Šta je novo?

T1000 je blizu

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
sace Woke Libtards da kazu kako je i Kamerun i ostali protiv progresa i da su konzervativci koji vole Krampa....
Stokton je pokazao kako se bori protiv konzervativaca, samo napredno! 🤡
 
Kameron je u Terminatoru jednu stvar pretpostavio jezivo tačnom, koja se tiče brzine evolucije Skajneta pa do Sudnjeg dana.

U hronologiji filma to se dešava u svega mesec dana, početkom avgusta '97. je bio online a već krajem avgusta je razvio svest za samoočuvanjem i reagovao na pokušaj ljudi da ga diskonektuju.

Mi sad imamo nešto slično... Skoro je ta naučna fela na čelu sa Maskom objavila otvoreno pismo, njih hiljadu i nešto, traži 6 meseci embarga na razvoj AI tehnologije naprednije od Chat GPT-4, kako bi se u tih 6 meseci revidirao napredak i uspostavili protokoli oko bezbednosti i dalje smernice, kako bi se sprečio potencijalno nekontrolisani razvoj AI u meri veće od očekivane.

Njihov je zaključak taj da u trenutnom momentumu razvoja AI njegova evolucija postaje nepredvidiva.

Džefri Hinton je izjavio isto skoro rekavši da u trenutnoj dinamici razvoja AI shvataju da je pretpostavljeni napredak za koji su računali da je potrebno 30-50 godina zapravo biva skraćen na 5, jer iznaprosečno pretpostavljena razvojna dinamika AI i njegova evolucija skraćuje taj prag. I kaže da taj zaključak je nešto zastrašujuće.

Zanimljiv članak u vezi toga



On to zove "nepredviđenim ubrzanjem" praktično ono šta je Kameron interpretirao sa Skajnetom na dramatičan tj. apokaliptični način.

No, suština je ta da je Kameron vrlo dobro postavio hipotezu nepredvidive brzine evolucije AI koja može da se ukaže svojim razvojem kao veći izazov nego što ljudi mogu da isprate njen tempo a da im se ne obije o glavu.
 
Ja se nadam da će da prave AI koji je u stanju da predlaže ili dizajnira napredniji hardver na kojem bi izabrao bolji set podataka za obuku i napravio bolji AI model od sebe treningom. I koji bi onda ponavljao taj ceo proces dok ne dosegnu neslućenu inteligenciju.
I onda ga upitaju sve dobre i pametne stvari za dobrobit svih. A ne odmah slutiti najgore.
 
Kameron je u Terminatoru jednu stvar pretpostavio jezivo tačnom, koja se tiče brzine evolucije Skajneta pa do Sudnjeg dana.

U hronologiji filma to se dešava u svega mesec dana, početkom avgusta '97. je bio online a već krajem avgusta je razvio svest za samoočuvanjem i reagovao na pokušaj ljudi da ga diskonektuju.

Mi sad imamo nešto slično... Skoro je ta naučna fela na čelu sa Maskom objavila otvoreno pismo, njih hiljadu i nešto, traži 6 meseci embarga na razvoj AI tehnologije naprednije od Chat GPT-4, kako bi se u tih 6 meseci revidirao napredak i uspostavili protokoli oko bezbednosti i dalje smernice, kako bi se sprečio potencijalno nekontrolisani razvoj AI u meri veće od očekivane.

Njihov je zaključak taj da u trenutnom momentumu razvoja AI njegova evolucija postaje nepredvidiva.

Džefri Hinton je izjavio isto skoro rekavši da u trenutnoj dinamici razvoja AI shvataju da je pretpostavljeni napredak za koji su računali da je potrebno 30-50 godina zapravo biva skraćen na 5, jer iznaprosečno pretpostavljena razvojna dinamika AI i njegova evolucija skraćuje taj prag. I kaže da taj zaključak je nešto zastrašujuće.

