Nije veliki problem pokrenuti nuklearnu fuziju.
Niti je to posebno opasno.
Problem je pokrenuti nuklearnu fuziju tako da odnos uložene i dobijene energije
(Q faktor) bude veći od jedan.
I onda je još poseban problem održavati to u iole dužem periodu.
Svi dosadašnji fuzioni reaktori su radili da Q faktorom manjim od 1, ili ako su i radili sa >1, to je trajalo veoma kratko. Reda par sekundi.
Povodom članka, nigde se ne tvrdi da je spomenuti eksperiment radio sa Q>1, niti da je to uopšte bio cilj niti ideja.
Jednostavno, neko je pojednostavio proces pokretanja nukl. fuzije. Što je odličan uspeh za jedan školski eksperiment.
Ali daleko od toga da je Q>1 moguć na takav način.
ITER je međunarodni projekat koji će pokušati da Tokamak tipom reaktora pokrene nuklearnu fuziju koja bi po prvi put trebalo da radi sa pozitivnim energetskim bilansom.
Ali oni tamo imaju sada već ozbiljne tehničke probleme (nedavno su pronašli pukotine na tamo nekim delovima, odustaju od Berilijuma i prelaze na Tungsten kao materijal zida reaktora, neki magneti se iskrivili...), te se pokretanje samog reaktora u okviru ITER projekta/eksperimenta neprekidno odlaže.
Postoje još neki projekti i tipovi reaktora koji na drugačiji način pokušavaju za početak da pokrenu nukl. fuziju, pa onda još da bude i Q>1, i da to još i potraje da bi se taj "višak" energije mogao i koristiti. Ali svi su još vrlo daleko od uspešnog i dugotrajnog Q>1 makar i u okviru laboratorijskog eksperimenta, a kamo li još i od praktične primene.
Mediji, kao sa i svakom drugom informacijom koje se dokopaju (a koju ne razumeju), niti prenesu ono bitno, niti nešto objasne.
Ali klikovi i komentari donose profit.
Pravilno informisanje ne.