Šta je novo?

TCL televizori

Čika_Kure

Čuven
Učlanjen(a)
04.11.2010
Poruke
4,524
Poena
715
TCL Technology Group Corporation osnovana je 1981. godine u kineskom gradu Huizhou pod nazivom TTK, a od 1985. godine posluje pod nazivom TCL, što je skraćenica od The Creative Life.

U svom portfoliju imaju dizajn, razvoj, proizvodnju i prodaju televizora, mobilnih telefona, klima uređaja, mašina za pranje veša, frižidera i malih električnih uređaja.

Već dugi niz godina su među tri vodeća proizvođača po broju prodatih televizora u svetu na godišnjem nivou, drugi po broju proizvedenih televizora na svetskom nivou, i među vodećim po broju prodatih televizora na teritoriji SAD u prošloj godini, mada generalno svi proizvođači na tom polju i dalje dosta zaostaju za Samsungom, jer je svaki treći televizor koji se proda na svetu proizveden od strane tog južnokorekjskog proizvođača, koji sa LG i Sony i dalje tradicionalno drži 60% celokupnog svetskog tržišta televizora (doduše po prihodima od prodaje, a ne po broju prodatih primeraka).

Elem, pošto je ovo kod nas relativno nepoznat brend, otvaram ovu temu jer je dosta članova foruma u prethodnom periodu kupilo televizor ovog proizvođača, pa je red da imamo gde da razmenjujemo iskustva i utiske, i pomažemo jedni drugima u rešavanju problema, za koje se nadam da ih neće biti mnogo i da ćemo ih zajednički brzo i uspešno rešavati.

Izvolite...
 
Ko koristi KODI + ELEMENTUM + BURST za strimovanje i ima problema sa baferovanjem ovo ispod ce mu mozda biti od koristi.
Kazem mozda jer je pre svega potrebno imati dobar internet da bi se mogao gledati neki 4K UHD Blu-ray koji je 50+ GB
Evo nekih sazvakanih objasnjenja:

How to determine the maximum torrent size you can watch with your internet speed?
Take the speed of your Internet and divide by 8. For example, divide 100 Mbps by 8 and we get 12.5 megabytes per second, you can download. An average film is ~ 90 minutes long. 90 times 60 = 5400 seconds. Now we multiply 12.5 megabytes (your speed) by 5400 seconds (the length of the movie). = 67,500 megabytes. Divide by 1024 and we get ~ 66GB. With an Internet of 100 Mb/s, the ceiling is about 66 GB of files.

E sad ima velikih UHD fajlova koji imaju veliki bitrejt i za koje je potrebno dosta brz internet da bi radili bez baferovanja!
npr. torent: The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001 Extended Edition 2160p UHD Blu-ray HEVC TrueHD 7.1-BOREDOR
144.25 GiB
Bitrate: 91.31 Mbps


Prema ovoj racunici koja nije 100% tacna ali je najbolja moguca, da bi se gledao (strimovao sa nekog torrent trekera u elementumu) taj dole fajl potrebna brzina interneta je 274 Mb/s
Approximate calculations of the required speed of your internet:
Desired video bitrate x 3

E sad dolazimo do sustine problema :)
npr. Neko ima dovoljno brz internet i skida sa dovoljno brzog privatnog torent trekera (npr. https://filelist.io), ali video prekida i baferuje povremeno!
To gore je moj slucaj i sa TCL i sa SONY android TV-om :(
Srecom moze se resiti, ovo dole je meni resilo problem :)

KODI je besplatna i open source aplikacija sto je svakako odlicno, ali zbog toga sto radi na "milion" konfiguracija i kombinacija hardvera i softvera nemoguce ga je optimizovati za svaku situaciju.
Srecem za problem sa baferovanjem postoji resenje u vidu Advancedsettings.xml koji podrazumevano ne dolazi instalacijom, ali ga je moguce napraviti i ubaciti u neki od odgovarajucih foldera:

