Šta je novo?

Tip monitora na laptopu?

lemi_3

Slavan
Učlanjen(a)
23.04.2008
Poruke
38
Poena
310
Zanimame vase misljenje o mat u odnosu na sjani monitor na laptopovima. neznam kako se to pise na engleskom ali znam da na nijednoj specifikaciji prodavaca nikad nisam uspeo da provalim koji je koji. Sad navodno je bolji mat ekran jer ne pravi odsjaj a posto laptop planiram da koristim u raznim prilikama mislim da bi mogao da mi smeta sjajni (reflektujuci) monitor. moja devojka ima MSI i prezadovoljan sam njime ali dodje mi vrlo cesto da razbijem sijalicu na njemu sa lustera:wall:
 
I meni se vise svidja mat varijanta. U sustini pitanje ukusa - neki se kunu da im je na mat ekranima slika losija i ispranija krzava i sl. Mozda je na reflektujucim bolja ali ti odsjaji su uzas. Stvar licnog izbora verujem - ja imam osetljive oci ( bas mi smeta previse svetla) i koristim mat.
 
imam lap sa glare monitorom i sve je ok kad radim kuci s njim, uzivam u toj lepsoj slici u odnosu na mat ekrane, ali odsjaj stvarno pravi problem u uslovima gde postoji neki nezgodno pozicioniran izvor svetlosti (sunce :) ). Problem moze delimicno da se otkloni pojacavanjem brightness-a na max, ali to znatno utice na autonomiju.

na tebi je da odlucis sta ti odgovara.
 
мат за сваку прилику

Сјајан екран има много лепши приказ слике (боје су живље и лепше), али то важи када си у затвореном простору или нема јаког/директног светла.

Мат екрани су питању приказа слике (боје и сл.) лошији (сем врхунских мат екрана које нпр. имају HP Compaq p & w модели или Lenovo T61), али за рад напољу и при јаком осветљењу мат екран НЕМА алтернативу! Такође је замарање очију доста веће на сјајним екранима.
 
sto se tice zamaranja ociju, to je individualno. Rcimo meni su oci dosta osetljive, imao sam problema sa starjim crt monitorima, a pribojavao sam se i glare monitora na lapu, ali za sada nimalo mi ne smeta glare na msi ex600
 
stvar ukusa. glare ekran izgleda lepše dok ne izađeš napolje, a tamo skoro uopšte i ne izgleda.
 
mat ekran na macbook pro je postavio zadacu svima....ja nisam video nista bolje
inace sam dugo koristio laptop sa mat ekranom pa sam istom privrzen, nikako nisam mogao da svarim te sjajne modele koji se ugradjuju na vecinu laptopova bez obzira na cenovnu klasu....glare,true brite,crystal brite,glossy su upotrebljivi jedino nocu i pri tom da ne postoji drugi izvor svetlosti
 
Moj najveci problem je u tome sto cu laptop da koristim dosta na terenu a pretpostavljam da cu mnogo da se iznerviram sa glare monitorom. Primetio sam da prodavci uopste ne pridaju znacaj tome koji je monitor jer cesto kad ih pitas ustvari pojma nemaju sta ti hoces. A o onim oznakama u karakteristikama proizvoda da ne pricam.
Zalepio sam se za lenovo N200 za oko 47000 din,c2d,2G,neontegrisana graficka,sve ima sto mi treba od prirucnoh pomagala ali monitor glar. Zanima me zna li neko da li postoje takvi modeli sa mat monitorom ili je to misaona imenica. Nasao sam jedan sl500 lenovo sa mat monitorom i zaljubio se u njega ali je 58000. Mnogo,kume,mnogo.
Sad se setih da cu mozda da popizdim i kupim onaj DELL 500 za 30000 din,sa celenorom dodam 1G memorije,graficka odgovara,nema jedino od gluposti kamericu ai sta ce mi a garancija fantazija,cak tri godine. Za net,filmove,kucanje,stare stare igrice priputovanju mislim da je odlicno resenje.
Sta mislite
 
Poslednja izmena:
Moj najveci problem je u tome sto cu laptop da koristim dosta na terenu
Sta mislite

Ovde prestaje dalje razmatranje :
Lapop ti treba sa dobrom autonomijom, pozdan i cvrst, lagan, "konektivan"

Licno koristim lenovo r61, prezadovoljan svima osim sto bih voleo da je malo laksi/manji (ali takvi su za klasu skuplji), vidjao sam dell i HP modele, okej su skroz.
ACERI, MSI, Toshibe i ostalo prosto nisu terenski laptopi.
 
