Šta je novo?

Sdon88

Poznat
Učlanjen(a)
12.08.2020
Poruke
9
Poena
32
Podelite svoja iskustva, u kojoj ste banci, koliko je mesecno odrzavanje racuna, sta ulazi u cenu usluge, koliko je mbanking i ebanking, sta se dobija od kartica i ostalo..
Da nadjemo najbolju mogucu opciju za sve koji planiraju da napuste Intesu ili neku drugu banku.
 
Credit agricole iskljucivo zbog stambenog kredita. Odrzavanje 490 din (u februaru su bas podigli cenu), osiguranje, besplatan devizni racun, elektronsko i mobilno bankarstvo bez provizije, trajni nalozi takodje bez provizije, povoljniji kurs u menjacnici, Visa gold bez odrzavanja i Dina. Aplikacija je kriminalna (klasicna Asseco koju fura vecina manjih banaka) ali radi svoj posao i nijednom mi do sada nije zabagovala. Za placanja na web bankarstvu mora da vam stigne TAN kod na mejl koji morate da iskopirate - smejurija.
Sto se tice filijala - skoro nisam video veci skup nestrucnijih i pogubljenijih ljudi. Uvek su bili ljubazni ali su im procedure besmislene, jedna jedina stvar ne moze da se uradi online, a bio sam prinudjen vise puta da odlazim u filijalu zbog njihovih gresaka. Stambeni kredit ne bih preporucio ni najgorem neprijatelju kod njih jer ce vam opasti kosa od trajanja procesa, a jedina stvar koja valja je povoljnija kamata - doduse ne odudara mnogo od drugih banaka - i to sto se kredit pusta na osnovu potvrde od notara da je predmet poslat u katastar. Ne postoji jedan papir ili potpis zbog kojeg nisam bio na ivici nervnog sloma, a da ne pricam da vam na kreditu radi po 2-3 ljudi jer se non stop smenjuju i salju ih u druge filijale.

Ljudi u kol centru su ljubazni, ali nikad vam nece reci nista konkretno, za sve se morate obratiti licnom bankaru koji me podseca na lekare opste prakse sa milion pacijenata ispod i nikome ne uspevaju da se posvete i osluskuju tudje potrebe, vec izvlace copy-paste templejte kojima nikom nista ne znace.
 
Evo ja cu napisati za mts banku, najosnovnije usluge i tarife. Trenutno jedna od najpovoljnijih banaka, ali s obzirom da su nedavno prodati Postanskoj stedionici
i da je trend podizanja cena bankarskih usluga, moze se pretpostaviti da ce se ove bagatelne cene menjati, odnosono da ce sve ove usluge koje od pocetka nude bez naknade mozda jednom i poceti da naplacuju.


Mts banka - jedini racun u ponudi za stanovnistvo je Racun plus, otvara se online bez odlaska u poslovnicu.

100 din mesecno odrzavanje (prvih 6 meseci besplatno, ukoliko nema prometa - bez naknade) obuvata:
  • Visevalutni racun (dinarski plus devizni: EUR, USD i CHF), bez naknade
  • Kartica: Dina debit, bez naknade za izradu, bez mesecne naknade za clanarinu
  • Kartica: Matercard DEBIT, za izdavanje 500 dinara, posle bez mesecne naknade za clanarinu
  • Podizanje gotovine na bankomatu bilo koje banke u zemlji, bez naknade
  • E-bank / m-bank, aplikacija, bez naknade
  • Platni nalozi u el. bankarstvu, bez naknade
  • Sms obavestenja o prilivu/odivu, bez naknade
  • Povoljan kurs (kao u menjacnici) u online banci (e-bank/m-bank)
  • Placanja u inostranstvu i online Mastercardom bez provizije
  • MTS bankomati visefunkcionalni, visevalutni (EUR/RSD, uplata-isplata, ali ima ih samo u par gradova, pa su dinarske uplate na racun moguce u svakoj posti bez naknade)

za KREDITNU Mastercard karticu
+ 500 dinara izdavanje, mesecna clanarina 195din (bez putnog osiguranja) ili 250din (sa putnim osiguranjem)

Tarife ostalih usluga:
Koga interesuju krediti, kamate, odlozena placanja,... ima na sajtu

Prvenstveno zamisljena kao mobilna banka, fizicka poslovnica mts banke je za sada jedna jedina u BG, a kada se pripoje Postanskoj stedionici bice druga prica ali vrv i druge tarife. Ja sam zadovoljan uslugama ove banke, za 100din mesecno extra ponuda. Bankomati, m-bank aplikacija, web banking funkcionisu.. e sad dokle ce da traje ova cena niko ne zna.
.
 
