Šta je novo?

Mobilni telefon Telefon do 150e za stariju osobu

Koji mobilni telefon kupiti

Miksat

Poštovan
Učlanjen(a)
03.03.2016
Poruke
613
Poena
80
Planiram jednoj starijoj osobi da uzmem telefon koji će se koristiti uglavnom za pozive i fejsbuk, pa me zanima koji je najbolji do 160e
Poco m3 145e
Redmi note 9 160e
Ili nešto treće?
 
Poznajem stariju osobu koja koristi Redmi note 9 za maltene iste stvari, i prezadovoljna je.
A sto obozava sto ima da se podese slova :D
 
Posto imam istu dilemu, isti budzet, isto za stariju osobu. Kamera nije bitna, bitna sto bolja baterija, u optucaju je nesto od Samsunga A02, A12, A21, iskreno sve to jako slicno, ni ne vidim neku razliku, a kao opcija su isto Redmi iz serije 9.
Kontam sta god uzmem necu pogresiti, ali ipak zelja je izabrati najbolje od ovih, ponavljam prioritet baterija.
 
Još jednom, Redmi Note 10. Malo je skuplji od telefona koje si pobrojao, ali mnogo dobijaš za cenu. Kontrast AMOLED ekrana je fantastičan za slabovide, stavim tamnu temu i bez problem mogu da čitam beli tekst sa crne pozadine mojim levim okom koje ima poveću dioptiju, na IPS ekranu mi suviše mutno. Na telefonu mog oca sam morao da mu stavim najveći mogući font da bi on mogao bez naočara nešto da pročita na ekranu. Baterija je dobra, a plus dobiješ brzi punjač koji je dopuni za manje od sat vremena, što od Samsunga nećeš da nađeš za te pare.
 
Kontrast AMOLED ekrana je fantastičan za slabovide, stavim tamnu temu i bez problem mogu da čitam beli tekst sa crne pozadine mojim levim okom koje ima poveću dioptiju, na IPS ekranu mi suviše mutno

Ne može to baš tako da se generalizuje, itekako utisak može da varira. Znači, ne pišem sad o prikazu crne, kontrastu i tim poznatim prednostima oleda/amoleda već o tome što si naveo.
Npr. moj otac takođe nosi naočare i više mu odgovara svaki dobar IPS (1080p+) displej nego ovaj amoled sa Redmi Note 10, u smislu da manje zamara oči i da prikaz na ovom pentile amoledu ipak nije tako oštar kao na IPS (sa RGB rasporedom subpixela). Još se nije navikao na to ni posle mesec dana korišćenja. Prednost je velika površina displeja i mogućnost promene veličine fonta, preseta prikaza, balansa bele boje, pa svako može da podesi kako mu odgovara. Ja nemam probleme sa vidom pa mi isto tako malo više odgovara kvalitetan IPS sa oštrijim prikazom, npr. ovaj Redmi Note 10 amoled deluje kao da radi na 50Hz u odnosu na 60Hz IPS na XZ2, takođe primećujem i da prikaz ipak nije tako oštar i pored slične gustine piksela.

Ali neće to svako primetiti, niti će svima amoled zamarati oči. Super Amoled u ovoj klasi je svakako plus ali ipak nije bez mana.
U svakom slučaju, preporuka za RN 10, odličan telefon za 165€, uopšte ne odaje utisak jeftinog uređaja, po mnogim karakteristikama više pripada nižoj srednjoj klasi, što je za tu cenu odlično.
 
Poslednja izmena:
Samsung i Zaomi nije isti kvalitet amoled ekrana

tenor.gif
 
Ne može to baš tako da se generalizuje, itekako utisak može da varira. Znači, ne pišem sad o prikazu crne, kontrastu i tim poznatim prednostima oleda/amoleda već o tome što si naveo.
Npr. moj otac takođe nosi naočare i više mu odgovara svaki dobar IPS (1080p+) displej nego ovaj amoled sa Redmi Note 10, u smislu da manje zamara oči i da prikaz na ovom pentile amoledu ipak nije tako oštar kao na IPS (sa RGB rasporedom subpixela). Još se nije navikao na to ni posle mesec dana korišćenja. Prednost je velika površina displeja i mogućnost promene veličine fonta, preseta prikaza, balansa bele boje, pa svako može da podesi kako mu odgovara. Ja nemam probleme sa vidom pa mi isto tako malo više odgovara kvalitetan IPS sa oštrijim prikazom, npr. ovaj Redmi Note 10 amoled deluje kao da radi na 50Hz u odnosu na 60Hz IPS na XZ2, takođe primećujem i da prikaz ipak nije tako oštar i pored slične gustine piksela.

Ali neće to svako primetiti, niti će svima amoled zamarati oči. Super Amoled u ovoj klasi je svakako plus ali ipak nije bez mana.
U svakom slučaju, preporuka za RN 10, odličan telefon za 165€, uopšte ne odaje utisak jeftinog uređaja, po mnogim karakteristikama više pripada nižoj srednjoj klasi, što je za tu cenu odlično.

Ja recimo nisam uspeo da primetim nešto da mi smeta na AMOLED ekranu na mom sadašnjem Realme 7 Pro. Na starom Motorola RAZR fontovi su bili primetno nazubljeni zbog pentile matrice, ali sada sa gustinom piksela od preko 400 dpi, ja ne znam da li to iko živ može da primeti.

Još jedna stvar na koju treba obratiti pažnju pri izboru telefona ako želite AMOLED ekran je DC dimming. Standardno danas AMOLED ekrani smanjuju osvetljenje tako što pale i gase piksele, što proizvodi jedno neprimetno visokofrekventno treperenje. Ovo pojedinim ljudima može da izazove zamor očiju i glavobolju. Neki telefoni podržavaju DC dimming koji smanjuje osvetljenje smanjivanje napona struje na pikselu, tako da nema treptanja. Ovo može da poremeti vernost prikaza boja, ali ja nisam mogao da primetim razliku. RN10 ne podržava DC dimming, ali bilo je nekih priča da bi možda mogao da ga dobije u softverskom apdejtu.

Najbolje je uvek ako stariji čovek može sam da pogleda telefon pre kupovine i vidi da li mu odgovara ekran.
 
U svakom slučaju, preporuka za RN 10, odličan telefon za 165€, uopšte ne odaje utisak jeftinog uređaja, po mnogim karakteristikama više pripada nižoj srednjoj klasi, što je za tu cenu odlično.
ispraviće me neko ako grešim, ali Redmi Note jeste (niža) srednja klasa. ima i jeftinijih i lošijih od RN
 
Potreban telefon do cca 150e. Ne igram igrice, kamera i ekran nebitni.....Malo surfa, viber/whatsup,mail...nista posebno. Bitno je da je bez bagova, pouzdan i brz koliko je to moguce u ovoj cenovnoj kategoriji. Znaci : pouzdanost i brzina, baterija, garancija....tim redom. Koji je po vama best buy? I'm all ears....
 
Nov i sa garancijom Mi 11 Lite za 150€, teško... Polovan i malo korišćen ima na oglasima, to stoji. Od onoga što se uklapa po tvojim zahtevima, Poco M5 je najkompletniji ili Redmi Note 10 5G, oba se isporučuju sa brzim punjačem od 22.5W koji je adaptibilan na 18W, koliko je maksimalno podržano. S druge strane, Redmi 10C je takođe dobar izbor, ali i cena je niža zbog sporijeg punjača od 10W, iako i on podržava brzo punjenje od 18W. Na tebi je da proceniš šta ti više odgovara, odn. ukoliko smatraš da ćeš preko oglasa povoljnije pronaći brzi punjač, nećeš pogrešiti.
 
U konkurenciji novih telefona (samo novi dolaze u obzir) MI 11 je van budzeta, na papiru CPU deluje brzi ali i manja baterija. Drugar mi je preporucio Redmi 10a 4/6gb RAM /128gb no rekao bih da je on ovde i najlosiji. Od svih pomenutih najbolje mi deluje Poco M5. Redmi 10C je najpovoljniji a iako je punjac 10W za pocetak bi bio dovoljan, u slucaju potrebe nasao bih i 18W. Da li ima smisla ici na 128gb verzije ili je 64gb dovoljno? Ne planiram da drzim filmove ili brdo slika na njemu.
Znaci Xiaomi bi trebalo da bude najbolji izbor?
 
Posle neplaniranog odlaganja kupljen Poco M5, dodao sam malo para i uzeo verziju 6/128. Videcemo kako ce se pokazati.... Djolekg hvala sto si se javio i Uji hvala na odlicnom savetu.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Da se priključim temi, nisam baš starija osoba, ali nisam ni zahtevan korisnik, baterija mi je najbitnija. Koristim jednu karticu, za razgovor, viber, surf po netu (vesti, forumi). Ali igrice, muzika, filmovi, društvene mreže - nikako!

Redmi note 4x koristim tačno 5 godina, i on sasvim odgovara mojim potrebama, al' mu baterija pri kraju... Vaše preporuke do 150e?
 
S obzirom na to da je u ono vreme 3GB RAM memorije bilo iznadprosečno, a SD 625 je korektan čipset, Redmi Note 9 Pro, iako kao malo stariji model bi sa 6 orijentaciono bio neki minimum i SD 720G bi imao komfor na duže staze.
 
Znači poco 5m, redmi note 10, redmi 10c ili redmi note 9 pro... Apsolutno nemam veze oko telefona, pretpostavljam da su svi ovi približno sličnih karakteristika, kakve su razlike u ceni?
 
Posle neplaniranog odlaganja kupljen Poco M5, dodao sam malo para i uzeo verziju 6/128. Videcemo kako ce se pokazati.... Djolekg hvala sto si se javio i Uji hvala na odlicnom savetu.

Po onome što nudi Poco M5 je izgleda Best buy do 150e - kako ste već zaključili, nego dal' dodavati za 6/128 i dal' onda u toj ceni (170-180e) ima drugih boljih (npr redmi note 11s je u cenovnom rangu sa tom verzijom)?
 
Nazad
Vrh Dno