Šta je novo?

upgrade/rastavljanje iMac 24"

kovacm

Čuven
Učlanjen(a)
28.01.2005
Poruke
8,607
Poena
570
Vec sam postavio na elitesecurity-ju ali mozda i ovde ima zainteresovanih :)

ovaj lik je rastavio iMac 24"
http://forum.insanelymac.com/lofiversion/index.php/t28012-0.html

iz teksta sam izvukao link sa detaljnim opisom ove operacije :)
http://www.jmng.com:81/imac24_take_apart/

i za kraj link MXM graficke karte za koju pise da je Mac OS X kompatibilna
http://www.hothardware.com/articles/NVIDIA_GeForce_Go_7950_GTX_Preview1/

a sve ovo zato sto sam trazio da li postoji nacin da zamenim graficku 7300 na iMac 24"... i do kraja izgleda da ne moze... bar za sada ;)

btw negde sam procitao da se gubi interleave nacin rada memorije ako se iMac upgraduje na 3GB - jedino mi nije jasno da li je taj koji je to rekao koristio dva razlicita modula (npr. 1GB i 2GB modul) ili dva ista modula (2x2GB)! da li neko zna nesto vise o ovome?
 
Pa cim razmiljas o upgradeu takve masine, bolje da je nisi ni kupovao. To se upgradeuje tako sto, kada izadje novi model, prodas stari i kupi novi.

Dual chanell rezim rada nema efekta i donosi neprimetne razlike kod 945G cipseta.
 
Kad smo već kod otvaranja htedoh da pitam da li je moguće da otvorim svoj Mac mini, nebi li proširio memoriju, a da to uradim bezbolno?
 
hvala na savetu :p

masinu sam kupio povoljno i polovno pa naravno da se nisam bunio sto je graficka 7300...
a ako za 15% vrednosti mogu grafiku ubrzati 2,3 puta sto to ne bih i uradio.... :?
 
za uputstvo kako promeniti memoriju na novim Macovima (iMac, MacMini, MacBook) postoji uputstvo na apple-ovom sajtu samo nazalost nisam dodao taj link u bookmarks tako da ces morati sam da ga potrazis... za MacMini nisam siguran ali za MacBook i iMac je vise nego jednostavno.
 
A dali neko može da mi kaže koje memorije koristi Mac mini, znam samo da su na 667 MHz?
 
pise tacno na apple.com - imas sve detalje samo ne znam tacan url od stranica, procesljaj malo...
 
Evo linkova za korisnička uputstva, a zavisno od mašine razlikuju se i DIY manual-i.

MacMini
iMac
MacBook
MacBook Pro
[URL="http://www.apple.com/support/manuals/macpro/]MacPro[/URL]

E, sad - kome šta treba neka to i skida...

Za mac mini čini mi se da nema ništa od DIY... :( Sorry...
 
Ali zato ima nešto drugo.

Lik je na ovom sajtu postovao slike skupa sa opisima koraka koji su potrebni da bi se zamijenio CPU!!!

Evo dakle, barem nešto za tebe Abakus, a i još nekoliko odgovora na moguća pitanja.

Ono što se saznaje odavde jeste da je mini napravljen od notebook komponenti, pa tako unutra idu mobile CPU i memorija. Samim tim se treba obratiti pažnja da se upgrade takve mašine relativno ne isplati zbog cijena komponenti.

Na ovom sajtu je CPU plaćen 294 eura (T7200 Core 2 Duo, ali ne lik koji je uradio ovo već jedan drugi), a upgrade na 1GB RAM-a je plaćen 110 USD.

Naravno, garancija se ovim postupkom gubi...
 
A evo i video upustva za rastavljanje minija...
 
Samo da napomenem da postoji razlika u komponentama između opisane procedure na gore navedenom sajtu i onoga što se vidi u filmu, jer na slikama su notebook komponente, a na filmu je memorija za desktop mašinu...
 
Samo da napomenem da postoji razlika u komponentama između opisane procedure na gore navedenom sajtu i onoga što se vidi u filmu, jer na slikama su notebook komponente, a na filmu je memorija za desktop mašinu...

Hvala puno!
Ukapirao sam, ovo na filmu je verovatno Mac mini PPC
 
malo offtopica ;)

A dali neko može da mi kaže koje memorije koristi Mac mini, znam samo da su na 667 MHz?

Kako sam danas u bivsoj kovachm-ovoj firmi prodao jos jedan Mac Mini - poteglo se isto pitanje, kako ide upgrade memorije.

Na prvi pogled DDR2 667MHz imas na svakom koraku - ali proverena je varijanta u Apacer izvedbi, koju doduse uvoznik ne drzi na lageru vec se narucuje sa rokom isporuke od dvadesetak dana.

Cene su malo jace u odnosu na PrC memorije (kovachm ovozava ovo PrC kad napise) i otprilike su 5k din za 512MB i oko 10k za 1GB model.

Ono sto je downside cele price je da moraju da se stavljaju upareni moduli jer mac mini ima samo 2 slota u koje su standardno zabodena 2x256 moduli.

