Šta je novo?

Studijske slusalice

Starscraper

Slavan
Učlanjen(a)
22.11.2013
Poruke
184
Poena
215
Moja oprema  
CPU & Cooler
i7 11700K + Be Quiet! Dark rock pro 4
Matična ploča
Gigabyte B560 AORUS PRO AX
RAM
32gb
GPU
RX 6700 XT Red Devil
Storage
1tb Samsung 990 pro + 1tb Kingston skc2500 + Samsung 860 evo 500gb SSD
Zvuk
Radi
PSU
Cooler Master MWE Gold 850 - V2
Kućište
Be Quiet! SILENT BASE 601
Monitor
Samsung Oddyssey G5 27"
Miš & tastatura
CK351 + G603
Ostale periferije
Playstation 5
Mobilni telefon
Samsung S23 Ultra
Cao svima,

Ako ima audiofila (a siguran sam da ima), da preporuci sta vredi od studijskih slusalica u rasponu 15-20k dindzi. Posto sam resio da odvojim gaming audio od slusanja muzike, uzeh Focusrite scarlett + zvucnike monitore, i jos su mi ostale sluske.

Pikirao sam FOSTEX TR-70 ili BEYERDYNAMIC DT 770 PRO

Gledao sam i Mackie MC-250 al su bas plasticne, ne bi izdrzale god dana.

Ima li neko iskustva sa ovim modelima, ili da preporuci bolje za ove pare?

Hvala
Sad vidim da sam postovao u pogresan podforum, molim moderatore da premeste u HiFi deo. Hvala!
 
Poslednja izmena:
Nemoj TR-70, to su zvučno najslabije slušalice iz cele TR serije (imaju preterano naglašen i ''muljav'' bas), tako da je bolje uzeti TR-90 ili TR-80. Ali je problem što ih verovatno nemaju na stanju, mada treba proveriti.

Prelistaj ovu temu.
Uz to, čitaj malo i prednostima i manama slušalica otvorenog (poluotvorenog) i zatvorenog dizajna, tu pre svega mislim na izolaciju u oba smera, veličinu pozornice. Pa onda proceni koje bi ti više odgovarale.
Za mešovitu upotrebu u kući ili stanu, otvorene/poluotvorene su bolja opcija, jer donose niz prednosti kada je sam zvuk u pitanju (nije pravilo ali je najčešće tako).

Ove Beyerdynamic su trenutno oko 26k din. na sniženju, mada ih ima na KP i po malo nižoj ceni (205-215€).
Deluju kao sjajne slušalice u toj klasi, odnosno to govore testovi. Dobre su za sve, posebno za slušanje muzike i gaming, ali uz činjenicu da im izolacija nije dobra kao kod closed-back modela.
Ako ti je izolacija prioritet, onda TR-80 ili još bolje Beyerdynamic Custom Studio, ili Custom Game (koje imaju i mikrofon).
 
Hvala hsv.stoned na odgovoru, izvini na kasnom reply.

Da, u pravu si, kada se zagrebe ispod povrsine ima dosta toga da se nauci. U svakom slucaju jako si pomogao, nakon citanja review u poredjenju sa onim sto meni treba odlucio sam se na kraju za Fostex TR-80, koje su izolovane sto mi je prioritet. Sutra idem po sluske pa javljam utiske. :)

Hvala!
 
Modeli iz TR serije stižu sa 2 para jastuka, plitkim i dubokim. Kod 80Ω verzija slušalica, fabrički su namešteni plitki jastuci, a kod 250Ω duboki, bar je nekada bilo tako.
Jastuci se malo teže skidaju i montiraju, pa treba paziti da se ne oštete pri zameni. Plitki jastuci (na TR-90) mi nisu ''legli'', tačnije ne naležu dobro na uši, što verovatno zavisi od oblika i gabarita glave. Tako da mi duboki jastuci više odgovaraju, i u smislu komfora ali i zvučno (pre svega zbog malo dinamičnijeg zvuka i veće pozornice). Ali ti jastuci imaju jednu ozbiljnu manu - prilično greju uši, posebno u toplijem periodu godine. Postoje aftermarket jastuci, npr. hibridni Brainwavz, ali koštaju uglavnom 25-40$.

U pakovanju se nalaze i 2 kabla, spiralni (koji je kvalitetnije napravljen) ali nekako nema dovoljnu dužinu tog klasičnog/pravog dela kabla, tako da čak i pri desktop upotrebi brzo dolazi do rastezanja spiralnog dela kabla.
Sa druge strane, običan kabl (3m) je lošije izrade i nije baš praktičan za desktop upotrebu. Pretpostavljam da ćeš koristiti ovaj prvi, coiled kabl, ali probaj oba pa proceni koji ti više odgovara.
 
Poslednja izmena:
Meni su se jastučići za TR-80 relativno brzo raspali, a Fostex kaže da su te slušalice "discontinued" već 5 godina i da nemaju više rezervnih delova.
 
Hvala hsv.stoned na odgovoru, izvini na kasnom reply.

Da, u pravu si, kada se zagrebe ispod povrsine ima dosta toga da se nauci. U svakom slucaju jako si pomogao, nakon citanja review u poredjenju sa onim sto meni treba odlucio sam se na kraju za Fostex TR-80, koje su izolovane sto mi je prioritet. Sutra idem po sluske pa javljam utiske. :)

Hvala!
Ako hoces studijske u home varijanti, to su DT 880 Pro, 990 Pro i 1990 Pro.
770 Pro vec poprilicno kolorizuju zvuk, pogotovo bas.
DT 1990, kao i npr Sennheiser 650 su odlicne ali i kostaju.
Fora je da ces se cak i sa njima muciti da napravis krsten mix.
Nadam se da si uzeo Scarlet 3rd gen, jer 1 i 2 imaju problema.
Teorijski imam bolji dac od Scarlet + 880 Pro i opet se mucim da izbalansiran mix, jer ti zvuci dobro na sluskama ali transport na ostale sisteme je uzas.
Moze se resiti ako ulozis hiljade sati u sluske da ih upoznas i u mozgu kompenzujes nedostatke, bilo koje sluske da koristis, sto bolje i skuplje sluske skracuju to vreme.
Zato svi govore da bez dobrih monitora nema nista i to je teska istina, sluske su samo pomagalo, ne glavni alat.
Ali cak i da imas vrhunske monitore, ako ne odradis akusticni tretman prostorije gde ih koristis, nece puno vredeti tj padas na nivo sluski... U prevodu rabbit hole :)
Real life primer: Kolega sa foruma odradi metal pesmu na Scarlet i Edifier zvucnicima, koji nisu ni studijski i mnogo bolje izbalansira zvucno dok manjka u frekvencijskom zbog zvucnika jelte. Ja cujem frekvencijski disbalans na sluskama, ispeglam i jos uvek nisam uspeo preko sluski da napravim dobar zvucni balans tj kada pustim pesmu u autu, zvuci katastrofa.
Licno bih ulozio u dobre monitore sto je meni sledeci korak.
 
Dobro napisano. Samo, rekao bih da Starscraperu više trebaju sluške za gaming i slušanje muzike, nego za neki ozbiljan rad. A možda i grešim?
U tom smislu, TR-80 će mu verovatno odgovarati, jer im je zvuk dinamičan, pun i zabavan. Dobre su npr. za video obradu, ali za ostale studijske potrebe onako, nisu baš optimalne, jer imaju mid-bass breg od 6.5dB, dok su srednji i visoki tonovi veoma dobri i relativno ''ravni''. Ali ovim Fostex baš treba dobar DAC, sa pojačalom, bez obzira na 80Ω impedansu. Ali kapiram da će Scarlett biti ok.
DT 1990, kao i npr Sennheiser 650 su odlicne ali i kostaju.
Zanimljivo je što mnogi kažu da su nove DT 900 Pro X (po tonalitetu i frekventnom odzivu) najbolje novije Beyerdynamic, sa malo boljim, ravnijim odzivom čak i od DT1990 Pro. E sad, skuplji DT1990 Pro model je tehnički bolji, i uz EQ korekcije ili odgovarajuće jastuke ipak pravi razliku, ali svejedno, za DT 990 Pro X mnogi kažu da su pun pogodak u toj klasi.

