Šta je novo?

Traži se štapni usisivač

kUdtiHaEX

Super ridža
Administrator
Učlanjen(a)
18.07.2001
Poruke
18,056
Poena
1,365
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel® Core™ i5-9500F, NZXT Kraken Z63
GPU
Asus GTX 2070 Super
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 1 TB
Kućište
NZXT H210i
Monitor
LG C2 42"
Miš & tastatura
Logitech G502, Keychron K8, Nuphy Air75, Ducky TKL One 2
Ostale periferije
Glupi HP štampač
Laptop
Apple Macbook Pro 14" M1
Tablet
Apple iPad Pro 11"
Mobilni telefon
Apple iPhone 13 Pro Max
Pametni uređaji
Apple Watch Ultra
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Planiram da kupim štapni usisivač iliti usisivač koji ima bateriju umesto kabla.

Nemam neki definisani budžet, samo bih voleo da ima normalnu autonomiju od bar 30 minuta, da se relativno brzo puni, da može da očisti tepih od dlaka moje mačke koliko-toliko i da nije preglomazan za čuvanje (znam, mnogo zahteva).

Video sam razne Philips, Bosch pa čak i XIAOMI modele ali ideje nemam šta da gledam.
 
Da li neko ima Mi Štapni usisivač light ili Gorenje SVC 216 FMLBK? Vecina stana mi je pod parketom, imam 2 manja tepiha, da li ovo moze da zameni klasican usisivac, moze li bar malo da usisa te tepihe ili je preslabo za to?
 
Da li neko ima Mi Štapni usisivač light ili Gorenje SVC 216 FMLBK? Vecina stana mi je pod parketom, imam 2 manja tepiha, da li ovo moze da zameni klasican usisivac, moze li bar malo da usisa te tepihe ili je preslabo za to?
Ja imam ovaj Gorenje. Snaga je skroz pristojna (ja nemam tepihe, ali imam par otirača koji su prilično čupavi, i baš se vidi razlika pre i posle).
Meni služi kao sekundarni usisivač (za stepenice i povremeno parcijalno čišćenje) i za takvu upotrebu je vrhunski, pogotovo kad se uzme u obzir da je koštao 10k
Mana je relativno mala posuda, i ono što je po meni mana svih usisivača sa posudom, a to je da ti treba klasičan da bi ga očistio 😆
 
Poslednja izmena:
Ima li ko praktična iskustva sa Dyson cyclone V10 Motorhead, ne bih ga kupovao samo zbog Lemija :)
Šalim se naravno, žena zapela da kupimo, a ne bi baš bio jeftin z...b.
 
Veća snaga usisvanja, duži rad na bateriju, bolja filtracija prašine, često i bolje rešeno pražnjenje tog nekog rezervoara za prašinu, bolje rešena rotaciona četka (kod nekih se recimo dlake ne zadržavaju na četki), kvalitetnija izrada (plastičnih elemenata, cevi, prekidača), kvalitet i dugotrajnost motora...

Opet, nije da ta pravila cena/funkcije/kvalitet važe linarno za sve modele i proizvođače. Neki skupi modeli su vrlo glomazni i teški, a opet neki iako skupi imaju manju bateriju i manje rezervoare (da bi ceo usisivač koji ipak nosimo u ruci bio manji i lakši).

Uglavnom, to je ono što razlikuje jeftinije i skuplje modele.
 
