Šta je novo?

Ventilacija stana i ugradnja rekuperator vazduha - iskustva

Ateluv

Slavan
Učlanjen(a)
08.02.2010
Poruke
1,441
Poena
245
Obzirom na pvc stolariju, buku saobracaja, posledicno zagadjenje i minimalno vremensko provetravanje stanova zainteresovao sam se za ovu temu u cilju renovuranja stana.

Ima li neko iskustvo sa ugradnjom istih u zivotnom prostoru velicine 60-100kvm?

Ako se neko pita zasto? odgovor je lak... Stres izazvan bukom saobracaja koji smo resili permanentnim drzanjem zatvorenih pvc prozora.

Da, receno mi je da je potreban poseban prostor za rekuperator koji igrom slucaja imam u delu terase koji je potpuno ogradjen sa temperaturom zimi do 15c i posledicnim odvodom kondenza kroz oluk. Ziveo sam u ubedjenju da tako nesto zahteva investiciji od cc 5000e... Ali u konsultaciji sa covekom iz Niske firme Fon inzinjering dobio podatak da bi oprema za 2,5-3soban stan kostala do 2500k... Stome bacilo u razmisljanje, da ili ne???

Pa evo... Ne poznajem nikoga ko je to uradio u stanu... Da li je neko radio ili poznaje nekoga ko je radio. Generalno na Balkanu ne postoji kuktura ugradnje ovakvih sistema za provetravanje zivotnih prostora.
 
Ne postoji kultura ugradjivanja rekuperatora u stanove ni u inostranstvu jer je opsesija za luftiranjem stana i konstantno otvorenim prozorima prvenstveno balkanska stvar. Ne postoji hermeticki zatvoren stan niti je potrosnja kiseonika takva kao sto se u narodu veruje da "ce se pogusimo" ako prozor nije konstantno otvoren. Potrosnja kiseonika je u sustini vrlo mala sto su i mnogi egzibicionisti dokazali tako sto su se zatrpavali u sanducima po par dana. U teoriji stan od 80m2 u kom je 4 ljudi ne moras da luftiras danima pre nego sto nivo kiseonika postane problem.

E sad ako si bas resen da ventiliras 24/7 i da uz to ne gubis previse energije zimi ili se u stanu dosta kuva i duvani... zasto da ne. Koliko ti se to isplati isto mozes da preracunas, u smislu koliko te kosta energent, koliko planiras da luftiras i koliko ces zaista ustedeti tj. kada ce ti se isplatiti ta investicija. Cisto da znas da ce se i taj rekuperator cuti otprilike kao spoljna jedinica klime pa ako ti smeta buka opet si u +- scenariju na tom polju a rekuperator zahteva i povrsinu tako da se odrices i dela te terase.
 
Hvala ti na odgovoru. Problem nije zima, problem je leto. Blizana ulice i velika buka. Nemogucnost spavanja sa otvorenim prozorom tokom letnjih noci a moram priznati ne prija mi spavanje sa ukljucenom klimom. A sto se zime tice, koristio bi se povremeno, prema potrebi, mada je i samo grejanje u stanu jako dobro. Da ne pominjem da kuhinja i kupatilo imaju ali kao da nemaju ventilaciju jer nemaju prozore.

@PPC
 
Poslednja izmena:
Mislim da si lose shvatio sta rekuperator zaista radi, za takvu upotrebu skoro i da nema nikakvog smisla. Eventualno ako drzis klimu upaljenu ceo dan pa da pred spavanje upalis rekuperator da to ohladjeno iole odrzava mada onda jednostavno podesi klimu na najnizi stepen izduvavanja i nemoj da je stavis na 18C kao sto vecina radi vec na 25-26C, ako je inverter klima to ce funkcionisati ok. Pogledaj malo blize cemu rekuperator zaista sluzi, nesto mi se cini da nisi bas najbolje razumeo.
 
Iskreno bacanje para sem ukoliko pusite ko "turci". Investicija je paprena. Za taj novac mozes da kupish 3-4 JAKO dobre inverter klime.
Najvece probleme ti ne eliminise rekuperator:
zagadjenje
buka < nije ko sa otvorenim prozorom,ali strujanje vazduha kroz metal stvara chudan zvuk>
 
Da, inverter klima je jedna opcija (ali je locirana samo u dnevnoj sobi), da, ne drzim je na 18 nego 23c.... Stan se, kada klima ne radi, sa zatvorenim prozorima ugreje na 24 preko noci , dok je napolju ispod 24, npr 18...to bi rekuperator trebalo da resi menjanjem vazduha...? Preko dana je logicno manje od 24, jer klima to resava.

Ispravi me ako gresim?

Veliki plus za rekuperatora mi je i filter kroz koji vazduh prolazi, jer blizina prometne ulice 'ubija' ... Opet nemam iskustvo, mozda je glupost.

@PPC @isnogood
 
Nisi ti shvatio sta je cilj rekuperatora. Tebi treba ventilacioni otvor sa filterom koji ce ubacivati vazduh u letnjim nocima a to rekuperator nije. Rekuperator nastoji da uz izmenu vazduha odrzi temperaturu koja se vec nalazi unutra, dakle ako je unutra hladno onda nastoji da odrzi hladno, ako je unutra toplo, onda toplo. Kupi inverter klimu koja ne stvara mnogo buke i uzivaj.
 
Rekuperator u stvari koristi energiju unutrasnjeg vazduha da prenese na spoljasnji koji se ubacuje uz dogrevanje ili hladnjenje kao i filtraciju. Ako je napolje neki dim on ce ti to ubacivati jer to ne moze da izfiltrira.
Skupa investicija koja zahteva i odrzavanje i menjanje tog filtera, raspitaj se sve sta i kako.
 
Nisi ti shvatio sta je cilj rekuperatora. Tebi treba ventilacioni otvor sa filterom koji ce ubacivati vazduh u letnjim nocima a to rekuperator nije. Rekuperator nastoji da uz izmenu vazduha odrzi temperaturu koja se vec nalazi unutra, dakle ako je unutra hladno onda nastoji da odrzi hladno, ako je unutra toplo, onda toplo. Kupi inverter klimu koja ne stvara mnogo buke i uzivaj.
Zahvaljujem svima... Odustao sam 😊
 
Nazad
Vrh Dno