Šta je novo?

UPS Srbija počeo naplatu PDV-a na ekspres pošiljke vrednosti ispod 50 evra

halkidiki2015

Poštovan
Učlanjen(a)
02.07.2015
Poruke
119
Poena
95
Od prošle nedelje. DHL za sada i dalje po starom, bez naplate PDV-a na pošiljke vrednosti do 50 evra bez poštarine.
 
Meni je prošle nedelje stigao paket preko UPS-a i ništa mi nije naplaćeno.
 
Tačno, prezupčio sam nešto :D. Špedicija je kad se i carini.
 
Od prošle nedelje. DHL za sada i dalje po starom, bez naplate PDV-a na pošiljke vrednosti do 50 evra bez poštarine.

Ta naplata bi trebalo da je do carine a ne do UPS-a tj. Express Courier koji je zastupnik UPS za Srbiju?
 
Ta naplata bi trebalo da je do carine a ne do UPS-a tj. Express Courier koji je zastupnik UPS za Srbiju?
Naplata PDV-a je zakonska obaveza za sve pošiljke, kao što (bi trebalo da) svi ovde znamo. Do sada su pošiljke ispod 50 evra prolazile mimo zakona, odnosno DHL i UPS Srbija nisu naplaćivali PDV na ekspres pošiljke do te vrednosti bez poštarine, što je omogućilo da se relativno povoljno nabavljaju artikli sa sajtova koji koriste DHL ili UPS za transport - ovde su najpoznatiji i najkorišćeniji iHerb i Sports Direct (dok je bio normalniji). Nažalost, izgleda tome polako dolazi kraj. Kao što sam napisao - DHL i dalje radi po starom, ali videćemo da li će potrajati (a i primetno je skuplji od UPS-a u poslednje vreme, možda baš zbog ovoga).
 
Meni je prošle nedelje stigao paket preko UPS-a i ništa mi nije naplaćeno.
Da se ispravim. Meni nije naplaćeno ništa dodatno, ali su svi troškovi bili unapred plaćeni, tako da je greška s moje strane. Ako i jeste nešto naplaćeno, naplaćeno je Amazonu.
 
Naplata PDV-a je zakonska obaveza za sve pošiljke, kao što (bi trebalo da) svi ovde znamo. Do sada su pošiljke ispod 50 evra prolazile mimo zakona, odnosno DHL i UPS Srbija nisu naplaćivali PDV na ekspres pošiljke do te vrednosti bez poštarine, što je omogućilo da se relativno povoljno nabavljaju artikli sa sajtova koji koriste DHL ili UPS za transport - ovde su najpoznatiji i najkorišćeniji iHerb i Sports Direct (dok je bio normalniji). Nažalost, izgleda tome polako dolazi kraj. Kao što sam napisao - DHL i dalje radi po starom, ali videćemo da li će potrajati (a i primetno je skuplji od UPS-a u poslednje vreme, možda baš zbog ovoga).

Ok, ali UPS je tu samo posrednik između tebe i carine, na carini je to da li će da naplati porez i carinu ili ne.
To što kod jednih prolazi a kod drugih ne je do carine.
 
Nije baš tako, kao što rekoh - PDV mora da se naplati, po zakonu, morao je i do sada. To kako je do sada prolazilo bez PDV-a je posebno pitanje... Ako je ovako kako kažeš (samo do carine) zašto danas DHL i dalje radi po starom, a UPS ne, odnosno zašto carina ima različit tretman?
 
To je pitanje za carinike.
Na primer meni je stigao paket sa Amazona preko UPS-a skoro i UPS je bio špediter.

Nakon završenog carinjenja dobio sam JCI i rešenje za uplatu carinskog duga.
U tom rešenju ima i formula koliko su pdv i carina i kako su došli do iznosa.
Po tom rešenju je UPS izvršio uplatu (jer Amazon u startu uračunava trošak carinjenja kada naplaćuje) i roba je bila isporučena.

