Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

RGB je cancer kojem čak ni BeQuiet nije mogao da odoli. SIlent Wings ventilatori su već u startu bili skupi za većinu ljudi. Sa dodavanjem RBG cirkusa performanse nisu ništa drastično otišle gore, ali zato cena jeste. Dok god ima tržišta za RGB smeće, biće i proizvođača koji će to tržište pokriti svojim proizvodima. Jedva čekam Scythe i Noctua RGB ventilatore. :rolleyes:
 
Noctua izbacuje bele ventilatore sledece godine i neke nove 140mm za par meseci (jedva cekam 140mm), a RGB ne verujem da ce ikada.
 
Enermax imao ventilatore kojima se tako vadi impeller pre 7-8 godina. Thermalright ima isto punokrvni reverse ventilator (fiksni doduse), gde je RGB uvek u prvom planu bez ometanja plastike od otpozadi.
To je i rekao Nik u ovom videu, da Thermaltake nije prvi koji je provalio ovu foru, ali da je to "najelegantnije" (znači, najjednostavnije) izveo.
Ne znam, meni se ova ideja baš svidela, pogotovo ako kupuješ kućišta kao što su Torrent ili 011 Dynamic...
 
RGB je cancer kojem čak ni BeQuiet nije mogao da odoli. SIlent Wings ventilatori su već u startu bili skupi za većinu ljudi. Sa dodavanjem RBG cirkusa performanse nisu ništa drastično otišle gore, ali zato cena jeste. Dok god ima tržišta za RGB smeće, biće i proizvođača koji će to tržište pokriti svojim proizvodima. Jedva čekam Scythe i Noctua RGB ventilatore. :rolleyes:
Scythe već ima RGB ventilatore, heh.
 
Pa dobro, ovi proizvođači koji su "poklekli" imaju i non-RGB verzije istih ventilatora, pa ko šta voli...

Kontam da su radili neko istraživanje i skontali da gube deo tržišnog kolača jer nemaju RGB ventove u ponudi...
 
Povodljiva raja...u pravu je bio knjaz Miloš...
Istina. I ja sam bio protivnik šarenila koje me je strašno nerviralo. Dok nisam shvatio da to može da svetli jednom bojom i da bude zanimljivo. Iz tog istog neukusnog razloga mi je sada zasita lepo da vidim (jendobojno) osvetljenu unutrašnjost mog kompa i da uživan u pogledu na ono što sam popriličnom mukom sklopio da izgleda solidno. Baš kao u ovom zadnjem videu sa TT ventilaorima, onako jednobojno (bar meni) izgleda zaista lepo.

Jer sam nekada šizeo kada moram da otvorim kompjuter i dočeka me ovo sa slike...
 

Prilozi

  • Image005.jpg
    Image005.jpg
    301.4 KB · Pregleda: 59
Estetski, nemam protiv diskretnog, jednobojnog svetla...
Problem je što se sada kućišta i ploče dizajniraju oko svetla koje jede mesto koje je moglo biti upotrebljeno za korisnije stvari, komplikuje proizvodnju, diže cenu...i ne nudi ti se izbor. Ima da dobiješ jbni RGB, hteo ili ne, i platićeš ga, hteo ili ne. A trpaju ga svuda. Neću RGB, hoću više USB portova ili niže cene, fuck you.
Vreme i resursi koji su mogli biti upotrebljeni na pravljenje boljih ili jeftinijih ventilatora se troše na light show. Tek nedavno su se izjednačili sa performansama sa non-RGB ventovima, do skoro su bili inferiorni. A one bez svetla sada i ne plaćaš manje, ako ih uopšte nađeš...
To je ono što mi ide na živce.
 
