Šta je novo?

Ukljucim komp i on se ugasi

somi92

Poštovan
Učlanjen(a)
03.12.2014
Poruke
445
Poena
70
Ljudi ako moze mala pomoc, igrao sam dotu i krenuo je ekran da mi zamrzava, ne reaguje ni na ctrl alt del, samo restartovanje preko dugmeta na kucistu. Video sam da je bas prepun prasine kuler od procesora, skinuo ga i očistio i vratio kuler na procesor. Sada kad ukljucim komp, kuler procesora odma radi na max, sistem se digne do dela gde se logujem u windows i samo se ugasi. I tako mogu da ga ukljucim i opet isto. Da li treba nova termalna pasta jer je procesor bio vruc na dodir i kod tog dizanja sistema? Da li je crkla maticna ili nesto drugo?
 
Obavezno nova term.pasta. prethodno ocisti i kuler i CPU od stare paste sto bolje pa tek onda stavljanje nove.
Ako ti je kuler od procesora bio pun prasine onda su graficka i napajanje puni. Ocisti i njih. Najbolje je da ih produvas sa komresorom, ne moras da ih skidas.
Usput i celo kuciste procisti, maticnu, dodatne ventilatore itd.
 
I najbitnije od svega blokiraj ventilatore ako ces na kompresor da cistis racunar da ne bi dobio povratnu struju od vrtenja ventilatora i tako sprzio maticnu. Govorim iz licnog iskustva.
 
Da, to sam zaboravio, najbolje blokiraj okretanje svakog ventilatora koji produvavas. Za svaki slucaj.
 
Usisao sam sve i krpom obrisao sve što sam mogao. Uzecu novu pastu i probati sa tim, najbolje alkoholom da skinem stari sloj?
Grafička je sa gornje strane očišćena, a ventilatori su sa donje strane i imaju bas minimalno prasine na njima.
 
Mozda na ventilatorima nemas toliko prasine ali unutra graficke i metalnog radijatora sigurno da ima prasine pa je izduvaj ako mozes.

Sto se tice skidanja stare paste najbolje je medicinskim benzinom iz razloga jer brzo vetri pa nema bojazni od stete. Ali opet opreza nikada dosta.
 
@somi92

Koji procesor i plocu imas ?

Odmah po ukljucivanju "uleti" u podesavanja BIOS-a i proveri
da li temperatura procesora naglo raste.
 
Obrisano sve, namazana nova pasta, skinuta graficka i ventilatori sa nje i prebrisano sve i usisano koliko je moglo, nemam kompresor pa je to najvise sto sam mogao.

Radi normalno sada ali mislim da krene da skače temp kad se ukljuci, a posle se smiri, provericu to svakako.

Ploca je B75MA-E33
Procesor i5-3470
 
Ovo je dobar savet. Prvo idi u BIOS i gledaj temperature. BIOS sam, tako je napravljen opterecuje namerno procesor i do 50 % tokom preotoka vremena. U BIOSU nema virusa nema nista. Znaci tu prvo gledaj 5- 10 minuta da li temperatura CPU raste i koliko. Ako je tu sve u redu onda idi u Windows i instaliraj besplatni program Core Temp. On ce stalno da meri temperaturu CPU a posmatraj i opterecenje CPU. Vazno je da li se zagreva i pod malim opterecenjem ili samo kada je veliko. Takodje i koliko je opterecenje kada ne radis nista. Treba da je nekoliko % max.
To sve kada ispratis videces da li je sve O.K. ili da li je nesto oko CPU neispravno.
 
Sličan problem sam imao samo kod mene se ispostavilo da napajanje umire.
 
Kad sam usao u BIOS sve je stajalo mirno na 40c plus minu 2-3c.
Kad je komp u stanju mirovanja i nista nemam otvoreno Load je na 0-3,4% i temperature su tada oko 40c.
Kad sam igrao Dotu 2 i imao otvoren Chrome sa 4-5 tabova load je isao mislim do nekih 60-70% i temperature su bile u zelenom i dalje na nekih 70c.
Verujem da je ona prasina pravila problem, pritom i termalna pasta nije promenjena 6-7 god sigurno. Otkacicu i napajanje i ocistiti i to za svaki slucaj.
 
Napajanje ne diraj, samo uzmi odkaci kuciste od struje a kablove unutar kucista ne diraj i uzmi usisivac i okreni crevo na izlaz da ti posluzi kao kompresor i izduvaj napajanje i onda i sve ostalo izduvaj od prasine koja izadje iz napajanja.

Napajanje da je problem cesce bi ti se racunar gasio. Da proveris jel napajanje problem pusti igru koju igras i igraj neko vreme ako se racunar ne ugasi dobro je.
 
Hocu. Mislim problem je nastao od zamrzavanja u igri gde komp nije reagovao bukvalno ni na 1 komandu i morao je reset na dugme, a tek posle nakon skidanja kulera sa procesora se javio taj problem sa gasenjem i nestao je sa novom pastom i ciscenjem, tako da se nadam da je sve ok
 
Pa svaki put kad skineš kuler, moraš da očistiš staru pastu i naneseš novu (zrno na sredinu najbolje), jer će ti u suprotnom ostati mehurići vazduha koji se ponašaju kao izolator i sprečavaju da se dobro prenese toplota sa CPU na kuler.
 
Nazad
Vrh Dno