Ovde prestaje dalje razmatranje :
Lapop ti treba sa dobrom autonomijom, pozdan i cvrst, lagan, "konektivan"
Licno koristim lenovo r61, prezadovoljan svima osim sto bih voleo da je malo laksi/manji (ali takvi su za klasu skuplji), vidjao sam dell i HP modele, okej su skroz.
ACERI, MSI, Toshibe i ostalo prosto nisu terenski laptopi.
toshiba serija tecra JESTE terenski lap top. ima pristojan mat ekran i baš dobro zaštićen HDD. da ne spominjem da je izuzetno otporan na prosipanja, udaranja, cimanja i svašta nešto.
 
Ovde prestaje dalje razmatranje :
Lapop ti treba sa dobrom autonomijom, pozdan i cvrst, lagan, "konektivan"

Licno koristim lenovo r61, prezadovoljan svima osim sto bih voleo da je malo laksi/manji (ali takvi su za klasu skuplji), vidjao sam dell i HP modele, okej su skroz.
ACERI, MSI, Toshibe i ostalo prosto nisu terenski laptopi.
Ma šta kažeš :)?

A šta su onda:
Acer TravelMate 6592(G)/6593(G) &
Toshiba Tecra (razni modeli)?

Moj najveci problem je u tome sto cu laptop da koristim dosta na terenu a pretpostavljam da cu mnogo da se iznerviram sa glare monitorom.
Sjajan ekran na terenu je besmislen, osim u mraku.

Zalepio sam se za lenovo N200 za oko 47000 din,c2d,2G,neontegrisana graficka,sve ima sto mi treba od prirucnoh pomagala ali monitor glar. Zanima me zna li neko da li postoje takvi modeli sa mat monitorom ili je to misaona imenica. Nasao sam jedan sl500 lenovo sa mat monitorom i zaljubio se u njega ali je 58000. Mnogo,kume,mnogo.
Sad se setih da cu mozda da popizdim i kupim onaj DELL 500 za 30000 din,sa celenorom dodam 1G memorije,graficka odgovara,nema jedino od gluposti kamericu ai sta ce mi a garancija fantazija,cak tri godine. Za net,filmove,kucanje,stare stare igrice priputovanju mislim da je odlicno resenje.
Sta mislite
Zašto kupiti staru tehnologiju :)?

Evo jedan koji bi trebao imati mat ekran, uz sasvim solidno kućište ;):
Acer TravelMate 5330-572G16Mn
 
DukeofSerbia
zasto mislis da je dobar monitor ili mat monitor na terenu besmislen. zanima me jer nemam iskustva ni sa jednim laptopom na otvorenom ali moj prvi utisak je da je mat monitor ipak bolje resenje od glar.
 
DukeofSerbia
zasto mislis da je dobar monitor ili mat monitor na terenu besmislen. zanima me jer nemam iskustva ni sa jednim laptopom na otvorenom ali moj prvi utisak je da je mat monitor ipak bolje resenje od glar.
kad je rekao sjajan mislio je na glare (glare - blještav, sjajan) a ne na mat
 
Zbog cega ? Ili mislis samo na situaciju kada je ekran pod uticajem direktnog svetla ?

zato što te zrači (blješti), pa samim tim više umara očni mišić. najbolje je da radiš par dana na mat ekranu, par dana pred glare ekranom, pa ćeš i sam videti razliku. ja se sa njegovom izjavom slažem 201%
 
Radim cesto na msi racunaru sa glar monitorom i posle deset minuta me vec boli glava,a o refleksiji svetla na njemu necu ni da govorim. e sda ovo za glavu i oci moze biti i subjektivno lai meni je cilj da kupim laptop koji ce mi sluziti bar 3 godine ako ne i vise za ono sto meni treba i misliom da mi je u ovom slucaju bitniji tip monitora nego neke druge stvari.
 
zato što te zrači (blješti), pa samim tim više umara očni mišić. najbolje je da radiš par dana na mat ekranu, par dana pred glare ekranom, pa ćeš i sam videti razliku. ja se sa njegovom izjavom slažem 201%

Moze da bljesti i da dolazi do zamora ociju samo ako podesis pevisok brightness. Barem je tako kod mene. Pre sadasnjeg laptopa sa glare ekranom sam imao jedan sa mat i slika je naravno daleko bolja na glare-u. Nema sumnje da su vrhunski mat ekrani bolji za sve prilike, ali oni se, nazalost, ne nalaze na svim laptopovima.

Za rad na terenu, niposto glare ekran.
 
Poslednja izmena:
A da mozda razmislis o anti-glare foliji? Ja sam uzeo 6820s sa glare ekranom i nisam ni znao kakvi sve problemi mogu postojati sa glare ekranom (http://www.benchmark.rs/forum/showthread.php?t=150351). Na kraju sam preko druga koji zivi u Nemackoj narucio anti-glare foliju. Kada sam ukljucio laptop sa namestenom folijom odmah sam osetio olaksanje u ocima. Sada bez problema radim i po 12h na laptopu bez ikakvih problema. Folija me izasla 50 evra. Nedostatak je sto prilikom montiranja na ekran mora biti sto manje prasine u sobi kako ne bi prasina stvarala vazdusne dzepove, ali mi to mnogo manje smeta nego sam glare efekat. Pozdrav
 
ijao... bre, imao sam problem da nalepim foliju na ekran PALMovog PDA veličine 320*320. stavio sam sigurno pet ili šest takvih folija, pa jedno tri četiri na P800 i P900, dve na w950i i NIJEDNOM mi nije pošlo za rukom da to bude kao na reklami - bez zrnaca prašine i vazdušnih džepova.

kapiram da je stavljanje folije na akran od petnaestak inča mission impossible.
 
Cini mi se isuvise komplikovano jer je pitanje da li ima da se kupi kod nas ta folija. A mozes li mi reci da li ona smanjuje refleksiju glar monitora?
 
toshiba serija tecra JESTE terenski lap top. ima pristojan mat ekran i baš dobro zaštićen HDD. da ne spominjem da je izuzetno otporan na prosipanja, udaranja, cimanja i svašta nešto.

kk sry nisam video taj model. Kod nas uglavnom reklamiraju ove kako bi ih ja nazvao soho laptopove :)
 
kod nas je paradoksalna situacija - umesto da sami sebi plaćamo najbolju (često i najskuplju) opremu, kupujemo jeftina govanjca a dobre stvari nam plaćaju firme u kojima radimo.

bzvz.

zato se i reklamira roba koja najbolje ide (tri za sto, po mogućnosti kupljeno na buvljaku ili kod kineza)
 
kod nas je paradoksalna situacija - umesto da sami sebi plaćamo najbolju (često i najskuplju) opremu, kupujemo jeftina govanjca a dobre stvari nam plaćaju firme u kojima radimo.

bzvz.

zato se i reklamira roba koja najbolje ide (tri za sto, po mogućnosti kupljeno na buvljaku ili kod kineza)

Ako ti je za utehu, najprodavaniji laptopovi u Nemackoj su upravo oni iz najnizeg cenovnog ranga ma sta ljudi mislili o zaradama ovde. Vise su, to je tacno, (ali su i porezi jezivi) nikome ipak ne pada novac sa neba da izvrne par hiljada eur za najkvalitetniju robu - ima precih stvari u zivotu. Firme i ovde kupuju laptopove svojim zaposlenima - suvereno vlada HP a FS se srece sporadicno. Ostalih marki nema ni u tragovima. Promenio sam tri velike firme u Nemackoj - u svakoj je HP neprikosnoven. Kupuju se modeli u rasponu od 500-700 eur u svima (toliko o extra skupim modelima koje firme placaju). samo izuzetno skuplji. Docking station je naravno obavezan uz svaki. Eto, malo offtopic ali racunam da ce moderatori pokazati razumevanje.
 
Nazad
Vrh Dno