Bez rgba nema zivota tako da ce i noctua da uvede rgb...pare su to


Ni fizika ni hemija im to ne dozvoljava u ovom trenutku, ako ne promene politiku pa ubace RGB a sve drugo stave u drugi plan.
A inace ne bih se slozio bas da nema zivota, postoje ljudi koji traze kvalitet bez RGB-a, ja sam jedan od njih :D
 
Polako kao sto rekoh pare su cudo...ja ocekujem uskoro male lcd skrinove na ventovima
 
Samo da zahvalim kolegi @Dogzilla na preporuci za ID Cooling SE-225-XT BLACK ventilator za procesor...
HVALA

U ponedeljak je stigao iz Ugarske, 45€, danas sam ga instalirao i stvarno je veliki pomak u odnosu na AMD stock vent koji dolazi uz R5 3600x...
Premda mrcina, ventilator lepo izgleda, lak je za montazu, a uputstva koja dolaze uz njega su vrlo jasna i precizna.
Koristio sam ID Cooling pastu koja je došla u kompletu, i za sad sve deluje ok...

Ovo su rezultati sa ovim ventilatorom, dosta manja temperatura nego stock, a ventovi se skoro pa i ne okreću, a na stoku je CPU fan išao preko 1000, Fan 1 i Fan2 950, a Fan 3 450, pa su temperature bile više:
Clipboard01.jpg

U Cinebench procesu temperatura je minimum 20C u korist ovog ventilatora jer se kreće između 50-55, a stock je išao i preko 75C (zapamtio sam jer sam poterao taj test pre montiranja novog ventilatora, da malo ugrejem termalnu pastu na procesoru i stock ventu i lakše ga skinem)...

E sad, imam još jednu postavku gde ventilatorima zadam fiksnu brzinu okretanja (onu koju ne čujem), pa ne znam šta je bolje da li ostaviti ovako krivu pa da se ventilatori ubzavaju kad se dosegne neka temperatura, ili zadati fiksnu brzinu okretanja ventilatora (neku pri kojoj se ne čuju), pa neka hlade?
 
Ostavi tako ako ne ubrzavaju cesto, meni su neke default krive smetale, ispadalo je kao da mi komp turira kad procesor nesto obradjuje (na tih par sekundi samo vrrm vrrrmm 😀 ), a to mi islo na zivce i mislim da i ventilatorima smeta.
 
Namesti ventilator na punu brzinu, optereti CPU do maksimuma nekih 10ak minuta i zabeleži temperaturu. Onda smanji maksimum obrtaje na nekih 5c pre te temperature. Minimalni broj obrtaja kada je temperatura procesora oko 10c preko sobne. Prava linja između te 2 brzine.
 
Kakvi su NZXT Aer RGB 2 140mm ? Takodje i njihova Aer RGB 2 120mm varijanta
Uzeo sam H510 flow i zamenio bih ove krs ventilatore. Razmisljao sam o argb ali dosta je to svetlucavo.. Voleo bih neku diskretniju varijantu, a ovaj nzxt ventilator mi je prvi zapao za oko..
Konkretno ova slika mi je lepa.. Niti previs svetla niti premalo
 
Poslednja izmena:
Kakvi su NZXT Aer RGB 2 140mm ? Takodje i njihova Aer RGB 2 120mm varijanta
Krsevi neopevani, jedni od najgorih, ako ne i najgori ventilatori koji dolaze sa kucistima od svih proizvodjaca kucista. Niko ne treba da kupi nijedan NZXT ventilator sa AER u imenu.

Od NZXT jedino sto iole valja je nova F-serija i to samo RGB (F120 RGB/F140 RGB) modeli i sto se zavrsavaju na P (F120P/F140P). Ovi sto se zavrsavaju na Q su jos gori od starih Aer, najbeskorisnije utrosene vreme od strane inzenjera+grafickih dizajnera jos od slicnih Noctua "Airflow ventilatora".

 
Krsevi neopevani, jedni od najgorih, ako ne i najgori ventilatori koji dolaze sa kucistima od svih proizvodjaca kucista. Niko ne treba da kupi nijedan NZXT ventilator sa AER u imenu.

