Šta je novo?

Yettel Hipernet

Što se mene tiče, CGNAT praktično anulira svaki upside ponude, bilo čije.
Konacno neko ko ima stav kao i ja. Upload moze da bude sta god (pa i 1000Mbps) ali se sa CGNATom ne moze iskoristiti. Pored ovoga i download postaje problematican kod nekih servisa recimo torenta jer je kod njih upload obavezan a iza CGNATa upload bas i ne radi. Tako da ... zasto ici uopste na velike brzine iza CGNATa?
 
Koliko sam uspeo da ispratim postove vezane za primedbe CGNAT, ispada da svi samo peglaju po trentima i da je to osnovni problem? Radi li neko nesto drugo? Ne pljujem, samo pitam.
 
Koliko sam uspeo da ispratim postove vezane za primedbe CGNAT, ispada da svi samo peglaju po trentima i da je to osnovni problem? Radi li neko nesto drugo? Ne pljujem, samo pitam.
Jasno mi je sta hoces da kazes ... Naravno da postoje i veci problemi od CGNATa i to je tacno i niko to ne spori. U pravilima foruma nisam nasao da ne mogu da pisem svugde o tome. A sa druge strane onima kojima treba brz internet samo za SpeedTest naravno da se nece slagati samonom (njima je bitno nesto drugo) i sa jos nekima koji dele moje misljenje. Kao sto se vidi nisam usamljen sto se stava tice. Ja necije druge problme ili stavove ne komentarisem, svakom je svoj problem najveci i najbitniji. A ono sto me ne zanima na forumu preskacem i ne smetaju mi postovi clanova koji ne citaju tridove od pocetka i postavljaju pitanja koja su do sada 1000 puta postavljena i odgovorena itd.

Nekom ne smeta CGNAT, nekom smeta a neko ni ne zna sta je CGNAT i cemu on sluzi itd ...
Poenta mojih postova nije moj licni problem sa CGNATom vec je sasvim nesto drugo ko je shvatio shvatio je a ko nije i nece.

Da budem jasan ja problem sa CGNATom nemam jer ja imam javnu IP adresu.
Koristim dva provajdera Telekom VDSL (javana IP) i PostaNet (sada SuperNova = Telekom) CGNAT.

Ukoliko nekom smetaju moji postovi oko CGNATa ili ja generalno zamolio bih ga neka me stavi u svoju ignore listu (HVALA) kao sto sam ja neke clanove foruma stavio. Pa sad oni mogu da pljuju po meni do mile volje a ja to ne vidim. Taj ignore radi super svi postovi tih clanova se uopste ne prikazuju pa sve izgleda kao da i ne postoje. I eto problem ... 'peglanja po trentima' ... je resen.
 
A sto si se ti razestio kad ja nisam? Ne. Idim potrebu za nerviranjem, samo sam pitao. Naravno da je svakom njegov problem najveci ali ispada da je svima, kojiima je sporan CGNAT, problem iskljucivo sa torentima. To je moj zakljucak citajuci zamerke koje se iznose konstantno.
Kao neko ko ne koristi torente, nisam ni merodavan da pametujem sto ni ne cinim nego samo pitam. Racunam da je ljudima potreban stabilan i brz internet uglavnom za posao, kao i meni. Naglasak je na posao ako ti treba 1000/500 npr, ne kazem da ne mozes imati to cak i da ne koristis ni za sta. Svako svoje parw trosi kako misli da treba. Resenje kosta kutija ili dve cigara ili 2,3 piva u gradu, lako resivo.
Nema potrebe za ignore, ja volim da cujem tudje misljenje. Uvek nesto mozes nauciti zato sam tolerantan.
 
Verujte budalastina je sve preko 300/50.. Imam 500/50, niti jedan torent nije presao 35-36mb/s bez obzira na br sidera. Jedino gde se vidi ta brzina je kada se skida nesto sa npr Adobe sajta gde vuce max... Ovo sto sam napisao vazi za prosecne korisnike, ne racunam ljude kojima je za posao potrebna neka specificna opcija.

