Šta je novo?
Ima i komercijalna besplatni start račun za mlade do 27g.
 
Evo da napišem neka svoja iskustva:
Imam račune u Mobi banci i u Erste banci, pa da krenem prvo od Mobija:
  • koncept banke je fenomenalan, nešto što se očekuje danas od svake banke, nikakvi šalteri, redovi i ostale "povlastice" klasičnih banaka
  • iako je u vreme otvaranja bila najmodernija, sam online koncept je nažalost prestao sa razvojem, ne šire više mrežu bankomata, tako da je banka jedino dobra za ljude iz većih gradova, gde već postoji mreža bankomata, a oni su ipak najbitnija stvar cele online priče.
  • imam Starter paket, održavanje je 150din mesečno, dobija se Mastercard debitna multivalutna kartica (plaća se 500din jednokratno za izdavanje), kao i klasična Dina sa čipom koja radi samo za plaćanja u Srbiji.
  • e-banking i m-banking platforma je sasvim solidna, mnoštvo opcija sadrži, pogotvo za karticu (promena pina, promena limita plaćanja, gašenje kanala plaćanja...), dok m-banking nažalost ima jednu veliku manu, klasične notifikacije ne rade godinama, ostaje samo opcija mail obaveštenja ili da se plaćaju sms obaveštenja.
  • podrška je sasvim solidna za basic stvari, dok sam čuo da za ozbiljnije i naprednije stvari imaju problema
  • bankomati su fenomenalna stvar, uplate/isplate EUR i DIN, mCash opcija podizanja novca bez kartice...
  • nažalost iskvarili se sa provizijama u poslednje vreme, nekad bilo sve besplatno, sad u Starter paketu ima održavanje, provizija za plaćanje u inostranstvu, SMS obaveštenja se naplaćuju, dok Progresiv ima skuplje održavanje, ali i neke beneficije, kao što je podizanje novca sa bankomata drugih banaka bez naknade...
  • ogroman minus što mobilna banka nema support za NFC plaćanje ili Apple (Google) Pay..
Suma sumarum: Ako ste studenti, kao ja, fenomenalna priča, za tako neko light korišćenje, na nekom putovanju, kupovinu na netu, držanje ušteđevine... Za neke ozbiljnije poslove, možda je bolje pronaći neku veću banku.

A što se tiče Erste banke, imam omladinski račun, uz njega ide besplatno održavanje, mbank i ebank aplikacije, međutim nemam baš sjajna iskustva, razmazila me Mobi banka:
  • prvo su mi pogrešno zaveli podatke za online bankarstvo, umesto @outlook.com, mejl sa podacima za pristup nalogu, prosledili su na @autlookt.com, neverica, verovatno je neko diktirao nekom podatke sa formulara koji sam popunio, pa ovaj pisao kako je čuo....
  • tu sam ganjao mesec dana rešenje tog problema, dok su ustanovili da nešto nije kako treba. pa kao izmeniće, pa sam na kraju ja morao da zovem support za e-bank, da mi promene podatke, pa su oni zeznuli i poslali mi samo podatke za m-bank, tu sam već poludeo i nisam ni hteo više da ih cimam, tako da e-bank nisam ni aktivirao na kraju..
  • M-bank je solidan, dosta lepa i funkcionalna aplikacija, međutim sistem prijave je užas, vidim gore da ljudi pišu da više ne treba TAN kartica, meni je apsolutno svaki put traži, kad god pokušam da otvorim mbank aplikaciju, pored user i pass traži mi da odaberem prijavu preko Tokena ili preko TAN tablice, tako da ako nemate kod sebe TAN tablicu, ništa od prijave.
  • Uz račun ide Mastercard Debit, kao i Dina, doduše ja je nisam dobio, račun je jednovalutni, dinarski, bar ovaj Omladinski.
  • Solidan broj bankomata, uz nešto slabiji broj ekspozitura, bar u određenim delovima Beograda.
Suma sumarum: Ako ste mladi, najisplativija definitivno, budući da nema apsolutno nikakvih troškova do 26. godine. Ali komfor i multivalutni račun ipak na strani Mobi banke.