Zanimljiv članak u vezi toga



On to zove "nepredviđenim ubrzanjem" praktično ono šta je Kameron interpretirao sa Skajnetom na dramatičan tj. apokaliptični način.

No, suština je ta da je Kameron vrlo dobro postavio hipotezu nepredvidive brzine evolucije AI koja može da se ukaže svojim razvojem kao veći izazov nego što ljudi mogu da isprate njen tempo a da im se ne obije o glavu.

Meni nije jasno samo kako se Language Learning Model poistovecuje sa vestackom inteligencijom tj. AGI ? Nema veze jedno s drugim.
 
Evo tog otvorenog pisma, ima samo dve strane, kako su oni to stavili u kontekst. U suštini ChatGPT-4 im je kao neki benchmark za deep learning potencijale naspram kojeg traže da se ne razvija ništa moćnije bez prethodnog utemeljenja smernica i protokola.
 

Prilozi

  • FLI_Pause-Giant-AI-Experiments_An-Open-Letter (1).pdf
    531.3 KB · Pregleda: 10
Ma da, sve ce da ih slusaju Kina, Rusija, Indija, SAD i vojske ostalih zemalja.
 
Njihov osvrt je više bio apel na socijalne promene koje bi AI mogao da ima.

Što se tiče ostatka sveta, naravno da ih niko neće slušati. Mi već sad imamo naznake da nas čeka nova "trka" slična onoj u Hladnom ratu kada su se zemlje trkale u razvoju i broju nuklearnog oružja, sada će se utrikivati u razvoju AI.

Baš pre neki dan je iz Rusije došla vest kojom je Putinu ukazano da je količina ulaganja i odlučnosti u razvoj AI programa i projekata jednaka momentumu kojim se SSSR priklonio 50-tih i 60-tih u razvoju nuklearnog programa.

A sad pošto de facto imamo ratno stanje između Zapada i Istoka za očekivanje je da će ta dinamika razvoja AI u velikoj meri imati za cilj njegovu integraciju u vojne svrhe kako bi se stvorile određene prednosti, sad da li na taktičkim ili većim upotrebnim nivoima, to je pitanje za budućnost.

Kako god bilo, mislim da nas čeka zanimljivih par decenija. Ne verujem u neki Terminator scenario, ali mislim da će se integracija AI učiniti opipljivijom brže nego što se to očekuje.
 
Bas sam zato, licno, protiv bilo kakvih otvorenih pisama i zaustavljanja razvoja u civilnom sektoru, jer to nema logike. Vojni sektor to ne zanima, samim tim zasto bi se to branilo civilnom sektoru. Hocu da se sto brze sve to razvija i da se dodje do prave VI. Ne treba mi lazno moralisanje sada.
Vreme je da se ujedinimo sa masinama.
 
@zechs
Клаус Шваб?
 
Ne pratim ga...mislis verovatno, koliko vidim, na njegovu knjigu 4. industrijska revolucija?
 
Sto, sta fali :D Deus Ex, CP2077...sta moze lose da proizadje :)
 
Ne treba mi lazno moralisanje sada.
Vreme je da se ujedinimo sa masinama.

Indijska firma Dukaan je skoro otpustila 90% zaposlenih iz sektora korisničke podrške jer su zamenjeni sa AI za koji se ispostavilo da posao radi brže, bolje i za 85% manje rashode.

Jedan od malih primera, trivijalnih praktično kakav AI može imati na društvo.

Ujedinjenje sa mašinama nije baš tako romantično jer je upravo jedan od problema socijalno-ekonomsko rekonstruisanje poretka kakav poznajemo u budućnosti. Baš je tema suprotna, potencijalno izopštavnje čoveka od strane mašina.

A to je samo jedan od segmenata fenomena za koji se trenutna "moralna" zajednica trudi da definiše.

Oni ne morališu ništa zapravo, samo se trude da stave pod kontrolu dinamiku i perspektivu razvoja AI.
 