U prevodu Mac Mini akcija nadogradnje sa 512MB na 1GB kosta grubo nekih 10k dinara, a kusur su dva DDR2 modula od 256MB ;)
 
jos jedan mali offtopic: "PrC" je stari izraz sa SETNeta ;) isto kao i "sWinjdows"... ;)

btw ti ces srga postati expert za Mac koliko ja vidim... :D
 
Poslednja izmena:
servisna uputstva za mac-ove:
Kod:
msjstw.naturaladdiction.co.uk/Service%20Manuals/
 
Pa, skini samo ova servisna uputstva sto su okacena u tjreadu, a nisam ih obrisao iako je u pitanju klasicno krsenje pravila foruma :)

U servisnim uputstvima ima sve sto je potrebno za rastavljanje bili koga Mac-a....

PS: Skinite za Mac Pro, cisto da vidite sta je perfekcija, a ne ovaj kineski trash koji se prodaje za 3x manje para, a "moze da radi iste stvari" kao i Apple :)
 
Poslednja izmena:
Mazi, bolje da ne čeprkaš sam, odnećemo ga u CT servis jer je još pod garancijom!
 
Garancija nema veze sa nadogradnjom memorije, jer je to predvidjeno da sam korisnik uradi i naplacuje se u servisu. Ako korisnik sam zameni memoriju, ne gubi garanciju.

Upgrade hard diska sa druge strane, koliko se ja secam, Apple i ne nudi kao naknadnu opciju, vec samo kao opciju uz ogranicen broj modela i to prilikom kupovine same masine, pre isporuke. Mislim da uz Mac Book uopste i ne nude opciju nadogradnje HDD-a, vec takva mogucnost postoji samo za Mac Book Pro koji je namenjen profi userima (daju mogucnost ugradnje npr. HDD-ova na 7200 RPM, 3 GB RAM-a itd...), pa je i broj opcija nadogradnje daleko veci. Medjutim i to se odnosi na upgrade prilikom ordera masine, a ne naknadno.

Sve ostalo ide o trosku kupca i ne radi se u Apple-ovim ovlascenim servisima, pa je pitanje da li ostaje na snazi garantni ugovor u tom slucaju... Isto je i sa nadogradnjom MXM grafike, ako Apple ne nudi takvu opciju, i nadogradis je u nekom drugom servisu ili kod kuce - gubis garanciju.

Lokalni distributeri ne servisiraju masine u garanciji, nego ih salju (mislim) u madjarsku.
 
Poslednja izmena:
Ma nisam mislio ja ista da radim :) Samo mi je bilo ovo zanimljivo za menjanje diska. Covece, posao od 10minuta (ni toliko) naplacuju 20-30e u applevom servisu... katastrofa.

Na koji kineski trash mislis? MacBook?
 
Ma, poredim Mac Pro sa sklapanim PC masinama :) Vecina ljudi nema pojma koliko je truda ulozeno u projektovanje svake sitnice unutar takve masine, pa kao posledica toga vidis komenare tipa: sve to mogu i ja da sklopim za 2x manje para...

Mac Book je odlicna masina u svojoj klasi i tesko da ima nesto mnogo atraktivnije od njega za te pare...
 
Pa mogli su barem da ga naprave da bude <2kg s obzirom na HW koji je ugradjen u njega, a ne ovako 2,33kg sto je samo ~300g manje od Pro-a...

Prica se da Apple sprema za kraj 2007. ultra-portable verziju Mac Book (Pro) masine bez hard diska i veoma male mase... Mac Book je mainstream masina i gledalo se da troskovi budu sto nizi, ali da to i dalje ostane Mac sa svim dizajnerskim resenjima koja idu sa time. uostalom, ni 2.33 kb nije nesto preterno puno tj. daleko od toga - uporedi to sa masinama koje se prodaju za slicne pare...

http://www.appleinsider.com/article...ine_for_apples_ultra_portable_initiative.html
 
Poslednja izmena:
Garancija nema veze sa nadogradnjom memorije, jer je to predvidjeno da sam korisnik uradi i naplacuje se u servisu. Ako korisnik sam zameni memoriju, ne gubi garanciju.

LOL, Mazi je vec zamenio RAM, nego mu je riknuo DVD, pa sam zato ono gore napisao...
 
Ma nisam mislio ja ista da radim Samo mi je bilo ovo zanimljivo za menjanje diska. Covece, posao od 10minuta (ni toliko) naplacuju 20-30e u applevom servisu... katastrofa.

...
 
Pa mogli su barem da ga naprave da bude <2kg s obzirom na HW koji je ugradjen u njega, a ne ovako 2,33kg sto je samo ~300g manje od Pro-a...

pa u macbooku je isti HW kao i u macbookpro (izuzev graficke karte i kolicine GHz, Megabajta i Gigabajta...). koliko kapiram tu su imali jos vise posla da sve to upakuju u 13.3" manje kuciste nego kod Pro modela (cini mi se da je MacBook nesto deblji nego Pro modeli).

a sto se atraktivnosti tice; moja sefica je zahtevala da joj se nabavi beli 13.3" macbook a ne neki Pro model :D

btw
Pa, skini samo ova servisna uputstva sto su okacena u tjreadu, a nisam ih obrisao iako je u pitanju klasicno krsenje pravila foruma :)
kojeg pravila?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno