Šta je novo?

Vasa iskustva sa solarnim punjacima gedzeta na terenu

mikiPSY

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
24.09.2011
Poruke
4,109
Poena
290
Nameracio sam se da kupim jedan ovakav punjac aparata koji se napajaju na 5V, al pre nego sto kliknem na dugme buy, da se prvo konsultujem sa vama.
Postoji li bolja kupovina od ove i ako ima, slobodno podelite link.
Vodootpornost samog solarnog panela koji se montira na ranac je vise nego neophodna.
 
Nisam imao, ali sam razmišljao o kupovini i tada se malo raspitao, pa odustao. Kako oni sami navode na linku, punjenje na solarnu energiju traje 18-22 sata i to u "optimalnim svetlosnim uslovima" što obično znači neku pustinju u Nevadi, gde sunce prži preko 50 stepeni, a oblačka nema na vidiku. Dakle, tamo gde se instaliraju solarne elektrane. U realnim uslovima, to se svede na potpunu neupotrebljivost uređaja za rad na solarnu energiju. Naravno da zavisi od tvojih potreba, ali kako sam ja tada sračunao, bilo je daleko jednostavnije i jeftinije imati npr 2 obične eksterne baterije velikog kapaciteta koje bi se punile na struju jednom u nekoliko dana, pa preporučujem da dobro proučiš koliko ti je ovaj solarni deo zaista potreban i upotrebljiv. Najbolje da pitaš ljude koji su ga kupili za istu namenu.
 
Hvala na odgovoru. Meni bi trebao iskljucivo da napajam smartphone i tablet u offline rezimu, dakle bez surfa i sl. Poneka knjiga na tabletu pred spavanje i navigacija na smartu, kad se skrene sa staza i bogaza :)
I ja sam razmisljao o externim baterijama, ali sama autonomija ovih solarnih pounjaca daje jednu sasvim drugaciju notu odlasku u divljinu, bez vremenskog uslovljavanja i sl. Nisam siguran da ovi solarni uredjaji mogu da operisu u tropskim uslovima samo, verujem da sam vidjao i neke alpiniste da su teglili na rancevima ovakve sprave na Mont Everest i sl. U svakom slucaju, zanimljiva sprava. :)
 
Upravo zato sam i rekao da zavisi od tvojih potreba - da li ideš na Mont Everest? :) Inače, na planinama ume da bude itekako sunčano. Pitanje je koliko dugo ćeš odjednom biti daleko od struje i koliko ti uređaji troše. Ako ideš po bogazama samo na po jedan dan, mislim da ti je eksterna baterija bolja opcija, naravno sa odgovarajućom snagom. Za mnogo manje para mislim da možeš da dobiješ isti kapacitet, pa čak i da uzmeš dva komada i da ne pređeš polovinu ove cene. Zato rekoh da ne žuriš ako nisi potpuno siguran. Razni planinari budu bez struje i po nedelju i više dana, ali onda će ovo teško da ti pomogne kad mu je potrebno bar 2-3 dana da se i sam napuni. A ako je oblačno, vratićeš se kući, a on još neće biti pun. Neću da te ubeđujem ni u šta, jer nisam probao, ali po iskustvima koje sam ja čuo mislim da treba dobro razmisliti. Zvuči jako zgodno, ali ako u praksi ne budeš koristio ni 20 funti od tih 120, onda je loša investicija. Tim pre što može lako da se desi da ga ne iskoristiš zbog njegovih mana, a ne nedostatka potrebe. Ako ipak kupiš, baš javi iskustva. :)
 
"Unlike other solar chargers, it includes an internal battery"

Ovaj uredjaj mu dodje kao externa baterija sa dodatkom da se regenerise svakih x sati; pa neka je i 24h vreme punjenja, bolji je od obicnih eksternih baterija :p
Dok ne izmisle baterije na nuklerni pogon, ovo deluje zanimljivo :)
 