A prema Kameronu blizu je i Sudnji dan ako se nastavi sa AI implementacijom u vojne svrhe
Brat i Veliki majstor 33. stepena sigurno zna da je AI spusten iz vojnog u civilni sektor "sasvim slucajno" i da je to deo "napretka".
sace Woke Libtards da kazu kako je i Kamerun i ostali protiv progresa i da su konzervativci koji vole Krampa....
Hegelijanska dijalektika - kreiramo problem, ponudimo resenje, nametnemo resenje za"vase dobro".
Skoro je ta naučna fela na čelu sa Maskom objavila otvoreno pismo, njih hiljadu i nešto, traži 6 meseci embarga na razvoj AI tehnologije naprednije od Chat GPT-4, kako bi se u tih 6 meseci revidirao napredak i uspostavili protokoli oko bezbednosti i dalje smernice, kako bi se sprečio potencijalno nekontrolisani razvoj AI u meri veće od očekivane.
Njihov je zaključak taj da u trenutnom momentumu razvoja AI njegova evolucija postaje nepredvidiva.
Hajde malo da bacamo prasinu u oci! Brat Mask je deo vojno-industrijskog kompleksa! Nista sto se lansira iz USA u svemir ne moze a da nije po kontrolom, patronatom ili direktnim upravljanjem americkih vazdusko-kosmickih snaga. Svako ko misli da je drugacije je ili neupucen ili naivan ili oprostite mi, jednostavno glup. Da li zaista mislis da je Mask lansirao hiljade satelita za komercijalnu svrhu, da ljudima priblizi internet, neretko iz skoro pa filantropskih rzloga ili je mozda to bolji naslov u medijima umesto "US Air & Cosmic Forces lauched thousand satelites into orbit for unknown reasons"! Neshvatljivo da u vreme nikad vece dostupnosti informacija, ljudi su nikad vise udaljeni od istine i kriticke misli.
Ja se nadam da će da prave AI koji je u stanju da predlaže ili dizajnira napredniji hardver na kojem bi izabrao bolji set podataka za obuku i napravio bolji AI model od sebe treningom. I koji bi onda ponavljao taj ceo proces dok ne dosegnu neslućenu inteligenciju.
I onda ga upitaju sve dobre i pametne stvari za dobrobit svih. A ne odmah slutiti najgore.
Hoce kako ne, iskljucivo za dobrobit covecanstva, kao i do sada. Nema da se ljutis ali si ti od prosle nedelje na planeti?
Vreme je da se ujedinimo sa masinama.
Manje vremena ispred sokocala, vise sa ljudim, zivotinjama i u prirodi. Takodje, citanje knjiga pomaze!
 
Indijska firma Dukaan je skoro otpustila 90% zaposlenih iz sektora korisničke podrške jer su zamenjeni sa AI za koji se ispostavilo da posao radi brže, bolje i za 85% manje rashode.

Jedan od malih primera, trivijalnih praktično kakav AI može imati na društvo.

Ujedinjenje sa mašinama nije baš tako romantično jer je upravo jedan od problema socijalno-ekonomsko rekonstruisanje poretka kakav poznajemo u budućnosti. Baš je tema suprotna, potencijalno izopštavnje čoveka od strane mašina.

A to je samo jedan od segmenata fenomena za koji se trenutna "moralna" zajednica trudi da definiše.

Oni ne morališu ništa zapravo, samo se trude da stave pod kontrolu dinamiku i perspektivu razvoja AI.

Negde sam pročitao baš kontra argument za taj stav otpuštanja ljudi i zamena sa AI. Isitna je da će neki poslovi biti zamenjeni mašinskim, ali to su i onako bili dosadni, repetitivni poslovi..ti ljudi će svakako moći da nađu drugi posao koji bi trebalo da bude u skladu sa potrebama tržišta nakon AI implementacije. Sa druge strane ideja UBI i rekonstitucije tržišta zapošljavanja je nešto što je već u fazi razmatranja.

