Šta je novo?

Uvoz iz Madjarske postaje rizik i polako se stopira...

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

peneda2009

Slavan
Učlanjen(a)
29.04.2008
Poruke
421
Poena
320
Imam info da je tako.
Jer nasim prodavnicama nikako ne odgovara ovakva konkurencija
i pritiskaju da se uvoz ukine.
Sto je cudno to se odnosi uglavnom na TV ! ! !

Eto, tako nam i treba kada hocemo jeftino a dobro... preterali smo.
Treba i da ukinu sajt kupujem prodajem. Smesno...
Zato cemo biti osudjeni da kupimo ovde uz preterane marze nasih...
Sto smo kupili , kupili smo, bilo lepo dok je trajalo.
 
Mene zanima da li ima ko da preporuci na PP nekog "madjara" koji uvozi monitore? Pošto je model koji sam hteo da kupim u Srbiji za jedan dan poskupeo oko 5000. Slabi dinar, my ass.
 
Mene zanima da li ima ko da preporuci na PP nekog "madjara" koji uvozi monitore? Pošto je model koji sam hteo da kupim u Srbiji za jedan dan poskupeo oko 5000. Slabi dinar, my ass.

Poskupele su stvari i kod "mađara" i nije u pitanju dinar, već euro koji kliza u odnosu na $, a pošto se sve IT stvarčice kupuju na istoku gde je $ platežno sredstvo, odoše i cene na gore.
Klizanje dinara u odnosu na obe valute je samo šlag na tortu.
Npr. ja sam kupio WD Red 6TB kod jednog "mađara" za 245 eura, sada je taj isti disk kod njega 270.
 
Poslednja izmena:
Da, ali to je rast od 25€ na 250€, a ovaj monitor je sa 13500din otišao na 18000. Da je toliko otišao kurs za jedan dan, izbio bi 3. Svetski rat..
Pritom, ljudi uz Madjarske švercuju, pa imaju raznorazne troškove (carina ii carinici) i pritom oni tamo kupuju po maloprodajnim cenama. Naši uvoznici dobijaju po veleprodajnim cenama i već bi trebalo da imaju projektovanu cenu u našim maloprodajama, na koje bi kurs trebalo da utiče vrlo malo (onoliko koliko se kurs menja u nekom kraćem periodu). Poskupljenja od 30% ne razumem.
 
Poslednja izmena:
pogledaj kurs euro/usd zadnjih 6 meseci.30% je u pitanju to malo klizanje eura i josh jedno 5-7% dinar u odnosu na euro i josh se uvoznici osiguravaju shticovanjem kursa posto ovome se kanda kraj ne nazire.
 
Pritom, ljudi uz Madjarske švercuju, pa imaju raznorazne troškove (carina ii carinici) i pritom oni tamo kupuju po maloprodajnim cenama. Naši uvoznici dobijaju po veleprodajnim cenama.....

Cekaj, jel ja dobro razumem tvoj post??? Uporedjujes troskove koje ima jedan svercer prema troskovima firme od 500-1000 zaposlenih i smatras da taj jedan svercer ima vise troskova..... Lol
Sta sve ja necu procitati u ovoj temi.....
 
Nisi dobro razumeo. Hoću da kažem da su troškovi švercera svakako manji, ali da poskupljenja koja oni imaju su SAMO u dva slucaja: porasla tarifa na carini ili poskupelo u maloprodaji u mađarskoj. Uvoznici imaju opravdanja za poskupljenje u samo jednom slučaju: poskupljenje u VELEPRODAJI. Kažem da mi je sumnjivo da procentualno su veća poskupljenja kod prodavnica, s obzirom da će se svako poskupljenje u VELEPRODAJI više pokazati na MALOPRODAJI. Ne govorim o apsolutnim troškovima već o procentualnim...
 
uvoznici vezuju mnogo vecje pare i moraju da se zastite od pada dinara i evra. a madjar to donese kad ti narucish ode i kupi.
 
OK, to ima nekog smisla, ali ako za trenutak izbacimo "madjare" iz price, zamislite da bilo sta poskupi 30% za jedan dan. Cime opravdati to? A i to se zove poslovni rizik. Zar treba da mu krajnji kupac bude osiguranje? Onda i ne treba da se cude sto ljudi kupuju od svercera...
 
Cekaj, jel ja dobro razumem tvoj post??? Uporedjujes troskove koje ima jedan svercer prema troskovima firme od 500-1000 zaposlenih i smatras da taj jedan svercer ima vise troskova..... Lol
Sta sve ja necu procitati u ovoj temi.....

lol :D

Koji uvoznik kod nas ima 500-100 ljudi? Drugo, ovo što je JohnnyB napisao je tačno. Uvoznik kupuje na šlepere, plaća ateste i ne plaća, radnike, a Mađar kupuje na komad i opet je jeftinije.

