Šta je novo?
Ja imam Dinu vezanu za devizni u AIK. Da li neko zna sta je svrha ove Dine, posto me to kopka otkad sam otvorio stedni racun kod njih? Ispravite me ako grijesim, ali sa Dinom (cak i ako je vezana za devizni) ne mozes placati vani, ne mozes placati ni online na ino sajtovima, za placanje u zemlji opet nema puno smisla jer ce da vuce devize (doduse, u AIK je to po srednjem kursu, bar je bilo do prije par mjeseci, sto moze biti zgodno)... Tako da, za kod vraga sluzi onda ovakva kartica, osim da mi bude rezerva za MC prilikom uplate/isplate na samom AIK bankomau!?
Pretpostavljam da je za uplatu deviza na bankomatu. A dina mora, pise ti u ugovoru ako neces dinu sve otpada:) bas sam skoro brojao imam 5 aik kartica...
 
Znaci, nisam lud, izdali su karticu za jednu jedinu svrhu, iako sve to (i vise) dobijamo uz MC, a pritom nisu obavezni po zakonu... Zanimljivo.
Jedino eto moze posluziti kao backup, sto @uji kaze, cisto da sacuvas glavnu karticu, ali onda opet moras do nosis sa sobom jos jednu u moru kartica (koje vecina od nas uglavnom posjeduje).
Dobro, ima se moze se, neka stampaju i dalje...
 
  • Like
Reagovanja: uji
Kakvu to sjajnu uslugu nude za 50e mesecno? :)
Uglavnom održavanje erekcije kod kompleksaša.

Inače, kod OTP-a, ono što nude besplatno održavanje računa ako se mesečno karticom potroši 35.000/70.000din, zavisno od paketa - pitao sam ih da li to važi i za online plaćanja karticom, recimo ako kupim nameštaj na sajtu Forme Ideale ili patike u Đaku i platim karticom, kažu ne važi, samo fizička plaćanja na pos terminalima, što je bezveze. A u promociji stoji: "Računaju se sve transakcije plaćanja roba i usluga debitnom karticom u zemlji, a koje su izvršene u mesecu za koji se obračunava naknada za vođenje platnog računa."
 
Za Dino smo vec pricali da bi samo rebrend i marketing ali i nagrade stalne za njeno korisrcenje mogle da joj pomognu uz obavezne stvari kao pay pass i sl...ovako sluzi za backup ili za nista :D Ili meni tipa vredi za moby banku za besplatni racun tamo...eto tipa cisto je imam...
 
Da li je praksa da kada ti zakupac uplati novac na TR, a banci si priložio i kopiju ugovora sa zakupcem, banka radi dodatne provere i traži potvrdu od zakupca (koju ja treba da priložim) " da nije slučajno greškom uplaćeno", pritom uplate ležu već mesecima.
Sve mi liči na FT1P rad, Poštanska je u pitanju.
Da li da se žalim NBS za maltretiranje, i na koju adresu?
 
Prvi put čujem za tako nešto. Ako hoće nešto da proveravaju, neka sami traže od zakupca, ne vidim zašto bi ti bio dužan da im išta dosta dostavljaš. Ja im ne bi dostavljao ni taj ugovor. Šta ih se to tiče? Njihovo je da uredno proknjiže svaku dolaznu transakciju i stave ti novac na raspolaganje. Ako je domaći platni promet posredi, razume se.

Beži od Poštanske štedionice. Oni još uvek žive u Brozovom vremenu.
 
Kakav srednji vek od "banke", menjaj to dok jos imas zivce.
 
Jedno pitanje, verovatno je glupo ali bolje da pitam.
Imam račune u Intezi, Erste i A1 mWallet. Prodajem neke džidža bidže online i nekada dam intezin broj računa za uplatu, nekada Erste a nekada mWallet. Često se dešava da posle neke od uplata, novac prebacim na drugi račun da zakrpim minus tamo. E sad pitanje je: npr imam 10 uplata po 2000 din na Erste na primer, i ja tih 20.000 prebacim na Intezin račun, da li se to računa kao 40.000 priliva na moje ime ili ne, mislim zbog poreske ili da negde ne izađem u sistemu da sam imao 40.000 priliva a ustvari sam imao 20.000 din. Mala je ovo cifra ali ako tako uradim/prebacim 20x, dal će umesto lupam realnih 200.000 da se vidi u nekom centralnom sistemu kao priliv od 400.000 pa da mi stigne neki porez? Hvala
 
Ne računa se. Ja stalno šaltam novac između računa.
 