I da, na Telenoru iza cgnat-a, bez problema skida torente, ali je upload mrtav ofc 🙂
 
Koristim sbb placam ga 3200 za 100/10 i tv koji ne koristim.
Meni je ovo 150/75 za 2500 sasvim solidna cena plus sto mi je telefon na telenoru pa bih placao 2300 ako sam dobro razumeo i takodje bih imao 300/150 jer sam telenor korisnik.
Takodje, rekli su mi da ce imati jos slabije tj povoljnije pakete.
I dalje trazim najpovoljnijeg provajdera koji :
-ne nudi nikakvo uslovljavanje da moras imati fiksni tel ili tv
-ima stabilan internet
-ima profesionalnu podrsku
 
Poslednja izmena:
iza cgnat-a, bez problema skida torente, ali je upload mrtav ofc
Ja sam ovo probao, torente mozes skidati od onih koji imaju 100% a ako ti download krene i od onih drugih koji imaju manje od 100% posle nekog vremena taj peer ce ti blokirati IP na neko vreme i pojavice ti se flag "S". Obrati paznju, to se desava kad ti je upload 0. Oni koji imaju 100% ne ocekuju nista za uzvrat pa upload moze prema njima da bude 0 i zato radi. Bottom line torent ce se skinuti ali mnogo sporije nego sto bi trebalo ... pa onda cemu super upload/download brzina ?!?

niti jedan torent nije presao 35-36mb/s bez obzira na br sidera
heheh ovo je vec druga tema ....
 
U drugoj temi mi pobrisase postove , ne pripadaju datom forumu . Evo onda na diskusiji : Telenor ( samo net) i dalje preskup u odnosu na Orion ponudu.

Telenor 150/75 je 2500 din. i boost jos 2000 dinara da bi imao 1Gb/0.5 Gb = 4500 . Za to vreme Orion 2,5Gb/0.5 Gb = 2750 kinti . I jos Telenor dobio na gotovo Telekomovu infrastrukturu po ko zna kakvim cenama obzirom na celu tu politicku stranu price. Zasto Telenor nije izasao sa krstenim ponudama koje odgovaraju optici ,nego opet : paket sa telefonom, paket sa onim, pa booster dodatno ako hoces brzi net. Zasto jednostavno ne postiji paket 1 Gb/1 Gb ( ili bar 0.5) koji realno moze da kosta max tih 2500 za koji nude 150/75 Mb ...etc,etc.
 
Slazem se. Nadam se da ce biti nekih promena do kraja januara..
 
Ne utiče CGNAT samo na torente. Često koristim RD konekciju do kućnog računara. Koristim i svoj VPN server.
 
U drugoj temi mi pobrisase postove , ne pripadaju datom forumu . Evo onda na diskusiji : Telenor ( samo net) i dalje preskup u odnosu na Orion ponudu.

Telenor 150/75 je 2500 din. i boost jos 2000 dinara da bi imao 1Gb/0.5 Gb = 4500 . Za to vreme Orion 2,5Gb/0.5 Gb = 2750 kinti . I jos Telenor dobio na gotovo Telekomovu infrastrukturu po ko zna kakvim cenama obzirom na celu tu politicku stranu price. Zasto Telenor nije izasao sa krstenim ponudama koje odgovaraju optici ,nego opet : paket sa telefonom, paket sa onim, pa booster dodatno ako hoces brzi net. Zasto jednostavno ne postiji paket 1 Gb/1 Gb ( ili bar 0.5) koji realno moze da kosta max tih 2500 za koji nude 150/75 Mb ...etc,etc.
Ja sam zvao telenor pre neki dan i rekli su mi da ce uskoro ubaciti nove pakete, tj jeftinije. Da li ce tim biti i korigovanje jacina intereneta, videcemo.
 
U drugoj temi mi pobrisase postove , ne pripadaju datom forumu . Evo onda na diskusiji : Telenor ( samo net) i dalje preskup u odnosu na Orion ponudu.
Super im je ponuda, ali im je pokrivenost upitna. Najviše što su meni mogli da ponude je bilo 10mbps.
 
Ne utiče CGNAT samo na torente. Često koristim RD konekciju do kućnog računara. Koristim i svoj VPN server.
Telenor je mogao da pošto tek sad pokreće ceo servis, pusti lepo i IPv6 kad već kreću sa servisom od nule. Ali ih mrzi.
Da pokreneš u 2021. provajdera i da nemaš IPv6? U najmanju ruku smešno.

A to da je cgnat bitan samo za torrente, nikako.

Ja imam kućni NAS, jednostavno ne želim sve da držim u oblaku. Ne verujem im.
 
A to da je cgnat bitan samo za torrente, nikako.

Ja imam kućni NAS, jednostavno ne želim sve da držim u oblaku. Ne verujem im.
Tako je .... taj luksus ce sada da nas kosta mesecno jer se dinamicke javne IP polako gase.
Sve sto se nalazi u oblaku naravno da nije sigrno i da se krade samo tako a vlasnik i nema pojma da mu je ukradeno.
 
Koliko sam uspeo da ispratim postove vezane za primedbe CGNAT, ispada da svi samo peglaju po trentima i da je to osnovni problem? Radi li neko nesto drugo? Ne pljujem, samo pitam.
Naravno, ima nas koji koristimo svasta. I to svakodnevno, ne samo zarad pljuvanja po NAT-u:
  • Imam NAS, koristim ga za čuvanje svojih i šerovanje fajlova sa prijateljima (slike sa putovanja itd). Ništa ne držim u cloud-u. Ne verujem nikome.
  • Plex server za ličnu upotrebu. Preko 1 TB ličnih fotografija i video snimaka imam uvek sa sobom na telefonu, bez da Cukerberg zna išta o tome.
  • Video nadzor. Naravno, ne kroz kineske servere.
  • Home Assistant. Hoću da palim klimu, kontrolišem svetla i merim temperaturu daljinski, a neću da mi IoT uređaji njuškaju po kućnoj mreži ili ne daj bože uspostave neki reverzni tunel sa serverom upitnih namera
  • Lični VPN server. Prvenstveno za gledanje domaće TV iz inostranstva
  • uTorrent WebUI. Sa telefona lepo zadam komandu šta da mi se skine kod kuće
  • VNC. TeamViewer mi je zabranjen na poslu, pa koristim to za pristup.
Treba li još? :)
Internet bez javne adrese ne priznajem. Internet je mnogo više od Web. Bez toga je usluga sakata.

Slažem se da mnogima ne treba. Slažem se da ne mogu svi da imaju javnu IPv4 adresu. OK bi bilo NAT po default-u, a na zahtev promena na javnu, pa kome treba neka traži. Besplatno! Tj ne besplatno jer to mora biti u okviru usluge da bi se usluga nazivala pristupom Internetu, a ne pristupom Web-u.
 
Sve si rekao i nemam sta da dodam. Cak i objasnjenje da si u teskoj manjini ali i ta maniina ima prava. Obzirom da si toliko osvesten( mozda i borderline paranoja😉) 600 din ti ne predstavlja problem da imas mirnu savest kad vec drugacije ne moze kod nasih provajdera.
Slazem se i da to nije 600 din, nego koja stotina tamo, koja ovamo, nakupi se to na mesecnom nivou.
krastavac, tako je kako je.
 
Generalno sam protivnik logike "kad već imaš ovo, nije ti problem i da daš toliko" koja se previše često koristi u našem okruženju. Slažem se, nije mi finansijski problem, ali jeste principijelni jer dozvoljavaš da te jašu za šta nemaju pravo. Javna IP adresa, zavisno od veličine bloka koji se kupuje, provajdere košta reda veličine 10-30 evra jednokratno i nakon toga nemaju dodatne troškove. Čak i imaju manje operativne troškove jer ne troše na tebe kapacitet kroz NAT uređaj.

Znači 590 dinara neću dati iz čistog principa i inata. Za manje od toga mogu da iznajmim neki VPS sa sve javnom adresom i neograničenim protokom i da sa njim uspostavim reverzni tunel kroz provajderov NAT. Ali da, jesam teška manjina koja em razume šta je napisano u prethodnoj rečenici em bi to znala da podesi...
 
Ja recimo imam više lokacija direktno povezanih kroz VPN tunele, što kancelarija u mojoj firmi, što kuća, što vikendica (koja je na 4G netu, nebitno), što tazbina, kad sam tamo, sve to uvezano direktnim tunelima između lokacija, jer su linkovi od 50/8Mbps VDSL do 250/80 i 200/200 Mbps optike. Na svim lokacijama imam javnu IP adresu osim na vikendici.

Prvo što dobijam je ping između lokacija na nivou 2-3, 15-20 do 40ms sa vikendice. I sve to prolazi samo "nužnu" putanju kroz internet, imam NAS i kući i u kancelariji, sinhronizacija podataka zbog redundantnog bekapa, ume tu da bude i par desetina gigabajta dnevno važnih podataka, imam instant pristup na 2 lokacije sa mobilniog telefona ili laptopa gde god da se nalazim (VPN). I iskreno, da je IPv6 u upotrebi kod nas kao što je na primer u Nemačkoj, ne bi baš tolko problema bilo, ali smo mi svetlosnu godinu daleko od IPv6.

I ja sam u ogromnoj manjini, ali recimo Telenor optika sa 2:1 odnosom DL/UL bi mi odgovarala (sa javnom IP adresom). A to da moje slike i video klipove po defaultu čuvam na komercijalnim cloud rešenima, može, al samo enkriptovano.
 
Nekad je Nat mnogo bolje resenje nego fiksna IP (sa stanovišta bezbednosti). Ko nije razumeo- može da shvati na teži način.
 
Na kojoj strani se tačno opisuje cgnat kod Telenora. Koji uređaj daju, da li daju ruter sa gpon ugrađenim media konvertorom, da li daju posebno media konvertor, da li dozvoljavaju da user ima svoj gpon media konvertor i svoj ruter, ili da je gpon media konvertor telenorov a ruter korisnikov. Pričam o situaciji kao na orion i mediaworks optici?


Ako daju njihovu opremu da li ste ulazili u admin podesavanja, sta se desava kad DMZ-ujete ili ako otvorite portove?
Da li će korisnici dobijati pppoe user name i passworde kao kod oriona na optici?

Ili svi imaju istu ip adresu što je po meni neprihvatljivo.

Zanimaju me i rute i peering u Evropi, koju klasu peering-a je Telenor zakupio i koji su kapaciteti.
 
Aplikacija za TV je baaaš drugačija od EON-a, i mislim da treba vremena da se čovek navikne. Meni odgovara jer grupiše sve u smislene celine, kao npr. sport. Radi ok, ne štuca, ali bih rekao da je EON fluidniji.


To je super kada je sve grupisano u smislene celine. Ja MTS box samo nepodosim zbog toga... sve im je nabacano.
 
Mozda nisam ispratio detaljno thread, ali da li je sigurno da Telenor optika radi preko CGNAT-a?
Ja sam putem telefona dobio garancije da je u putanju javna dinamicka IP i da mogu da mi setuju ONT u Bridge mode...
p.s. razmisljam o telenor optici samo za NET i to kao backup link za home office
 
Mozda nisam ispratio detaljno thread, ali da li je sigurno da Telenor optika radi preko CGNAT-a?
Ja sam putem telefona dobio garancije da je u putanju javna dinamicka IP i da mogu da mi setuju ONT u Bridge mode...
p.s. razmisljam o telenor optici samo za NET i to kao backup link za home office
Sigurno je, video sam lično i personalno.

Ako su ti to što su ti rekli preko telefona spremni da ubace i u ugovor, cepaj slobodno.
 
Zdravo @<CyBeR>,
Korisnici dobijaju privatne dinamičke IP adrese, a u budućnosti će biti dostupna i kupovina javnih statičkih adresa. Oprosti ukoliko je došlo do nesporazuma i potrudiću se da ne dolazi do ovakvih previda od strane kolega. Predlažem ti i da proveriš teme u delu Telenor korisničke podrške na Benchmark forumu, gde smo već imali pitanja na ovu temu. Ako imaš pitanje koje do sada nije postavljeno tamo, slobodno ga možeš napisati, a možeš nam i poslati i privatnu poruku.
~Dejan
 
Za nas gledaoce sa jevtinijim ulaznicama, koji nismo iz IT sektora : zasto nemaju dinam. javnu IP? Da li je to tehnicki problem,finansijski ...ili sve zajedno ?
 
I jedno i drugo. IPv4 adrese su ograničen resurs i one su globalno iscrpljene. Zbog toga provajderi "štede" na njima. Problem IP adresa bi se rešio implementacijom IPv6 protokola, ali to u Srbiji nažalost nije daleko odmaklo. Pogledaj ovaj link, tu je objašnjeno nešto o tome.
 
I dalje ne razumem zasto ne "uvedu" taj IPv6 ..ionako ce se ti troskovi ,kako tako, preliti na nas,krajnje korisnike. Ja sam bas bio raspolozen da predjem kod njih ( cekam najavljene izmene paketa) jer mi delimicno odgovara odnos up/ down ,kada uporedim sa sadasnjim providerom. Uglavnom mi treba sto brzi ftp/http UP, torrenti manje vise; ...a sad u dvoumljenju. Sbb mi se posle decenije smucio sa smesnim odnosom brzina, cenom i jos cime sve ne. A bili su cool tipovi, nekada ;-). Normalno , svaki ISP ima svoje pro at contra .
Jedino PRO za Sbb je sto mi se čiiini da imam dyn public :)
 
Nazad
Vrh Dno