Mogu stvari da se reše, samo da naš uvoznički lobi nije toliko alav.
 
lol :D

Koji uvoznik kod nas ima 500-100 ljudi? Drugo, ovo što je JohnnyB napisao je tačno. Uvoznik kupuje na šlepere, plaća ateste i ne plaća, radnike, a Mađar kupuje na komad i opet je jeftinije.

Mogu stvari da se reše, samo da naš uvoznički lobi nije toliko alav.

Slazem se da su cene kod nasih distributera previsoke i da je to sistemski problem. Sve ostalo sto si napisao je cisto neznanje.
Madjar svercuje i ne placa dazbine drzavi. Naravno da ce svercer uvek da bude jeftiniji najmanje usled povracaja pdv-a od drzave iz koje svercuje. Svercer je nelojalna konkurencija, uvek ce biti najeftiniji zato sto krade od svih nas.
Alti ima 550 zaposlenih po poslednjem, verovatno zastarelom podatku sa njihovog sajta. Mrzi me da proveravam apr, verovatno je priblizan podatak.
Da su svi srbi kao ti, verovatno bi imali samo Limundo a penzije bi se za dinar prodavale na kupujem-prodajem.
 
Poslednja izmena:
Slazem se da su cene kod nasih distributera previsoke i da je to sistemski problem. Sve ostalo sto si napisao je cisto neznanje.
Madjar svercuje i ne placa dazbine drzavi. Naravno da ce svercer uvek da bude jeftiniji najmanje usled povracaja pdv-a od drzave iz koje svercuje. Svercer je nelojalna konkurencija, uvek ce biti najeftiniji zato sto krade od svih nas.
Alti ima 550 zaposlenih po poslednjem, verovatno zastarelom podatku sa njihovog sajta. Mrzi me da proveravam apr, verovatno je priblizan podatak.
Da su svi srbi kao ti, verovatno bi imali samo Limundo a penzije bi se za dinar prodavale na kupujem-prodajem.

Problem je što je jeftinije i ako se sve plati državi po pravilima. Korist od ovih "mađara" je ta što se nadam će naši distributeri da se unormale (pošto im sigurno pada promet) jer nemaju ni jedno opravdanje da budu 15-20% skuplji od komšija (sa uračunatim svim porezima i taksama da ne bude zabune)
 
Poslednja izmena:
Da su svi srbi kao ti, verovatno bi imali samo Limundo a penzije bi se za dinar prodavale na kupujem-prodajem.

Nema od penzije ništa. Ako nizbočega drugo, onda zbog toga što se kod nas mnogo smanjio životni vek ljudi. O kvalitetu života, i o Čačnima neću da govorim.

Da li me ti prozivaš na nacionalnoj osnovi ?

Problem je što je jeftinije i ako se sve plati državi po pravilima. Korist od ovih "mađara" je ta što se nadam će naši distributeri da se unormale (pošto im sigurno pada promet) jer nemaju ni jedno opravdanje da budu 15-20% skuplji od komšija (sa uračunatim svim porezima i taksama da ne bude zabune)

Oni se uzmu u pamet tako što kukaju AV da zatvori granice, ili češće podignu cene. Malo, jedno 20-30% :D

Ja sam više puta ponavljao da ovoliko loš sistem ne može da se popravi. Izgubili smo 25 godina, i što je najgore lošije nam je nego tad. Ovaj sistem treba da se sruši, a to se najboje radi .......... znate već kako.
 
Da li me ti prozivaš na nacionalnoj osnovi ?

Nisam zeleo tebe licno da prozovem uopste, ni po kojoj osnovi. Zeleo sam da "prozovem" ovde opste prisutan stav da je kupovina od svercera nesto prihvatljivo.

Shvatam da moj prethodni post nije korektan i izvinjavam se zbog takvog pisanja. Shvatio sam to i bez tvog odgovora ali mi bilo glupo da sam sebi odgovaram.
 
Poslednja izmena:
Castore jel u planu neki opis putešestvija do Madjara i kupovine TV-a?
Baš me zanima kako ste prošli na granici i uopšte oko kupovine tamo.:)

Biće, najvjerovatnije večeras. Danas, tj. sinoć sam skupio sve informacije, pa će da padne pisanije.



Одлично делује и слика и израда. Сони је појам за телевизоре. Како се крећу цене за 32-40 инча моделе тамо?

Ne znam za cijene manjih televizora, nisam gledao iskren da budem. Ali, pogledaj na http://www.nagyonjo.eu/... Tamo smo i mi uzeli.
 
Nisam zeleo tebe licno da prozovem uopste, ni po kojoj osnovi. Zeleo sam da "prozovem" ovde opste prisutan stav da je kupovina od svercera nesto prihvatljivo.

