Šta je novo?

Subwoofer koje snage?

vmiro

Čuven
Učlanjen(a)
31.03.2003
Poruke
297
Poena
619
Evo ovako:
Recimo da imam dva prednja zvucnika snage po 100/300W max, dva zadnja snage po 60/200W max i pojacalo koje sve to moze da izgura. E sad, subwoofer koje snage bi mi odgovarao na gore pomenutu konfiguraciju, od 70W, 120W ili 250W?
 
Ja imam aktivni sub koji ima 100W (RMS) a uz njega odlicno idu AP13-tice koje imaju 60W po zvucniku.

Sto ce reci, bez 120W nista.
[laicko razmisljanje]Mada, AP13 nemaju nikakav bas a ni risiver im ne daje nista ispod 120Hz, ti tvoji verovatno imaju i bas jedinicu pa ce sub od 120W verovatno zavrsiti posao.[/laicko razmisljanje]

Pozdrav!
 
Na ove od 120W sam i ja racunao al reko ajd da priupitam jos nekoga, da ne bacam pare na nesto jace sto mi nece trebati a i da se ne zeznem pa da uzmem nesto slabije!
Hvala :wave:
 
Bogami, mislim da 120 w za sub i nije bas mnogo...kvalitetni subovi imaju opusteno po 250 i vise
 
Tih Saletovih 100W na njegovom B&M sub-u, nije isto kao npr. Yamaha-inih 100W, ciji sub sa pomenutom snagom je jedva dovoljan za najslabije satelite. Tek onaj od 250W (SW320) pocinje da drma...
 
Ja sam slusao neki Yamahin sub sto u 4Audio-u, mislim da je bio ili SW320 ili cak SW800 (a pre 800) pre nego sto sam uzeo svoj, razliku nisam primetio :)

Ta Yamaha je tukla uz neke takodje vrlo skup Yamaha 5.1 (rece lik zajedno ~2kevra) i stvarno nisam primetio razliku ni u basu, a bogami ni u ostalim tonovima. Zato sam i uzeo B&M, naravno :)

Uglavnom, kao i uvek, ne uzimati zdravo za gotovo cifre, paziti na RMS/PMPO, velicinu drajvera i zapreminu kutije. Mislim, prakticno ni jedan bolji komp 5.1 sistem nema vufer ispod 80-100W, samo sto su to "vazi" 100watti :)

Pozdrav!
 
Kod mene su sateliti 100/125 wati (preporucena/max snaga), a sub je 150W (peak 600W). Ali ipak poslusaj Sasu (drajver, zapremina) i eventualno pokusaj da pogledas frekventnu krivu (ili kako se to vec zove)

edit: ako su ti drajveri na frontovima bar 6" onda ti mozda sub i ne treba. Zavisi i od velicine sobe i tvojih zahteva.
 
Poslednja izmena:
Sasa je napisao(la):
Ja sam slusao neki Yamahin sub sto u 4Audio-u, mislim da je bio ili SW320 ili cak SW800 (a pre 800) pre nego sto sam uzeo svoj, razliku nisam primetio :)

Ta Yamaha je tukla uz neke takodje vrlo skup Yamaha 5.1 (rece lik zajedno ~2kevra) i stvarno nisam primetio razliku ni u basu, a bogami ni u ostalim tonovima. Zato sam i uzeo B&M, naravno :)

Uglavnom, kao i uvek, ne uzimati zdravo za gotovo cifre, paziti na RMS/PMPO, velicinu drajvera i zapreminu kutije. Mislim, prakticno ni jedan bolji komp 5.1 sistem nema vufer ispod 80-100W, samo sto su to "vazi" 100watti :)

Pozdrav!

Ogromni frontovi su zakon sto se tice zvuka, al' su jako zeznuti za smestanje. :(
Sub-ovi su skoro neupotrebljivi za slusanje muzike.

Sto se tice Yamaha-inih subwoofera, verujem ti u potpunosti, posto sam probao SW320 kod mene kuci i...recimo da su mu se moji frontovi smejali. :D
 
Moj AP13 to ipak ne moze, smejanje, ali ako padnu AP27 moze svasta da se desi :)

Pozdrav!
 
