Šta je novo?

Subvencija za otvaranje firme

21.169 rsd. To je sve što ću da plaćam državi mesečno? Izvinjavam se imam 22god, ovo mi je prvi put da ću morati sam sebi da plaćam poreze itd....
Vidim da se razumeš, meni će američka firma da uplati mesečno oko $750. Čuo sam da se i za to plaćaju neki ino troškovi i do $50 mesečno?
 
Manji ti je paušal zbog godina starosti. Ta firma ti uplaćuje na devizni račun i oni plaćaju proviziju za novčanu transakciju, jedino ako uplate ne idu preko Pay pal gde ti plaćaš uslugu PP a ti ovde ne raspolažeš stranom valutom već moraš da prodaš banci odnosno da prebaciš na dinarski račun i zato vidiš koja banka ima najmanju kursnu razliku. Kod nekih banaka je kursna razlika i 2 din u odnosu na srednji kurs.
 
Manji ti je paušal zbog godina starosti. Ta firma ti uplaćuje na devizni račun i oni plaćaju proviziju za novčanu transakciju, jedino ako uplate ne idu preko Pay pal gde ti plaćaš uslugu PP a ti ovde ne raspolažeš stranom valutom već moraš da prodaš banci odnosno da prebaciš na dinarski račun i zato vidiš koja banka ima najmanju kursnu razliku. Kod nekih banaka je kursna razlika i 2 din u odnosu na srednji kurs.
Ali to je sve od obaveza što imam prema državi, dam 22k mesečno i ja sam završio za državu? A sa sredstivma na računu, tj zaradom mogu da raspolažem kako hoću bez bilo kakvog pravdanja itd?
 
Jeste to je zbir svih davanja prema državi a imaš 4 računa na koja ćeš da plaćaš i od troškova još dodaš održavanje računa oko 600 din u zavisnosti koja je banka.
Sa dinarskog računa skidaš kako hoćeš i nemaš pravdanja jedino što moraš da izdaješ fakture na osnovu kojih ti se uplaćuje novac na račun i upisuješ ih u KPO sa datumom izdavanja gde faktura bude devizna a u knjigu upisuješ dinarsku protivvrednost po srednjem kursu na dan izdavanja fakture.
 
Poslednja izmena:
Dobro to su obaveze jednom mesecno koje se vrv zavrse za jedno jutro. Hvala puno na odgovorima
 
Jos jednom, kad predas zahtev za subvenciju onda cekas i NE SMES da otvoris firmu dok ti ne odobre sredstva. Tako je od 2016-te, ranije je moglo da se preda zahtev i onda otvoris i ako dobijes super, ako ne, onda nista i nemas pravo posle da trazis, jedino ako zatvoris pa prodje 3 godine pa onda moze opet.
 
Zapravo u oglasu piše sledeće:

"Незапослено лице можеда региструје и отпочне обављање регистроване делатности почев од наредногдана од данаподношења захтева, а најкасније до датума потписивања уговора. Регистрација и отпочињање обављања регистроване делатности пре донете одлуке о додели субвенције за самозапошљавање, не ствара обавезу на страни Националне службе да ће субвенција бити одобрена"
 
Majka i otac, moze?
Kad se preda zahtev koliko se ceka na rezultat? I ako se odobri nakon koliko vremena uplate novac?
 
To sa vremenom otvaranja firme je od prošle godine kada su i ukinuli pravdanje sopstvenih sredstava za rad a konkurs je bio objavljen pre početka epidemije te su neki išli na obuku a neki ne. Ko prodje najbolje je da firmu registruje početkom meseca (registracija za preduzetnike se završava za 24h) jer treba odraditi pečat, otvoriti račun u banci (može da bude čekanje i više od 7 dana da bi račun postao aktivan) i na kraju da bi potpisao ugovor sa NSZ posle čega se čeka na prebacivanje sredstava a davanja državi su najkasnije do 15 og za predhodni mesec. Napisao sam u nekom od prošlih postova da je za Bgd crta na spisku bila čini mi se 26 ili 28 bodova. Znači prolazili su oni koji su konkurisali za proizvodnu delatnost sa prostorom u vlasništvu. Za nerazvijene opštine je druga priča jer se i tu mogu dobiti solidni poeni.
Žiranti mogu da budu i roditelji, penzioneri ili svako drugo lice sa stalnim zaposlenjem. Nisam čitao sad koji je rok za odlučivanje a bio je 45 dana od dana isteka konkursa.
 
Čitajte malo konkurs i još sam vam dao link.
IV ДОНОШЕЊЕ ОДЛУКЕ

Одлука о одобравању субвенције за самозапошљавање доноси се на основу ранг-листе, а након провере испуњености услова Јавног позива и приложене документације и бодовања поднетог захтева са бизнис планом, у року од 30 дана од дана истека Јавног позива.
Sa moje strane mislim da je dovoljno.
 
Gledaj da imas svoj poslovni prostor ili da navedes da nije neophodan, tu su solidni poeni i bez toga nema sanse da dobijes ako bude mnogo zahteva. Isto vazi i za sredstva za rad, sustina je da u odlucivanju uzimaju u obzir i da i ti nesto ulazes u sebe a ne samo oni. Pre je bilo 10 bodova ako imas sredstva u visini subvencije ili 5 poena ako imas 60% vrednosti.
Za biznis plan treba da prikazes da je vreme vracanja ulozenog godinu dana, to naravno nije bitno niti ko proverava posle ali se dodatno boduje.
 
Update
Bio sam kod savetnika danas. obuka je sad kako je i neko vec rekao, oni tebi mejl a ti njima hvala, primio i procitao sam. To je to za obuku. Uslov je da si jedan dan na birou a ne mesec dana. Sva sredstva mozes i u kafanu na muziku ako hoces, nema nikakvog pravdanja ili proveravanja... Sledece nedelje cu da predam plan a krajem meseca da otvorim firmu. Pa boze srece ako pozovu u junu julu...
 
Ima li negde spisak delatnosti koje od sledece godine treba da imaju fiskalnu kasu i ne mogu vise pausal?
 
@nematiers
To je samo nacrt novog zakona i još se ništa ne zna. Po ovome predloženo je da su oslobodjeni stari zanati, nešta od ličnih usluga (nosači, čišćenje cipela i sl.), taksisti i advokati. Za stare zanate ne znam kako će definisati jer trenutno je kad se registruješ tek tad možeš da podneseš zahtev za sertifikat starih zanata.
 
Svi osim onih što sam napisao, znači posao za knjigovodje :D. Nije mi jasno kako će regulisati stare zanate jer moraš prvo da registruješ delatnost a da bi delatnost bila stari zanat moraš kao pravno lice da podneseš zahtev za priznavanje starog zanata, u startu ode kinta za kasu i knjigovodju.
 
Nešta se spominje to za kase ali dok se usvoji može mnogo da se promeni. Na postojećim kasama će morati da menjaju procesor.
 
Bitno je da imas razvijen realan bizis plan, ne samo taj fiktivni.
Znaci da mozes da ostvaris neki profit kad istekne ta obavezna prva godina.

Ja sam otvorio firmu 2018. cini mi se, servis kompjutera.
Radio godinu dana i zatvorio, jer nisam razvijao biznis plan, jurio firme za ugovore odrzavanja racunara, nego na foru lako cemo :)
Sredstva su bila 180.000 din, a mesecna davanja pausalna su bila oko 20.000 din.
Dakle pokrilo me je za 9 meseci. Al sam posle dobio tri meseca na birou, koja su otprilike pokrila tri meseca poreza, tako da sam na kraju bio na nuli.
Povuci potegni, dobio sam 1 godinu staza :D , to je jedina benefit.

Uzmi u obzir da ce ti naredne godine pausalni porez biti 10% veci, vise od toga ne smeju da povecaju (za jednu godinu), na one tamo mozda opet povecaju za 10%.
Na foru razvijas se bato, da pocnes da placas malo vise :) , a oni nemaju predstavu koliko ti uspesno ili neuspesno poslujes.
Kakva drzava takva i poreska uprava...
 
@Radiohead
Poenta tih podsticajnih sredstava je da se ljudi uče "biznisu", razvijaju posao, jure, reklamiraju se u tih godinu dana i za većinu delatnosti nema dovoljno za godinu dana od tih 250k. Ako za to vreme uspeš da napraviš neke kombinacije OK je ako ne katanac. Inače kad imaš posao najlakše je registrovati firmu i to te košta 3-4k din. a čim se baviš nekim poslom hoby ili za komšiluk sigurno već imaš i dobar deo opreme ili alata te ta sredstva i ne znače mnogo. Da pomenem i još neku stvaru u koju ljudi nisu upučeni a to je da možeš da imaš najviše 40% od ukupnog prihoda ostvareno od svih drugih delatnosti za koje nisu predvidjeni posebni uslovi za poslovanje.
 
Ja sam pre svega prodavac, vec 10 godina, siva zona dakako.
Mogu i da servisiram racunar (djagnostika, zamena dela, softver), al bilo kakva dalje problematika mi je strana (lemilica, lampa...).
Tako da se moze reci i da nisam punokrvni serviser nikad bio :), zato mi je sansa za uspeh bila minimalna.
 
Ja ću da se bavim poslom u kome ću "sebe" da prodajem, moju intelektualnu uslugu. Znači prodavao bih se kao što se knjigovođa prodaje, Ne znam koliko to pije vodu tamo kod njih... Ja to već radim na sivo, samo ću da otvorim firmu zbog staza, zdravstvenog itd... Za sad dobro ide, ne bi trebalo da propadne bar dve tri godine.. Kažem dve tri jer ajde možda će do tad da smisle robota koji će moći da me menja heh
 
21.169 rsd. To je sve što ću da plaćam državi mesečno? Izvinjavam se imam 22god, ovo mi je prvi put da ću morati sam sebi da plaćam poreze itd....
Vidim da se razumeš, meni će američka firma da uplati mesečno oko $750. Čuo sam da se i za to plaćaju neki ino troškovi i do $50 mesečno?
Konsultuj se sa poreskim savetnikom o mogucnosti obavljanja tog posla u svojstvu pausalca, koliko sam primetio posao se obavlja puno radno vreme za jednog poslodavca, a to mozda moze biti problem zbog uvedenog testa samostalnosti.
 
test samostalnosti se radi za sve (paušalce)
 
Dobio sam danas dokumentaciju od savetnika. Naknadno mi je pustio mejl da zahtev mogu da predam od 12.04. Da li je to tačno?
 
Meni je moja rekla do kraja konkursa tj 17.05? Ako mislis na savetnika iz biroa
Pod dokumentacijom mislis onu obuku?
 
Pa da. Poslao mi je obuku i zahtev sa biznis planom.
 
Nazad
Vrh Dno