U prvoj poruci ove teme čovek spomenu firmu Dreame, i od tada ovde ni reči više o njoj. Bavio sam se istraživanjem i saznao da oni prave usisivače za Xiaomi, na netu se provlači priča da su neka vrsta kineske konkurecnije Dysonu (verujem da je Dayson ubedljivo najbolji i respekt što su uveli inovaciju ali jednostavno ne mogu da odvojim 700 evra za usisivač).
Problem je što kada probam da guglam cene i karakteristike iskaču mi poljski sajtovi, kao da je Dreame kod njih zastupljen. Ovde ga ima u nekoliko prodavnica i na oglasima. Nigde iskustava, utisaka, nigde ni da se pogleda, bio u Tehnomaniji a on stoji u kutiji, nema izložbeni model. Situaciju još komplikuje što imaju gomilu modela (serija T/P/V sa po 4/2/4 modela, a sa malim razlikama u karakteristikama).
Neko mišljenje ?
Baš me bacila u rebus ova priča o štapnom usisivaču. Sviđa mi se što je lakši za korišćenje, kapiram da onda usisavaš češće jer te ne smara, i bude čistije. Ovako džabe što klasični čupa parket i izvuče sve ako se pali na 7 dana. Pa već 3-4 dan je opet prašnjavo. Ali imam strah da ću kupiti neko polovično rešenje, pa da ću žaliti što nisam kupio baš dobar štapni ili Miele C3 sa kesom i vučem usisivač lepo po stanu, old school, a ovo neka ostane za neku budućnost.
 
U prvoj poruci ove teme čovek spomenu firmu Dreame, i od tada ovde ni reči više o njoj. Bavio sam se istraživanjem i saznao da oni prave usisivače za Xiaomi, na netu se provlači priča da su neka vrsta kineske konkurecnije Dysonu (verujem da je Dayson ubedljivo najbolji i respekt što su uveli inovaciju ali jednostavno ne mogu da odvojim 700 evra za usisivač).
Problem je što kada probam da guglam cene i karakteristike iskaču mi poljski sajtovi, kao da je Dreame kod njih zastupljen. Ovde ga ima u nekoliko prodavnica i na oglasima. Nigde iskustava, utisaka, nigde ni da se pogleda, bio u Tehnomaniji a on stoji u kutiji, nema izložbeni model. Situaciju još komplikuje što imaju gomilu modela (serija T/P/V sa po 4/2/4 modela, a sa malim razlikama u karakteristikama).
Neko mišljenje ?
Baš me bacila u rebus ova priča o štapnom usisivaču. Sviđa mi se što je lakši za korišćenje, kapiram da onda usisavaš češće jer te ne smara, i bude čistije. Ovako džabe što klasični čupa parket i izvuče sve ako se pali na 7 dana. Pa već 3-4 dan je opet prašnjavo. Ali imam strah da ću kupiti neko polovično rešenje, pa da ću žaliti što nisam kupio baš dobar štapni ili Miele C3 sa kesom i vučem usisivač lepo po stanu, old school, a ovo neka ostane za neku budućnost.
Ja imam baš tu kombinaciju, Dreame T20 i Miele C3. Dreame sam uzeo na indiegogo akciji za relativno malo novca, ispod 200e je bio. Nakon toga, sestri i zetu sam kupio Dreame V11 čini mi se koji je još jači od ovog mog, navodno ima i karbonsku cevku (koja je besmislena, i ova moja je prelagana u odnosu na sam usisivač), svi ostali dodaci su isti, filter isti itd. On je bio oko 300e. Moj je imao fabrički problem da je pukla neka žica u glavnoj četki i da je prestala da radi rotacija četke, vidim da je pogodilo maltene sve koji su preko indiegogo kupovali. Reklamirao sam, napravio snimke koje su tražili i poslali su mi novu četku, potrajalo je doduše oko mesec dana. Ja sam u međuvremenu popravio moju četku, samo zalemio novu žicu tu gde je stara pukla i ostavio dodatnih 5-10 cm da ima malo dodatne dužine kada se savija i opruža.

Sveukupno sam zadovoljan usisivačem, koristi se baš svakodnevno i po više puta dnevno jer imamo dete i psa pa žena malo-malo pa usisava. Međutim, nije za tepihe, odnosno ne može ni blizu dobro da ih usisa kao pravi usisivač, naročito ovaj Miele koji "parket odlepljuje". Tako da se Miletom recimo 2x nedeljno pređe žena ceo stan i zadrži se posebno na tepisima.