Shvatam da moj prethodni post nije korektan i izvinjavam se zbog takvog pisanja. Shvatio sam to i bez tvog odgovora ali mi bilo glupo da sam sebi odgovaram.

naravno da je prihvatljivo. ovi na sitno uvoze koliko mogu i kako mogu da im dobitak bude najveci. I veliki uvoznici to rade, samo sto je njihova mogucnost sverca niza. Mislis da bi oni donirali neke pare drzavi ako bi im se otvorila mogucnost da uvezu bez ikakvih dodatnih troskova? ne samo to, nego su i radnici potplaceni.
Dakle, svi "uvoznici" su potpuno isti i drzava od toga svega nema nista.
Stanje u drzavi je druga prica i samo dodatak ne ovo. Receno je vise puta, ali se uvek zaboravlja. Tehnika je jeftinija u Madjarskoj. Ne radi se o skrivenim tokovima nego normalnim maloprodajama. Kako to? Nasi prodavci imaju ogromne namete koje i sami moraju da placaju pa to utice na cenu robe. Ali to nije moj problem. Da li ja stvarno treba da izdvojim 1000e umesto 500e zato sto moja drzava trazi vise para za nesto sto ne treba uopste da se placa?
Naopaki smo i uvek radimo suprotno od ispravnog i to se obija o glavu narodu. Ako odluce da stanu na put uvozu iz Madjarske, nece kod nas smanjiti cene nego ce povecati pdv i carinu, uvesti taksu za izlazak iz zemlje i slicne gluposti kako se narodu ne bi isplatilo da izadje.
 
brate ako moze cene kod madjara da budu jeftine moze i kod nas ali opet drzava juri gde god moze da uzne lovu tako da ovde ce da bude ko u grckoj gde postoji porez na svasta
 
naravno da je prihvatljivo.
U tom slucaju je prihvatljivo i neplacanje bilo kog drugog poreza. Prihvatljivo je i neplacati kazne za saobracajne prekrsaje, slati cigle umesto laptopa preko kp-a (jednaka vrsta opravdanja, oni imaju, ja nemam), oteti mobilni slabijem iz ruke na ulici, biti isteran iz urgentnog centra jer nema mesta ili repromaterijala za zbrinjavanje pacijenta. Malo grublje receno ali to je otprilike sled dogadjaja ovakve vrste gradjanske neposlusnosti.
brate ako moze cene kod madjara da budu jeftine moze i kod nas ali opet drzava juri gde god moze da uzne lovu tako da ovde ce da bude ko u grckoj gde postoji porez na svasta


Bez sistemskog resenja, reakcije drzave,smanjenja drzavnog aparata, izmene propisa, poboljsanja standarda kupaca ali i promene svesti gradjana nece nista na bolje promeniti u ovom delu. Cene su bile visoke i pre altija i bice visoke posle altija ako se svi zajedno ne promenimo.
Kada kazem svi, mislim na sposobnost da opravdamo svoje lopovske afinitete, svi mi, od svercera, preko kupca svercerske robe, carinika ili neradnika u nekom delu drzavnog aparata.

Sto s tice braće grka, nisam neko ko podrzava Sirizu. Verujem da ce Grčka najvise nadrljati dok se mladjani premijer nauči osnovama svetske diplomatije i visoke politike. Mislim, super mu je demagogija, lepo za čuti ali nema ništa od toga u praksi.
 
Nisam zeleo tebe licno da prozovem uopste, ni po kojoj osnovi. Zeleo sam da "prozovem" ovde opste prisutan stav da je kupovina od svercera nesto prihvatljivo.

Shvatam da moj prethodni post nije korektan i izvinjavam se zbog takvog pisanja. Shvatio sam to i bez tvog odgovora ali mi bilo glupo da sam sebi odgovaram.

Šalim se samo. Naravno da znam da nisi to hteo da kažeš. Ja sam šaljivdžija i volim da izvrćem stvari. Izvini što sam te doveo u situaciju da se izviniš za nešto, za šta nisi kriv.
 
Da carinici nisu bili (i ostali) alavi, od šverca ne bi bilo ništa. Ako ti ne možeš nekoga da nagovoriš, potplatiš ili šta već da ti progleda kroz prste, onda ne možeš. Praksa koja se dešava oko nas nam govori kakvo je stanje stvari. Šverca je uvijek bilo, šverca će uvijek i biti. E sad, da li će to biti u manjem ili većem obimu i količini i vrijednosti, to ostaje da se vidi...



U ovoj temi ćeš pisati o tome ili u nekoj drugoj?

Vidjeću. Sad krećem, pa dok završim odlučiću gdje će da ide tekst.
 
Nisam zeleo tebe licno da prozovem uopste, ni po kojoj osnovi. Zeleo sam da "prozovem" ovde opste prisutan stav da je kupovina od svercera nesto prihvatljivo.
Ako pod svercerima smatras one koji ne plate uopste porez sem na najjeftinije artikle koji sirmasni kupuju na pijaci, OK.
Ako mislis i na one koji plate dazbine ili i za sitan sverc na pijaci, mrsh :D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno