Šta je novo?
Nadam se da je svima jasno da su banke prijektovale svoje prihode na osnovu važećih provizija. Ako ih sada smanje, neizbežno je da to nadoknade na drugom mestu, koje NBS nije regulisala.
 
Da li je moguce da ce zbog ovog propisa banke pristati da vrate npr. cijene paketa na stare vrijednosti (npr. Intesa, koja je prosle godine poskupila za duplo neke pakete)? Meni to zvuci nerelano, a i da se desi, kao sto kaze PJ, skupo ce nas kostati kasnije!
 
Mislim da se to više odnosi na neke osnovne račune u bankama, a ne na račune koje koristi 90% korisnika kojima su bitne neke naprednije funkcije.
Evo ja u Mobi banci koristim račun PROGRESIV+ i mislim da banci neće pasti na pamet da snizi cenu mesečnog održavanja tog paketa već da će "izmisliti" ili prekrojiti neki svoj već postojeći osnovni račun (paket), samo da bi ispoštovali i uklopili se u okvire ove odluke NBS.
 
Odredba je po meni prilicno nejasna i lansirana nepotpuna samo da se dobije medijska paznja. Kakogod, nigdje nije navedeno da se odnosi samo na neke osnovne usluge, vec je akcenat na tome da se odnosi na sve sto je poskupilo poslije 1. januara 2021.
Znaci, ako je tvoj PROGRESIV+ poskupljivao nakon tog datuma, sad treba da ide nazad za 30% ili na nivo koji je bio prije poskupljenja ako je to poskupljenje bilo manje od 30%. Tako ja tumacim donesenu odredbu, mada nema puno smisla zasto to tako rade.
 
Kako najbrže i najjednostavnije prebacivati novac sa računa jedne banke u drugu banku, onlajn? Je l tu može da se iskoristi onaj IPS, pošto ja nisam uspeo?
 
Popunis regularnu online "uplatnicu" (kroz eBank/mBank), markiras da ide kao hitni nalog (sto je zapravo kroz IPS sistem kod vecine banaka) i novac bi trebao momentalno da bude na drugom racunu. Treba voditi racuna da se hitni nalog kod nekih banaka (i na odredjenim paketima) naplacuje, kod drugih je free.
 
Ja regularno prebacujem sa rajfajzen računa na banca inteza račun (i obrnuto), nema provizije i leže skoro uvek odmah.
 
Zavisi od paketa koji poseduješ. Intesa ne naplaćuje naloge za prenos Magnifica klijentima. Ostali plaćaju 15 i 20 dinara po nalogu.
 
Znaci ne znam ima li gora podrska od aik banke. Napisem im da mi glovo odbija plqvanje zbog dodatne verifikacije banke sto su mi i u njihovoj podrsci rekli, radilo bez problema dugo i sad nece vise, kontaktiram aik i napisem da sam van Srbije pa ako mogu da proslijede kome treba da se to sredi(ne daj boze da mi nesto komplikovanije treba) i oni mi odgovore
Poštovani, Moguće je da banka prepoznaje da je u pitanju moguća zloupotreba kartice, potrebno je da podnesete lično zahtev u filijali ukoliko želite na svoju odgovornost da koristite usluge tog sajta. Srdačan pozdrav, Kontakt centar
 
Hah, znaci ostaju tarife za platne naloge...
 
Na ovom linku se nalazi zvanicni pregled usluga i naknada Postanske stedionice za preduzetnike:
Ono sto mi je zbunjujuce je sledece:
Strana broj 8, poglavlje 4. Prihvatanje platnih instrumenata

1661036456454.png

Na zvanicnom sajtu master card-a postoji sledeca stranica:
U koloni E-commerce prihvat na internetu nije stiklirana Postanska stedionica.

Da li dobro tumacim da preduzetnicka debitna master kartica Postanske stedionice ne podrzava online placanje?
 
@retrospektiva ovo se odnosi na e-commerce u slučaju kada bi ti kao preduzetnik bio trgovac i imao svoj online pos terminal. Stoga, može da se plaća preduzetničkom Master karticom Poštanske online kako u Srbiji, tako i u inostranstvu.
PŠ ne nudi devizne preduzetničke kartice i slično. Za to je još samo UniCredit opcija i kod njih može da se preko ličnog bankara dobije nešto bolji kurs.
 
Da li moze potvrda da OTP Banka ne naplacuje proviziju za placanje karticama u inostranstvu? Bacih na brzinu pogled na tarife i videh da ne naplacuju. Fluo paket.
Ako gresim, da li je ostala neka banka koja nema proviziju (racuni za fizicko lice, plus bi bio racun za studente/mlade)?
@uji ako mogu da te iscimam, jedan brzinski reply... sorry
 
Da li moze potvrda da OTP Banka ne naplacuje proviziju za placanje karticama u inostranstvu? Bacih na brzinu pogled na tarife i videh da ne naplacuju. Fluo paket.
Ako gresim, da li je ostala neka banka koja nema proviziju (racuni za fizicko lice, plus bi bio racun za studente/mlade)?
@uji ako mogu da te iscimam, jedan brzinski reply... sorry
Nisam @uji ali imam Fluo, nema naknade za plaćanje karticama online ili u inostranstvu u Fluo paketu. Takođe više ne naplaćuju naloge za uplatu, i ne naplaćuju sms obaveštenja. Po mom mišljenju trenutno najbolji omladinski paket. Jedino je kurs u menjacnici malkice lošiji (117/118) ali pošto je bukvalno sve ostalo besplatno ne može se žaliti.
 
Super, hvala puno, upravo otvorio Fluo racun.

PS: @dervisbegovic_ da li je Mastercard automatski povezan sa deviznim racunom? Ili mora da im trazim da mi povezu? Mada svakako moram jos jednom da idem do njih, da preuzmem kartice.
 
Poslednja izmena:
Super, hvala puno, upravo otvorio Fluo racun.

PS: @dervisbegovic_ da li je Mastercard automatski povezan sa deviznim racunom? Ili mora da im trazim da mi povezu? Mada svakako moram jos jednom da idem do njih, da preuzmem kartice.
Povezan je i sa dinarskim i sa deviznim automatski. To sam pitao kad sam otvarao i potvrdio bankar
 
Kad sam ja otvarao moralo je posebno da se povezuje, svakako se to radi pri preuzimanju. Pa ti svakako pitaj kad budeš išao. @scylla
 
Ako možda zna neko hitno podatke koje treba da dam uz IBAN za devizni priliv u OTP Banci. Hvala unapred :D
 
Koliko obicno traje izrada debitne kartice visa/mastercard? Da li u nekoj banci (ili ih ima vise?) je rok kraci od 7 dana? Hteo nabrzaka do otvorim racun plus u postanskoj, kad ono kartica se ceka 15-30 dana.
 
Ako možda zna neko hitno podatke koje treba da dam uz IBAN za devizni priliv u OTP Banci. Hvala unapred :D
Treba da dostavis kompletnu SWIFT instrukciju mislim da oni idu za sve valte preko centrale. Do su bili SoGe mogla se dobiti nakon slanja jednog maila sada ne znam probaj putem one namunjene mBank ili zovi kont.centar.
 
Koliko obicno traje izrada debitne kartice visa/mastercard? Da li u nekoj banci (ili ih ima vise?) je rok kraci od 7 dana? Hteo nabrzaka do otvorim racun plus u postanskoj, kad ono kartica se ceka 15-30 dana.
Raiffeisen definitivno najbrži (virtuelna Visa odmah, fizička kroz 3 radna dana), OTP Banka je isto brza max 10 dana, meni je stigla za 5.
 
Meni su u OTP dali Master tek nakon 3 nedelje, a rekli su za 14 dana. Do duše moj paket je studentski Fluo pa vrv zbog toga odužili jer nije prioritetan
 
Meni su u OTP dali Master tek nakon 3 nedelje, a rekli su za 14 dana. Do duše moj paket je studentski Fluo pa vrv zbog toga odužili jer nije prioritetan
Ti si verovatno otvorio račun u vreme integracije voban i otp-a kad se sve čekalo 100 godina, ja sam isto sa fluo paketom, kartica stigla za 5 dana, drug otvorio pre nedelju dana isto 5 dana čekao kartice
 
Javim ja kad budem preuzeo kartice iz OTP banke (lokacija Nis). Racun (Fluo) otvoren u ponedeljak.
 
Ja danas otvorio u OTP-u Fluo račun, rekoše 2 do 3 nedelje se čekaju kartice. Baš me zanima sad da li će stići ranije ili je neka gužva sa karticama.
 
OTP izgleda od ponedeljka menja radno vreme blagajni za fizicka i pravna lica i radice do 14h.
 
Da li može neko da mi objasni zašto na minusno stanje NE može da se izvrši podela na 6 rate Dina Card Poštanske štedionice u Tehnomedia prodavnici kad kod njih prva rata dospeva za 30 dana?
 
Visina svih rata ne može da bude veća od 30% plate. E sad, ako u to uračunavaju opterećenje trenutnog dugovanja po osnovu dozvoljenog minusa, kredita ili čega već, onda je to verovatno zato. S druge strane, nelogično je, pošto banka navodi da podela na rate ne ulazi u kreditno zaduženje.
 
Zašto neke banke daju u isto vreme i čekove i dozvoljeni minus a kod nekih se bira izmedju ta dva?
 
  • Like
Reagovanja: uji
Nazad
Vrh Dno