@Милисав Pretpostavljam da radiš kao fizičko lice i sa tog aspekta je manje prioritetne važnosti. Svakako, to se tretira kao da samom sebi uplaćuješ. Da si preduzetnik ili pravno lice, tu bi već bio problem i praktično bi samom sebi morao da izdaš fakturu.
 
Kad vec pomenuste to, preko koje sume ukupnih godisnjih prihoda su banke u obavezi da prijave poreskoj za fizicka lica? Nekad je bilo 10.000 eura, sad pretpostavljam oko 3.000.000 din, koliko je bio neoporezivi iznos za 2020. godinu.
 
Da li je praksa da kada ti zakupac uplati novac na TR, a banci si priložio i kopiju ugovora sa zakupcem, banka radi dodatne provere i traži potvrdu od zakupca (koju ja treba da priložim) " da nije slučajno greškom uplaćeno", pritom uplate ležu već mesecima.
Sve mi liči na FT1P rad, Poštanska je u pitanju.
Da li da se žalim NBS za maltretiranje, i na koju adresu?
Da nije zakupac greškom uplatio na pogrešnu šifru plaćanja? Mislim da zakup nepokretnosti ide na 226.
Meni nikada banka nije tražila takve papire. S obzirom da novac za zakup dobijaš na račun, obavezno proveri sa zakupcem da li uredno izbiruju porez po tom osnovu, da ne upadneš u problem naknadno. Kada se odbiju normirani troškovi, taj proez izađe nešto oko 18%, ako se ne varam. Nikada nisam pokušao da računa sve to, ali vidim na papirima da se otprilike slaže :)


Jedno pitanje, verovatno je glupo ali bolje da pitam.
Imam račune u Intezi, Erste i A1 mWallet. Prodajem neke džidža bidže online i nekada dam intezin broj računa za uplatu, nekada Erste a nekada mWallet. Često se dešava da posle neke od uplata, novac prebacim na drugi račun da zakrpim minus tamo. E sad pitanje je: npr imam 10 uplata po 2000 din na Erste na primer, i ja tih 20.000 prebacim na Intezin račun, da li se to računa kao 40.000 priliva na moje ime ili ne, mislim zbog poreske ili da negde ne izađem u sistemu da sam imao 40.000 priliva a ustvari sam imao 20.000 din. Mala je ovo cifra ali ako tako uradim/prebacim 20x, dal će umesto lupam realnih 200.000 da se vidi u nekom centralnom sistemu kao priliv od 400.000 pa da mi stigne neki porez? Hvala
Ukoliko pitaš zbog limita za porez na dohodak, to je opet pitanje šifre plaćanja. Osim ako na neke besmislene šifre primiš previše novca, onda te sistem markira i neko proveri o čemu se radi.
EDIT: Uklonjen offtopic deo.


Kad vec pomenuste to, preko koje sume ukupnih godisnjih prihoda su banke u obavezi da prijave poreskoj za fizicka lica? Nekad je bilo 10.000 eura, sad pretpostavljam oko 3.000.000 din, koliko je bio neoporezivi iznos za 2020. godinu.
Pomešao si 2 stvari. Limit od 10.000€ se odnosi na belu listi i sprečavanje pranja novca. Ako odneseš 10.000€ u banku i kažeš da hoćeš da uplatiš na svoj račun, daće ti da popuniš obrazac o poreklu novca i u zavisnosti od porekla, tražiće nek dokaz (recimo slip da si podigao iz druge banke ili bilo kakav trag koji dokazuje da je novac iz leganog izvora).
Te papire uglavnom samo gomilaju i ne znam da je iko ikada imao problem, a recimo na podizanje 20.000€ iz banke, na isti slip su ljudi uplaćivali po tri puta. Svesno rizikujući da će da upadnu u problem.
Drugi iznos koji si pomenuo se odnosi na limit za prijavljivanje poreza na dohodak i to je za 2021. nešto ispod 3.000.000 dinara.
Recimo, ja sam prodao neku nekretninu u dinarima i primio sam taj iznos jednom transakcijom, ali mi to ne ulazi u sumu za poreza na dohodak, već na za tu transakciju plaćam porez na kapitalnu dobit preko poreske prijave PPDG-3R (ili tako nekako) i stopa je 15% na razliku u ceni.
 
