Šta je novo?

Svemir i sve vezano za svemir

^+1
Baš mi je Mars trilogija pala na pamet, nakon čitanja nekoliko prethodnih komentara. Ko nije pročitao, a interesuje ga tematika naseljavanja Marsa, nek pročita. Jes' da je SF, ali dosta toga je više S nego F.
Pozdrav
 
Meni samo nije jasno sta mi trazimo na Marsu na kom nema ni kiseonika a ni vode, sta cemo da radimo tamo...


Mars je samo jedan stepenik do krajnjeg odredista. Poenta je u istrazivanju svemira...

Tehnologija koja se koristi danas za medjuplanetarna putovanja je zastarela i neefikasna,
ista ona koju smo koristili u samim pocecima. Dakle, nista mi ne trazimo na marsu,
samo usavrsavamo i ispitujemo trenutno znanje koje imamo.

A krajnji cilj? Ja bih voleo ovako nesto

tenor.gif
 
Ima i mnogo zanimljivijih misija u planu.

Dve koje jedva cekam:

https://www.nasa.gov/feature/europa-clippers-mission-to-jupiter-s-icy-moon-confirmed
https://www.nasa.gov/mission_pages/webb/main/index.html

Ukratko

U prvoj navedenoj misiji se salje sonda na Jupiterov mesec Europa, gde bi trebalo ispitati
da li se ispod leda nalazi okean i moguci zivot u njemu. Lansiranje planirano za 2023-2025.

Druga misija podrazumeva slanje JWST (James Webb Space Telescope) u L2 (Second Lagrange point)
udaljenu 1,5 miliona km od zemlje. To je tacka u kojoj je telo uvek u liniji sa Zemljom i Suncem, tako
da ce JWST orbitirati oko Sunca zajedno za Zemljom.
Teleskop je revolucionaran, mocniji od Hubble-a sa ogledalima precnika 6.5m (Hubble 2.4m).
Lansiranje planirano za 2021.

Evo kako izgleda orbita u L2.




S obzirom na okolnosti u USA i na sve izvesniju ekonomsku krizu, mozemo ocekivati dalje odlaganje Nasinih misija.
JWST je vec odlagan nekoliko puta, prvobitno planiran za 2018, tako da nisam ubedjen da polece naredne godine...

Ali obe misije su EPIC!!!
 
Poslednja izmena:
Heh, teraformiraje Marsa, bila jako aktuelna tema, ali po novim saznanjima ispada da je ipak više F nego S.

Ako sam dobro ispratio poslednje radove na tu temu, problem sa Marsom je nedostatak magnetnog polja planete. Bez magnetnog polja, sunčev vetar oduvava atmosferu. Planeta bez magnetnog polja ne može zadržati značajnu atmosferu, i nema gotovo nikakvu zaštitu od zračenja. Teraformiranje bi na neki način proizvodilo atmosferu, ali bi je zračenje Sunca vrlo brzo oduvalo dalje od planete. Mars je na taj način i izgubio značajni deo svoje atmosfere.

Planeta bez magnetnog polja ne može podržati uslove za život na duži vremenski period. :(
 
Da, bio je skoro jedan lep serijal na tu temu na National geographicu čini mi se. Upravo je za Veneru i Mars bilo zanimljivih informacija.
Marsovo jezgro se ohladilo i stalo pre par milijardi god... time izgubio magnetno polje i atmosferu, koju je imao po poslednjim dokazima.
 
Inače, na Mars će u počeku ipak ići samo probrani pojedinci, sa nadam se, nešto višim stanjem društvene i socijalne svesti i odgovornosti. :p

Koji kriterijumi to odredjuju i ko su ti koji odredjuju te kriterijume ko ima vise stanje drustvene i socijalne odgovornosti? Te stvari ne mogu da se izracunaju, ljude ne mozes ukalupiti niti ih eticki izmeriti. Da li neko sa bench foruma moze da ode? Ne moze. A posto ne moze da li to znaci da su ti koji idu sa visim stanjem drustvene i socijalne svesti i odgovornosti? Pretpostavljam da mislis na uzak krug izabranih strucnjaka, ali ko moze da izracuna ko je najveci strucnjak u nekoj oblasti? Ni to ne spada pod racunicu jer i tu postoje razliciti stavovi.

