Šta je novo?

TrueNas Core 10GbE

Dusan94

Slavan
Učlanjen(a)
18.12.2009
Poruke
530
Poena
215
Da se nastavim na ovu temu, možda nekome pomogne oko pravljenja NAS-a.

Hardware:
Ploča - Intel s2600coeioc, CPU 2x Xeon E5-2670, RAM 128gb ddr3 ecc. Mreža - Intel X540-T, Kućište: Nanoxia Deep Silence 2
HBA:
Intel RMS25KB080, Intel raid controller koji sam flešovao LSI 9205-8e firmwareom.
Diskovi: 6x8 TB WD Red Plus. Uz ovo još dva neka samsung ssd-a u mirroru, za sistem.

PXL_20230808_144810624.jpg

Instalacija sistema ide sa fleške i ne može mnogo jednostavnija da bude nego što jeste. Evo i klipa sa truenas kanala VIDEO


Dalja podešavanja zavise od konfiguracije diskova i potreba.
U mom slučaju, jedan pool sa 6 diskova u raidz2. U tom pool-u, nekoliko dataset-ova sa različitim podešavanjima za kompresiju i record size:

1694462385688.png

Ovakav raspored sam napravio posle par brzinskih testova. Record size je 256Kb za sve osim 01_Work i 04_Programs dataseta, gde je većina fajlova ~500-1000MB
Compression level ZSTD je u mom slučaju najbolja opcija. Za dobar deo fajlova, kompresija ide i do 3 puta, sa pozitivnim uticajem i na brzinu.
Jedino je za teksture level LZ4, koji je za nijansu brži, ali glavna stvar je što ima ugrađenu skip funkciju, tj ako vidi da je neki fajl nekompresibilan, preskočiće ga skroz.


Za podešavanje svega, pratio sam video u spoiler-u ispod. Najviše sam se brinuo zbog kuknjave po forumima na ACL, ali je ustvari sve to lepo i logično rešeno.
Jedino dodatno podešavanje osim ovih je rsync task za bekap na drugi nas.




Performanse su solidne i posle starog 1gb nas-a, osetna razlika, pogotovo kod pristupanja većim fajlovima.
Random performanse su loše, ali s obzirom da me ne interesuju preterano, nisam hteo da čeprkam i pokušavam da ih poboljšam.
zstd_1mb_10gbe.jpgzstd_1mb_10gbe_iops.jpg

Truenas(ZFS) koristi ARC, tj ukratko kešira fajlove u ram-u. Zbog toga za fajlove koji se često koriste, Brzina diskova nije ograničavajući faktor za performanse. Primer ispod:

Kopiranje 5Gb fajlova, sa NAS-a na Desktop od kojih je većina između 10KB i 2MB

Prvi ss dok se ARC još uvek nije "zagrejao", drugi ss "zagrejani" ARC
Cold_small.jpgWarm_Small.jpg

Gore sam napisao da je kompresija takođe pozitivno uticala na performanse. Ukoliko imate malo jači cpu, brzina transfera je približno onoliko puta veća u odnosu na brzinu hdd-a, koliki je odnos kompresije.

Primer:
compress.jpg Cold.jpg
Ovaj fajl ima compression ratio od ~3.56. Na skrinšotu desno se vidi brzina ~750MB/s.
750/3.56 = 210, što mu dođe neka približna brzina hdd-a.

Naravno, ovo je prednost prevashodno za fajlove koji su van ARC-a. Veliki fajlovi ko su već u ARC-u, lagano zasite 10Gb mrežu

Warm.jpg


Što se mreže tiče, sve je povezano na TRENDnet TEG-S750
 
Vrlo lepo i detaljno. Temperature diskova ?
 
Uglavnom su između 30 i 40C, bliže 40...
Najviše što sam video su dva diska na oko 50c u toku noći dok su trajali neki rsync taskovi, a ujedno se nešto renderovalo na farmi koja je u istom "kabinetu" pa zagreva sve.

Jedna ispravka na prvi post.
Brzina dosta zavisi od raidz konfiguracije, tako da ovo za odnos kompresije i brzine pojedinačnih diskova nije sasvim tačno.
 
Nazad
Vrh Dno