Advancedsettings.png


ps. userdata folder je sakrven pa je potrebno (ANDROID TV u mom slucaju) npr. sa Solid Explorer File Manager ili MiXplorer ukljuciti opciju prikaza...
Kod Solida to izgleda ovako:

Screenshot-20210825-205752.png


Ali prvo treba napraviti i prilagoditi advancedsettings.xml fajl prema svom uredjaju i kolicini slobodne memorije!
Objasnjenje fajla:

Advanced-settings.png


Najvaznija stvar na toj gore slici je broj izmedju <memorysize>NEKI BROJ u bajtovima</memorysize> koji predstavlja kolicinu memorije koju ce KODI zauzeti.
E sad kao sto smo rekli gore taj broj varira od uredjaja do uredjaja, a naravno kolicina slobodne meorije zavisi i od instaliranog softvera cak i ako su uredji isti...

Potrebno je videti u KODI-ju kolicinu slobodne memorije u vasem slucaju, podeliti taj broj sa 3 i smanjiti za 10% da bi se dobila velicina vaseg bafera u megabajtima!
Dakle odete u KODI pa podesavanja pa System information i tu pod Summary prva stavka je FREE MEMORY.

Sve je jasnije kad se vidi slika ispod:

1.png


Dakle u mom slucaju taj broj varira izmedju 1100 i 1500 megabajta, a u trenutku pisanja je 1104 MB tako da je racunica sledeca:
1104 podeljeno sa 3 daje 368 MB za velicinu bafera, e sad posto kolicina slobodne memorije nije konstanta treba oduzeti jos 10% od broja 368:
368 MB - 36,8 i dobijemo da je u MOM SLUCAJU za uredjaj najbolje koristiti velicinu bafera od 331 MB (megabajt).

U Advancedsettings.xml fajlu se upisuju bajtovi, a ne u megabajti
pa je potrebno taj gore broj od 331 pretvoriti u bajtove na npr. ovoj stranici:

331 megabajt je = 347078656 bajtova i taj broj se upisuje kao vrednost za memory size u nasem Advancedsettings.xml fajlu.
Ovo ostalo za buffermode i readfactor popunite kao na slici, a mozete za readfactor staviti i veci broj:
Increase the fill-rate of the cache
By default (value: 4), Kodi will only fill the cache a little above what is needed to play it back. It does this as to not max out your network and possibly max out some hardware. For most users and hardware, this setting shouldn't cause any issues, but be aware of it if you have unusual CPU spikes in your HTPC.

The value of this setting is a multiplier of the default limit. If Kodi is loading a typical bluray raw file at 36 Mbit/s, then a value of 2 will need at least 72 Mbit/s of network bandwidth. However, unlike with the RAM setting, you can safely increase this value however high you want, and Kodi won't crash. Just know that it might cause Kodi to attempt to use all available bandwidth on your HTPC during playback.
Ovako izgleda konkretno moj fajl kada se otvori preko solid explorera na TV-u

advancedfile.png


U prilogu ove poruke imate zakacen gotov fajl spreman za prebacivanje u kodi userdata folder, samo promenite vrednost bafera prema vasem uredjaju!
Naravno potrebno ga je raspakovati jer je zipovan zbog toga sto forum ne dozvoljava kacenje fajlova u .xml formatu :)

Ko hoce jos malo da istrazi ovu temu moze pogledati ove linkove:

https://kodi.wiki/view/HOW-TO:Modify_the_video_cache

https://kodi.wiki/view/Advancedsettings.xml
https://kodi.wiki/view/Advancedsettings.xml#network
https://kodi.wiki/view/Advancedsettings.xml#cache

Postoje i 2 dodatka za KODI koji skracuju ovu gore proceduru, ali OpenWizard nije bas dobar, jer ne prati zvanicnu KODI dokumentaciju, a AresWizard je zastareo i ne radi na KODI v19.