Samim tim, veliko je pitanje ko ce prvi da ide, ili bolje reci ko ce ici prvih 100 godina :) Jasno je da tu politika ima ogromnu ulogu koliko god se mi naivno ogradjivali od nje kao od neceg prljavog i necega sto ne treba mesati u nauku, sto je takodje jako povrsno posmatranje drustvene realnosti a i same nauke .
 
Pa za početak, siguran sam da antivakseri, ravnozemljaši i slični neće ići. Bar ne u prvoj turi. :p

Psihološki testovi i analize mogu veoma ozbiljno da se urade i jako mnogo da kažu o osobi, ako se stručnjacima dozvoli da rade kako treba.
Naravno, kada tamo bude mnogo njih, krenuće i međuljudski problemi. I ostali problemi koje pravimo...
 
Samo da "komesari" ne prave liste.

Послато са SM-A715F уз помоћ Тапатока
 
Koji kriterijumi to odredjuju i ko su ti koji odredjuju te kriterijume ko ima vise stanje drustvene i socijalne odgovornosti?

Pa, čini mi se , kao i u svemu ostalom. Ko ima više love, taj je osvešćeniji i ima više stanje čega god...
 
Pa koga briga ko će moći a ko neće moći da ide, nije kao da je potražnja velika da odeš i verovatno umreš na putu ili tamo lol [emoji16]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Na NatGeo upravo live prenos lansiranja.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Dok mi ovde bla.bla.truć o Marsu i Amerikancima, kinezi vratili letelicu sa Meseca sve sa nekoliko kilograma kamenja: https://www.astronomija.org.rs/misije/14587-suhozid-od-kamenja-s-mjeseca#comments
Ima na YT trenutak sletanja, trenutak poletanja sa Meseca, a ima i susret dve letelice i primopredaja uzoraka između njih

Dojmim se da će uskoro neki tajkonaut da se šeta Mesecom kao druga nacija na našem satelitu.
Možda ih samo Musk može preteći, ako poželi. Mada nisam nešto pohvatao da li on uopšte planira sletanje na Mesec. Ili to planira NASA njegovim letelicama?!?

U svakom slučaju, šteta što je sve to toliko mlako propraćeno u javnosti.

Jako mlako u medijima (pa i u ovoj temi) prolaze i ostale zanimljive misije po Sunčevom sistemu :( :
Akadamik podsetio na neke od njih.
Ima i mnogo zanimljivijih misija u planu.

Dve koje jedva cekam:

https://www.nasa.gov/feature/europa-clippers-mission-to-jupiter-s-icy-moon-confirmed
https://www.nasa.gov/mission_pages/webb/main/index.html

Ukratko

U prvoj navedenoj misiji se salje sonda na Jupiterov mesec Europa, gde bi trebalo ispitati
da li se ispod leda nalazi okean i moguci zivot u njemu. Lansiranje planirano za 2023-2025.

Druga misija podrazumeva slanje JWST (James Webb Space Telescope) u L2 (Second Lagrange point)
udaljenu 1,5 miliona km od zemlje. To je tacka u kojoj je telo uvek u liniji sa Zemljom i Suncem, tako
da ce JWST orbitirati oko Sunca zajedno za Zemljom.
Teleskop je revolucionaran, mocniji od Hubble-a sa ogledalima precnika 6.5m (Hubble 2.4m).
Lansiranje planirano za 2021.

S obzirom na okolnosti u USA i na sve izvesniju ekonomsku krizu, mozemo ocekivati dalje odlaganje Nasinih misija.
JWST je vec odlagan nekoliko puta, prvobitno planiran za 2018, tako da nisam ubedjen da polece naredne godine...

Ali obe misije su EPIC!!!


Ono što bih želeo da doživim, pre nego sletanje na Mars, jeste neka ronjalica u nekom od okeana na Evropi ili Enceladusu. Ali bojim se da smo od toga daleko decenijama. Spomenuti Europa Clipper će tek ući u orbitu samo oko Jupitera, i radarski i fotografski proučavati Evropu koliko bude mogao iz orbite oko Jupitera u nekoliko fly-by. Biće neki impaktor koji će da tresne na satelit, ali neko sletanje na Evropu i bušenje leda je tek hipotetička ekspedicija, u dalekoj dalekoj budućnosti.

BTW, ulazak samo u orbitu oko nekog bilo kog meseca gigantskih planeta je izuzetno komplikovana misija iz ugla nebeske mehanike, a ako taj mesec nema atmosferu (a Evropa nema), sletanje je tek veoma komplikovano.

I Evropa Clipper će da krene u najboljem slučaju 2023, šest godina putovanja i 3-4 godine misija. Dakle, rezultati tek tamo sredinom 30-ih godina 21. veka. Tek sa tim rezultatima može početi planiranje misije sa sletanjem, a tek nakon uspešne misije sa nekim lenderom, može da krene neka sposobna da buši desetine km leda i spusti ronjalicu. Dakle, ne pre duge polovine tekućeg veka. :(
 
Poslednja izmena:
Nista matori, palimo Elite Dangerous i zamisljamo da smo live tamo jer mozda ne dozivimo Europa misije...

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Da, šta drugo... ;)
 
Sto se tice vremena putovanja do Jupitera...

Postoji sansa da se zavrsi razvoj i testiranje SLS-a, a to ce putovanje skratiti na dve umesto sest godina.
 
Može biti sasvim ok zanimacija ako imaš da odeš negde gde:

a) Nema svetlosnog zagađenja.
b) Vazduh nije zagađen.
 
To je valjda Bresser Skylux 70/700. Potraži iskustva na internetu, al' ne očekuj previše.
Pozdrav
 
Amazon’s answer to SpaceX Starlink delivers 400Mbps in prototype phase (7 minute read)

Amazon's Project Kuiper has completed initial development on its Ka-band phased-array antenna for its customer terminal. The antenna is based on a new architecture and can deliver high-speed, low-latency broadband in a form factor that is smaller and lighter than current antenna designs. It is capable of delivering speeds of up to 400Mbps, with Amazon promising better performance in future versions. The antenna was difficult to develop due to the wide frequency range that it needed to cover. Amazon plans to invest over $10 billion into Project Kuiper. In July, it received approval from the FCC to launch 3,236 low-Earth orbit satellites.
 
Poslednja izmena:
Al su se navadili na satelite... Nadam se da ce ovi od starta biti prekriveni antireflektujucom folijom.

Inace mozemo da se pozdravimo sa astrofotografijom.

S druge strane ovaj tehnoloski napredak je fantastican!!! Samo napred :)
 
Poslednja izmena:
Jao tata, vidi zvezde padalice!
Nije dete, to su amazon/starlink sateliti.
Letos smo se zezali na balkonu sa long exp forografijama nocu i nije bilo fotografije bez satelita...
Sta ce tek sada biti...

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
lele ameri ponovo idu na mesec, gde snimaju u nevadi [emoji1787]

kao bice verodostojnije iz svemira a CGI moze da docara 9 krug pakla bez problema... marketinske magle sa svih strana... ne kazem da nece da odu ali nepotrebno... Mandalorianci nisu mi morali do galasije daleko daleko, LED ekrani odlicno zavrsavaju posao za scenogragiju
 
Poslednja izmena:
I ja mislim da hoće poleteti, ali sve je to marketnig a ne potreba.
Bar kada o filmu pričamo.
 
Da ozivimo temu :)

Jos mesec dana do sletanja na Mars...

Valjda ce onaj helikoptercic da poleti :)
 
Baš mi je juče stigao mail :) Tj. na svim nalozima mi je stigao mail :) Jedva čekam da gledam live prenos, tradicionalno sa klincem sve to ispratim...
 
Nazad
Vrh Dno