Iz ove perspektive, opet bih kupio štapni usisivač sigurno, ali ne bih davao previše novca jer, po meni, treba ti i jedan klasični usisivač da bi se stvarno kvalitetno sve održavalo. Miele po meni vredi te pare (mislim da smo ga oko 22 hiljade platili, nisam siguran), nama kese dugo traju jer se ne koristi svakodnevno, kabl je baš dugačak pa ne moramo da ga prebacujemo dok se usisava. Ko ima samo parket i eventualno neke tanke tepihe, nema kućne ljubimce, možda i može da pokrije sve samo sa štapnim usisivačem, s tim da bih ja onda išao na neki kvalitetniji (skuplji).
 
Stan ima 55 kvadrata, jedan tepih od 2 kvadrata, ostalo je parket i keramika. Nema dece, nema ljubimaca. Tako da se nadam da bi dobar štapni mogao sve da pokrije. Mislio sam da Dreame T30 može da odradi posao, košta preko oglasa oko 350e, to im je flagship model (i V12 pro).

@nidza : Zato što sam komplikovan čovek :D
A i zato što Xiaomi G10 nema u MiStore, izgleda da su ga povukli jer imaju G11 koji košta 400e a nema (na papiru) performanse kao ovaj Dreame T30.
 
Sad sam pogledao, sestra i zet imaju ipak v12 pro, čini mi se 307e da je bilo tada

Subtotal US $385.24
Shipping Free shipping
Store Coupon -US $8.00
Coins -US $0.26
Promo code -US $39.53
Total US $337.45

Taj sitni tepih neće biti problem, pređeš preko njega 5-6 puta na turbo, eventualno ga istreseš povremeno. Mi smo u 80 kvadrata, imamo 5 tepiha, samo 1 nije debeli vuneni. Inače može da se prođe ceo stan na turbo brzini sa jednom baterijom, nominalno treba da traje oko 8min, ali mislim da traje i duže (nisam merio).
 
Već neko vreme gledam da uzmem neki štapni usisivač kao dodatak uz Roborock koji već 3 godine radi glavni posao.

Uzeh malopre Gorenje SVC 252 za cca 14.100 dinara (15.600 - 1500 dinara promo vaučer).

Valjda će biti ok, napisaću utiske kad stigne.
 
Stan ima 55 kvadrata, jedan tepih od 2 kvadrata, ostalo je parket i keramika. Nema dece, nema ljubimaca. Tako da se nadam da bi dobar štapni mogao sve da pokrije. Mislio sam da Dreame T30 može da odradi posao, košta preko oglasa oko 350e, to im je flagship model (i V12 pro).

@nidza : Zato što sam komplikovan čovek :D
A i zato što Xiaomi G10 nema u MiStore, izgleda da su ga povukli jer imaju G11 koji košta 400e a nema (na papiru) performanse kao ovaj Dreame T30.

Glavni plus Xiaomi re-brendiranih G10 i G11 su povoljni i lako dobavljivi potrošni delovi. A verovatno i servis.

Ako ne bude G10 biće popusta na G11...
 
Imam G10. Usisavam uvek na ECO modu i koliko sam shvatio poenta je u motornoj cetki. Usisivac slabo vuce ali cetka sve podigne i ta slaba usisna snaga je dovoljna. Problem bi bio npr sa automobilom (naravno bez cetke) ali iskreno nisam ni probao da upalim jace modove, ECO mi je za stan sasvim dovoljan. Svaki dan predjem na brzinu za manje od 10 minuta i u stanu je osetno manje prasine nego ranije (jednom nedeljno sa obicnim).
 
Imam G10. Usisavam uvek na ECO modu i koliko sam shvatio poenta je u motornoj cetki.

Imam isto iskustvo sa G10. Iako, moram priznati bilo bi lakše da je moguće umesto Eco izabrati Standard mod sa motornom četkom, ali, to nažalost nije moguće. Jedina opcija iznad Eco je High, koji jeste jak, ali veoma brzo troši bateriju (što nisam siguran da je dobro za bateriju).
 
Vuče odlično na high. Nemam u stanu situaciju da high nije adekvatan, jedino što skrati bateriju, međutim, patos usisa robot, usisivač je za ad hoc i delove stana nedostupne robotu.

Četka usisava tepihe bruka. Nisam video da je to neko podvukao.
 
Da se ne lažemo, najbolji štapni usisivači usisavaju 84% sa tepiha, a ostali mnogo manje. A dlake čak i Miele C3 Cat&Dog ostavi iza sebe, doduše vrlo malo, ali ako se prođe ručnom četkom posle usisavanja ipak ima. A štapnisu itekako slabiji od Miele C3...

Iako nema Xiaomi-ja, savetujem da pogledate ceo klip. Deo sa testom peska na tepihu iz koga sam izvukao sliku počinje od desetog minuta.

 

Prilozi

  • Screenshot_20230114_080220.jpg
    Screenshot_20230114_080220.jpg
    100.5 KB · Pregleda: 24
Valjaju li čemu Gorenje štapni usisivači? Trenutno GORENJE Štapni usisivač SVC 252 FMBK može da se kupi za 14100, na akciji sa navodno 36k. Uredjaj deluje dosta korektno, ali bih voleo da čujem nekog ko ga je koristio. Treba mi za stan 75m2, imam ukupno 4m2 tepiha, dakle zanemarljivo.
 
dobro jutro drustvo! sinoc sam kupio dyson v11 absolut (2022) verziju u sarajevu! sinoc sam primjetio da nema auto mode a po pravilu bi trebao da ima! dobio sam fluffy cetku, neku hair removal vanes i one male nastavke.. koji god nastavak da stavim prebacim na medium pocnem da usisavam ali nece da promjeni sam u auto mode
 
dobro jutro drustvo! sinoc sam kupio dyson v11 absolut (2022) verziju u sarajevu! sinoc sam primjetio da nema auto mode a po pravilu bi trebao da ima! dobio sam fluffy cetku, neku hair removal vanes i one male nastavke.. koji god nastavak da stavim prebacim na medium pocnem da usisavam ali nece da promjeni sam u auto mode
Auto radi na onoj glavnoj cetki (motorhead) jer ona ima senzore da prepozna da li je tepih ili tvrda povrsina
 
Vidim da je većina štapnih usisvača koncepcije da su im motor-rezervoar gore kod ručke.
Ovaj Bosh koji sada imamo (i koji bi da menjamo), koncept je da je kompletna mašina dole gotovo kod same četke.

Uopšte do sada nisam obratio pažnju, ali ovaj drugi koncept ima određenu prednost. Ceo usisivač stoji samostalno i vertikalno kada ga odložite. Ovi sa "mašinom gore" mogu samo da leže, da budu zakačeni za svoj dock (ušrafljen na zid npr), ili da nekako priručno naslonite u neki budžak. Ovo "priručno naslonite" lako može dovesti do toga da tresne o pod. Nedavno sam bio svedok da se desetak njih lančano srušilo u Tehomanija radnji u NS uz gotovo sigurno oštećenje bar nekog od njih.

Ovaj naš, baš bi me smaralo da može samo da bude ili u ruci, ili na dock-u ili da leži.

Mada, vidim da od iole boljih štapnih usisvača samo Bosh ima tu i tamo po neki model sa "donjom mašinom".
 
Imamo oba, taj sa motorom gore je u proseku bolji, jedina značajna prednost Athlet sa motorom dole je odlaganje - tu je stvarno udobno, spustiš gde hoćeš. Stari Athlet je u pitanju, tad i nije bilo ništa drugo, tako da uzmite sa rezervom, novi modeli su verovatno poboljšani po raznim pitanjima.

Ovi sa motorom gore su fleksibilniji za upotrebu, poprilično, kačenje dodataka je lakše, za sekund se prešalta sa četke na štapić za čišćenje ćoškova. Kod Athlet je to smaranje i fina je doplata bila za dodatno crevo i nastavke, pritom vrlo neudobno za upotrebu. Dobije se remen pa ga nosiš kao lovac na duhove na leđima, ili položiš pored, svakako cirkus.

Pros cons, jedan i drugi, moj glas za motor gore (G10 vs Athlet).
 
Nazad
Vrh Dno