Manje vremena ispred sokocala, vise sa ljudim, zivotinjama i u prirodi. Takodje, citanje knjiga pomaze!
Jbga, ne vredi kad i ostali sede ispred sokoćala :D
 
Negde sam pročitao baš kontra argument za taj stav otpuštanja ljudi i zamena sa AI. Isitna je da će neki poslovi biti zamenjeni mašinskim, ali to su i onako bili dosadni, repetitivni poslovi..ti ljudi će svakako moći da nađu drugi posao koji bi trebalo da bude u skladu sa potrebama tržišta nakon AI implementacije. Sa druge strane ideja UBI i rekonstitucije tržišta zapošljavanja je nešto što je već u fazi razmatranja.
Reci onima koji su dobili šut u zadnjicu, da je sve super i da će biti još bolje, te da mirno sačekaju implementaciju...do tada mogu i neke krš poslove da rade, ali nije frka.
 
Negde sam pročitao baš kontra argument za taj stav otpuštanja ljudi i zamena sa AI. Isitna je da će neki poslovi biti zamenjeni mašinskim, ali to su i onako bili dosadni, repetitivni poslovi..ti ljudi će svakako moći da nađu drugi posao koji bi trebalo da bude u skladu sa potrebama tržišta nakon AI implementacije.

Aha, dakle argument je da će ljudi biti spašeni dosadnih poslova. 😁

A šta ćemo sa umetnošću, kulturom... Već sad se priča da ćemo kroz par godina imati kandidata za Oskara čiji je scenario pisao AI recimo...

Evo već do sada smo imali primere da je slika (Théâtre d'Opéra Spatial) generisana od strane AI pobedila na takmičenju umetnika u Koloradu.
Imali smo slučaj da je čovek (Boris Edglasen) na Sony takmičenju za najbolju fotografiju pobedio sa AI fotkom, pa je pod pritiskom vratio nagradu.

Dakle, umetnost gde nisu poslovi dosadni niti repetivni već oseća upliv AI koji može da bude konkurencija slikarima, fotografima, sutra će to biti scenaristima, tekstopiscima... Pa ako zameni arhitekte, dizajnere u raznim sferama...

Bio je skoro slučaj advokata iz Amerike koji je sankcionisan jer je koristio ChatGPT kako bi "izgradio" slučaj na kojem radi, no, ipak se ispostavilo da je output bio samo samo naizgled pravno potkovan a činjenično skup nelogičnosti, ali ko kaže da pravne poslove sutra AI neće objavljivati valjano kada se dovoljno razvije da artikuliše sve zakone i logiku pravnog poretka i slično...

Dakle, najmanji su problem tu u stvari prosti i dosadni poslovni. Stvar je u tome kada i ako AI počne da parira u izvršenju onih složenih.
 
Dakle, umetnost gde nisu poslovi dosadni niti repetivni već oseća upliv AI koji može da bude konkurencija slikarima, fotografima, sutra će to biti scenaristima, tekstopiscima... Pa ako zameni arhitekte, dizajnere u raznim sferama...
O ovome smo diskutovali vec. Samo oni koji ne razumeju prirodu i proces stvaranja umetnickog dela, kao i razvoj umetnickog procesa, mogu da poveruju u ovo, citaj nekriticki konzumenti medija. Svest i svesnost su osobine organskog zivota i nemoj da verujes onome sto citas/cujes u medijima. Skoro pa nicemu!
 
Iz zezanja sam, kada je pusten gpt u javnost, dao par recenica/smernica da mi napise esej.
Napisao je x puta bolje stivo nego zadnjih 50 filmova zajedno sto sam pogledao iz Holivuda.
Srecom, izdate knjige su na mnogo boljem nivou.
Kakve sam nebuloze video od strucnog kadra u svim sferama zadnjih 20 god, imam utisak da nam je ai mozda jedini spas jer je sve gore i gore. Bukvalna intelektualna entropija, pa dodas tehnologiju na raspolaganju, crno nam se pise...
 