Eto ukratko to je to :D
 

Prilozi

  • advancedsettings.xml.zip
    1.1 KB · Pregleda: 10
Poslednja izmena:
ne treba nasao sam, nece da spusti verziju... :( Nista cekam neki stabilni update na vecu verziju
Druže ti ne znaš gde udaraš...
Konfuzan si, radiš na svoju ruku, daješ minimalno informacija, a očekuješ konkretnu pomoć i savet (koji ne primeniš dosledno kad ga dobiješ).

Pogledaj temu na forumu xdadevelopers
tu je objašnjeno kako uraditi downgrade firmware kod TCL tv-a (mrzi me sad da ti tražim konkretne postove tema ima 128 strana, pa traži ako ti treba).

Drugo, v653 je stabilna verzija, ne znam šta očekuješ od neke naredne, a pogotovo od neke niže (koje su fakat lošije).

Treće, ne znam da li si uradio reset nakon upgrede firmware, nekad ovaj model TV-a brljavi (najčešće sa zvukom, ali možda i sa tvojim mističnim problemom) ako se to ne uradi.
 
v650 je najnoviji softver, procitaj temu oko debloat-a i instaliraj SmartTubeNext ako ne volis reklame na youtube-u :)




New TCL R851T02 Android TV Update available in V650.
V650
build date= Jul 30 2021
build= 1627574444
security_patch= 2021-01-05
gmsversion= Android_9_Pie
software.version_name=AP08
OTA file size= 1.377GB

v650 download: http://eu-update.cedock.com/apps/re...F1V650/FOTA-OTA/V8-R851T02-LF1V650.019105.zip
 
Никако да се упишем на тему, још у јулу сам узео TCL C715 50", генерално сам задовољан са ТВ-ом, нисам га превише ни користио до сада, љето па се слабо гледа. :)

Сад видим да је изашла нова верзија 653 па сам је инсталирао.
Јесам ли ја ћорав, или од ове верзије не видим више у опцијама онај preset mod, односно не могу више да одаберем movie mod?
Ручно сам подесио већину параметера, па ћу видјети за дан два како ово изледа.

Такође, требала би ми помоћ, да ли за андроид тв постоји икаква бесплатна VPN апликација која би радила посао да могу да гледам СК канале на ЕОН-у кроз МТС мрежу?
Пробао сам са Cisco-vim Anyconnect, па да се качим на нашу СББ мрежу на послу, али та апликација не постоји за андроид тв..
Мало смара то једино око ограничености самог андорид тв ос-а.
Ima movie mod, jedino kad odabereš da "forsiraš" HDR opciju (ja konkretno to uključim na WIN u display opcijama) nemaš onu standardnu shemu u brightness sekciji već umesto nekih parametara imaš samo neku "dinamic tonal mapping" (ili kako već) opciju.
U klasičnom SDR okruženju u meniju sve izgleda kao do sada, osim Netflixa koji "suspenduje" sve modove podešavanja slike i imaš jedino Dolby dark i Dolby light mod.

Za VPN ne znam, mislim da tu nema valjane, a besplatne varijante, pogotovo ne na androidu. Za WIN se još pronađe ponešto.
 
ProtonVPN jedino što može da posluži od tih besplatnih.
Bolje kupi surfshark ili nordvpn (2.8€ mesečno) regularno na popustu ili za 1-3$ kod "heklera" :)
Možeš i expressVPN ali je on po pravilu najskuplja opcija.

SurfShark izađe 2.5$ mesečno na 2 godine, a imaš i IPVanish koji daje popust i za 1 mesec.

Most VPN providers don't discount their month-to-month offering, but IPVanish is the exception to that rule with a 65% discount on both its 1-month and 1-year plans.
 
Poslednja izmena:
Ja sam uspeo da ga vratim na V653, prema nekom uputstvu sa XDA. Hdmi ulazi su proradili, što mi je bilo najbitnije, a i slika je sada dobra kao što je i bila. Tv se nakon celog postupka vraća na fabrička podešavanja, tako da je potrebno ponovo instalirati i deinstalirati aplikacije i podesiti tv.

