Šta je novo?

Upgrade iMac 18,3

mi105

Poštovan
Učlanjen(a)
01.09.2021
Poruke
195
Poena
50
Imam trenutno iMac 18,3 iz 2017 (kupljen septembra 2018), 27” 5K.

Standardna je konfiguracija, i5 quadcore 3,5Ghz, 8GB RAM, 1TB fusion drive.

Razmišljam da li da uložim u nadogradnju istog, naime dodao bih još 8GB RAM i zamenio fusion drive sa 1TB nvme SSD. To je nekih 400 - 500 eur ulaganja.

Druga opcija je da pokušam prodati ovaj za nekih 900 eur i da dodam još nekih 1000 da bi uzeo novi iMac M1.

Šta bi bio bolji izbor u ovom slučaju?

Što se tiče nadogradnje postojećeg iMac:

-Jeftinije.

-Ostajem na intel i mogu nastaviti koristiti i Windows kroz bootcamp (Windows mi nažalost isto treba za posao i trebaće ni sigurno narednih par godina).

-Bolji ekran (5K nasuprot 4,5K na iMac M1)
-Kraći životni vek


Kod prelaska na iMac M1:

-Mnogo brže i dugotrajnije rešenje. Moći ću da uhvatim prvi talas izrade nativnog softvera za ARM Apple-ove procesore (M1 i naslednike).

No Windows ću onda morati isključivo sa laptopa da ganjam, a laptop mi je 5 godina matori HP 840 G3…

Takođe, ako bih išao na nadogradnju, da li da idem preko Macole ili iStyle servisa?Ili nekog trećeg?
 
Poslednja izmena:
{Addendum} Glavna upotreba računara je razvoj softvera (baze postgres i ms sql server, swift, java, c# .net, xamarin, node, js i razni frameworks istog).
 
Ok, to je koliko vidim ovaj model: https://everymac.com/systems/apple/...7-inch-aluminum-retina-5k-mid-2017-specs.html

Memorija može da se menja u kućnoj radinosti, max. je respektabilnih 64GB (imaj u vidu da je tih 8GB unutra ustvari 2x4GB). Disk ne može da se menja tek tako, ali ono što je dobro je da ne moraš da se odričeš tog Fusion diska, pošto postoji mesto za dodatni SSD.

E sad, da li ostati na ovom ili uzeti nov iMac.
Ja bih ostao, bar još par godina. Upgrade ne mora toliko da te košta, s obzirom da iMac više nije u garanciji, mogu da ti preporučim servis gde će to da ti urade profi, a platićeš manje od ove cifre. Memorija može bilo koja SODIMM DDR4 2400, a pošto danas nije skupa, uzeo bih 2x16GB. SSD isto ne mora onaj koji Apple kaže da treba da se stavi, mislim da nije tako jednostavno, ali u servisu će ti sigurno reći da li se isplati ili ne.
Produžio bih mu ovako vek za još par godina, pa kad izađe 3. gen M čipa, prešao bih na nov iMac.
 
Nazad
Vrh Dno