Od NZXT jedino sto iole valja je nova F-serija i to samo RGB (F120 RGB/F140 RGB) modeli i sto se zavrsavaju na P (F120P/F140P). Ovi sto se zavrsavaju na Q su jos gori od starih Aer, najbeskorisnije utrosene vreme od strane inzenjera+grafickih dizajnera jos od slicnih Noctua "Airflow ventilatora".

sta bi onda preporucio slicnog dizajna (mislim da nije previse svetlucavo), a da je odlicno.. Gledam Light Wings 140mm i nisu losi estetski. Pitanje je samo kakvi su sto se tice buke i protoka vazduha. Takodje nadjoh Corsair LL120 koji bi mogao proci, ali na jednom yt kanalu kaze tip da je protok vazduha ocajan..
Ne bi bilo lose ako mogu da se postave linkovi za neke sajtove koji se bave merenjem ventilatora (buke, kvalitet, protok pa da uporedim).. Jedino sto nadjoh jeste ovaj eiglow_ na youtube-u
Eventualno ako bas nema nista dobro onda da uzmem skroz crne, ali voleo bih malo estetski da bude privlacno.
 
Corsair LL su krs, Lightwings su solidni, bili bi dobar izbor (obicni 140mm, ne high-speed, obicni su za kucista, high-speed za vodeno hladjenje/radijatore).

Najkvalitetnije recenzije za ventilatore su na techpowerup:


zatim thermalbench (mora pre wayback machine internet history da se pristupi), pa der8auer youtube kanal (ima par ventilatora na dva snimka iz 2019). Posle toga ima jos par sajtova/kanala ali su malo slabiji, ili testiraju sporedne stvari/nemaju pregledno predstavljene najbitnije podatke, ili nemaju dovoljno precizna testiranja/kvalitetne metodologije. kao na primer:

STS/Machines&More/TechBuyer's Guru/Hwcooling/Igor's Lab (ok su za grubo poredjenje, al vise teze ka iskustvima, a manje ka naucno-staticki tacnim merenjima sa kvalitetnom metodologijom).

Be Quiet! Lightwings su najbolji izbor na domacem+madjarskom trzistu, neces pogresiti sa njima.
 
Poslednja izmena:
Hvala za sajtove.. pregledacu.. Zanima me ovaj BQ! light wings nema airflow ili pressure?? To su univerzalni?
H510flow ima napred onu mrezicu za prasinu pa razmisljam da li tu staviti pressure, a pozadi i gore (posto nema mrezice) staviti airflow?
 
Zanima me ovaj BQ! light wings nema airflow ili preasure?? To su univerzalni?
imaju dobar pressure, hybrid dizajn, kako svi treba da budu xD, cisto pressure/airflow je marketinska fora, koja ne pije vodu po fizici
H510flow ima napred onu mrezicu za prasinu pa razmisljam da li tu staviti preasure, a pozadi i gore (posto nema mrezice) staviti airflow?
I pozadi imas prepreku, tako da je airflow ventilator beskoristan. Airflow ventilatori su beskorisni dokle god ne mozes da gurnes ruku u kuciste i dodirnes ventilator celom povrsinom otvorene sake ili zatvorene pesnice. Samo ako je kompletno prazan prostor. Ako ima bilo koja prepreka (absolutna bilo sta) - treba pressure/hybrid.

Nema nista bolje od Lightwings, sa RGB stil-om koji trazis, bacih pogled malopre. Poslacu ti link koje tacno na privatnu poruku.
 
Poslednja izmena:
Da, ima mala prepreka ali ogromni su otvori (rupice).. Ja sam prepreku smatrao ova mrezica napred iza tih otvora.. Ali razumem sta zelis da kazes..
E sad glavno pitanje.. Na maticnoj imam 2 x 4-pin Chassis Fan connectors for 3-pin (DC mode) and 4-pin (PWM mode) coolers control. Hoce moci da se stave 2xY pa tako na jedan prikljuce gornji i zadnji, a na drugi prednja dva, i hoce li rgb raditi? Ili mora jedan od onih hub-ova i mora li isti proizvodjac :D ?
 