Poslednja izmena:
Unicredit treba videti da li još imaju selektor račun, ja ga imam već 3 god. Davali debitne Dina, Visa i MC, dinarski i devizni račun, e i m banking, telefonski servis i plaćam 300 din., provizija za svako plaćanje je 20 din. Malo ekspozitura imaju i forsiraju bankomate, uplate i plaćanja na bankomatu.
 
Iz onogo sto sam ja video, i proverio, kome je bitno da ima devizni racun uz dinarski, i da se ne placa provizija prilikom koriscenja ebank i mbank. izdvojile su se sledece banke:
  • Aik banka:start paket 250 din, AC paket 320 din sa putnim osiguranjem.
  • Eurobanka : Euro Plata premija 340din i euro plata sport 350 din, uz paket se dobija i vise besplatnih pregleda u Bel Medicu ( ne znam na koju foru) za nosioc racuna, kao i za njihovu decu.
  • Komercijalna banka - Aktiv paket 310 din.

Izdvojio bih jos i Direktnu banku, imaju isto povoljan paket, ali nisam cuo toliko lepih stvari o njima kao i njihovim flijalama sirom Srbije, tako da..

Mislim da je to to, nesto tipa kao Intesa sad, pre poskupljenja, za manje vise iste pare.
 
Jesu li MTS i Mobi bank jedine dve online banke?
Bilo bi katastrofično da se korisnički vratimo unazad ako se ove dve banke ugase. Ja sam preporođen otkad ih od 2014. koristim. Pre njih, Intesa i sa njima i takvima - Nikad više. Vest o prelasku MTS u PŠ me je prilično iznervirala. Neljubazne šalteruše i milion jedan čovek u redu sa sve obezbeđenjem sa paučinom u glavi - i to nikad više.
 
Komercijalna i Intesa ne traže administrativnu zabranu kada se podnosi zahtev za kreditnu karticu. Dosta drugih banaka je tražilo ranije i taj dokument, pa ih nisam ni razmatrao kao opciju.
Komercijalnu sam napustio jer su me pojedini službenici iznervirali u par navrata svojom bahatošću i neznanjem. Inače imaju sasvim dobre usluge, odličan ebank i mbank; prvih 25 online naloga za plaćanje su besplatni. Devizni računi su besplatni. Mora se ići u ekspozituru samo za podizanje deviza (osim ako su sada omogućili i to na bankomatima), kao i za podnošenje zahteva za kreditnu karticu. Kada putujete u inostranstvu, a ne želite da koristite kreditnu, obavezno pre toga morate da uzmete i mastercard debitnu karticu. Debitna visa koju su davali uz tekući račun u dosta navrata nije mi prolazila u inostranstvu. To je kartica koja na sebi ima samo poslednjene 4 cifre.
Ako iz revolta budem odlazio iz Intese, verovatno ću opet probati sa Komercijalnom... Za 310din je mnogo bolja opcija od Intese, koja realno ni ne može da košta ispod 600-700din (Hit plus + još jedan devizni + 7-8 online plaćanja računa). Ko koristi kreditnu na rate, to je još po 50din mesečno po svakoj kupovini. Lako se dođe i do 1000din. Skuplje i od Magnifica računa, a sa manje usluga.
Prednost Intese su dosta manje revolving kamate za kreditne kartice. Mislim da su u tome najbolji na tržištu.
 