Rango, niko ne spori ni da je to eksterna baterija sa opcijom solarnog punjenja, ni da to deluje jako zanimljivo i zgodno. Pitanje je da li je čoveku to solarno punjenje korisno u realnom životu i da li se isplati zbog toga platiti 120 funti. Pogotovo imajući u vidu da se sama baterija na solarnu energiju puni barem 2 dana, imajući u vidu da neće biti "optimalni uslovi". Ako je neko bez struje najviše dan-dva, pa i četiri ili pet, neće nikada ni doći do toga da upotrebi taj solarni punjač. A pritom je iz dva dela, odnosno nezgodnije za pakovanje i nošenje. Nesumnjivo je da uređaj ima svoju vrednost za nekoga, ali ovde gledamo potrebe određenog čoveka.

P.S. Zašto rekoh "verovatno i četiri ili pet" - obično će baterija na telefonu i tabletu izdržati i bar dva dana bez neta (ako nema struje, teško da će neta i biti) i uz neku normalnu upotrebu (pretpostavljam da ne ide van staza da bi krišom igrao igrice na telefonu po ceo dan). Neka bilo koja eksterna baterija posluži za barem jedno punjenje, eto te na 4-5 dana. Ako nedelju dana nisi blizu struje, to je već malo ekstremna situacija, pa onda ova solarna baterija malo dobija na smislu, ali i dalje ograničeno zbog dužine punjenja. U suštini, toliko dugo se puni, da tablet i telefon moraš toliko malo da koristiš da će baterije u njima da ti traju i tri dana ili duže, a onda solarni punjač opet nema neku prednost. Ili je bar ja ne vidim. Da je cena viša za 2-5 %, pa da kažeš da je kozmetički dodatak "zlu ne trebalo", što da ne. Ovako, mislim da ga je teško opravdati. Osim za zaista ekstremne situacije tipa Ber Grils. Bar ja tako gledam na stvari. Ali svakako da se ne kupuje sve razumom, nego nekad poželimo i nešto što nam ne treba. :)
 
Ako je neko bez struje najviše dan-dva, pa i četiri ili pet, neće nikada ni doći do toga da upotrebi taj solarni punjač.

Sa ovim se slazem. No ukoliko ostaje u prirodi duze od 4-5dana, ili trazi intenzivniju upotrebu (GPRS, GPS, itd), uredjaj postaje nezamenljiv.
Takodje, uz solarnu eksternu bateriju moze da napravi solarni racunar pa da snima retke zivotinje u prirodi. Na primer, snimi komsiju kako mu krade maline u planini :)
 
Treba da kupi neki drugi solarni punjac i posebno externu bateriju. Proci ce jeftinije. Imao sam ja neki koji sam dobio od Michelin promotivno. Ma krsina, punio je 100mA i imao je malo bateriju u sebi. Sluzi za prvu pomoc ali je to smesno. Cak i da se uzme nesto ozbiljnije opet ne mozes nositi nesto veliko, zavisis jako od vremena. Ako je oblacno mozes da se slikas, efikasnost mu pada drasticno, isto i ako si u senci naprimer dok hodas kroz sumu. Tre bih poneo Kindle za citanje koji ce trajati mnooogo duze sa svojom baterijom ako vec potreban uredjaj samo za citanje. Neka dobra ekterna baterija ce gurati fon par dana bez problema. I sve to nece kostati 120 funti da se kupi.
 
No ukoliko ostaje u prirodi duze od 4-5dana, ili trazi intenzivniju upotrebu (GPRS, GPS, itd), uredjaj postaje nezamenljiv.

Ovakav uređaj upravo u tim situacijama postaje još manje upotrebljiv. Jer, ako mu je u idealnim uslovima potrebno bezmalo 24 sata za punjenje (samog sebe), ne zaboravi da su to 24 sata DANA. Dakle, nije to 1 dan, jer tu imaš oko 12 sati noći. Plus veče, sumrak, pomrčina, zora, itd. Realno mu je i u "optimalnim uslovima" potrebno možda i 3 dana da se napuni. Ok, kapacitet je dovoljan da napuniš telefon nekoliko puta, pa teorija kaže da bi i 1 dan bio dovoljan za jedno punjenje telefona. Ali, to je i dalje 1 IDEALAN dan. U realnim uslovima, moguće je da bi ti i za to bilo potrebno barem 3 dana. Kakva je to onda intenzivnija upotreba u kojoj će takav uređaj biti nezamenljiv? Slažem se i sa Sajberom, s tim da mislim da je bilo koji solarni punjač neupotrebljiv, osim za potrebe nekog uređaja koji će samo da emituje SOS signal. Sve ostalo jednostavno troši previše. Bilo je (ima sigurno još uvek) nekih rasklopivih solarnih panela koje kao vojska koristi/odobrava, koštaju preko 1000 dolara, ali se i to svede na isto. Tehnologija pretvaranja toplote u električnu energiju nam je užasno neefikasna.

Ja sam odustao i od eksternih baterija, jer mi je ideja bila da ih koristim za punjenje GoPro, ali kako mi je za jedan dan snimanja potrebno 5 baterija, bilo bi mi potrebno nekoliko tih eksternih za samo jedno punjenje (1 dan bez struje), što je besmisleno. A solarni paneli bi trebalo da budu veliki kao kuća da napune samo jednu. Dakle, zvuči zanimljivo, ali kada imaš realnu potrebu, nekako pada u vodu. Zato ću, kada budem konačno kupovao smartfon, uzeti model koji ima izmenjivu bateriju i uzeću odmah dodatnu. Umesto tableta može da se uzme neki netbuk, takođe sa dodatnom baterijom. Naravno, to je sve za situacije kada je trajanje baterija najvažnije. Sumnjam da će mikiPSY da razmišlja o zameni svih uređaja samo da bi u nekoj šumi čitao omiljenu knjigu u zalazak sunca. Čak i za telefon možeš da kupiš neki najjeftiniji krš (ili poneseš stari) koji će ti biti rezerva na putu, ako ti zatreba hitan poziv.
 
Hvala vam na ovako konstruktivnoj diskusiji. Ubedili ste me da ipak ne kupim ovaj punjac, prvo jer je cifra jaka a drugo sto kaze cane, nije efikasan u dovoljnoj meri za normalno koriscenje na terenu. A jel imate mozda da rpeporucite neke solarne panele u kombinaciji sa punjacem za kamp, dakle ne protabl verziju kao ovaj iz prvog posta, nego ozbiljniju i robusniju spravu koja bi davala vise struje al ne bi se setalo sa njom po sumi, bila bi fiksirana u kampu.
 
Možda je najbolje da opišeš standardnu situaciju za koju ti je potrebna struja. Recimo, većina kampova u Srbiji nije na jezerima ili rekama, nego po planinskim/šumskim predelima, što znači da je pristup čistom suncu otežan i omogućen tokom manjeg broja sati nego što bi se očekivalo. A i šator ne postavljaš na čistini/vetrometini. S druge strane, većina kampova ima struju i to besplatno za takve sitnice. Drugo, ako na izlet ideš kolima, kupiš adapter sa upaljača na USB (malo kvalitetniji). Nezgodno je ako motor mora da radi, ali poslužiče sigurno bolje od bilo kog solarnog gedžeta. Čak i ako ideš bez auta u mesto bez struje, koliko je verovatno da ćeš biti van dometa struje nedelju dana? Ako ideš biciklom, stvari jesu malo komplikovanije, ali za punjenje telefona sigurno ćeš se snaći. Osim baterija koje mogu da se pune okretanjem pedala (ili ručice), biciklisti uglavnom zamole za malo dopune u nekom kafiću/restoranu, a mnogi već imaju utičnice negde oko stolova baš da bi gosti mogli malo da dopune baterije. Kako rekoh, meni je nerešiv problem bio što imam barem 6 baterija da punim (sa 2-3 punjača), a svaka se puni 2-4 sata, pa to ne mogu tako usput. Ali, dopuna telefona, pa čak i tableta da bude upotrebljiv mnogo je manji problem. Osim toga, novi modeli imaju baterije koje se pune drastično brže nego ranije. Neki se reklamiraju da napune 85 % za dvadesetak minuta, pa ako menjaš uskoro telefon/tablet, obrati pažnju i na to.

Kako god okreneš, ako nisi volonter UN koji ide na par meseci u neku totalnu zabit gde struje ima samo u munjama... ma verovatno bi i tamo našao neki potok i napravio mini vodenicu koja bi bolje punila baterije od solarnog panela. Nažalost. Za sve ostalo - prošetaš jedan dan do najbližeg sela ili prodavnice i rešen problem. Manje je SF, :) ali daleko pouzdanije, bolje, jednostavnije i jeftinije. A i lakše (manje težine).
 
Kao sto rekoh, ozbiljni solarni punjaci su veliki, nisu prakticni. Cena je odbojna u svakom slucaju. Bolje je kupiti i 2-3 eksterna punjaca nego davati tolike pare za solarni. Kindle za citanje i jedan eksterni za fon su skroz ok varijanta, bez zezanja.
Kod kineza je bilo i onih malih punjaca u koje se stave AA baterije. Brate, napunis dzep eneloop-ima i teraj. Alternativa ima i sve su bolje od tog solarnog resenja a i jeftinije.
Za svetlo ima led lampi kakvih hoces, cak su one kineske s induktorom zgodne za te varijante u nedodjijama jer ne zavisis od baterija. Ja sam uvek za to da se stedi potrosnja energije odgovarajucim uredjajima nego da se posle trose neke velike cifre bezveze.
Edit: pre bih poneo neku mini varijantu vetrenjace koji bi stavio na ranac i stavio pored satora nocu nego sto bi nosio sator. Mnogo su redji dani bez vetra nego dani bez sunca. Pritom vetar duva i nocu a i da nema vetra mozes i duvati sam u nju ili da je vrtis prstom, da sijas ne mozes ;)
 
Poslednja izmena:
Kod kineza je bilo i onih malih punjaca u koje se stave AA baterije. Brate, napunis dzep eneloop-ima i teraj.

Ako cemo da biramo najjeftinije resenje onda je ovo definitivno best-buy
Ali ne razumem toliku histeriju oko idealnih uslova. Postoji globalno zagrevanje (pretvaramo se u Saharu) i niko normalan ne ide po kisi i potopu da kampuje. Drugo KAMP se nikad ne pravi U SUMI. Trece, ako je intenzivna upotreba tel. prioritet - ja pod intenzivnom upotrebom smatram 1 dan baterija traje - onda nema alternative, nema tih eksternih baterija koje ce da traju 10 dana.

Ako on kampuje 10 dana, i tel. mu se istrosi za 1 dan, onda mu treba 9 eksternih baterija, neka je 1 externa baterija 1000din (sto je tesko) onda ga to "zadovoljstvo" (tegliti 10 baterija to bas i nije) izadje 9.000 dindzi.

P.S. I sta cemo kad promeni tel. da radimo sa eksternim baterijama :p
 
Poslednja izmena:
Mozda su mislili na one oklopljene outdoor activity telefone koji se ne menjaju tako cesto.
 
Ako cemo da biramo najjeftinije resenje onda je ovo definitivno best-buy
Ali ne razumem toliku histeriju oko idealnih uslova. Postoji globalno zagrevanje (pretvaramo se u Saharu) i niko normalan ne ide po kisi i potopu da kampuje. Drugo KAMP se nikad ne pravi U SUMI. Trece, ako je intenzivna upotreba tel. prioritet - ja pod intenzivnom upotrebom smatram 1 dan baterija traje - onda nema alternative, nema tih eksternih baterija koje ce da traju 10 dana.

Ako on kampuje 10 dana, i tel. mu se istrosi za 1 dan, onda mu treba 9 eksternih baterija, neka je 1 externa baterija 1000din (sto je tesko) onda ga to "zadovoljstvo" (tegliti 10 baterija to bas i nije) izadje 9.000 dindzi.

