Šta je novo?

Treci OS, Linux u sendvicu Windowsa

milanj

Slavan
Učlanjen(a)
31.08.2005
Poruke
362
Poena
319
Evo ovako, imam XP service pack 2 na prvoj particiji, na drugoj particiji je Suse 10 i treca particija je za podatke, takodje NTFS kao i prva. Pri podizanju sistema je SUSE-ov boot loader. Hteo bih da probam Win x64 ali ne bih da zeznem dosadasnju organizaciju. Znaci ne bih to radio ako cu posle morati da reinstaliram sisteme. Ja sam ovako zamislio to, da napravim jos jednu particiju (od ove velike trece da strpnem malo, 10-15GB) i da na nju smestim Win x64. Samo nisam siguran da li ce on da zezne dosadasnje sisteme ili ce se ubaciti kao treci OS u SUSE-ov boot loader (u sta cisto sumnjam, Microsoft nije bas toliko druzeljubiv prema konkurenciji :) )
 
Instaliraj 98, Slackware, Ubuntu, Kubuntu, FreeBSD i Debian imas mesta za sve njih. :d :d :d
Da ti posaljem jos neke OS-ove, ako zelis sve na sajtu za download:
Kod:
www.allOS.info/download

Mani se tog posla bolje po tvoje zivce i hdd, ali kako hoces to je tvoj izbor.
 
Poslednja izmena:
Windows ćeti svojom instalacijom definitivno prepisati MBR (ubaciti svoj loader koji ćeti eventualno nuditi da biraš između 32-bitnog i novog 64-bitnog Win-a). Ne znam koji boot loader koristiš uz taj SUSE, ali u slučaju da je to LILO ne bi trebalo da bude problematično da ga vratiš. Posle instalacije Win-a podigneš Linux konzolu pomoću inst. CD-a ili pomoću boot diskete ako si je pravio. Dodaš par redaka u /etc/lilo.conf i u komandnoj liniji otkucaš lilo i to bi bilo to. Za slučaj da uz SUSE koristiš kao loader GRUB mislim da je prekonfigurisanje i ponovno upisivanje u boot nešto komplikovanije.
 
Poslednja izmena:
najpre defragmentuj disk kako bi ti podaci bili na pochetku particije. onda resizeuj tu ntfs particiju, mislim da je najbolje iz linuxa.
bootloader ces lako popraviti bio on lilo ili grub (mislim da je grub po defaultu) samo ubaci instalacioni dvd (ili 1. disk) suse-a i idi na repair.. tamo ces na expert naci opciju da promenish mbr. on ce ti sam prepoznati najverovatnije sva 3 sistema tako da ces morati samo da kliknesh na next
 
HINT :
Pre svega sacuvaj MBR sa particionom tabelom, ima DOS programcica koji to rade
;)
 
Poslednja izmena:
Nećeš imati nikakvih problema. Ja sam na mašini jednom imao xp, 2k i 2k3, Debian, Suse, RH i Ubuntu. Fora je da samo posle svakog dodavanja novog OS-a, prekopiraš grub u MBR i voziš.
Sad su ostali samo XP i Debian do pojave Viste :)
 
pre instalacije 64-bitnog win-a hide-uj onu prvu win particiju, da ti ne bi pomeshao slova i instalirao sistem na, recimo, D: ili E:
naravno, ta druga particija mora da bude Primary, poshto pretpostavljam da ti je ova za podatke Extended, i kad je napravish set-uj je da bude Active..
onda, posle instalacije popravi MBR i podesi lnx boot loader, unhide-uj onu prvu win i aktiviraj boot particiju..

mislim da to pokriva otprilike sve radnje.. ,)



pozdrav
 
Nazad
Vrh Dno