Da dodam ;
Po meni, putno osiguranje u paketima kod banaka su precenjena stvar. Ko dosta putuje poslom, ima od strane firme uplaćeno putno osiguranje. Razlika na godišnjem nivou između računa koji mesečno koštaju ~300din i ~1000 din je preko 8000din - više nego dovoljno da se kupi osiguranje kada se ide na letovanje i sl. Razlika može da bude i preko 15000 din na godišnjem nivou ako oba supružnika nastave da koriste Intesu.
 
Erste banka, prešao pre 3 godine kad sam uzimao stambeni kredit.
Plaćam 250 dinara mesečno održavanje i ništa više. MasterCard i DinaCard, besplatan devizni račun, NetBanking i mBanking, odlična aplikacija za android, mogučnost plaćanja skeniranjem QR kodova. Uplate i prenos sredstava na račune u okviru Erste banke bez provizije, provizija kod plaćanja van Banke 0.25% ili min 15 dinara (znači do 6.000 dinara se plaća 15 dinara). MasterCard koristim za PayPal plaćanja i sva ostala plaćanja, DinaCard je zaboravljena i ne koristim je. Postoji mogućnost otvaranja Omladinskog računa za mlade do 27 godina, bez održavanja i redovnog mesečnog priliva, koristi ćerka, tako da joj brzo, lako i besplatno prebacujem potrebna sredstva, zgodna stvar za studente.
 
Da li u Ersteu koriste i dalje onaj glupi kartoncic za sifru? Ili je to bio SoGe, mada sam prilicno siguran da je erste.
 
Erste je imao TAN tablicu ranije.
 
Erste banka, prešao pre 3 godine kad sam uzimao stambeni kredit.
Plaćam 250 dinara mesečno održavanje i ništa više. MasterCard i DinaCard, besplatan devizni račun, NetBanking i mBanking, odlična aplikacija za android, mogučnost plaćanja skeniranjem QR kodova. Uplate i prenos sredstava na račune u okviru Erste banke bez provizije, provizija kod plaćanja van Banke 0.25% ili min 15 dinara (znači do 6.000 dinara se plaća 15 dinara). MasterCard koristim za PayPal plaćanja i sva ostala plaćanja, DinaCard je zaboravljena i ne koristim je. Postoji mogućnost otvaranja Omladinskog računa za mlade do 27 godina, bez održavanja i redovnog mesečnog priliva, koristi ćerka, tako da joj brzo, lako i besplatno prebacujem potrebna sredstva, zgodna stvar za studente.
I ja sam u Erste, i da dodam još samo da mi je u prvih godinu dana besplatno održavanje (preneo sam platu). Izdavanje MC vezane uz devizni račun je 400 din jednokratno (svake 3 godine).

Kada sam razmatrao promenu banke, imao sam i ideju da ostavim dinarski račun u Intesi (za 220din), a da otvorim samo devizni u nekoj drugoj banci. U Erste (i u nekim drugim bankama može da se besplatno otvori i samo devizni račun). Međutim, koliko sam mogao da vidim, Erste (a mislim ni ostale banke) ne omogućava E banking bez otvorenog dinarskog računa, pa sam se zbog toga u potpunosti preselio u Erste iz Inteze.
 
Da li u Ersteu koriste i dalje onaj glupi kartoncic za sifru? Ili je to bio SoGe, mada sam prilicno siguran da je erste.
Da, TAN tablica je i dalje u upotrebi, mada za NetBanking postoji i mToken opcija za logovanje, pomoću android aplikacje za mBanking generiše se lozinka za pristup.
 
Davno sam otišao iz Erste ali tada su imali dobru opciju skeniraj i plati, neka preteča današnjih QR kodova.
 
Kod erste jedna od apsolutno, vanserijski najveće gluposti koja zaslužuje da se da otkaz čoveku koji je zaslužan za to, jeste da ti stiže email prilikom svakog logovanja u mBank. Dakle uđeš 5 puta u aplikaciju, stići će ti 5 mailova. Naravno, ne može da se ugasi ovaj "feature", pa čak ne mogu ni ovi iz supporta da to ugase.

Na kraju sam morao da dodam spam filter za to.
 