Da ti napisem ja kontru na ovo.

Koriscene banke : Intesa, Erste, Intesa, Unicredit, Mobi, Eurobank Grcka Intesa i sad mts.

Pobegao prvi put iz Intese kad su imali CD za autorizaciju placanja (i kad je bilo mucenje naci banku koja radi na linux-u (davni pluskvamperfekat vreme)). Na stranu sto me je tehnicka podrska ubedjivala da je IE najsigurniji browser na svetu i da sam glup sto menjam browser.

Omladinski racun u Erste-u koriscen do 30te godine, cak sam i primao platu na njega.
Za to vreme koriscenja najbolja, najmanje guzve, tehnicka podrska stvarno radila kako je trebalo (bio problem sa Paypal placanjem) smaranje bilo vucarati TAN tablicu svuda sa sobom ali sta da se radi. Kusur stednja najveci pogodak (makar za mene), najverovatnije cu se vratiti opet kod njih.

Unicredit - onako najvece smaranje sto je poslovnica u Pancevu radila od 8-16 pa da bih nesto uradio morao sam da uzimam slobodan dan da zavrsim sto je paradoks sam po sebi.

Telenor/ Mobi banka - ni najvecem neprijatelju je ne bih preporucio. (Pricam za Pancevo cirka 2016te naovamo).

Malo broj bankomata (1 koji je u to vreme radio ko neke "gospodjice sumnjivog morala"). Desilo mi se da mi bankomat 3 puta pocepa novcanice (nove novcanice). Sta god je trebalo da se uradi van "mobilnog nacina" podrazumevalo je gubljenje barem 2 dana za procedure i odlazak za Bg posto poslovnice nemaju nikakve dodirne tacke sa bankom (sem za otvaranje racuna a i to je ponekad bio podvig sam za sebe). Jedina stvarno svetla tacka je sto su prvi postavili bankomat na koji su mogle da se uplacuju pare.

Eurobank Grcka - gomila podpitanja i mala neazurnost po pitanju ponude usluga (na stranu jezicka barijera :D)

Intesa opet - od proslogodisnjeg update-a sistema ima sporadicnih problema, ali avaj. Da nisu najveci i da nemam neke pogodnosti kod njih odavno bih otisao. Redovi kriminalni, papirologija isto tako.....

Mts - zasad ok. Basic koriscenje, videcemo sta ce biti nakon pripajanja sa PS.

Toliko zasad od mene.
 
Pitanje za korisnike Mts banke:
Da li se može na bankomatu druge banke podići Eur sa Mastercard debitnom karticom bez provizije?
Za RSD znam da je odgovor potvrdan.
 
Ne moze (koliko ja znam). Vjerovatno zato sto devizni platni promet izmedju banaka ima limite po zakonu.
 
Koristim Raiffeisen preduzetnički paket, privatni dinarski račun i Visa Virtuon karticu. U suštini sam jako zadovoljan uslugama. Najveća mana je što naplaćuju 1% na sve inostrane transakcije, što ih čini znatno nepovoljnijim od alternativa ukoliko se troše hiljade eura godišnje u inostranstvu. Kad prođe korona ludilo i krenu opet intenzivna putovanja, razmisliću da li da li mi se psihološki isplati da im plaćam skuplje za nadprosečnu uslugu ili da koristim neku drugu banku samo za veća devizna plaćanja.
 
Koristim Raiffeisen preduzetnički paket, privatni dinarski račun i Visa Virtuon karticu. U suštini sam jako zadovoljan uslugama. Najveća mana je što naplaćuju 1% na sve inostrane transakcije, što ih čini znatno nepovoljnijim od alternativa ukoliko se troše hiljade eura godišnje u inostranstvu. Kad prođe korona ludilo i krenu opet intenzivna putovanja, razmisliću da li da li mi se psihološki isplati da im plaćam skuplje za nadprosečnu uslugu ili da koristim neku drugu banku samo za veća devizna plaćanja.
Kakva im je aplikacija za mobilni za stanovnistvo? Pre je bila jedna od boljih ali citam komentare korisnika za ovu poslednju verziju i nesto nisu zadovoljni kao pre (kazu da je prespora, notifikacije za transakcije kasne i po nekoliko sati i sl.)
 
Poneka notifikacija stigne sa zakašnjenjem, većina stiže odmah. Mada je to verovatno do servera, ne do aplikacije i nisam provalio ima li nekog pravila il je nasumično. Mislim da se kašnjenje dešavalo isključivo kod plaćanja na terminalima (što nije bio problem jer znam da sam platio), nikad na netu. Za inostrane transakcije je uvek stizalo odmah, zajedno sa SMS-om. Od skoro su SMS obaveštenja ukinuli za domaće transakcije na fizičkim prodajnim mestima. Sama aplikacija meni nije uopšte spora, ali koristim iOS, ne Android, ne znam ima li bitne razlike. Pregledna je i stabilna. I jedinstvena je aplikacija za stanovništvo i pravna lica, samo se zasebno loguje. Ono što zameram je da nemaju devizna plaćanja za fizička i pravna lica. Tu zaostaju za Mobi, Intesom i možda još ponekom bankom. Ne treba svima, ali bi savremena aplikacija morala to da omogući.
 
Kakva su vam iskustva sa Eurobank-om?

Imam trenutno racun u Intesa banci, ali posle ovog nedavnog najavljenog poskupljenja ozbiljno razmisljam da promenim pa mi je nekako Eurobank najbolje resenje na osnovu onoga sto sam nasao.
 
Meni naj lezi komercijalna... Mada znajuci koja su bagra bas mi se i ne prelazi ali... Videcemo...
 
Kakva su vam iskustva sa Eurobank-om?

Imam trenutno racun u Intesa banci, ali posle ovog nedavnog najavljenog poskupljenja ozbiljno razmisljam da promenim pa mi je nekako Eurobank najbolje resenje na osnovu onoga sto sam nasao.
Extra.
Kesh krede daju sa 5.5%, pod uslovom da si dobar platisa.
Kod njih sam vec par godina, i nemam primedbi.
Nisam bio u poslovnici od Decembra 2019, jednostavno nema potrebe.
 
Gledam Poštansku, devizni račun:


Izdaju Visa karticu besplatno i naplaćuju 50 din ako je bilo promene. Da li to znači i ako ode cifra u minus i u plus uzimaju 50 din?
Treba mi zamena sa Intesinu Visa karticu, samo zbog kupovine na Internetu.
 
Treba mi zamena sa Intesinu Visa karticu, samo zbog kupovine na Internetu.

Zasto bi, pri zdravoj svesti i pameti, otisao u Postansku Stedionicu?
Da cekas red sa penzosima?
Njihov kadar se zbuni kad im kazes "treba mi kartica za internet".
A kada im trazis potvrdu o izmirenom dugovanju / zatvorenom racunu, traze ti dodanih 100 i kusur dinara...
U 21. veku, imati takvu sluzbu je sramota.
 
Ako neko ovde ima TR u UniCredit banci, jeli može da pogleda kakav je kurs za kupovinu/prodaju eura u aplikaciji?
Pre nekoliko godina je bio baš loš kurs, da li su to "popravili"?
 
koristim intesinu visu internet karticu za kupovinu po netu i najveca mana je sto ne mogu da saljem regularne dinarske uplate na racune sa pozivom na broj

znate li koja banka nudi tu uslugu bez mesecnog odrzavanja ili bar sto jeftinije, znaci neki fiktivni dinarski racun i online banking, moze i neka kartica pride za podizanje dinara sa bankomata u srbiji?

glavna namena bi mi bilo online placanje racuna da se ne setam po salterima i kupovina na kupujemprodajem

druge usluge mi ne trebaju niti me interesuju
 
@suncica2222 ne postoje fiktivni racuni, mozes otvoriti npr.u mobi banci start racin sa dina karticom bez mesecnog odrzavanja
 
@suncica2222 ne postoje fiktivni racuni, mozes otvoriti npr.u mobi banci start racin sa dina karticom bez mesecnog odrzavanja
Ovo je tačno, i onda je provizija za plaćanje računa/prebacivanje novca preko ebankinga (valjda) 50 din po transakciji.
 
@suncica2222
Imaš u Poštanskoj štedionici samo devizni račun i Visa internet karticu za 50 din mesečno kada ima prometa preko računa a ako hoćeš i dinarski i devizni račun imaš u MTS banci sa Dina i MC karticom 100 din mesečno.
 
koliko vidim ovde je sve besplatno osim uplate na racun koja je 50 dinara sto nije strasno

 
koliko vidim ovde je sve besplatno osim uplate na racun koja je 50 dinara sto nije strasno
Uplate na tvoj račun se ne naplaćuju. Naplaćuje se kada ti plaćaš sa tog računa, u ebankingu. Da li je strašno, zavisi koliko puta treba da napraviš plaćanje iz ebankinga.
 
Ako neko ovde ima TR u UniCredit banci, jeli može da pogleda kakav je kurs za kupovinu/prodaju eura u aplikaciji?
Pre nekoliko godina je bio baš loš kurs, da li su to "popravili"?
118,51 dinara kad kupuješ eure. 116,61 kad prodaješ.
Popravili su se, ranije je bilo baš katastrofa. Mada ni ovo nije sjajno, daleko od toga.
 
Da ne otvaram novu temu. Kakav je to namenski račun na koji ćemo mi nezaposleni preko biroa primiti 60 evra preko Poštanske štedionice?
 
Da ne otvaram novu temu. Kakav je to namenski račun na koji ćemo mi nezaposleni preko biroa primiti 60 evra preko Poštanske štedionice?
Jednokratan račun, koji će se ugasiti kada digneš novac na šaleteru izabrane banke.
Namenski jer postoji samo zbog te isplate, i nisi dužan da plaćaš ništa na njega jer odmah nestaje. Moraju nekako da isplate, ne može na ruke :)
 
Ja sam brzinski, orijentacioni izračunao neki svoj trošak za TR. Uzeo sam u obzir dva devizna računa, 7-8 mbank plaćanja mesečno, nešto malo deviza da se razmeni u toku meseca, jedna kreditna kartica (pokušao sam i da odokativno procenim razliku u revolving kamati).
Na kraju, račiunica kaže da bi mi bila najjeftinja Komercijalna, zatim Intesa sa Hit plus (skuplja za oko ~400din mesečno), zatim Unicredit (skuplja za još ~50din mesečno) + za provizije ako se plaća u inostranstvu kreditnom karticom.
Na godišnjem nivou skoro 5000 din je razlika (kombank vs intesa). Komercijalna ima po meni možda malo bolje usluge, bolji interni kurs za kupovinu i prodaju eura, nekoliko svetlosnih godina bolji mbank i ebank, ali takođe i bahate, neuke i bezobrazne zaposlene u dosta ekspozitura. Treba sad izvagati koliko taj bezobrazluk zaposlenih "košta", odnosno da li je 400 din mesečno dovoljno da se tako nešto trpi :)
 
Poslednja izmena:
@desp Komercijalna ima bolji eBank i mBank u odnosu na Intesin stari ili novi?
 
Pa u odnosu na ovaj postojeći. Ne znam kakav će biti onaj što intesa priprema za 31.05., ali po iskustvu sa prethodnog "unapređenja" ništa dobro ne očekujem.
 
Eurobank ima sasvi solidan paket. 340 din mesecno, nista za odrzavanje deviznog, nikakve provizije pri placanju. Cak i bolji kurs od Intese u menjacnici. Kreditna kartica prilikom podele na rate dodaje odredjeni procenat na iznos, ali ni to nije toliko strasno ako se uzme u obzir da ce i Intesa uvesti slicno.
Meni to otprilike pokriva sve sto sam imao uz Hit paket iz Intese.
 
Nazad
Vrh Dno