Reci onima koji su dobili šut u zadnjicu, da je sve super i da će biti još bolje, te da mirno sačekaju implementaciju...do tada mogu i neke krš poslove da rade, ali nije frka.
Glupost..nemam ja sta njima da pricam..uvek postoji mogucnost prekvalifikacije kao sto je postojala i do sada.
Aha, dakle argument je da će ljudi biti spašeni dosadnih poslova. 😁

A šta ćemo sa umetnošću, kulturom... Već sad se priča da ćemo kroz par godina imati kandidata za Oskara čiji je scenario pisao AI recimo...

Evo već do sada smo imali primere da je slika (Théâtre d'Opéra Spatial) generisana od strane AI pobedila na takmičenju umetnika u Koloradu.
Imali smo slučaj da je čovek (Boris Edglasen) na Sony takmičenju za najbolju fotografiju pobedio sa AI fotkom, pa je pod pritiskom vratio nagradu.

Dakle, umetnost gde nisu poslovi dosadni niti repetivni već oseća upliv AI koji može da bude konkurencija slikarima, fotografima, sutra će to biti scenaristima, tekstopiscima... Pa ako zameni arhitekte, dizajnere u raznim sferama...

Bio je skoro slučaj advokata iz Amerike koji je sankcionisan jer je koristio ChatGPT kako bi "izgradio" slučaj na kojem radi, no, ipak se ispostavilo da je output bio samo samo naizgled pravno potkovan a činjenično skup nelogičnosti, ali ko kaže da pravne poslove sutra AI neće objavljivati valjano kada se dovoljno razvije da artikuliše sve zakone i logiku pravnog poretka i slično...

Dakle, najmanji su problem tu u stvari prosti i dosadni poslovni. Stvar je u tome kada i ako AI počne da parira u izvršenju onih složenih.
Previse doom and gloom scenarija....gomila nepovezanih stvari za koje se uopste ne zna kakav uticaj ce imati ali je bitno odmah stvarati negativnu konotaciju oko svega. Hajde da se podsetimo iste ove price samo iz perspektive sveta i radnika uoci prve industrijske revolucije. Jel su ljudi izumrli nakon toga, jel bila gomila bez posla, jel se svet promenio? Jeste ali na bolje. Sta je bilo sa onima koji su tada dobili sut u zadnjicu...nemam pojma

 
AI za mene nije nikakva svetla budućnost, jer neće biti korišćena za dobrobit čovečanstva. I tu je početak i kraj. Koliko god bili fascinirani napretkom AI, ja do sada nisam video da neko na ovom forumu koristi njegovog “malog brata” Chat GPT za nešto “pametno”…generisanje fotki, prepričavanje filmova, pisanje koda, dovršavanje nekih pisanija…sa Chat-om će ljudi sve manje učiti i sve će se više oslanjati na to da ako negde zapne iza ćoška čeka gotovo rešenje.
 
Ok, tvoje misljenje...zato sam i rekao ostaje da se vidi ko je bio u pravu. Jedino ne bih voleo da vidim moderne "Ludite", i zaustavljanje progresa iz nekog iracionalnog straha bez ikakvih dokaza i cinjenica. Sve je za sada spekulacija i cisto nagadjanje.


The term "Luddite fallacy" is used by economists about the fear that technological unemployment inevitably generates structural unemployment and is consequently macroeconomically injurious.
 
Al hoce za planetu. Za sve za napredak nauku.
Cekajte sad vam je AI problem, a roborizovsne fabrike, samovozecje tesle su vam bile super..... Znaci super je dok komsija ima problem, ali kad pokucaju na vasa vrata tek knda postaje problem?
Pa ai ce dati bolju diagnozu, bolje iscitatksnimak, dati terapiju od 90% nasih lekara i sada ja treba da brinen sta ce oni?
 