Upravo sam na Yamahu i mislio, i to na ta dva modela SW215 ili SW315!
Prednji su NS-515F, zadnji NS-M515 i subwoofer fali samo tako, moze ono i bez njega al nije to TO!
Soba mi je velika ali nije pretjerano, sve ovo moze da stane a da nista ne smeta, jednom rijecju, velicina nije bitna! Zanima me samo da li ce moci 215 da me zadovolji, jer ne bi da dajem 100e vise za 315 bez potrebe! Najvise bi ja volio da probam kako to fercera ali posto nisam u mogucnosti.....!
 
Koliko su te kostali ti zvucnici i kolika je cena sub-ova koje pominjes (315-ica je slabija od 320-ice koju sam probao)?
 
Ne sjecam se tacno, M515 je bio oko 200e! A frontovi 515f su sad oko 615e
315 je 350e, a 215 je 250e! To je u 4audio-u !

Ugrabio sam priliku i probao 215 na mom risiveru, tj. risiver kao moj RX-V540 i.....previse su mi duboki tonovi, stavljao sam onu reznu frekvenciju (kako se vec zove) na najvise (150Hz) i opet mi preduboko, kad bi htjeo da opisem to "preduboko" prava rijec bi bila - brundanje ! Doduse, prednji su bili neki bezveze pa mozda oni nisu popunjavali onaj dio iznad 150Hz pa navise, ne znam! Gruva ono, nije da nije! U ovoj radnji nisu imali 315 pa da uporedim, nazalost! 215-ka je nesto jeftinija nego u 4audio, za 25e!
Ima li neko, ili je probao 215-ku da mi kaze jos koju rijec o njima?
 
Greska u startu...
Da ti ne bi "brundao" treba da spustis, a ne da podignes cut-frequency, posto sub treba da "svira" samo najnize frekvencije, a na onim visim zamucuje zvuk.
Sto je niza ta frekvencija, to ga vise rasterecujes i bolje svira onaj opseg za koji ti je u stvari i potreban sub, znaci max do 40Hz.

BTW, 'izem ti frontove od 600evra kojima je neophodan subwoofer da bi "to bilo to". :)

"Preduboko" u pravom smislu za sub (~20Hz), znaci da necujes zvuk uopste, a osecas vibracije u stomaku i pod kako se drma. ;) Tako nesto bez ~1000 evrica ne moze ni da se sanja. :(

p.s. Ja sanjam Visaton TL sub. Ko razume, shvatice... :D
 
Probao sam i na najnize da podesim cut-fr i trese ono "u grudima" i onako i ovako, ali kao da nesto nedostaje. Moracu danas sa skoknem opet do prodavnice da probam taj SW sa mojim zvucnicima ako im ne bude smor da spajaju sve to.
 
Tesko taj mali sub moze da se upari sa tim tvojim zvucnicima.

Jel' imaju mozda 320-ku?
 
Nemojte se zanositi snagom u vatima, posto to gotovo nista ne govori. Evo ja imam kuci subwoofer od 80W koji odvaljuje sobu, tako da bi taj od 250W trebalo da srusi zgradu, sto bas i nije istina. Naravno mi cujemo decibele, a ne vate. I TA pec ima 3KW, pa je ne cujem :).
U principu dok ne cujes kako zvuci, nista ti vati nece reci, cak naprotiv. Da ne govorimo o lampaskim pojacalima od 15-ak vati koja ponize tranzistorce od 80 i kusur vati.
Pozdrav!
 
Soba ti je previse mala. :d
 
GX-X me je danas podsetio...

Jel' ste se igrali malo sa WinISD-ovim generatorom signala, da vidite sta i koliko vasi zvucnici, tj. sistem, (ne) sviraju. :) Jedino (nazalost), performanse zavise i od zvucne kartice, tj. od njenog frekventnog odziva.

p.s. Upozorenje: posle hoce "malo" da boli glava. :d
 
;)

shone190 je napisao(la):
Nemojte se zanositi snagom u vatima, posto to gotovo nista ne govori. Evo ja imam kuci subwoofer od 80W koji odvaljuje sobu, tako da bi taj od 250W trebalo da srusi zgradu, sto bas i nije istina. Naravno mi cujemo decibele, a ne vate. I TA pec ima 3KW, pa je ne cujem :)!