P.S. I sta cemo kad promeni tel. da radimo sa eksternim baterijama [emoji14]
Ok, pod eksternom baterijom podrazumevao sam power bank. Mozda se ja nisam dovoljno precizno izrazio. Neki jaci power bank moze da mu zavrsi posao za telefon. Te opcije sa eneloop baterijama su isto korektne skroz. Nije to uopste histerija za idealnim uslovima. Sto covek da baca lovu na uredjaj koji je jako skup a nece mu pruziti ni blizu onome cemu se nada. Kamp nece praviti u sumi ali ce nozda dobar deo dana provesti u sumi, to sto ce nocu biti na otvorenom mu ne znaci apsolutno nista sa solarnim punjacem. Za one pare moze uzeti polovan kindle i 2 power banka. Pritom nece nositi ni vecu tezinu a imace vise energije u rancu, to bi trebalo da bude ono sto se gleda.
Moze izabrati gomilu povoljnijih varijanti u zavisnosti od potreba pa nek bira covek.
 
Ok, pod eksternom baterijom podrazumevao sam power bank.

Dakle za kraca putovanja ne eksterna baterija vec power bank, sa verovatnocom, ukoliko kupi jeftiniji model, izbijanja sumskog pozara, razume se, nakon eksplodiranja telefona :p
Meni se ovaj solarni model i dopao zato sto je neka vrsta regenerativnog power bank-a.

P.S. Ako kupuje polovan Kindle, a voli da cita uvece (i to linearno bez preteranih skokova lol), da uzme onaj sa pozadinskim osvetljenjem :)
 
Paperwhite. Na njega sam i mislio. Kupio sam ga i ja pre neki dan posto volim da citam, ne pustam ga iz ruku. Za tu namenu je neprevazidjena sprava ;)
Napunis ga i ne razmisljas sledecih mesec dana vs tablet koji je tezi i zbog kojeg moras da obezbedis dodatni neki punjac. Ovako poneses powerbank za fon a za kindle ne brines uopste. Eno nasi sa alija narucuju xiomi power bankove, samo prsti. Za te pare super sprava, odmah covek dva da uzme i da ne razmislja. 2 komada nosice vise energije nego onaj sto moze da obezbedi u bilo kakvim uslovima. Lako moze da se napravi i nocno svetlo sa par led dioda koje ce se napajati iz power banka direktno preko usb-a. Fora je iskoristiti uredjaj maksimalno za sve moguce namene.
 
Drugo KAMP se nikad ne pravi U SUMI.
Reci to, npr, vlasnicima kampa na Fruškoj Gori. Nisam ulazio, ali zakleo bih se da je bio u šumi. Da ne spominjem gomile kampova širom Evrope koji se uvek trude da budu u šumi.
A nećemo o izboru mesta za šator, nije tema.

ja pod intenzivnom upotrebom smatram 1 dan baterija traje - onda nema alternative, nema tih eksternih baterija koje ce da traju 10 dana.
Mislio sam da je jasno da se govori o punjivim baterijama koje imaju USB izlaz za punjenje uređaja. Dakle, plati jednom, a koristi više puta.
Što duži boravak bez struje, odnosno što ekstremnija situacija, to je potrebno više prilagođavanja, što znači i manje korišćenje uređaja. Neko ko hoće da bude 10 dana bez struje definitivno ne može da ima telefon koji će da se isprazni svaki dan (ili da ga koristi na takav način). Ako mora, onda treba da ide kolima, pa da puni uređaje u kolima. Ako ne može, onda mora da vuklja više eksternih ili zamenskih baterija (ja za GoPro imam 5 komada). Ako ni to ne može, onda mora da ostane kod kuće. ;)

A za malo vikend zezanja ili odmor u civilizaciji, definitivno kafanica/kafić/restoran, pa makar sa gazdom dogovorio neku cifru. Pogotovo ako se takva putovanja ne dešavaju više od par puta godišnje.
S druge strane, ko ima dovoljno hrane i energije u sebi, može da proba i ovo:
http://www.cnet.com/news/building-a-better-hand-crank-smartphone-charger/#!
 
Bolje obrati paznju na wind generatore nego na to.
Ali posto je solarni spomenut... http://www.aliexpress.com/item/Sola....oYTv0Y&ws_ab_test=201407_2,201444_6,201409_2
1A max. Ovo jos i nije lose po cpecifikaciji. 52$ s power bankom od 8000mA, sklopiv je a opet cini mi se dovoljno efikasan da zameni punjac. Ako bi trebalo da odrzava 1 uredjaj punim bez problema. Ako su dobri uslovi i mnogo vise od toga. Ali opet, koliko je Kinezu za verovati u specifikacije a pogotovu u kvalitet.
 
Ovo sigurno radi kako je napisano na linku ali pitanje je kakav je kvalitet same baterije. Koliko puta moze da se puni i jel zamenljiva ? Dzabe sve ako posle 30 punjenja bateriji drasticno opadne kapacitet.
 
Nesto ovako..na navijanje?

 
Ovo sigurno radi kako je napisano na linku ali pitanje je kakav je kvalitet same baterije. Koliko puta moze da se puni i jel zamenljiva ? Dzabe sve ako posle 30 punjenja bateriji drasticno opadne kapacitet.
Ne znam kakve su baterije ali power bank se moze zameniti bilo kojim drugim. Bitno je da su solarni paneli dovoljno efikasni. Ovi su mi se svideli je su savitljivi, vodootporni, lako sklopivi. Sta znam, ovo je jedino sto sam do sada video a da je stvarno zgodno i dovoljno efikasno.
Ovi rucni generatori su pomalo zamorni ali su makar pouzdani. Ja i dalje velike nade polazem u wind generatore. Probacu i da napravim neki kad budem imao vremena cisto za testiranje.
 
Probajte uvijati iskustva realnih korisnika po netu za te solarne punjače. Solarni panel veličine male Milka čokolade, pa još neki jeftiniji kineski (solarni kolektori velike efikasnosti su vrlo skupi), može da da maksimalno 1-2W, i to kada je sunčan dan, i kada sunčevi zraci padaju pod uglom od 90 stepeni. Već pod uglom od 45 stepeni, energija iz panela se prepolovi (logično, jel?).

Oblačan dan ili hladovina, bićete srećni sa 0.2 do 0.5W iz panela. Dakle, batalite specifikacije koje govore koja je snaga betarije, i kolika je "moć punjenja (telefona) iz baterije". Primetite da specifikacije solarnog panela niko ne spominje. Za punjenje baterije od 8000mAh, koja ima 3.6V napona, dakle, energija baterije je 3.6 x 8000 = 28800 mWh = 28.8 Wh. Dakle, u idealnim uslovima, tom panelu će trebati bar 20 sati da napuni sopstvenu bateriju. I to da stoji mirno na letnjem Suncu. I pratimo ga tako da je uvak pod parvim uglom na panel.
 
Meni je ovo preslatko. Lozis vatru i stvaras struju, prava mini elektrana za poneti :)
Ali ako kaze 20min lozenja vatre = 60min razgovora, i neka telefon ima 8h razgovora, to mu izadje da napunis telefon lozis vatru skoro 3 sata :)

Tako da ako cemo bestbuy resenje onda je to powerbank kineski nekoliko komada, a ako cemo Grand Prix (ovo je iz VIDI-ja maznut nacin ocenjivanja :)) onda je to definitivno solarni panel jer ne radis nista a dobijas struju :)

P.S. I jedan i drugi uredjaj, za razliku od kineskog powerbank-a, povecavaju efikasnost tokom kampovanja. Dok te sunce pece ti sakupljas (inace rasipanu) energiju, ili dok kuvas rucak opet sakupljas neiskoriscenu energiju.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno