Šta je novo?

Ukidanje rominga za Cg, Bih, Srb, Mkd, Alb, a možda i Grčka za srpske operatere

Molio bi da mi neko napise kako se trose minuti i mobilni net iz paketa u romingu u BiH u mtel mrezi za MTS korisnika?
Da li se i onih 100GB iz "4 u Box 4" trosi u mtel romingu ili ne?

Troše se prvo minuti iz mtel dodatka, iako ne bi trebali, ali su i dalje neograničeni minuti nakon toga. Za svaku tarifu ti je određen limit za roming u zemljama Zapadnog Balkana i zvanično se ne troši 100GB iz box paketa, a nezvanično se najnormalnije troši i to svi u temi potvrđujemo od kad je uveden ovaj sporazum.
 
Imaju mtel minuti, oni koji sluze za zvanje mtel brojeva (u BiH i CG) iz SRB, a imaju i mtel roming dodatci koji je neogranicen za pricu, sms i net u mtel mrezi kad si (dodatak za 30 ili 7 dana koji se doplacuje).
Ti @iOS mislis na ove mtel minute (O3-Soko) koji su u paketu?
Pa ko ima 100mtel minuta kad ode u SA trosi za pricu tih 100min prvo, a sta bude posle potrosenih tih 100min, kako se tarifira ostatak price?
Ako npr. O3 ima 3GB neta kako se trosi i koliko ima neta za potrositi u mtel mrezi u BiH?
Napominjem ne uzima se mtel roming dodatak za neogranicen net i pozive u mtel mrezi...
 
Ovo sa romingom je skroz konfuzno, svako ima svoju politiku. Evo jednog primera. Bio sam u CG, sa A1 broja sam pozivao CG brojeve, brojeve u BiH i Albaniji, u listingu je prikazano kao roming- domaći poziv 0,00 din što je ok. Međutim imam drugi problem. Sa kartice Crnogorskog telekoma kada zovem bilo koju mrežu u CG skida mi minute za sve mreže iako sam u Srbiji u romingu što je ok, ali kada hoću da pozovem broj iz Srbije ili Makedonije ili mi kaže da sam izabrao nepostojeći broj, ili uspostavi vezu a skida kredit. Zatim druga stvar, sa ONE kartice kada pozovem neke 060 brojeve, skida mi iz svih minuta ka CG mreži, a kada pozovem 065 broj kaže izabrali ste nepostojeći broj. Da li je u svim državama to jasno regulisano,ili svaka radi za sebe kako želi? Trebalo bi da ako na Crnogorskom broju imam minute ka svim mrežama, kada se nađem u Srbiji, Makedoniji itd mogu da pozivam CG brojeve plus brojeve iz ZB bez naknade. Zvao sam korisnički servis oba operatera, i rečeno mi je da minuti ka svim mrežama važe samo ka CG brojevima bilo da sam u CG ili u nekoj od zemalja ZB. I još se čudi kako sam zvao neki Srpski broj a da mi skida minute ka svim mrežama iz CG. Da li negde postoji neki pravilnik, zakon ili bilo šta koji to reguliše? Jer očigledno je da sa Srpskim karticama nema problema, a sa Crnogorskim ima i to ozbiljnih.
 
Postoji regulacija, u svakoj zemlji posebno. Za CG potraži na sajtu EKIP-a (to je CG agencija za telekomunikacije.
Naravno, kao i uvek u realnim situacijama, postoji mogućnost da se neko ne pridržava pravilnika, bilo namerno bilo slučajno.
Pozdrav
 
Ovo sa romingom je skroz konfuzno, svako ima svoju politiku. Evo jednog primera. Bio sam u CG, sa A1 broja sam pozivao CG brojeve, brojeve u BiH i Albaniji, u listingu je prikazano kao roming- domaći poziv 0,00 din što je ok. Međutim imam drugi problem. Sa kartice Crnogorskog telekoma kada zovem bilo koju mrežu u CG skida mi minute za sve mreže iako sam u Srbiji u romingu što je ok, ali kada hoću da pozovem broj iz Srbije ili Makedonije ili mi kaže da sam izabrao nepostojeći broj, ili uspostavi vezu a skida kredit. Zatim druga stvar, sa ONE kartice kada pozovem neke 060 brojeve, skida mi iz svih minuta ka CG mreži, a kada pozovem 065 broj kaže izabrali ste nepostojeći broj. Da li je u svim državama to jasno regulisano,ili svaka radi za sebe kako želi? Trebalo bi da ako na Crnogorskom broju imam minute ka svim mrežama, kada se nađem u Srbiji, Makedoniji itd mogu da pozivam CG brojeve plus brojeve iz ZB bez naknade. Zvao sam korisnički servis oba operatera, i rečeno mi je da minuti ka svim mrežama važe samo ka CG brojevima bilo da sam u CG ili u nekoj od zemalja ZB. I još se čudi kako sam zvao neki Srpski broj a da mi skida minute ka svim mrežama iz CG. Da li negde postoji neki pravilnik, zakon ili bilo šta koji to reguliše? Jer očigledno je da sa Srpskim karticama nema problema, a sa Crnogorskim ima i to ozbiljnih.
Ovaj dio koji si napisao : "Trebalo bi da ako na Crnogorskom broju imam minute ka svim mrežama, kada se nađem u Srbiji, Makedoniji itd mogu da pozivam CG brojeve plus brojeve iz ZB bez naknade."....ti nije tačan. Tačan je dio da možeš da zoves sve brojeve u Cg mrežama. A ostalo se plaća. Nema veze što su brojevi iz ZB. Ja imam neograničene pozive,što ne znači da mogu besplatno da zovem brojeve van CG.
 
Znači negde postoji problem, pošto sa Srpskom karticom koja je u A1 mreži imam neograničene minute ka svim mrežama u Srb, kada sam bio u CG pozivao sam CG brojeve kako mobilne tako i fiksne bez dodatne naplate. Kada iz Srbije zovem CG brojeve uredno mi se tarifira kao međunarodni poziv i to je ok. Sa mts kartice sam takođe zvao sve mreže dok sam bio u CG i ništa mi dodatno nije neplaćeno.
 
@NecaBG

sa Web strane Tekomoma CG,
Cijene roming usluga za postpejd korisnike:
Zona Balkan - prema svim mrežama u CG - Cijena kao u tarifi koju korisnik koristi za pozive ka svim mrežama u CG
Zona Balkan - prema ostalim mrežama zone Balkan (osim CG) - Cijena kao pozivi ka internacionalnim zonama zavisno od destinacije u kojoj završava poziv
Dolazni pozivi - 0 €/min
 
@NecaBG: to nije u redu. Ne može (odnosno: ne bi trebalo) poziv iz roaminga da bude jeftiniji nego poziv iz matične mreže. Poziv iz CG prema CG broju treba da košta isto kao i poziv iz SRB ka CG broju.
Da pojasnim: roaming u Zapadnom Balkanu po cenama treba da je isti kao kad ste kod kuće, u matičnim mrežama.
Pozdrav
 
Ovaj dio koji si napisao : "Trebalo bi da ako na Crnogorskom broju imam minute ka svim mrežama, kada se nađem u Srbiji, Makedoniji itd mogu da pozivam CG brojeve plus brojeve iz ZB bez naknade."....ti nije tačan. Tačan je dio da možeš da zoves sve brojeve u Cg mrežama. A ostalo se plaća. Nema veze što su brojevi iz ZB. Ja imam neograničene pozive,što ne znači da mogu besplatno da zovem brojeve van CG.
To što si naveo je tačno za Telekom i One mrežu, dok je u Mtel-CG ka svim mobilnim i fiksnim mrežama u Zoni WB cijena poziva kao u matičnoj mreži (kada se korisnik nalazi u zoni WB). Očigledno da operateri na primenjuju na isti način sistem naplate - "roming kao kod kuće".
 
Upravo tako, primenjuje kako ko želi izgleda. Jer sam detaljno čitao sve oko rominga, i jeste da ima nelogičnosti, ali kada sam npr u CG ili u Makedoniji sa Srpskom karticom, poziv ka tim brojevima mi se tarifira kao nacionalni saobraćaj. Probao sam i sa A1 kartice i sa mts kartice.
 
To što si naveo je tačno za Telekom i One mrežu, dok je u Mtel-CG ka svim mobilnim i fiksnim mrežama u Zoni WB cijena poziva kao u matičnoj mreži (kada se korisnik nalazi u zoni WB). Očigledno da operateri na primenjuju na isti način sistem naplate - "roming kao kod kuće".
Sad malo komplikujemo stvari. I za Telekom i za One pa i za Mtel su ista pravila. Kad si u romingu,u zoni ZB,tarifira se kao cijena poziva u matičnoj mreži. A "tarifa" je ,da ću ja sa svojim CG brojem telefona poći u Srbiju. Zvati sve CG brojeve besplatno,ali ako zovem tebe ,tarifiraće se kao poziv iz Cg u Srb. Dolazni poziv je besplatan.
 
Dobro, eto da mi negde imamo bolje povoljnosti od stranaca 👍.
Prosto čudno ali dobro. A inače koliko sam probao sa bilo kojom srpskom postpaid karticom možeš da zoves tipa iz crne Gore Albaniju i samo trosis nacionalne minute.
 
Ti @iOS mislis na ove mtel minute (O3-Soko) koji su u paketu?
Pa ko ima 100mtel minuta kad ode u SA trosi za pricu tih 100min prvo, a sta bude posle potrosenih tih 100min, kako se tarifira ostatak price?

Mislim na njih i zavisi na kojoj si tarifi, Omorika 3 je sa 3GB i tako dalje, pise na sajtu ispod svake količine interneta koliko je za Zonu 0. Kad potrošiš mtel minute, regularno ti ništa ne naplaćuju pošto su ti neograničeni minuti u okviru paketa, jednostavno samo prvo njih skidaju iz njima znanih razloga.

 
Sad malo komplikujemo stvari. I za Telekom i za One pa i za Mtel su ista pravila. Kad si u romingu,u zoni ZB,tarifira se kao cijena poziva u matičnoj mreži. A "tarifa" je ,da ću ja sa svojim CG brojem telefona poći u Srbiju. Zvati sve CG brojeve besplatno,ali ako zovem tebe ,tarifiraće se kao poziv iz Cg u Srb. Dolazni poziv je besplatan.
Korisnici Mtel mreže, kada su van CG i nalaze se u zoni ZB, mogu pozivati, pored CG brojeva, i sve ostale brojeve u zemljama ZB, BESPLATNO. Kada kažem besplatno mislim kao da pozivaju iz CG brojeve u CG. U tome i jeste razlika u odnosu na Telekom i One korisnike. Te dve mreže te pozive tarifiraju kao međunarodne pozive obavljene iz CG

Korisnici sva tri (četiri) operatera iz Srbije, kada su u zoni ZB, mogu pozivati sve brojeve u zemljama ZB besplatno, odnosno, troše svoje minute iz paketa koji koriste. Ako nemaju besplatnih minuta tarifira im se kao da u Srbiji pozivaju broj u Srbiji.
 
Evo i Mtel. Cijena poziva kad ste u zoni ZB "KAO U MATIČNOJ MREŽI". A u matičnoj mreži, znam sigurno da poziv prema bilo kojem broju u SRB,MAK,BIH,....nije besplatan.
 

Prilozi

  • IMG_20220908_183711.jpg
    IMG_20220908_183711.jpg
    86.7 KB · Pregleda: 18
@zeks13
Moguće, a verovatno je i da si u pravu. Pitanje bi bilo koja je ta cena ukoliko u matičnoj mreži imam besplatne minute za sve mreže. To se ne može videti ni iz njihovo cenovnika koji imaju objavljen na web strani.:
https://mtel.me/Binary/10369/Roaming-cjenovnik-pravna-lica-01.07.2021.pdf
Ovo kako su napisali može da bude igra rečima. U One mreži su decidno napisali: "Odlazni pozivi iz zemalja Zapadnog Balkana prema drugim mrežama u zemljama Zapadnog Balkana, izuzev Crne Gore, će se tarifirati po cijeni koja važi za međunarodne pozive" i tu nema dileme.
 
Interesuje me sledeće:
Šta je najbolje za korišćenje interneta u BiH.Konkretno idem u trebinje i mislim da mi 7GB koliko mi je na rapsolaganju na A1 neće biti dosta.
Treba mi esim pošto koristim iphone 11
 
Iskreno, ako ti stvarno treba net. Iskopaj neki stari uredjaj i tetheruj. E-sim teško da ćeš naći. Ako ima neko nek me ispravi. Ja bih lično tako uradio.
 
Evo i Mtel. Cijena poziva kad ste u zoni ZB "KAO U MATIČNOJ MREŽI". A u matičnoj mreži, znam sigurno da poziv prema bilo kojem broju u SRB,MAK,BIH,....nije besplatan.
Ovo prosto nije fer. Korisnicima u Srbiji su omogućeni pozivi i sms iz bilo koje zemlje ZB ka bilo kom broju ZB po nacionalnim cenama, tj ako imaš neograničeno, onda je i ovo neograničeno.
Mislio sam da je ovo regulativa koja je obavezna za sve provajdere država ZB...
 
ocigledno da ne tumace svi operateri isto taj dogovor..i kod nasih provajdera postoje razlike po nacinu tarifiranja
 
I mene je to bunilo, roming je besplatan ali zasto je besplatno da zovem iz CG - Srbiju, to je medjunarodni poziv..
 
Moze li neko da pojednostaviti i rezimira trenutnu situaciju vezanu za pozive i net?
 
Povežeš se na mrežu koja odgovara tvom provajderu, kao što je mtel za MTS. Pozivi ka tebi se ne naplaćuju. SMS ka Srbiji ti je besplatan u onoj količini koja je predviđena tvojim paketom.

Razgovori, pozivanje bilo koje mobilne ili fiksne mreže iz zemalja Zone 0 ka Srbiji su besplatni u količini koja je predviđena tvojim paketom. Ako su neograničeni, to važi i u romingu ovih zemalja. Pozivi ka mobilnim mrežama ili fiksnim brojevima drugih zemalja ove zone se računaju kao da ih zoveš iz Srbije, sa izuzetkom onih koji su kod MTS-a i u okviru paketa imaju besplatne mtel minute. Kod njih se pozivi ka brojevima koji su izvorno u mtel mreži, ne preneti iz druge mreže, koriste besplatno u količini koja je predviđena paketom (recimo 100 ili 200 minuta). Uslov je, naravno, da si povezan na mtel mrežu. Iz njima znanih razloga, MTS prvo skida te mtel minute i kad zoveš brojeve u Srbiji. Takođe još uvek možeš da koristiš deljeni net iz boks paketa

Količina interneta iz tvog paketa, koja je besplatna u zemljama ovog regiona, za MTS

 
u crnoj gori ovog leta nisam mogao da korostim deljeni net iz boxa, samo ono sto mi je dodeljeno za zapadni balkan. posle toga je bilo 64/64 ili tako nesto, neupotrebljivo
 
Povežeš se na mrežu koja odgovara tvom provajderu, kao što je mtel za MTS. Pozivi ka tebi se ne naplaćuju. SMS ka Srbiji ti je besplatan u onoj količini koja je predviđena tvojim paketom.

Razgovori, pozivanje bilo koje mobilne ili fiksne mreže iz zemalja Zone 0 ka Srbiji su besplatni u količini koja je predviđena tvojim paketom. Ako su neograničeni, to važi i u romingu ovih zemalja. Pozivi ka mobilnim mrežama ili fiksnim brojevima drugih zemalja ove zone se računaju kao da ih zoveš iz Srbije, sa izuzetkom onih koji su kod MTS-a i u okviru paketa imaju besplatne mtel minute. Kod njih se pozivi ka brojevima koji su izvorno u mtel mreži, ne preneti iz druge mreže, koriste besplatno u količini koja je predviđena paketom (recimo 100 ili 200 minuta). Uslov je, naravno, da si povezan na mtel mrežu. Iz njima znanih razloga, MTS prvo skida te mtel minute i kad zoveš brojeve u Srbiji. Takođe još uvek možeš da koristiš deljeni net iz boks paketa

Količina interneta iz tvog paketa, koja je besplatna u zemljama ovog regiona, za MTS

Pa ne baš. Da plastično pojasnim. Trenutno sam u BIH i koristim paralelno dva broja: privatni post paid Yettel i poslovni mts. Na oba broja imam neograničene minute i SMS.
Do sada sam sa oba broja zvao brojeve po BIH (fiksne i mobilne), po CG mobilne brojeve i po Srbiji mobilne i fiksne. Sve je besplatno, tj u okviru neograničene tarife.
Dakle nacionalni tarifni paket važi kada sa post paid brojem iz Srbije (a nalaziš se recimo u BIH) zoveš bilo koji broj u Bosni, Srbiji, CG, Albaniji, Makedoniji ili AP Kosovo.
Kada te države pozivaš iz matične mreže u Srbiji, to se onda naplaćuje kao međunarodni poziv, jer tada nisi u romingu. Deluje nebulozno da iz Srbije poziv ka CG plaćamo oko 50 din, a da je taj isti poziv iz Bosne ka CG, besplatan, ali je tako.
Limiti postoje samo kada je u pitanju internet.
 
Interesantno pošto mi je u dva različita boravka uvek naplaćen poziv u CG iz mtel mreže kao mobilnom broju u tadašnjem Telenoru, a prema brojevima u mtel mreži nije. Takođe uvek prvo skida mtel minute, čak i kad zovem brojeve u Srbiji. Govorim o neograničenim minutama i porukama u okviru paketa 😃

u crnoj gori ovog leta nisam mogao da korostim deljeni net iz boxa, samo ono sto mi je dodeljeno za zapadni balkan. posle toga je bilo 64/64 ili tako nesto, neupotrebljivo

Pre mesec dana i pre nekoliko meseci najnormalnije koristili net iz boks paketa 😃
 
znam da telekom mk kaze najvisa cena je 13,81 den minut za zapadni balkan.Posto imam zbog povremenih poziva taj esim na sekundarnom uredjaju aktiviran.A mtel je oko 25 centi skidalo za minut koliko se secam nisam proveravao
 
Ne znam da li je možda već pisano (meni je promaklo) ali kvota na yettelu za roming u ZB (kod mene je to 7 gb na paketu Total 25) je net koji se ne skida sa ukupnog internet saobraćaja koji se dobija u paketu, već je to posebna kvota. :oops:
 
Nazad
Vrh Dno