Hoce moci da se stave 2xY pa tako na jedan prikljuce gornji i zadnji, a na drugi prednja dva, i hoce li rgb raditi?
Za cistu struju, moze, sa 2x splittera po dva ventilatora na svaku 4-pin pwm ulaz na maticnoj (samo ko sto ti spomenuh u privatnoj, ne treba ti 4 ventilatora, dosta ti je 3, ali ako hoces estetski da sve bude popunjeno, np, sasvim je ok da uzmes paket od 3 Light Wings 140mm i jos jedan dodatan 140mm Light Wings.

Paket od 3 sto ti link-ovah vec dolazi sa Be Quiet HUB-om tako da si osiguran xD

152260_1640071684.jpg


152260_1640071677.jpg


A i bez njega verovatno moze na maticnu, samo zavisi od maticne (doduse samo 1 ili 2 ventilatora).
 
Cisto da spomenem jos jednom, posto imam osecaj da je promaklo ljudi prosli put kad sam spomenuo, VSG sto radi recenzije na techpowerup i sto ima najvece znanje, najopsirnije obrazovanje, najduze iskustvo sa dinamikom fluida/ventilatorima, :

1. Radi volonterski recenzije na Techpowerup (vodena hladjenja + ventilatori), ne vidi ni $1 kinte od toga
2. Njegov Thermalbench sajt nije online na internetu (nemoguce je zaradati na njemu ni $1)
2. Zavrsio je fakultete za dinamiku fluida
2. Bavi se naucno-istrazivackim radom (mislim, nisam 100% siguran, ali radi u nekoj labaratoriji).
 
Stigao paket Light wings 140mm 3set i evo problema o kome nisam razmisljao jer sam mislio da ovaj hub ima neki spliter. Maticna je z270-p pa nema argb konektor.. A ovaj hub ima 3argb female konektor.. Kako ga povezati na maticnu a da radi argb i fancontrol? Moze li neki spliter 4pin na 3pin, ili sata na 3pin.. pa da ga neki program prepozna i tako regulisem osvetljenje i broj obrtaja?

Pozadi imam 120mm i gore 140mm, a napred 2x140mm
Ovaj pozadi sam konektovao na jedan 4pin na maticnoj i preko njega povezao gornji 140mm. Oba imaju dodatni kabal sa 3pin zenski i 3pin muski.. Medjutim ovaj drugi nece da radi.. Ima li kakve veze dal treba uzeti muski sa primarnog ili zenski?

Inace tek kad sam uklonio ove default nzxt sa h510 flow, shvatih koliko su ti default krs (bucni i losi).. Samo da ove lightwings povezem i ako moze da proradi argb.
 
Stigao paket Light wings 140mm 3set i evo problema o kome nisam razmisljao jer sam mislio da ovaj hub ima neki spliter. Maticna je z270-p pa nema argb konektor.. A ovaj hub ima 3argb female konektor.. Kako ga povezati na maticnu a da radi argb i fancontrol? Moze li neki spliter 4pin na 3pin, ili sata na 3pin.. pa da ga neki program prepozna i tako regulisem osvetljenje i broj obrtaja?

Pozadi imam 120mm i gore 140mm, a napred 2x140mm
Ovaj pozadi sam konektovao na jedan 4pin na maticnoj i preko njega povezao gornji 140mm. Oba imaju dodatni kabal sa 3pin zenski i 3pin muski.. Medjutim ovaj drugi nece da radi.. Ima li kakve veze dal treba uzeti muski sa primarnog ili zenski?

Inace tek kad sam uklonio ove default nzxt sa h510 flow, shvatih koliko su ti default krs (bucni i losi).. Samo da ove lightwings povezem i ako moze da proradi argb.
Mislim da će se svi ventilatori koji su povezani na jedan spliter vrteti na istom broju obrtaja.
Ne vidim koja je matična, pa da proučimo...
 
asus prime z270-p

za ovaj spliter mislis da ukoliko uzmem 1x4pin na 2x4pin, da ce registrovati brzinu jednog i tu brzinu prebaciti na drugi.. a rgb nece raditi?
 
asus prime z270-p

za ovaj spliter mislis da ukoliko uzmem 1x4pin na 2x4pin, da ce registrovati brzinu jednog i tu brzinu prebaciti na drugi.. a rgb nece raditi?
Mislim da će sa brzinom biti tako i mislim da će rgb raditi, trebalo bi ako imaš 4-pinske konektore... Razumeo sam da nemaš konektor za rgb hub, ali nisam razumeo šta je problem, ventilatori se ne okreću i ne svetle?

Sad vidim da na matičnoj imaš jedan 4-pinsk konektor za CPU kuler i još dva 4-pinska za sve ostale.
Dakle po meni je jedan konektor sa spliterom rezervisan je za prednje 140ke i tu ti ništa ne smeta što će se vrteti istom brzinom jer tako i treba.
E sad drugi moraš podeliti između zadnjeg ventilatora koji je must have i gornje 140mm koji ne znam koliko ti je bitan, ali tu će biti problem je ako budu radili na istom spliteru radiće na istom broju obrtaja, pa će gornji 140 na tom broju obrtaja mnogo više vući (ili uvlačiti - nisi napisao šta je) vazduha od zadnjeg 120mm venta što može biti problem...

Čudi me što ti ventovi nemaju mogućnost da budu redno vezani to bi ti isključilo potrebu za spliterom za prednje ventilatore.

EDIT: Sad vidim da je @Dogzilla koji post više sve obrazložio, da zna koji hub je u pitanju, pa će ti ons vakako dati bolju ideju od mene...
 
@Difermo Svakako ti treba a-rgb controller.. Taj spliter sto spominjes je za brzinu i regulisace se brzina vise ventilatora na jednom spliteru.
 
@Difermo Svakako ti treba a-rgb controller.. Taj spliter sto spominjes je za brzinu i regulisace se brzina vise ventilatora na jednom spliteru.
a taj a-rgb kontroler nema veze sa maticnom? ide iz napajanja (sata konektor) na 3pin od hub-a? Kako kontrolisati softverom boje ili to nije moguce?
Moze neki link ovde ili privatna poruka..
Razumeo sam da nemaš konektor za rgb hub, ali nisam razumeo šta je problem, ventilatori se ne okreću i ne svetle?

Ne svetle i ne rade dva.. Dakle:
Ja sam povezao zadnji 120mm na maticnu, a drugi kabl iz 120mm povezao sa gornjim 140mm.. Medjutim gornji nece da radi dok zadnji radi..
Isto tako povezao sam prednji (gornji) sa maticnom, a prednji (donji) povezao sa prednjim gornjim. Medjutim ni on nece da radi..


1.JPG
Sa ventilatora idu dva kabla.. levi sam povezao na plocu a desni ovaj muski (levo sa cepicem) povezao sa drugim ventilatorom zenskim (desno). Mozda sam trebao kontra?
Dakle po meni je jedan konektor sa spliterom rezervisan je za prednje 140ke i tu ti ništa ne smeta što će se vrteti istom brzinom jer tako i treba.
E sad drugi moraš podeliti između zadnjeg ventilatora koji je must have i gornje 140mm koji ne znam koliko ti je bitan, ali tu će biti problem je ako budu radili na istom spliteru radiće na istom broju obrtaja, pa će gornji 140 na tom broju obrtaja mnogo više vući (ili uvlačiti - nisi napisao šta je) vazduha od zadnjeg 120mm venta što može biti problem...
Oba izbacuju vazduh dok prednja dva uvlace.
A sto bi bio problem da zadnji i gornji budu na istoj brzini?
 
Nazad
Vrh Dno