Šta je novo?

Update biosa

NikeTajson

Zapažen
Učlanjen(a)
14.08.2023
Poruke
17
Poena
4
Zanima me da li cu morati da update bios na MSI B550-A PRO kad stavim amd ryzen 7 5700x ? Ili ce moci bez update biosa samo da se stavi i teraj :)
 
Cak i ako nemas stariji ryzen CPU kod sebe, nemas problem sa tom plocom za update, jer ima BIOS flashback funkciju/dugme. Treba ti jedan USB flash drive koji formatiras u FAT32 i na koji se kopira BIOS fajl i preimenuje (tacno ime fajla ces naci u uputstvu za flashback proceduru). Flash se ubaci u prvi USB port do flashback dugmeta, pritisne se dugme i saceka nekoliko minuta da lampica prestane da trepce, i to je to. Ne treba ti ni RAM ni CPU ni graficka u ploci za to. Samo treba prikljuciti napajanje.

Inace, nisam siguran da li je ovo i dalje slucaj, ali znam da starije ploce koje su imale hard flashback nisu prihvatale USB flash drive veci od 8GB (neke ploce cak ni vece od 2GB), tako da ako imas, svakako je najbolje koristi neki flash malog kapaciteta za svaki slucaj. Ne tvrdim da to danas ne radi sa vecim, samo kazem cega se secam od ranije.
 
Hvala vam na odgovoru slabo se jako razumem i te komponente mi je sklapao neki covek ovde :) Moze jos jedno glupo pitanje...
Kada kupujem nove komponente dobijam sve uz njih ? Mislim na kablove i sve sto mi treba da sklopim pc i da onda radi posle toga? :)
 
Moraces da skines uputstvo za plocu sa MSI sajta, jer stedise ne salju papirno u kutiji.
A treba ti da bi znao gde da spojis power/reset dugme i ostalo sa kucista na maticnu plocu.

Od neophodnih kablova moze da bude sporan spoljni kabl koji ide direktno u uticnicu, ali mozes da koristis stari. Od proizvodjaca napajanja zavisi da li ga je spakovao u kutiju ili je odlucio da stedi.

Inace, iako ovo nije nauka, ako nikada do sada nisi sklapao racunar, mozda ti ipak bude previse da ga sada em sklapas, em radis BIOS flashback. Tj. pogledaj uputstva na jutjubu npr. pa proceni da li je to posao za tebe ili za servis.
 
Zanima me da li cu morati da update bios na MSI B550-A PRO kad stavim amd ryzen 7 5700x ? Ili ce moci bez update biosa samo da se stavi i teraj :)
Ako je napravljena skoro a ne iz prve ture onda je sigurno kompatibilna. Ploče sa 500 chipsetom su pravljene baš za 5000 seriju Rayzen-a. Špsle možeš da apgreduješ BIOS ako zatreba, lakše i sigurnije
 
Moraces da skines uputstvo za plocu sa MSI sajta, jer stedise ne salju papirno u kutiji.
A treba ti da bi znao gde da spojis power/reset dugme i ostalo sa kucista na maticnu plocu.

Od neophodnih kablova moze da bude sporan spoljni kabl koji ide direktno u uticnicu, ali mozes da koristis stari. Od proizvodjaca napajanja zavisi da li ga je spakovao u kutiju ili je odlucio da stedi.

Inace, iako ovo nije nauka, ako nikada do sada nisi sklapao racunar, mozda ti ipak bude previse da ga sada em sklapas, em radis BIOS flashback. Tj. pogledaj uputstva na jutjubu npr. pa proceni da li je to posao za tebe ili za servis.
Vec ja vidim da je dosta pojmova ovde sto totalno ne razumem,verovatno ce to biti posao za server jer ne bih da pokvarim plocu ili tako nesto :D Hvala Vam u svakom slucaju
 
Možeš prebaciti stari hard disk, ali kupi NVMe M.2 disk i instaliraj sistem na njega.
 
Ne moraš da "Obaraš system" ako ne butuješ sa tog diska. Instaliraš nove Windows na SSD, ubaciš ga kada završiš sa instaliranjem Widows-a pa ga onda očisti od starih windows-a da ne gubiš mnogo mesta na disku. Naj bolje bi bilo da prekopiraš sve šta ti baš treba sa njega makar privremeno na SSD pa ubiješ sve particije i formatiraš ga nanovo. Posle možeš da ih vratiš na HDD i da ga upotrebljavaš za skladištenje.
 
Nazad
Vrh Dno