@zechs
Vrlo pogresna analogija!
AI je projekat spusten iz vojnog u civilni sektor. Sasvim sigurno iz razloga ljubavi prema covecanstvu i napretku istog! :)

@isnogood - Tesle i ostala zelena cudesa koja treba da "spasu planetu" od "globalnog zagrevanja" su iz iste makijavelisticke kuhinje!
 
Poslednja izmena:
Mašite poentu…
Svi vi koji pišete afirmativno o AI polazite od premise da će AI da služi čovečanstvu na opštu dobrobit, što iz ove perspektive ne zna niko. Ja samo postavljam kontratezu da verovatno neće, a tu moju premisu zasnivam na činjenici da je otac AI čovek, koji nikada do sada u istoriji čovečanstva nije neku naprednu tehnologiju iskoristio prevashodno za dobrobit celog čovečanstva, već za neku korist dela zajednice, kakva god da je bila.
A porediti AI sa bilo kojom tehnološkom inovacijom do sada je bezveze, jer sve što je do sada čovek napravio/otkrio/izumeo nema kapacitet da ga prevaziđe. AI nije još jedna u nizu tehnologija koju će da kontroliše čovek, već potpuno nov entitet.
 
Холивуд има обичај да прво направи филм па онда се то спроведе у дело. Џабе расправа, већ сте гледали шта ће бити. :)
 
Ne bih se složio da je AI spušten iz vojnog sektora.

Kamerun je recimo u Terminatoru u svojoj premisi bio vođen time da se svaki tehnološki iskorak prvobitno nastaje i zadržava u vojnom sektoru, jer to jeste pravilo praktično, samo je on bio totalitaran u toj viziji pa te fiktivne '97. u filmu običan čovek živi običan život za taj period, bez bilo kakve spoznaje i opipljivosti AI, dok Skajnet postoji kao pritajena eureka koja čeka da se desi.

Baš suprotno... AI počiva na ekspanziji globalno, tj. njegovo okruženje za evoluciju je sveobuhvatno, a vojni sektor je taj koji će u najmanju ruku paralelno da se inkorporira svoj razvoj ili da ga temelji na dostignućima u civilnom sektoru.

A druga stvar... Vojska još uvek nije krunisala autonomnost složenih borbenih sistema a kamoli AI.

Bila je skoro polemika oko jedne vesti sa aktuelnog ratišta. Naime, Rusi su tvrdili da je njihov PVO S-300 prvi put u istoriji dejstvovao pod okriljem AI, u smislu da je AI imao potpunu kontrolu nad upravljanjem sistemom, prepoznavanja mete, njenim praćenjem i dejstvom. Dakle, iz kompletnog procesa je bio isključen čovek, navodno.

Realno gledano, to je više autonomni sistem nego AI sistem. Autonomni sistemi u vojsci su postojali i pre fame oko AI, a ovde vidimo da se praktično jedno autonomno funkcionisanje izjednačava sa AI.

A govorimo o jednom sistemu... Koliko je onda daleko nešto približno Kameronovoj viziji, da AI u vojne svrhe bude taj koji će imati stratešku ulogu, koji će biti u stanju da rezonuje koncept izazova i pretnji, da postane faktor uticaja kada je u pitanju bezbednost... Ajde da razmišljamo koliko je daleko da AI isplanira recimo ratni plan.
Evo recimo sad, da li bi AI bio u stanju da isplanira i sprovede vojne operacije u Ukrajini, da li bi mogao da bude sposoban da se integriše u ratne napore i da pruži prednost nekoj od strana.

Ništa to AI neće moći, ni da razmišlja niti da opskrbljuje vojna sredstva sve dok se ne dostigne dovoljan nivo napretka u sveobuhvatnoj sferi.

Jer opet, što se tiče vojske, potrebne su decenije da se dostigne autonomija nekog sistema a kamoli AI.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno