Šta je novo?

Ulaganje u plemenite metale [bez diskusije o kriptovalutama]

morbius

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
08.03.2003
Poruke
6,394
Poena
985
Bitcoin je zamišljen da bude digitalna zamena za plemenite metale, ali do sad je vać sasvim jasno da su kriptovalute potpuno drugačija klasa asset-a koja veze nema sa prvobitnom idejom o primeni. S obzirom da se očekuje veliki beg iz špekulativnih investicija u mesecima i godinama pred nama, investicije u commodities bi trebalo da se pokažu vrlo profitabilnim. Retki metali sa industrijskom primenom tu uvek prednjače i predstavljaju dobro ulaganje u nesigurnim vremenima, tako da bi bilo pametno da otvorimo diskusiju na ovu temu. Da vidimo prvo šta moderacija kaže, pošto mogu da smatraju da ovakva diskusija tematski ne pripada ovom podforumu. Interesovanja u svakom slučaju ima puno, ako je suditi po porukama koje dobijam.
 
Tema je odlična samo se plašim da zbog reklama ne ode u pogrešnom smeru. U zadnje vreme baš često čujem od raznih ljudi "kupuj zlato", ali apsolutno se ne razumem; sve i da hoću sada da kupim, nemam pojma ni kako to ide, ni ko je odgovoran za ovakve transakcije itd.
 
Ne sekiraj se, nikad ništa nisam kupio, a da ga prethodno ne istražim u sitna crevca, tako da imam dosta toga korisnog da podelim. Valjalo bi međutim ako ima i ljudi iz Srbije koji mogu da pruže lokalne informacije, pošto verovatno ima razlika. Ovde u EU recimo nema PDV-a na zlato, ali ima na srebro, u Srbiji može da bude skroz drugačije.
 
Da krenem od kralja plemenitih metala, zlata.

Prvo malo istorije. Zlato je korišćeno za kovanje novca još otkad su ljudi naučili da ga obrađuju. Prvi zlatni novčići u istoriji su imali puno srebra, bakra i drugih primesa u sebi, jer ljudi još nisu bili ovladali metalurgijom dovoljno da te metale razdvoje. Zlato je uz srebro ostalo monetarni metal kroz vekove, ali se taj dvometalni monetarni sistem pokazao nepraktičan u moderna vremena, jer bi se odnos dostupnosti zlata i srebra menjao otkrivanjem novih rudnika i novih tehnologija, tako da su države demonetizovale zlato i usvojile čisto srebrni standard. Britanska imperija je međutim terala kontru svima i usvojila zlatni standard. Zbog trgovinske moći i dominacije Britanije u svetu, države su jedna po jedna prelazile na zlatni standard da se usklade sa Britanijom radi olakšanja trgovine, dok zlato nije de facto zamenilo srebro kao svetski novac. Za vreme drugog svetskog rata države su bile prisiljene da kupuju puno stvari od SAD čija je teritorija i industrija bila pošteđena razaranja, tako da je Amerika završila sa gomilom zlata. 1944. postignut je Bretton Woods sporazum kojim bi članice ujedinjenih nacija (u ono vreme antihitlerovska koalicija) koristile američki dolar kao standard za svoj novac, dok bi dolar ostao na zlatnom standardu. Amerika je naravno zloupotrebila tu situaciju da štampa više dolara nego što je imala zlata. Vremenom je postalo jasno šta amerika radi, tako da je Nixon 1971. "privremeno" skinuo dolar sa zlatnog standarda kako druge zemlje ne bi mogle da od Amerike traže zlato u zamenu za dolare. Time je uspostavljen sadašnji fiat monetarni sistem.

Otkako zlato više nije novac, ovaj metal je imao dva velika bull marketa. Oba su trajala po 11 godina, prvi je doneo 20x profit, drugi 6x. Ako uzmemo da je treći bull market počeo u avgustu 2018. i do sad dogurao do 0.8x, istorijski trebalo bi da idemo još dugo naviše. Cena zlata voli inflaciju, potrese i nesigurnost, u tim vremenima investitori trče u dokazane vrednosti.

Ima mnogo načina da se investira u zlato, ali s obzirom da ne verujem da neko ovde planira da uloži stotine hiljada evra, verujem da je fiizičko zlato najinteresantnije za sve. Nemojte kupovati nakit i slično, kad kupujete platićete i izradu i brend, dok kad prodajete, dobićete samo vrednost samog zlata. Kupujte samo investiciono zlato koje ima čistoću od preko 90% i namenjeno je upravo investiranju. Investiciono zlato dolazi u dva oblika, dukati i poluge.

Dukati su bolja varijanta, zato što ih je lakše proveriti. Ako imate jedan za koji znate da je dobar, drugi takvi moraju da se slože sa njim po veličini i težini. Zlato je vrlo teško falsifikovati zbog velike gustine. Generalno idite na dukate koji su popularni tamo gde živite, pošto ćete ih lakše jednog dana i prodati. Dukati su najčešće čistoće od 22 karata, ima i 24-karatnih, ali ih ne bi preporučio, pošto je čisto zlato vrlo meko i lako se grebe i deformiše, zato bi morali da ih držite u plastičnim kapsulama za tu namenu. Moderni dukati iz svetrskih kovnica dolaze u standardizovenim veličinama od jedne troj unce (oko 31,1 gram), pola, četvrt i desetinu unce. Istorijski dukati dolaze u raznim veličinama, pošto je nekad bilo svaka vaška obaška. Stariji i retki dukati imaju i numizmatičku vrednost koja može i višestruko da nadmaši vrednost samog metala u njemu.

Poluga ima najrazličitijih veličina i njihova težina se najčešće izražava u gramima. Poluge su po pravilu od 24 karatnog zlata čistoće preko 99,9%. Poluge se falsifikuju mnogo češće nego dukati, jer nema standardizovanih dimenzija. Čak ako i gustina poluge odgovara, ona može biti od pozlaćenog volframa koji ima skoro identičnu gustinu kao zlato. Dukat od volframa je mnogo teže naći, jer se volfram za razliku od zlata vrlo teško kuje. Ako kupite zlatnu polugu, nemojte je vaditi iz originalne ambalaže, obarate cenu.

Cena zlata širom sveta su usklađuje sa cenom na londonskoj berzi metala koja se u žargonu naziva spot. Shvatite ovo kao globalni srednji kurs. Kada kupujete zlato, platićete više od spot cene, ta razlika se naziva premium. Kada prodajete zlato, cena koju dobijete će biti ispod spot cene, ta razlika se uglavnom naziva carry. Premium i carry zajedno čine spread, razliku između kupovne i prodajne cene zlata.

Ima tu još dosta da se piše, ali ovoliko za početak.
 
Svaka cast za trud
 
. Nemojte kupovati nakit i slično, kad kupujete platićete i izradu i brend, dok kad prodajete, dobićete samo vrednost samog zlata. Kupujte samo investiciono zlato koje ima čistoću od preko 90% i namenjeno je upravo investiranju. Investiciono zlato dolazi u dva oblika, dukati i poluge.
A cek,gde se kupuje to investiciono zlato? To nisu dukati iz zlatara?
 
A cek,gde se kupuje to investiciono zlato? To nisu dukati iz zlatara?

Svaki dukat ili poluga koja sadrži preko 90% zlata se smatra investicionim zlatom. Sad, tu postoje izvesne razlike. Dukati i poluge sa primarnom namenom da se čuvaju kao investiciono zlato se uglavnom nazivaju bulion. Istorijski dukati nisu pravljeni da budu bulion, već se njima aktivno plaćalo, ali se danas pretežno koriste kao bulion, ako nisu dovoljno retki da budu kolekcionarski primerci. Pored toga postoje i razni komemorativni novčići, recimo Dizni prodaje dukat sa likom Baje Patka, stalno imam neki trip da kupim jedan. 🤣

Najbolje se držati poznatih, internacionalnih dukata. Primetio sam da zlatare po Srbiji često nude i neke svoje dukate, ne bih se lako odlučio za tako nešto. Ako kupac tog tvog dukata ne može lako da ga dalje proda, on njemu vredi samo kao staro zlato za preradu, pa će ti u skladu s tim ponuditi i nižu cenu.
 
Screenshot_20220310-062001_Edge.jpg
 
Malo sam se interesovao i raspitivao na ovu temu, ispravite me ako grešim, ali u Srbiji možeš
1. da kupuješ franc jozef dukate preko oglasa (uz proveru u nekoj zlatari, ne znam ni da li se to radi uslužno), za njima generalno postoji tražnja
2. da kupuješ domaće dukate po ceni od 11000 din za gram. Ako prodaješ otkupna cena zlata je oko 5000 po gramu ili da se prodaje preko oglasa...

Opcija 2 ima smisla samo ko kupuje da ima za kad ode u penziju, da krcka.
 
To sa zlatom i Srbijom je apsolutno besmisleno i ne treba se udubljivati.

Nismo u mogućnosti da izvedemo tako nešto ovde kod nas, konkretno običan srednji stalež. Ovi jaki i na vrhu sigurno imaju svoje druge načine.

Ovo što savetuje i predlaže Morbius je moguće samo u nekoj uredjenoj EU državi.
 
Ono što znam iz novinskog članka je da ne možeš da unosiš ili iznosiš investiciono zlato preko srbijanske granice. Ako te carina uhvati, oduzme ti zlato, a ako procene da je vrednost zlata preko trećine vrednosti vozila, mogu da ti uzmu i auto. :eek: Uvek bili i ostali lopovska zemlja. Ajde da postoje neka ograničenja u vrednosti ili količini zlata, pa da čovek nešto i kaže, sprečavanje pranja novca i sve to, ali ovo je klasični primer čiste otimačine.

Za prenos investicionog zlata preko granice neophodna je potvrda se bavite time, ali nema nigde informacije ko tu potvrdu izdaje. Bilo bi pametno raspitati se kod ljudi koji se bave zlatom tamo.
 
LM, srebro, drugi istorijski monetarni metal. Nekad je pokretalo svetsku ekonomiju, dok je danas samo industrijski metal. Zlato će možda jednog dana opet postati podloga za novac, ali šanse da se tako nešto desi srebru su praktično nula. Što ne znači da srebro neće napraviti veliki skok, naprotiv. Srebro uglavnom krene da skače kad se bull market u zlatu zalaufa i cene zlata postanu previsoke za ukus novih ulagača, dakle nešto slično kao BTC i altovi. S obzirom da zlato već pravi nove ATH, a srebro je još daleko od svog ATH, srebro u ovom trenutku ima potencijal da vam donese veće dobitke od zlata.

Glavna primena srebra je u industriji, kao sastojak raznih lemova, u solarnim panelima, itd. Dok se zlato reciklira i 95% zlata koje je ikad iskopano je još u upotrebi danas, srebro se ne reciklira i preko pola iskopanog srebra danas leži u deponijama širom sveta.

Poput zlata, investiciono srebro je dostupno u novčićima i polugama, po pravilu je sve 99,9% čistoće. Problem je što srebro za razliku od zlata nema osobine koje ga čine teškim za falsifikovanje, tako da ako kupujete investiciono srebro od nepouzdanih izvora, lako možete završiti sa posrebrenim komadom bronze.

Ja ne držim srebro, jer jednostavno ne znam gde bih ga kupio i prodao. Trgovina zlatom je ovde raširena, ali fizičko srebro u ovom trenutku nikog ne interesuje. Tu je i problem gabarita, jer je mnogo lakše uskladištiti malu zlatnu paricu nego veliku srebrnu polugu iste vrednosti.
 
A šta je sa kupovinom investicionog zlata u srbiji? Vidim da postoje radnje/sajtovi koji se kao bave sa tim. Jel od njih dobijaš te kao poluge ili samo papir na kojem piše da imaš zlata toliko i toliko. Da sada ne navodim ovde sajtove.
 
Poslednja izmena:
Dobijaš te polugice.
 
ovaj metal je imao dva velika bull marketa. Oba su trajala po 11 godina, prvi je doneo 20x profit, drugi 6x.

To je ništa, u poslednjih pedeset godina Zagor beleži konstantan bul market i donosi mnogo veći profit od zlata:

Duh sa sekirom možda nije metal al je plemenit i vredi uložiti.
 
I da nabrajanje investicionih plemenitih metala kompletiram pominjanjem platine i paladijuma, više reda radi. Oba metala su dostupna u novčićima i polugama. Oba se koriste za izradu automobilskih katalizatora, ali imaju i druge primene, u industriji, medicini, itd.

Oba metala imaju neke svoje interesantne karakteristike koje ih čine zanimljivim investitorima, recimo platina je trenutno potcenjena u odnosu na zlato, dok se paladijum najvećim delom proizvodi u Rusiji. Ali oba metala nije lako ni nabaviti ni prodati u fizičkoj formi, niti im je likvidnost ni blizu likvidnosti zlata, tako da je bolje ne razmišljati o njima.
 
Chart kako se kretala cena zlata u dolarima otkako je zlato prestalo da bude novac, mesečne sveće. Vidi se jedan klasičan Elitov talas gde smo sada u petoj fazi. Takođe se jasno vidi da izlazimo iz cup and handle formacije.

screenshot.png

Vide se dva bull marketa, jedan za vreme inflatornog ludila sedamdesetih i drugi posle pucanja dot-com balona. Nakon što bi zlato dostiglo vrh, malo bi skakutalo, potom bi se korigovalo i onda dugo stagniralo, dajući znak da je kriza gotova i da je vreme izlaska iz sigurnosti u rizične investicije. Ako kupujete zlato, kladite se da je pred nama period nesigurnosti i ozbiljnih problema.

Zlato je ekstremno dosadna investicija, to se kupi i ne dira godinama. Ako hoćete da špekulišete, moj savet vam je da se držite kripta, nije ovo za vas. Generalno, nije dobra situacija kada zlato skače, znači da vam vrednost svega ostalog što imate opada. Pored vrednosti ostale imovine vam opada i bezbednost, perspektiva u karijeri, kupovna moć, kvalitet zdravstvene nege i tako dalje, i tako crnje, jer kad zlato raste, društvo generalno propada, zato što novac beži u sigurnost umesto u stvari koje čine društvo boljim.

Koilko zlata treba imati? Čak i najveći zagovarači zlata ne preporučuju da se preteruje sa njim, najčešći savet koji čujem je do 10% portfolija. Ja sam kao pesimista blago prebacio tu normu jer se plašim inflacije, ali neću ni ja mnogo da preterujem, zlato može da se pokaže vrlo volatilnim, a ja volim da mirno spavam.
 
Panika u ceni zlata koja je izbila sa invazijom Ukrajine se polako smiruje i cena opet dolazi u red. U skorije vreme očekujem rast dolara, berzi i kripta, što bi trebalo da nam pruži dobru priliku da se dopunimo metalima u padu. Ja svoju mesečnu uncu za mart još nisam kupio, a ako se cene kojim slučajem ipak ne unormale, moraću definitivno da smanjujem redovne nabavke.

screenshot.png
 

Indonezija i Filipini proizvode feronikl, mešavinu nikla i gvožđa koja se koristi za proizvodnju nerđajućeg čelika. Rusija proizvodi čist nikl koji se može trejdovati na berzi metala. Gledao sam neki dokumentarac o tom danu, ludilo short squeeze kakav se ne viđa. Kineski proizvođač nikla koji je smatrao da je cena previsoka i kladio se protiv nje je u danu izgubio preko 8 milijardi dolara. Sreća njihova što su svi trejdovi na nikl tog dana poništeni. Mnogima nije bilo pravo.
 
Cena zlata nija pala koliko sam se nadao, već je krenula da se konsoliduje na višim nivoima, očigledno se spremajući za nove skokove u budućnosti. Zato sam nevoljno ipak danas dodao još jednu uncu zlata sa slikama moje stare prijateljice Elizabete, neka dugo vlada.

IMG20220326145811.jpg
Ozbiljno se razmišljam da batalim dalje gomilanje zlata ako ne bude nekog pojeftinjenja, cene postaju neprijatno visoke. To ne znači da smatram na neće dalje rasti i da se kupovina zlata više ne isplati, daleko od toga. Naprotiv, očekujem da će cena negde sledeće godine totalno da poleti i ko nema zlata definitivno treba da ga kupi bar malo dok još nema velike halabuke oko njega. Za sad je još relativno tiho, mediji ne pričaju mnogo o zlatu iako smo nedavno imali ATH, masa je još u equities, potpuno nesvesna da se sprema nova tranzicija ka commodities koja se sasvim prirodno periodično odigrava. Primetio sam ipak da kripto jutuberi polako počinju da pominju srebro i zlato, u nekom momentu će biti navala ljudi iz kripto sveta u metale, nadam se samo ne pre nego što se natovarim.

Razlog zašto počinjem da se hladim prema zlatu je što očekujem da će drugi plemeniti metali proći bolje, jer još nisu ni krenuli. Platina je izuzetno istorijski nisko prema zlatu, ali je problem kako uopšte investirati u nju. Zlato je lako, fizički metal se lako kupuje i prodaje, na eToro ima i akcija zlatnih rudnika i ETF-ova koji drže zlato, za platinu ništa od toga ne važi. Jedino bih mogao da otvorim long, ali to je glupo kad ne znaš kad će da krene, overnight fees bi pojeli mnogo. Ali ako cena zlata nastavi da divlja, okuražiću se da naručim platinu sa interneta, kanadski Maple Leaf imaju hologram ugraviran u sam novčić, nema tu falsifikovanja. Imam sad EU pasoš, našao bih već negde da ih prodam kad dođe vreme.
 
A cek.. ja sam laik i samo citam,ucim... sta znaci ulagati u zlato? Jel to neki vid cuvanja vrednosti kapitala koji imas,ili se ulaze zbog moguce zarade?
 
A cek.. ja sam laik i samo citam,ucim... sta znaci ulagati u zlato? Jel to neki vid cuvanja vrednosti kapitala koji imas,ili se ulaze zbog moguce zarade?

U današnjem svetu nema jasne razlike između to dvoje. Dok su kamatne stope bile iznad stope inflacije, mogao si prosto da držiš novac u banci i uopšte ne budeš u igri. Danas, ti si uvek u igri, ako držiš ušteđevinu u evrima, ti se efektivno kladiš na evro. E, ako se kladiš na inflaciju, ti želiš da budeš u asset-u koji se dobro ponaša u inflaciji, a tu je zlato neprikosnoveno ako želiš da imaš uvek raspoloživu likvidnost.
 
. E, ako se kladiš na inflaciju, ti želiš da budeš u asset-u koji se dobro ponaša u inflaciji, a tu je zlato neprikosnoveno ako želiš da imaš uvek raspoloživu likvidnost.
Hvala na obrazlozenju... drugar mi je pricao da je gledao neki dokumentarac u kojem su u nekoj zemlji (dal Australija,ne znam) pronasli neki veoma star kamion,sad ne znam 100% mozda i sa 0 kilometara na satu i da su nekako dosli do unuka vlasnika tog kamiona,koji im je objasnio da se u to njihovo vreme kapital cuvao investiranjem u kamione.Kupis nov kamion i cuvas ga tako. Ne znam,mozda je neko od vas pogledao tu pricu pa zna bolje sve da objasni.

Koliko je recimo potrebno minimalno kapitala da se udje u tu pricu sa ulaganjem,neka tvoja licna procena... pretpostavljam da ima smisla samo ako su ogromne sume novca u pitanju
 
Imaš tako te periode špekulacije kada ljudi štede u stvarima koje na prvi pogled nisu logične. Tako su slično Kinezi investirali u nezavršene stanove, to je napravilo balon i silne probleme u ekonomiji sa kojima se sad bore. Dobra stvar sa zlatom je što je večno i nikad ne propada, za razliku od kamiona i stanova.

Ne moraju uopšte biti neke velike sume novca, prosto ako imaš neku ušteđevinu koja ne očekuješ da će ti zatrebati u narednih par godina. Ne preterivati, kao ni sa kojom drugom investicijom.
 
Mislim da ako neko hoce zlato, najbolje investiciono. Uvijek ti daje eku sigurnost, ono hov i to, opet moze da pukne i da se prospes.
 
a postoji li tu situacija da kupis recimo vrednost 100 e,a kada hoces da prodas,da ti kazu ne dajemo vise od 50e. (bez obzira na trzisnu vrednost) Mislim,jel se to investiciono prodaje na nekim posebnim mestima ili?
 
a postoji li tu situacija da kupis recimo vrednost 100 e,a kada hoces da prodas,da ti kazu ne dajemo vise od 50e. (bez obzira na trzisnu vrednost) Mislim,jel se to investiciono prodaje na nekim posebnim mestima ili?
Pa to tesko,jer ti kupis odredjenu kolicinu(gramazu) po ajde da kazem trzisnoj cijeni+fee koji uzme prodavac koji je sertifikovan od drzave a i garantuje ti za zlato da je neke odredjene cistoce cistoce(mislim da je 99%) tako da ako neko ponudi upola manje nema razloga za prodaju uvijek se moze naci drugo mjesto.
 
Nazad
Vrh Dno