Mislim da je Credit agricole sampion u spamovanju:
-SMS: postovani, dospece vam rata kredita
-mejl: postovani, ovo vam je rata kredita (uplatnica u mejlu) iako se rata vuce sa tekuceg
-SMS: postovani, dospela vam je rata
-postovani, bice vam realizovan trajni nalog za zivotno osiguranje (sa din na devizni)
-postovani, imate priliv na devizni
-postovani, nalog je realizovan
-postovani, stigao vam je mesecni izvod (obozavaju nedeljom u 23 uvece)
-postovani, stigao vam je izvod i za devizni (nisu sposobni da obuhvate u jednom mejlu)

Za svaku, podvlacim, svaku online transakciju vam stizu i SMS i mejl o odlivu, a jedina autorizacija placanja putem e bankinga je da vam stigne TAN na mejl, kao sto sam vec naveo.

Ako neko ima veceg sampiona u spamu od ove banke, ja ne znam. Pritom nijedno obavestenje ne moze da se iskljuci.
 
Njih preuzima Raiffeisen, tako da tamo treba gledati uslove.
 
Njih preuzima Raiffeisen, tako da tamo treba gledati uslove.
Nisam ovo znao. Bezveze, sve manje banke ce izgleda kupiti neka veca. Kako je krenulo sa ovim ukrupnjavanjem na bankarskom trzistu, na kraju cemo ostati sa 5 velikih banaka u Srbiji koje ce onda moci medjusobno da se dogovoraju i da podizu cene usluga pod raznim izgovorima. Mislim da je ovo tek pocetak poskupljenja usluga.
 
Nažalost, odlaze one najveće i najozbiljnije. Credit Agricole i Societe Generale su veoma velike grupacije. Njihovo poslovanje kod nas preuzimaju mnogo manje banke.
 
Jesu li MTS i Mobi bank jedine dve online banke?
Bilo bi katastrofično da se korisnički vratimo unazad ako se ove dve banke ugase. Ja sam preporođen otkad ih od 2014. koristim. Pre njih, Intesa i sa njima i takvima - Nikad više. Vest o prelasku MTS u PŠ me je prilično iznervirala. Neljubazne šalteruše i milion jedan čovek u redu sa sve obezbeđenjem sa paučinom u glavi - i to nikad više.
Nasao sam i ovaj Addiko mRacun (150din) koji se u potpunosti otvara online uz aplikaciju, mada nemam nikakvih saznanja kakva je ta Adiko kao banka.
tarinik za ovaj paket: https://www.addiko.rs/static/uploads/PUN_PAKET_Addiko_mRacun.pdf
 
Imas odvojenu temu za Addiko. Da ne bih sve ponovo pisao, procitaj moj komentar tamo.

Ukratko, ja bih sto dalje isao od te banke, ali mozda nisam bas najmjerodavnija osoba da to predlazem. :D U principu, kako su drugi krenuli sa poskupljenjima, mozda Addiko opet postane ok banka. :D Inace, u pitanju je bivsa Hypo banka.

P.S. Inace taj mRacun nije los, ali kad sam ga gledao i htio da ga uzmem, nisu mi dali jer sam vec bio njihov korisnik na jacem paketu. Ocigledno, u pitanju je samo fora da privuku nove klijente i onda im uvale smece kasnije.
 
