Šta je novo?

Ventilatori

Ulrich

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
04.12.2020
Poena
28
Da li je neko mozda probao da ubaci neke ok ventilatore (npr noctua) u postolje za hladjenje laptopa (gde obicno idu neki najbudjaviji ventovi)

Yojinbo

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
18.12.2013
Poena
113
Moze ali je DIY mod i zahteva koriscenje adaptera, nece moci preko USB-a da radi...
Svojevremeno sam gledao da Zalman NC1000 zamenim sa CM Notepal U3 i odradim tako nesto, ali realno nije vredno cimanja jer ne dobija se puno niza temperatura sem ako nije spreman da (i moze) da skine ceo donji deo (cover) laptopa i drzi ga izlozenog tom eksternom hladjenju tj podnozju. Sto opet kasnije zahteva dodatno i redovno ciscenje usled prasine kojoj ce biti izlozene komponente/unutrasnjost laptopa.
Zalman NC1000 (vise ih nema) nije los jer je deblji full alu plate i ukoliko je podnozje laptopa isto alu/magnezijum doprinece hladjenju i bez koriscenje ventova.
Solidno mi se pokazao kod vise laptopova i odlicno sa PS4 pro svojevremno, gde je koriscen za dodatnu disperziju, tako da mi su se ventovi same konzole retko palili.

Moja preporuka je neka zameni te postojece ventove sa nekim adekvatim (kineskim), obicno idu 12ice ili neka pazari CM Notepal x3, 1x 200mm fan i prilicno je tih.
Mada kao sto rekoh, relativno mala je razlika u temperaturi i sa podnozjem za hladjenje.

Poslednja izmena:

Dogzilla

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
06.12.2013
Poena
83
Noctua ima 5v ventilatora i dodatno, Noctua sa oznakom FLX su ventilatori koji su namenjeni da se prespojavaju na razlicite ulaze bez lemnjenja. Dolaze sa klemom u kutiji. Sad da li bi ispalo kabasto za koliko mesta ima gde bi stajali ne znam

Milosnis018

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poena
18
Pizza ljudi. Kupio sam 2 80mm kulera koji su sa 4 Pina ali imam samo 1 4 pinski konektor na ploči. Šta treba da kupim da povežem?
Da li može ovo ?Screenshot_2022-05-03-20-33-58-017.jpeg

Poslednja izmena:

CountMike

Old but gold
Učlanjen(a)
01.07.2012
Poena
113
Bilo kakav spliter kabl sa 4 pina. Jedan ženski na 2 muška pina.

Vladarko

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poena
63
Možda i na onom fan hub-u nije priključen 3. pin, već je samo ostavljen na konektoru. To lako može da se proveri tako što će jedan ventilator priključivati na svaki od 5 priključaka.

Ako na konektoru označenom kao CPU_FAN bude očitavao brzinu, a na ostalim ne - već je 3. pin "eliminisan".

Ako bude očitavao brzinu - može da otkine 3. pin na konektorima od FAN1 do FAN4.

CountMike

Old but gold
Učlanjen(a)
01.07.2012
Poena
113
Ako su ventilatori identični nema nikakve potrebe da se isključuje senzor pin. Variacije brzine su nekih +/-5 - 10%, to se ne primećuje.

Ostoja

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
27.07.2004
Poena
48
Da, ali ces imati luda ocitavanja 0-10000 rpm ili gresku kad su svi vezani paralelno i svako salje svoj signal u isto vreme. Zato obicno ima samo jedan konektor taj 4-i pin...

Arthur Morgan

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
07.10.2007
Poena
83
Kad sam video ove ventove sa videa i da ima kod nas po ceni manjoj od 17 evra po komadu, toliko su mi se svideli da sam rešio da zamenim svih 6 ventilatora na mom kućištu sa ovim. Jeste da menjam 4 x 14-ce za 12-ce, ali ovi tako lepo izgledaju da nisam mogao da odolim. Jednostavno su toliko lepi da me ne zanima ni broj obrtaja, buka, itd...

marinac

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
09.08.2005
Poena
28
Pizza ljudi. Kupio sam 2 80mm kulera koji su sa 4 Pina ali imam samo 1 4 pinski konektor na ploči. Šta treba da kupim da povežem?
Da li može ovo ?Pogledajte prilog 343182
Ja sam upravo ovo ubacio kod mene i 5 pwm ventilatora su povezana na njega brzinu mogu da stelujem , jedino u očitava njima je min 20% snage da bi vent(tačnije svih 5) radio negde oko 380 rpm je min br obrtaja za sada sam zadovoljan.

Milosnis018

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poena
18
U suštini meni treba da se oba okreću identičnom brzinom. I ako podesimo jedan da se i drugi identično ponaša kao prvi.
Valjda sam dobro razumeo da ovaj kabl to omogućava?
Capture.JPG

Ostoja

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
27.07.2004
Poena
48
I kabl i plocica rade istu stvar. Jedina nedoumica da li plocica ima povezane sve headere za ocitavanje ili samo jedan. Ako ima sve MOZDA ces imati ludacka ocitavanja brzine, tad izvadi 3i pin na svim sem na jednom, mada znaju oni sta rade, ne verujem da je povezano.
Ako su isti ventilatori ono sto ocitas na jednom i na drugima je isto (+-5% sto spomenu CountMike)

Edit:
Posto imas samo dva venta uzmi sta ti je jefitnije ili lakse mozes da nabavis. Takav kabl sam koristio na prosloj ploci, radi i cuti :)

Poslednja izmena:

CountMike

Old but gold
Učlanjen(a)
01.07.2012
Poena
113
Radi i kod mene PWM and 2x4 pina, nema nikakvih "ludacka ocitavanja brzine" niti oscilacija. Za kućište nije baš važno ali ako nema senzor pin žicu na ventilatorima za CPU hlađenje ne može da "oseti" da ventolator ne radi.

Milosnis018

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poena
18
Kupio. Lepo radi posao. Jedan ventilarot pokazuje kao da se vrti duplo brze ali se vidi da se istom brzinom okreću.

Arthur Morgan

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
07.10.2007
Poena
83
Au, kako su lepi ovi CoolerMasterovi Halo ventilatori. Daleko su od šampiona po protoku vazduha ili buci (deleko od toga da su bučni ili slabo rade), ali im je ARGB "do mošnica". Naravno, ja najviše volim kada je sve jednobojno, uglavnom belo, u skladu sa kućištem, ali nije nikakav problem napraviti cirkus kičeraj. Zanimljivo je da svaki ventilator ima čak 24 LED diode, tako da moj RGB razdelnik koji se napaja SATA kablom ne može da strujno izdrži 6 ventilatora sa svojim LED osvetljenjem ( samo LED osvetljenje, ventilatori se napajaju preko ugrađenog BQ hub-a), tako da sam 4 prikačio na njega, a dva + RGB postolje za grafičku na matičnu ploču.

Tako da ako neko planira da ih nabavi treba da zna da beš "šljašte" zbog finog broja LED "lampica" za šta im treba i fino struje.

Prilozi

• Komp 002.jpg
    Komp 002.jpg
    222.7 KB · Pregleda: 23
Vrh Dno