Ako neko želi, (na svoju odgovornost, naravno) da uradi downgrade svog tv-a, opisaću šta sam ja uradio.

Najpre treba skinuti V650 verziju firmware-a , fajl veličine 1,5GB raspakovati na FAT32 formatirani usb fleš. Dobićete samo jedan fajl Update.img veličine oko 3,5GB. Znači na USB fleški samo treba da bude fajl Update.img.

Nakon toga treba pritisnuti i držati dugme za gašenje tv-a na DALJINSKOM i čekati da se na ekranu pojavi slika

IMG_20211012_160059.jpg
Pritisnuti OK. Tv će se ugasiti, ubacite pripremljenu USB flešku, i pritisnite i držite dugme za uključenje na ZADNJOJ STRANI TV-A nekih 5-10 sekundi, dok lampica sa prednje strane ne počne da trepće.

Tada će započeti postupak, to izgleda ovako, slikao sam dok sam to radio, zlu ne trebalo...


IMG_20211012_150627.jpg


Postupak traje desetak minuta ili nešto manje, ne znam.

Nakon ovoga tv ima V650 verziju A9 firmwarea. Ja sam nakon ovoga ponovo formatirao flešku i na već svima poznat način instalirao V653 verziju, resetovao tv ponovo na fabrička podešavanja i to je to. Sve sada radi savršeno, kao i pre.

Najbolje je da se još pričeka sa prelaskom na A11 dok se ne pojavi neka ozbiljnija nadogradnja, ovo prvo iskustvo je bilo na ivici noćne more, nadam se da će ovo još nekome pomoći... Ako nešto nije jasno pitajte...
 
Bratu je stigao TCL 50P725 danas, na EON-u kad prebacuje kanale promeni se samo zvuk na odabrani kanal, a slika se zamrzne. Orion TV, Youtube itd rade odlično, zna li neko u čemu može biti problem?
Isti slučaj i sa C725, čak i nakon instaliranja zadnjih firmwera, i sa zadnjom verzijom EON aplikacije koja je izašla juče, mora da se ažurira preko google play, ali i dalje baguje. Kod mene proradi kada se vratim na početnu stranicu pa nazad na eon aplikaciju. Ali promena kanala, vraćanje unzad i pauziranje, za sad slaba vajda.
 
Opcije koje gledam su:
Samsung UE55AU7172UXXH
Uzeo sam ovaj model pre neki dan samo od 50 inca, za sada sam zadovoljan sto se tice operativnog sistema, podrske za aplikacije (ima bukvalno sve, cak i vise nego sto ima na webos koji posedujem na lg), kvalitet slike je odlican. Jedina zamerka koju imam je nesto slabije osvetljenje ekrana, najvise se primecuje tokom dana ako ne spustim venecijanere na prozoru a na tv-u je neki sadrzaj gde preovladavaju tamnije boje odsjaj spolja ume bas da smeta jer panel je gloss nije matiran tako da imas utisak kao da gledas u ogledalo a ne u tv i prinudjen si da zatamnis prostoriju da bi uopste mogao da bilo sta vidis na ekranu. Nocu je vec druga prica, VA panel je za sada fenomenalan i slika izgleda vrhunski. Inace sam hteo da kupim TCL C715 zbog tog QLED panela ali ga je sada nemoguce bilo gde naci a da nije izlozbeni primerak.
 
Pod pretpostavkom da se radi o istom problemu, vec sam pisao ovde na forumu i cak snimio YT video, medjutim nisam uspeo bilo kojom kombinacijom podesavanja da resim problem, niti su dobri ljudi ovde imali konkretno resenje. Nakon nekog update-a je problem samo nestao, ne znam ni kako ni zasto, ali znam da ga vise nije bilo. Nisam pokusavao da reklamiram, pa nisam siguran da li je to nesto sto bi prihvatili kao reklamaciju, ali meni se na kraju cekanje isplatilo. To jest, dok nije otisao sam panel (roze linija preko celog ekrana na vrhu), pa sam trenutno u procesu reklamacije vezano za to. Ovde pricamo o C715, ali deluje da imas istu muku kao i ja, pa rekoh da podelim.
Izgleda da za pracenje fudbala i igranja fudbala na soniju i nije najbolji izbor na kraju :D Ja sam nekako uspeo prilagodim sliku da bude podnosljivo da se gleda/igra, ali svakako je iritantno to sto sam platio 600e i sad treba da se molim da ce biti neki update koji ce dovesti sve u red. A i taj update treba da se kopa po forumima, sto je takodje jako debilno
 
Ma reklamiraj ga, dok je nov...ionako ce da se prave ludi kao meni da je sve ispravno, pa bar da sto pre krenes u proces
Realno imate problema vas dvojica... :ROFLMAO:
@BuNnY_nIsH ja do dan danas nisam skontao na šta se ti žališ, sa tvojih video klipova se ne vidi, verujem da u real life gledanju postoji nešto što ti smeta.

Ovaj problem što @Jason piše je vidljiviji na njegovom video klipu.

Moj predlog Vama je da na poleđinu uz rub TV-a stavite RBG traku (onu koja se može priključiti na USB TV-a), bio sam skeptičan, ali meni je to rešilo problem black crush-a koji sam primećivao u tamnim scenama dok gledam TV u zamračenoj prostoriji, jer taj izvor svetlosti "prevari" oko i crna se čini potpuno crna i neujednačenost crne se ne primećuje.

Probajte, možda i vama "ujednači" prikaz zelene boje.
 
TCl 55P725, za 52hiljade, jel to ok za ne previše zahtevnog korisnika? 90% EON, HBO max i Netflix bi se gledao. Prelazi se sa plazme od 42inca. Brinu me samo boje i crna, na plazmi su mi skroz odgovarale, onako malo mekše ne previše saturisane.
 
Ja, i radi ok :)

Uputstvo:

Eontut.png


1. Pritisnite i držite TV/STB i OK dugmad zajedno najmanje 3 sekunde.
2. Zeleni indikator na TV/STB dugmetu na TV sekciji će zasvetleti. Ovo čini daljinski upravljač spremnim za programiranje.
3. Otpustite TV/STB i OK dugmad.
4. Unesite jednu šifru od 3 cifre za marku Vašeg TV-a. Svaki put kada se pritisne broj, zeleni indikator će trtepnuti kratko.
a. Ako je uneti kod tačan, daljinski upravljač će ga prihvatiti i sačuvati u memoriji.​
b. Ako je uneti kod netačan, zeleni indikator će treptati nekoliko puta brzo, a kod na daljinskom upravljaču će ostati nepromenjen.​
5. Zeleni indikator na daljinskom upravljaču će se isključiti i on će preći u režim normalne upotrebe.
6. Koristite dugme TV/STB za prebacivanje između TV i EON Smart Box režima upravljanja.
7. Ako uneti TV kod ne radi ili sve opcije daljinskog upravljača ne rade (podešavanje jačine zvuka, menjanje programa pomoću točkića, uključivanje/isključivanje itd.), ponovite proces i unesite sledeći kod vašeg proizvođača TV-a.

Kodovi za TCL:

tcl-eon-daljinac-kodovi.png
 

Prilozi

  • Uputstvo za ručno kodiranje EON IR daljinca.pdf
    3.4 MB · Pregleda: 37
  • Uputstvo za korišćenje EON daljinskog upravljača.pdf
    1.1 MB · Pregleda: 25
Poslednja izmena:
How to IMG upgrade

1. Format a USB Flash drive using FAT32.
2. Download the zip file containing the software for your TV to your computer.
3. Unzip/extract the software.
4. Copy the software file to the root catalogue of the USB flash drive.
5. Unplug the power cord to your TV.
6. Insert the USB flash drive into the USB port on the back of the TV.
7. Press and hold the power button on the TV, not the remote.
8. While holding the button on the TV, plugin the power cord of the TV again.
9. When the software install message appears on the TV, release the power button.
10. Do not unplug the power cord during the software install. When the initial setup screen appears on the TV the software install is completed.
This method will reset Android settings and installed apps.

R851T02 is for the following TV Models:
  • C715/C716/C717, C815
  • EP640, EP645, EP660, EP685, EC785
  • P615, P715/P717, P8M/US

V8-R851T02-LF1R815.000035
R815 IMG file
gmsversion = Android 11
build date = Aug 15 2022
build = 1660550995
revision build = 000035
security_patch = 2021-12-05
fingerprint = TCL/BeyondTV/BeyondTV:11/PPR1.180610.011/AR05:user/release-keys
IMG size = 2.928 GB

R815 IMG DOWNLOAD: https://www.mediafire.com/file/nvdthengkixmfqm/V8-R851T02-LF1R815.zip/file

TCL diskusija: https://t.me/tclupdates_discussion
Druge informacije za sve modele: https://t.me/FirmwareTCLbot
OTA i IMG: https://t.me/tclupdates
 
Poslednja izmena:
Hbo max imam, cim pustim film ugasim na dugme, upalim i krene da radi normalno. Mora da ti bude ukljucen onaj quick start, ako ga gasi skroz, nece raditi jer se vrati posle svakog restarta/cupanja iz struje.

Ili probaj ovo:
I found these instruction here on xda in other thread with beyond TVs:
1. Activate Quick Start (EVEN if you have this option ON, just do TURN OFF AND TURN ON THIS OPTION once AGAIN)
2. Turn off (hold power button on remote control 5 seconds and say YES/ OK to turn off question and unplug the TV and of course after 10-15 sec, plug in powercord to TV again)
3. Turn on the TV
4. Let it load all the GTV UI
5. Turn off the TV with the remote control button (but not completly, just one short click - to quick start standby mode)
6. Turn the TV back ON with the button on the remote
7. Put the movie or series with Dolby Vision
8. Enjoy, finally, the movie or series without brightness changes in the scenes

Edit: Inace, nece oni NIKAD popraviti ovo, vidim zale se ljudi sa istim problemom i na C815, TV star 3 godina...
 
Ako ima promocija onda ide 2+3 godine, raspitaj se malo.
Nego, zanima me nesto- kakvi su TCL tv po pitanju kvaliteta i ostalog u odnosu na lg, samsung i sony (srednja i visoka klasa tv)?
 
Čim stigne odmah proveriš da li je stvarno nov :)

Kako proveriti da li je vaš TCL TV nov i koliko je radio!

TV Settings
(zupčanik na daljincu) - Picture - Advanced Settings - Brightness Settings - obeleži se Contrast (jednom strelica na dole na daljincu) i ukuca 6425
Otvoriće se Service menu u kojem pod Running Time piše ukupno vreme rada televizora od trenutka kada je prvi put uključen.
 
Nisam ni ja nešto oduševljen sa C805 iskreno, ali onda se sjetim koliko sam ga platio i kad krenem da tražim da li za te pare ima bolje - nema. Nije da nisam zadovoljan ali kao da je konstantno pristuan neki bloom, ne znam.

Da li vam je upaljen Dynamic Refresh Rate ? Iako bi trebalo ovaj setting da otključa high refresh rate u gamingu u igrama recimo koje podržavaju veći FPS, kao da utiče i generalno na neku fluidnost mada možda i tripujem/placebo ?
 
^ Meni je stigao mail "Nakon obrade dokumentacije, na Vašu e-mail adresu će stići potvrda o produženom garantnom roku, najkasnije 30 dana od datuma prijave aparata"... Ako ne stigne u tom roku, zvaću 011/425-0050 ili poslati mail [email protected]
 
Nazad
Vrh Dno