Evo da napišem neka svoja iskustva:
Imam račune u Mobi banci i u Erste banci, pa da krenem prvo od Mobija:
  • koncept banke je fenomenalan, nešto što se očekuje danas od svake banke, nikakvi šalteri, redovi i ostale "povlastice" klasičnih banaka
  • iako je u vreme otvaranja bila najmodernija, sam online koncept je nažalost prestao sa razvojem, ne šire više mrežu bankomata, tako da je banka jedino dobra za ljude iz većih gradova, gde već postoji mreža bankomata, a oni su ipak najbitnija stvar cele online priče.
  • imam Starter paket, održavanje je 150din mesečno, dobija se Mastercard debitna multivalutna kartica (plaća se 500din jednokratno za izdavanje), kao i klasična Dina sa čipom koja radi samo za plaćanja u Srbiji.
  • e-banking i m-banking platforma je sasvim solidna, mnoštvo opcija sadrži, pogotvo za karticu (promena pina, promena limita plaćanja, gašenje kanala plaćanja...), dok m-banking nažalost ima jednu veliku manu, klasične notifikacije ne rade godinama, ostaje samo opcija mail obaveštenja ili da se plaćaju sms obaveštenja.
  • podrška je sasvim solidna za basic stvari, dok sam čuo da za ozbiljnije i naprednije stvari imaju problema
  • bankomati su fenomenalna stvar, uplate/isplate EUR i DIN, mCash opcija podizanja novca bez kartice...
  • nažalost iskvarili se sa provizijama u poslednje vreme, nekad bilo sve besplatno, sad u Starter paketu ima održavanje, provizija za plaćanje u inostranstvu, SMS obaveštenja se naplaćuju, dok Progresiv ima skuplje održavanje, ali i neke beneficije, kao što je podizanje novca sa bankomata drugih banaka bez naknade...
  • ogroman minus što mobilna banka nema support za NFC plaćanje ili Apple (Google) Pay..
Suma sumarum: Ako ste studenti, kao ja, fenomenalna priča, za tako neko light korišćenje, na nekom putovanju, kupovinu na netu, držanje ušteđevine... Za neke ozbiljnije poslove, možda je bolje pronaći neku veću banku.

A što se tiče Erste banke, imam omladinski račun, uz njega ide besplatno održavanje, mbank i ebank aplikacije, međutim nemam baš sjajna iskustva, razmazila me Mobi banka:
  • prvo su mi pogrešno zaveli podatke za online bankarstvo, umesto @outlook.com, mejl sa podacima za pristup nalogu, prosledili su na @autlookt.com, neverica, verovatno je neko diktirao nekom podatke sa formulara koji sam popunio, pa ovaj pisao kako je čuo....
  • tu sam ganjao mesec dana rešenje tog problema, dok su ustanovili da nešto nije kako treba. pa kao izmeniće, pa sam na kraju ja morao da zovem support za e-bank, da mi promene podatke, pa su oni zeznuli i poslali mi samo podatke za m-bank, tu sam već poludeo i nisam ni hteo više da ih cimam, tako da e-bank nisam ni aktivirao na kraju..
  • M-bank je solidan, dosta lepa i funkcionalna aplikacija, međutim sistem prijave je užas, vidim gore da ljudi pišu da više ne treba TAN kartica, meni je apsolutno svaki put traži, kad god pokušam da otvorim mbank aplikaciju, pored user i pass traži mi da odaberem prijavu preko Tokena ili preko TAN tablice, tako da ako nemate kod sebe TAN tablicu, ništa od prijave.
  • Uz račun ide Mastercard Debit, kao i Dina, doduše ja je nisam dobio, račun je jednovalutni, dinarski, bar ovaj Omladinski.
  • Solidan broj bankomata, uz nešto slabiji broj ekspozitura, bar u određenim delovima Beograda.
Suma sumarum: Ako ste mladi, najisplativija definitivno, budući da nema apsolutno nikakvih troškova do 26. godine. Ali komfor i multivalutni račun ipak na strani Mobi banke.
 
M-bank je solidan, dosta lepa i funkcionalna aplikacija, međutim sistem prijave je užas, vidim gore da ljudi pišu da više ne treba TAN kartica, meni je apsolutno svaki put traži, kad god pokušam da otvorim mbank aplikaciju, pored user i pass traži mi da odaberem prijavu preko Tokena ili preko TAN tablice, tako da ako nemate kod sebe TAN tablicu, ništa od prijave
Pa odaberi prijavu preko tokena... Ili ako ne može tako reinstaliraj app, pa prilikom prvog logovanja odaberi štagod drugo ti ponudi, da nije tan tablica. Onda samo prvi put, uz podatke sa tan tablice odabereš pin, i posle se loguješ samo sa pinom
 
@Markic sestra otvorila u Ersteu taj omladinski paket i nikada nije spomenula tan, loguje se uz pomoc pina i tako radi sve u mbank.
 
Nazad
Vrh Dno