Loodoo! :eyebrows: :d
TA pec... :d :d
 
vmiro je napisao(la):
Evo ovako:
Recimo da imam dva prednja zvucnika snage po 100/300W max, dva zadnja snage po 60/200W max i pojacalo koje sve to moze da izgura. E sad, subwoofer koje snage bi mi odgovarao na gore pomenutu konfiguraciju, od 70W, 120W ili 250W?

Shta si planirao da slusash na tom buduchem sistemu ?
 
Svoje pitanje sam postavio sa zeljom da pomognem koliko mogu i koliko znam,ali poshto te mrzi da "nabrajash sad", a slushash "svasta nesto", onda ovako stoje stvari.

- Ukoliko je namena tvog sistema podrska multimediji, slushanje tehno muzike ili samo zelja za vechom kolichinom galame, onda si na tvoje (prvobitno) pitanje dobio kakve-takve odgovore (od kojih neki, na zalost, nisu tacni )

- Ako je namena sistema kvalitetno (u smislu Hi-Fi-ja) slushanje, onda si u startu poshao pogreshnim putem. Zashto?
Zato shto svaki zvucni sistem ima svoju "namenu" (da ne kazem ciljnu grupu). Proizvodjaci se trude da za shto manje para kupac dobije shto vishe. Ti se chak nisi ni pozalio "imam manjak basova", vech si se vezao za wate :wall: (shto ti je kasnije lepo objashnjeno tj. da broj wati, bez drugih tehnickih podataka ama bash nishta ne znachi, pa kad imash i sve tehnicke podatke,grafikone i sl., nije jasno kako che to da svira, a pogotovo kako che da zvuchi u tvojoj sobi). Nema shanse da sistem "okrpljen" jednim subwooferom ikada bude stvarno bitno kvalitetniji, jer nije stvar samo u kolichini basova.Postoje sistemi kod kojih proizvodjachi naznache u startu, da sistem moze da se unapredi sa subwooferom, ali ne bilo kojim vech projektovanim za taj sistem.

Vech je bilo na forumu pitanje " Fale mi visoki, da li da kupim dva, tri komada visokotonaca, da ih nakachim uz ove postojeche i da dobijem bolji zvuk ?
:D
 
Poslednja izmena:
Pretpostavio sam da ce ovo biti tipa: jedno kratko i jasno pitanje posle koga sledi gomila kritika i slicno, ali nebitno!
U "svasta nesto" spada i tehno ali vrlo malo, moze se reci skoro nikako.
Vec sam napomenuo koje i kakve zvucnike imam, postavio sam pitanje za SW, zato jer mi nedostaje basa, sto je logicno! Htjeo sam da to bude yamaha-in SW i zato sam postavio pitanje SW koje snage 70, 120, 250 ili nesto trece jer su to SW-i sa snagama koje Yamaha ima u ponudi i koje mogu da pazarim a cije sam karakteristike, naravno, provjerio! Zato sam i pitao samo kolika snaga inace ide na postojeci sistem i da li je neko probao pomenute SW-e, jer cuti kako neki zvucnik radi i cifre na papiru nisu isto, kao sto ti rece.

BTW, drndao sam one radnike u radnji pa su mi prikopcali cio sistem zajedno sa onim slabijim SW-om, 215-ka i mogu reci da odlicno zvuci, bar se meni svidja. Jedino sto je prostorija bila ogromna za razliku od moje sobe pa tu treba ocekivati neku razliku.
 
Malo je cudno da ti sa zvucnicima od ~600€ fali bass kod muzike. Sto se filmova tice totalno je druga stvar.

BTW, bass u tehno muzici je jako brz, a subwoofer-i iz ove ekonomske cenovne klase su prilicno spori, tako da to nece da moze. :)

Ali, ako ti na tom sub-u tehno zvuci odlicno, blago tebi :d Ja sam probao malo da slusam sa SW320, ali nisam dugo izdrzao.

p.s. Jel' si probao da menjas polozaj zvucnicima? Stvarno me cudi da ti je toliko potreban sub, a da te zadovoljava i taj najjeftiniji.
 
shone190 je napisao(la):
Nemojte se zanositi snagom u vatima, posto to gotovo nista ne govori. Evo ja imam kuci subwoofer od 80W koji odvaljuje sobu, tako da bi taj od 250W trebalo da srusi zgradu, sto bas i nije istina. Naravno mi cujemo decibele, a ne vate. I TA pec ima 3KW, pa je ne cujem :).
U principu dok ne cujes kako zvuci, nista ti vati nece reci, cak naprotiv. Da ne govorimo o lampaskim pojacalima od 15-ak vati koja ponize tranzistorce od 80 i kusur vati.
Pozdrav!

Obzirom da je glasnoca u veoma nelinearnoj vezi sa snagom, trebalo bi znati da je 250W u odnosu na 80W jedva 4-5 dB glasnije. Za 3dB ti treba duplo vise snage.

Zato 250W ne treba da rusi kucu ne znam koliko da su 80W glasni :)
 
Poslednja izmena:
Glasnocha je u startu zavisna od toga koliki se deo energije koja se doturi zvucniku pretvori u zvucnu energiju. Zato se gleda podatak o EFIKASNOSTI (ili o osettljivosti zvucnika - shto je isto u sustini, samo izrazeno u drugim jedinicama ).
Na primer, zvucniku koji ima veliku osetljivost (npr. 110 dB) privedesh 50W, a zvucniku koji ima slabu osetljivost (npr. 88 dB ) privedesh 200 W, onaj prvi zvucnik che da napravi mnogo vechi zvuchni priutisak !!!

BTW To sam davno sam osetio na svojoj kozi (tada mi je bio najvazniji broj wati kod nekog zvucnika). Imao sam neke ruske zvucnike ode 3,5 W (a visoke osetljivosti - efikasnosti , sto tada nisam znao). Posle nekoliko godina kupim AR25 od 60W. Moja je pretpostavkja bila da chu da polomom prozor kada ih prikljucim na pojachalo od 50 W. Koliko je bilo moje razocharanje ne mogu da opishem. Zvuk daleko kvalitetniji , ali od neke neizdrzive buke nije bilo nishta.
Nisam tada znao u chemu je problem. Sada znam - u mom neznanju !
 
Poslednja izmena:
Delija je napisao(la):
BTW, bass u tehno muzici je jako brz, a subwoofer-i iz ove ekonomske cenovne klase su prilicno spori, tako da to nece da moze. :)

Ali, ako ti na tom sub-u tehno zvuci odlicno, blago tebi :d Ja sam probao malo da slusam sa SW320, ali nisam dugo izdrzao.

Kako mislis nisi dugo izdrzao?
Gdje si nasao taj SW320, gdje god trazim nemaju ga?
 
Bas sad gledam po nekim drugim fourumima i svi se zale na tu 320, kao mnogo je spora ne moze da isprati bas, kasni, bas kao sto ti rece delija!
 
Sasa je napisao(la):
Obzirom da je glasnoca u veoma nelinearnoj vezi sa snagom, trebalo bi znati da je 250W u odnosu na 80W jedva 4-5 dB glasnije. Za 3dB ti treba duplo vise snage.
Zato 250W ne treba da rusi kucu ne znam koliko da su 80W glasni :)
Sale veruj mi da drajver od 200W (a to je uglavnom najmanje 12-ica razvaljuje sobu i bez kutije :), provereno u praksi), a naravno da je bitna osetljivost zvucnika. U principu podrazumeva se da poredimo drajvere iste osetljivosti a razlicite snage. Licno sam cuo subwoofer X-wave koji ima drajver 12" i deklarisan je cini mi se na 150W. Onaj moj od 80W ne moze ni da mu prismrdi, a to sto kazes jedva 4-5dB si u pravu ali ocigledno nisi cuo koliko je to velika razlika za ljudsko uho.

Pozdrav! :wave:
 
Nazad
Vrh Dno