Tako da ako treba nešto da se plati carini a nije plaćeno UPS-u za takve troškove, UPS će to da prosledi tebi - ne može UPS tek tako da naplati PDV :)
 
Prošle nedelje sam platio pdv prilikom preuzimanja pošaljke od UPS. Vrednost pošiljke je bila oko 34usd.
 
Ja sam i pokrenuo ovu temu zato što je došlo do promene faktičkog stanja koje je postojalo godinama, na našu štetu (20% poskupljenja za ono što se naručuje, a košta ispod 50 evra). Ponavljam, UPS i DHL su i do sada morali da naplaćuju od nas PDV na sve pošiljke i to nema nikakve veze sa špedicijom (koga zanima - google: Carinski zakon i Zakon o PDV-u).
 
Izvinite što pitam ovako direktno ali ne znam gde mogu da postavim pitanje. radi se o tome da sam naručio preko Amazona pošiljku iz inostranstva i oni su se odlučili za UPS. dobio sam i tracking number i javili su mi iz firme prodavca da traže moj kontakt broj kako bi prosledili UPS-u kako bi UPS sa carine dobio odobrenje da preuzme moj paket?!!?!Da li je to standardna procedura? Hvala i izvinite ako sam pogrešio temu
 
Kako to misliš firme prodavca ? Amazon ti to tražio ?

Nedavno je meni stigao paket sa Amazona i isto preko UPS-a, procedura je bila da kada je stigao paket na aerodrom dobio sam poziv telefonom gde mi je tražena email adresa, dao sam je i nakon nedelju dana na taj email sam dobio poruku da dostavim dokumentaciju , u principu treba da odštampaš pdf jedan koji ti pošalju, popuniš i skeniraš i onda im to pošalješ, to je ovlašćenje da te zastupaju na carini, takodje treba da im pošalješ order sa Amazona ili izvod iz banke , odnosno dokaz o plaćanju, poslao sam im i order i iz banke transaction. Nakon toga za par dana su mi doneli paket na adresu.

Amazon bi btw već trebao da ima tvoj kontakt broj i oni to i proslede uz paket.
 
Kako to misliš firme prodavca ? Amazon ti to tražio ?

Nedavno je meni stigao paket sa Amazona i isto preko UPS-a, procedura je bila da kada je stigao paket na aerodrom dobio sam poziv telefonom gde mi je tražena email adresa, dao sam je i nakon nedelju dana na taj email sam dobio poruku da dostavim dokumentaciju , u principu treba da odštampaš pdf jedan koji ti pošalju, popuniš i skeniraš i onda im to pošalješ, to je ovlašćenje da te zastupaju na carini, takodje treba da im pošalješ order sa Amazona ili izvod iz banke , odnosno dokaz o plaćanju, poslao sam im i order i iz banke transaction. Nakon toga za par dana su mi doneli paket na adresu.

Amazon bi btw već trebao da ima tvoj kontakt broj i oni to i proslede uz paket.
Hvala, to me je zanimalo. Dakle, order je onaj "invoice" sa Amazona ili nešto drugo?
 
Hvala, to me je zanimalo. Dakle, order je onaj "invoice" sa Amazona ili nešto drugo?

Da, ja sam poslao screenshot onoga što se vidi na web stranici, gde se vidi zapravo sve ali poslao sam i taj invoice pdf koji dobiješ kada odeš na Print, za svaki slučaj.
Nije bilo problema, rekli samo da će stići isporuka za 2-3 radna dana, tako je i bilo.
 
Da, ja sam poslao screenshot onoga što se vidi na web stranici, gde se vidi zapravo sve ali poslao sam i taj invoice pdf koji dobiješ kada odeš na Print, za svaki slučaj.
Nije bilo problema, rekli samo da će stići isporuka za 2-3 radna dana, tako je i bilo.
Treba da im se pošalje u štampanoj formi?
Da, ja sam poslao screenshot onoga što se vidi na web stranici, gde se vidi zapravo sve ali poslao sam i taj invoice pdf koji dobiješ kada odeš na Print, za svaki slučaj.
Nije bilo problema, rekli samo da će stići isporuka za 2-3 radna dana, tako je i bilo.
Izvinite jos jednom, sada su mi pisali iz Express courrier "Trazite od posiljaoca da vam dostavi kompletan order sa detaljnim vrednostima robe i prevoza." Je li screenshot dovoljan ili...
 
Poslednja izmena:
Invoice sam poslao u pdf formatu , kao i ovlašćenje , izvod iz banke nije morao ali sam poslao screenshot transakcije iz appa od banke.
Ne znam da li je screenshot dovoljan, ako možeš udji u Print, nećeš printati zapravo nego tamo onda ima opcija 'Save to PDF file' ili tako nešto, i to im pošalji.
Verovatno bi i samo screenshot mogao ali pazi da ti se sve vidi, koliko je plaćeno to što si naručio, koliko je slanje plaćeno i carina.
Najbolje je ipak na Amazonu kažem ti, da odeš u 'Order details' pa na 'Print' i pošalji im taj invoice.
Meni su tražili order, ja sam im poslao i screenshot i invoice, ne znam šta da ti kažem , ako možeš invoice najbolje je to po meni, reći će ti oni ako ne valja, siguran sam u to barem.
 
Poslednja izmena:
Inovice sam poslao u pdf formatu , kao i ovlašćenje ,izvod iz banke nije morao ali sam poslao screenshot transkacije iz appa od banke.
Ne znam da li je screenshot dovoljan, ako možeš udji u Print, nećeš printati zapravo nego tamo onda ima opcija 'Save to PDF file' ili tako nešto, i to im pošalji.
Verovatno bi i samo screenshot mogao ali pazi da ti se sve vidi, koliko je plaćeno to što si naručio, koliko je slanje plaćeno i carina.
Najbolje je ipak na Amazonu kažem ti, da odeš u 'Order details' pa na 'Print' i pošalji im taj invoice.
Meni su tražili order, ja sam im poslao i screenshot i invoice, ne znam šta da ti kažem ,ako možeš invoice najbolje je to po meni, reći će ti oni ako ne valja, siguran sam u to barem.
Hvala. Veliki pozdrav i izvinite na gnjavaži :)
 
Da li ozbiljno misliš da DHL živi od dostave pošiljki od <50eur??
 
Ovo je naprasno poceo da naplacuje samo UPS i mislim da to rade potpuno nelegalno. Naplata se vrsi u gotovini, a ako znate kada god ste uvezli nesto skuplje dobijali ste i od DHL i od UPS dopis kako da izvrsite uplatu i uvek su PDV i carina isli posebno na Upravu carina, a DHL/UPS-u je placano samo usluga spedicije. Nikada nijedan od njih nije naplacivao u gotovini svoju uslugu i za to nema pravo, ja sam im trazio racun i dobio sam smesan racun gde pise PDV po nekom zakonu (naravno tekst koji mogu da razumeju samo pravnici) i niti veza sa nekim tracking brojem i slicno. Drugar ih je prijavio trzisnoj pa cemo uskoro znati sta je to. Ali prosta racunica, koliko imaju isporuka x 1200 rsd po svakoj u kesu bez fiskalnog racuna je MNOGO novca, pa jos puta metar dana ... Post express je drzavna firma i imaju carinsku postansku ispostavu i nikada nisu naplatili ovaj PDV na posiljke koje su oslobodjene carine. Placanje PDV-a znaci i duplo oporezivanje, tako da je tu upitno i odakle onda roba stize, mnogo vise pitanja, nego price da je eto UPS odjednom postao svestan toga, a ostali se bahate :)
 
Zasto ljudi uopste vece usluge placaju u gotovini? Lepo platis karticom pa imas trag ili na racun. Naravno ne treba "muciti" kurire za placanje dostave do npr. 500 ili 1000 din ali ovde ako UPS naplacuje u gotovom pa korisnici usluge su nemarni prema sebi, a ne UPS.
 
Zasto ljudi uopste vece usluge placaju u gotovini? Lepo platis karticom pa imas trag ili na racun. Naravno ne treba "muciti" kurire za placanje dostave do npr. 500 ili 1000 din ali ovde ako UPS naplacuje u gotovom pa korisnici usluge su nemarni prema sebi, a ne UPS.
UPS je to uveo od skoro i oni nemaju pravo da naplacuju u gotovini, a posebno nemaju pravo da u gotovini sakupljaju novac koji bi, ako ima razloga za to, trebao biti uplacen direktno na racun budzeta, odnosno Uprave carina koja bi trebala primaoca da zaduzi za taj iznos a ne operatera/kurira. Ovde oni ne daju opciju da platite karticom ili na racun, nego kes na predaji posiljke. Ovo mi vise lici da je sve vise posiljki koje ne prelaze 50 Eur pa se i ne carine, pa onda oni ne mogu da naplate one svoje spediterske troskove od oko 30-tak Eur. Pa im je trenutno malo love, jer onda samo dobijaju kikiriki od UPS-a po odradjenoj posiljci a to im je izgleda i malo i sporo. DHL nema taj problem jer je deo DHL-a, a ne partner. Ja sam trazio racun, dobio obican papir i testirao DHL i oni mi nista nisu naplatili osim onoga sto sam vec platio, tako da sto se mene tice dovidjenja UPS, odnosno Express Courier doo. A svi vi koji cekate treba da trazite ili fiskalni racun ili racun od Uprave carina za to.
 
Fedex uvek naplaćuje u kešu tako da to nije "specijalitet" UPS-a.
 
Fedex uvek naplaćuje u kešu tako da to nije "specijalitet" UPS-a.
Ovde se naplacuje u gotovini ono za sta si ti kao primalac zaduzen od strane Uprave carina, a ti nemas nikakav dokaz da si to platio, a jos veca verovatnoca je da su skontali da na faru uzmu cistu lovu.
 
UPS radi po zakonu. Naručujte sa isporukom preko DHL-a dok još može bez PDV-a.
 
UPS radi po zakonu. Naručujte sa isporukom preko DHL-a dok još može bez PDV-a.
UPS ne radi po Zakonu naplatu PDV-a. PDV se u carinskom postupku zaduzuje na primaoca a ne na kurira, pa samim tim naplata u gotovini bez izdavanja fiskalnog racuna nije moguca. Jedino posta ima pravo naplate u gotovini jer je tako registrovana i postoji carinska poste, kao njen sastavni deo, pa su sva zaduzenja u smislu kredita koji se posle naplati od primaoca a tretira se kao zaduzenje. Kao kada dobijete paket koji se carini, UPS ili DHL vam ne naplacuju u gotovini, nego nakon carinskog postupka dobijete racun sa instrukcijama za placanje, i to jedan deo PDV+Carina na racun Uprave carina, a spediterske usluge na racun UPS/DHL. Ali svakako cu javiti ovde kada drugar dobije odgovor od trzisne inspekcije. A ja jesam presao na DHL i normalno stizu paketi koji se ne carine bez haraca od 1200 rsd. Moje licno misljenje je da i dalje ta prikupljena gotovina ne zavrsi na racunu kako bi trebala i da je to da se pokriju troskovi nastali prilikom isporuke i skladistenja tih posiljki, jer da opet napomenem oni nisu UPS nego su samo partner UPS-a u Srbiji pa kao takvi nemaju pokrivene sve troskove poslovanja od strane UPS-a nego im placaju po posiljkama.
 
UPS ne radi po Zakonu naplatu PDV-a. PDV se u carinskom postupku zaduzuje na primaoca a ne na kurira, pa samim tim naplata u gotovini bez izdavanja fiskalnog racuna nije moguca.
Kao što sam napisao - UPS radi po zakonu, koliko god to nama ne odgovaralo. Napisao sam i gde se mogu naći detaljnije informacije - Carinski zakon i Zakon o PDV-u. Fiskalni račun se ne izdaje.
 
Nazad
Vrh Dno