic P12 120mm PWM. Napred sam stavio dva (umesto originalnih) da uvlače, pozadi jedan i gore jedan da izvlače. Ostalo je mesta za ventove: gore jedan, dole jedan i u bočnoj strani dva, svi 120mm. Planiram promenu monitora uskoro, verovatno neki 34UltraWide 3440x1440, i u perspektivi (kada/ako se unormale cene) da predjem na neku RTX grafu...Hteo bih da komp bude što tiši... E da, pazario sam Asus Strix 750w...

Prvo pitanje za napajanje. Onaj "prekidač za tišinu", logično, uvek treba da je uključen? Nije problem da bude non-stop ulključen?

CPU kuler - možda je greška što u startu nije uzeto nešto bolje. Imam kupljen onaj LC CC-120 i jedan P12 da zamenim originalan, LC-ov. Da li da ga postavim, ili da idem na nešto malo bolje? Npr Arctic Freezer 34 ili Freezer 34 esports duo. Da li je duo dosta bolji od "običnog", da li vredi razlike u ceni? Npr. duo sam našao samo u jednoj radnji, 6200din, dok single ima za oko 3500din. Da li vredi dodatno kupovati, ili ovaj LC montirati?

Da li ubaciti još, npr. dva ventilatora? Jedan gore da izvlači, tu nema dileme, ali da li onaj što uvlači da se stavi dole, ili na bočnu stranu? Ako bi bio dole, ima zgodan filter, i to je ok. Šta mislite?

Zamenom monitora, a dok ne pazarim RTX, mislim da će, zbog rezolucije, RX570 biti "u goloj vodi", pa sam i zato mislio da malo pojačam hladjenje....

Vidim da postoje i eksterni programi za podešavanje ventova, ali bi ih ipak podešavao iz bios-a. Ali da to bude neki sledeći post...;)

Čika_Kure

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
04.11.2010
Poena
113
^ Odgovorio sam ti na PP gde imaš DUO jeftinije za 5700 din, nego mene interesuje da li se na ovaj Arctic Freezer 34 esports mogu montirati i ventovi od 14cm i ako može da li bi se timo išta postiglo u pogledu smanjnja buke i boljeg hlađenja?

Dogzilla

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
06.12.2013
Poena
28
Sa najlonskim vezicama / zip-ties i malo vremena moze bilo koji ventilator na bilo koji heatsink xD. Tise ce uvek biti sa kvalitetnim 140mm ventilator (ili sa jednim od ova dva 120mm: Noctua NF-A12x25 / Thermaltake Toughfan 12, posto su od specijalnog materijala napravljeni).

A za performanse nesto malo verovatno ako uopste u odnosu na stock ventilatore, premali je to heatsink.

jurodivi

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
15.08.2011
Poena
63
Kako me nervira ovo kućište...
Kad ventilatori rade malo brže, vibrira mreža iznad njih a i montiranje ventova je bezveze...pojavljuje mi se svakakva buka koja ne dolazi od samih ventilatora već kućišta. Isto se dešavalo i sa Arcticom...
Ima da se iznerviram i vratim se na Fractal Define, žali bože novih 120mm ventova...posle mi trebaju 140mm, hah. Sad mi je krivo što nisam kupio R5 kad je bio na oglasima...

panther_

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
28.04.2012
Poena
18
Hteo sam da uzmem Arctic Cooling P12 PWM PST 5 piece Value Pack za 35e, medjutim nema ih nigde, jel ima nesto slicno ovome da se uzme za ove pare ili bolje da sacekam da bude na lageru opet kod madjara? Trebala bi mi 2-3 komada 120mm da stavim na gpu hladnjak kao zamenu za stare koji su neispravni.

jurodivi

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
15.08.2011
Poena
63
Nemaš ništa bolje po toj ceni.
Probaj da vidiš da li ih ima kod nas negde na komad, znam da je jedna radnja (Nova?) držala Arctic robu...
Ili čekaj da stigne u HU.
Raspitaj se kod više njih na KP, ne nabavljaju baš svi na jednom mestu...

PS: ima ih za 1000 din...manje povoljno nego 5-pack ali ne moraš da juriš.

PPS: ako ti je za tu kartu iz potpisa, 120mm možda bude preveliko...90-92mm bi verovatno bolje pasovalo...u svakom slučaju, ne trebaju ti više od 2 komada.

Poslednja izmena:

panther_

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
28.04.2012
Poena
18
Jos bolje ako ima i u nasim prodavnicama, videcu onda da uzmem 3 komada. Trenutno mi je na kartici (xfx 470) neki od 120mm i ne pravi toliki problem, doduse sa vezicama je zakacen.
Imam u planu ovako nesto
, deluje mi kao ok resenje

jurodivi

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
15.08.2011
Poena
63
Ta njegova budževina je komplikovanje bez potrebe...plus čini kartu 3x debljom.
Samo priveži ventove za hladnjak sa vezicama...
Koji model grafičke konkretno imaš?

stevans

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
26.08.2007
Poena
18
Da li si uspeo da ohladis tu karticu ?? Moze neka slika ?
I moja je prevruca menjao pastu i padovei ne pomaze...

panther_

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
28.04.2012
Poena
18
Uspeo sam, stavio sam x2 od 120mm, kacim sutra fotke, zadovoljan sam sa rezultatima, dosta su tisi od fabrickih i u max loadu karta je na 72-75c sa rucno podesenom fan brzinom u biosu

edit: evo jedna fotka na brzinu: , takodje kartica radi na 1330 Mhz na 1100 mv, mx-4 pasta

Poslednja izmena:
Vrh Dno