Poslednja izmena:
30 milki im bilo NEinteresantno za proveriti? Daleko sam ja i od 3 miliona godišnje ali rekoh aj da pitam. Ja sam mislio da to neki program te baci u neki folder za proveru pa te zovu ili kreće oporezivanje. Svakako kao što rekoh daleko sam i od 3 milki. Kamo sreće da prelazim trojku, sam bi se prijavio 😁
 
30 milki im bilo NEinteresantno za proveriti? Daleko sam ja i od 3 miliona godišnje ali rekoh aj da pitam. Ja sam mislio da to neki program te baci u neki folder za proveru pa te zovu ili kreće oporezivanje. Svakako kao što rekoh daleko sam i od 3 milki. Kamo sreće da prelazim trojku, sam bi se prijavio 😁

Naravno da radi software, ali baš taj software pre svega gleda šifre plaćanja tvojih priliva, a ako preteraš sa prilivima na bilo koju šifru, verovatno im se pali neka druga "sijalica".
 
Koliki je dnevni limit za podizanje novca na šalteru banke? I koliki je maksimalni iznos koji se može uplatiti na tekući račun gde neće tražiti da se popunjava papir o poreklu (ranije je bilo 600.000 dinara-5000 evra ali ne znam da li je još uvek tako)?
 
Mislim da je i dalje 10.000 evra
 
Od danas je zvanično Eurobank Direktna pod istom kapom, međutim, pošto ebank/mbank su za jedne i druge klijente još uvek odvojeni, integraciju će prema saopštenju izvršiti kroz godinu dana.
 
Koliki je dnevni limit za podizanje novca na šalteru banke? I koliki je maksimalni iznos koji se može uplatiti na tekući račun gde neće tražiti da se popunjava papir o poreklu (ranije je bilo 600.000 dinara-5000 evra ali ne znam da li je još uvek tako)?
600.000 RSD/5.000EUR je u Intesi limit za podizanje novca bez najave. Mada u velikim poslovnicama uglavnom može da se digne više i bez najave.

10.000 je limit za popunjavanje obrasca o poreklu novca.
 
Gde je najbolje otvoriti devizni racun, od banaka gde je jos uvek besplatan, samo za deponovanje novca? Ne zanima me stednja, samo obicni tekuci devizni, eventualno stedni po vidjenju, sto mu dodje na isto, samo bez obaveze otvaranja i dinarskog racuna. Ne mora ni kartica nikakva, ni ebanking, mozda jedino pozeljno uplata deviza na bankomatu, mada to onda podrazumeva karticu, ali ne mora ni to.
 
ERSTE, AIK, SBER, HALK npr.
 
Trenutno samo UniCredit nudi paket štednje po viđenju sa ebankingom, ali bez kartica.
Credit Agricole će preći u Raiffeisen (koji pak uspostavlja elektronske usluge za avista račune)
Komercijalna, Euro, Halk, OTP i Sber takođe nude devizne, dok uz Erste viševalutni može kartica. Manje-više ti je pretpostavljam poznata opšta situacija.
 
Jeste, u principu znam i sam osnovnu ponudu, ali eto, cisto da pitam, vise ljudi i zna vise.
 
  • Like
Reagovanja: uji
A devizni u banci gde imaš dinarski tekući?
 
Ako ne budeš mogao da otvoriš evro devizni, traži Visa Virtuon i odbij uručenje kartice pa će ti ostati račun, a ti ćeš karticama iRačuna raspolagati sredstvima.
 
Gde je najbolje otvoriti devizni racun, od banaka gde je jos uvek besplatan, samo za deponovanje novca? Ne zanima me stednja, samo obicni tekuci devizni, eventualno stedni po vidjenju, sto mu dodje na isto, samo bez obaveze otvaranja i dinarskog racuna. Ne mora ni kartica nikakva, ni ebanking, mozda jedino pozeljno uplata deviza na bankomatu, mada to onda podrazumeva karticu, ali ne mora ni to.
Ja sam pre nekih 10+ godina otvorio u Rajfajzen banci devizni račun upravo za tu namenu. Samo da imam gde da čuvam evre bez kartica i bez nadoknade. Tad sam jednokratno platio 150 dinara i od tad ništa. Ne znam da li još uvek imaju taj račun, proveri, mada vidim da si već u Rajfajzen banci.
@Sunshine4747 OTP ima Master kojoj radi instant, ali za njega ide PP kurs od 112 dinara za evro, isto je i u UniCredit, a Visa je kod njih doplatna 250 dinara mesečno. Intesa takođe nema, Komercijalna 2% za sve osim evra.
@nidzakv Mobi Progresiv+ ali uslov je da preneseš platu ili deo od 20000 ako se ne varam. Ovako, Progresiv ima 5 podizanja.
Da li možeš da mi pojasniš ovo oko provizije od 1% što si rekao da je i u Uni Credit banci? Na šta si konkretno mislio? Na PayPal podizanje ili plaćanje na POS terminalima? Koliko ja znam, Uni Credit ne naplaćuje proviziju za plaćanje na POS terminalu. Hvala.
 
Nazad
Vrh Dno