Šta je novo?

Učestali BSOD nakon migriranja Win7 sa SSD-a na SSD, zatim no bootable device found

ljuban

Cenjen
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruke
74
Poena
159
Imam novi Samsung SSD od 1TB na čije dve particije sam migrirao Windows 7 koji mi je prethodno bio na Kingston SSD-u od 80 i nešto % healtha, plus instalirane programe koji su prethodno bili na HD-u (health 100%). Dakle, C: particija sistem, D: particija Program Files itd, kao što je već i bilo. Sve je radilo perfektno 3 nedelje, nakon toga sve učestalije zamrzavanje ekrana, reset i zatim poruka no bootable device found. UEFI setovan da jedino taj novi SSD uzima u obzir za boot, što funkcioniše jedino nakon fizičkog gašenja i ponovnog uključivanja kompa. Taj reset ne znam šta trigeruje, desi se i usled rada u Premijeru, i otvaranja linka u Firefoxu, i usled ničega aktivnog (ostavim preko noći uključen, ujutru me dočeka no bootable device found). Novi sistem mi se baš ne instalira, naročito 10ka, previše sitnih pluginova za osposobljavanje, trajalo bi nedeljama. Šta je to, šta?
 
Kako ste kopirali Windows, koji program? Stari SSD ostao? Sistem na njemu ostao ili je disk formatiran?
 
Migracija nije bas najsrecnija varijanta narocito sto si ssd podelio na dve particije pa sa dva razlicita drajva (ssd i hdd) migrirao sadzaj.
Najbolje je da instaliras iznova sistem (pre toga uradis backup SSD-a sa Acronisom ili slicnim programom) i vidis da li ce se javljati BSOD. Ako se ne javlja, jasno je u cemu je problem. Svakako podatke imas na starom ssd i hdd pa sem vremena i zivaca nista drugo neces izgubiti :D.
 
Kao da ja to ne znam? Pitao sam za konkretno rešenje ili dijagnozu bez reinstalacije, treba mi ovaj komp za konkretne stvari stabilan odmah sada hitno.

Pritom kakve tačno veze ima Windows s time što bios nakon reseta ne kapira SSD kao butabilan?
 
Kako ste kopirali Windows, koji program? Stari SSD ostao? Sistem na njemu ostao ili je disk formatiran?
AOMEI koliko se sećam. Nije ostao stari SSD. Ostao je stari hard ali za drugu namenu, formatiran. Ugl. funkcionisalo je dovoljno dugo i stabilno na istim zadacima na kojima je sad počelo da puca. Pritom, sve i da je Windows feleričan, da li to može da ima ikakve veze s tim što bios nakon reseta ne kapira SSD kao butabilan?
 
AOMEI koliko se sećam. Nije ostao stari SSD. Ostao je stari hard ali za drugu namenu, formatiran. Ugl. funkcionisalo je dovoljno dugo i stabilno na istim zadacima na kojima je sad počelo da puca. Pritom, sve i da je Windows feleričan, da li to može da ima ikakve veze s tim što bios nakon reseta ne kapira SSD kao butabilan?
Ne može edit pa moram ovako: kad uradim hard reset dok je sve ok, normalno se podiže. Kad jednom zabode, hard reset ne radi, mora fizičko gašenje.
 
Kao da ja to ne znam? Pitao sam za konkretno rešenje ili dijagnozu bez reinstalacije, treba mi ovaj komp za konkretne stvari stabilan odmah sada hitno.

Pritom kakve tačno veze ima Windows s time što bios nakon reseta ne kapira SSD kao butabilan?
Razumem da si nervozan ali niko ovde nije vidovit pa da ti tacno kaze sta je sa tvojom masinom... Mozda je memorija (probaj samo sa jednim modulom ako ih imas vise), ploca (da li si fleshovao na poslednju verziju BIOS-a), mozda je SSD felerican...

Koje komponente imas u kucistu?
 
Ako je Windows instalacija u redu, ostaje hardver. Proverite napajanje za početak, pa onda matičnu ploču, možda je neki elektrolit neispravan.
 
A neki log negde da se vidi šta se desi svaki put? Jel postoji to?
 


Tebe ce najvise zanimati stavka "Windows Logs"

 
Dakle, 6:49:22, ruši se Firefox, Telegram.exe has stopped, sedmica se resetuje i SSD postaje nebutabilan. Ostavio sam sentinel uključen i u njegovom logu nema nikakve greške ni sa jednim drajvom, a windows log navodi sledeće greške i upozorenja čijim guglanjem nisam uspeo da saznam ništa više o problemu, i uglavnom je to isti paket errora koje prijavljuje danima unazad, ne nužno u vreme kad se resetovao:

log nije stao u quote pa ga šalje kao attachment
 

Prilozi

  • log.txt
    79.8 KB · Pregleda: 5
BIOS je najsvežiji koji postoji za ovu ploču, komponente su ove sa skrinšota, ako je to bitno za nešto, ugl. radile su stabilno u ovom setapu već godinama , sve do 3 nedelje nakon kloniranja sedmice SSD->SSD. I da, pola navedenih storage-a se ne napaja iz njegovog napajanja, koje pritom ima 700W, a na tom sistemskom SSD-u sam promenio i SATA i strujni kabl.
 

Prilozi

  • speccy.JPG
    speccy.JPG
    63.7 KB · Pregleda: 9
Ja bih isključuio sve, pa krenuo redom:
  • prvo gola ploča sa integrisanom grafikom i 1 SSD-om i sa minimalno RAM-a
  • dodavao slot po slot MEM
  • zatum + grafička
  • posle +HDD jedan po jedan

i pratio gde počinje da puca, pa se koncetrisao na taj deo.

Moji kandidati za problem: loša instalacija Win-a i Grafička (drajver, hladjenje, kontakti u slotu ...)
 
Ja bih isključuio sve, pa krenuo redom:
  • prvo gola ploča sa integrisanom grafikom i 1 SSD-om i sa minimalno RAM-a
  • dodavao slot po slot MEM
  • zatum + grafička
  • posle +HDD jedan po jedan

i pratio gde počinje da puca, pa se koncetrisao na taj deo.

Moji kandidati za problem: loša instalacija Win-a i Grafička (drajver, hladjenje, kontakti u slotu ...)
Ali ako krenem u tu desetodnevnu dijagnostiku sa vađenjem svih delova pa vraćanjem jednog po jednog, em što će trajati večnost em što neću imati na čemu da testiram jer mi komp služi za audio/video produkciju i potreban mi je 12 sati dnevno funkcionalan sve vreme. Evo izduvao sam komprimovanim vazduhom slot, vratio grafičku, instaliram najnoviji drajver, temperatura joj je i bez toga bila 42C, dakle ni blizu pregrejanog. Ova setap sa sve win7 instalacijom je radio stabilno 8 godina već, samo je pre godinu dana dupliran RAM i dodat GTX 1660, i pre mesec dana sistemski SSD+HD klonirani na dve particije novog SSD-a, a i tako je radio bez greške tri nedelje.

Dok sam kucao ovo ponovo je pukao, tako što je prvo nestao taskbar, pa se ugasio firefox i zatim opet Telegram.exe prijavio neki kuršlus koji nisam stigao da skrinšotujem jer se resetovao i postao nebutabilan. Nakon bootovanja u logu stoje isti errori kao što su i u onom od jutros koji sam okačio u prethodnoj poruci, i oni su prijavljeni nakon neočekivanog reseta a ne pre. Deinstalirao sam telegram i izbrisao sve repove od instalacije.
 
1. Ako tebi treba večnost, nađi nekog majstora kojem će biti dovoljna dva dana.

2. Ako nastaviš da ovako tretiraš mašinu uskoro ćeš OSTATI BEZ "audio/video produkcije" do koje ti je toliko stalo.

3. To što je radilo 8+ godina prvo znači da je MAŠINA VEĆ STARA.
3.a. Njeno ponašanje da nešto nije u redu, DA KORISTI OS koji ni proizvođač više ne tretira, i da je potrebno predati na sređivanje iskusnijem stručnjaku,
3b. A možda joj je vreme za otpad. TI TO NE MOŽEŠ da utvrdiš.

5. Traženje saveta i samostalni nestručan rad primenom savet sa "svih strana ukololo" često je višestruko skuplji od odlaska na mesto popravke.
 
1. Ako tebi treba večnost, nađi nekog majstora kojem će biti dovoljna dva dana.

2. Ako nastaviš da ovako tretiraš mašinu uskoro ćeš OSTATI BEZ "audio/video produkcije" do koje ti je toliko stalo.

3. To što je radilo 8+ godina prvo znači da je MAŠINA VEĆ STARA.
3.a. Njeno ponašanje da nešto nije u redu, DA KORISTI OS koji ni proizvođač više ne tretira, i da je potrebno predati na sređivanje iskusnijem stručnjaku,
3b. A možda joj je vreme za otpad. TI TO NE MOŽEŠ da utvrdiš.

5. Traženje saveta i samostalni nestručan rad primenom savet sa "svih strana ukololo" često je višestruko skuplji od odlaska na mesto popravke.
a šta je bilo pod 4., nisam video?
 
Nazad
Vrh Dno