https://diyaudioheaven.wordpress.com/headphones/measurements/brands-a-i/dt-900-pro-x/
https://www.headfonia.com/beyerdynamic-dt-900-pro-x-review/
 
TR-80 kupljene! :)

Evo ovako, kao prvo hvala svima na odgovorima!

Dobro napisano. Samo, rekao bih da Starscraperu više trebaju sluške za gaming i slušanje muzike, nego za neki ozbiljan rad. A možda i grešim?
Ove sluske ce primarno biti koriscene za slusanje muzike, i paralelno za gitarski muilti FX (Flamma FX200), sto bi sve trebalo da se pretvori u neki mini amaterski studio, za moj hobi. Za gaming koristim Cooler master MH650, sto je vise nego dovoljno.

Prvi utisci sa slusalicama su odlicni, mada sam malo bio skeptik, jer je ovaj model sa 250Ω impedansom, ali sve deluje ok na Focusrite 212, dobijam kvalitetan i prilicno glasan zvuk vec na oko 35% volume-a. Kapiram da bi sve to jos bolje zvucalo sa nekim malo vise profi DAC-om, al za sada sta je tu je.

Nadam se da si uzeo Scarlet 3rd gen, jer 1 i 2 imaju problema.
Da, 3rd gen je Scarlet

Kvalitet zvuka je odlican, testirao sam sa nekim FLAC-ovima sto imam, uporedo sa MH650 i Sony MDR-RF855, ne moze da se poredi, mada je Sony realno tezak krsh sto se zvuka tice.

Meni su se jastučići za TR-80 relativno brzo raspali, a Fostex kaže da su te slušalice "discontinued" već 5 godina i da nemaju više rezervnih delova.
Ja sam dobio par rezervnih jastucica uz sluske, tako da kapiram da sam miran par godina.

E sad sta mi smeta. Malko mi smeta ovaj sistem podesavanja "za glavu" cini mi se da se lako pomeraju, pa cesto korigujem. Takodje kabl koji ide uz sluske je mogao da bude malko kvalitetniji.

Sve u svemu sam zadovoljan kupovinom, dobio sam i dodatni popust, jer je kutija od sluski bila blago ostecena, tako da su me prilicno povoljno izasle.
 
Sa druge strane, običan kabl (3m) je lošije izrade i nije baš praktičan za desktop upotrebu. Pretpostavljam da ćeš koristiti ovaj prvi, coiled kabl, ali probaj oba pa proceni koji ti više odgovara.

E vidis, ja sam dobio samo 1 kabl, onaj losiji. Hm...
 
Nažalost, rekao bih da taj dodatni popust nisu dali tek tako, bez razloga. Moguće da je neko te sluške pazario online i iskoristio zakonsku mogućnost da ih vrati, s tim što je maznuo spiralni kabl i vidno oštetio kutiju.
Ne kažem da je 100% tako ali..

Ovde imaš fotografije oba stock kabla: https://www.fostexinternational.com/docs/products/TR-Series.shtml#content-2-tab-tab
Nisi dobio ovaj kabl, koji je bolji i kvalitetniji:
TR-Series-2-thumb.jpg


A što se samih slušalica tiče, odlične su za taj novac, veoma dinamično i ''mesnato'' zvuče, grizu kad treba, zato električne gitare zvuče veoma ubedljivo. I Crinacle ih je ocenio sa A (tonalitet, C u tehničkom smislu) i konstatovao da su srednji i visoki pretežno neutralni ali da TR-80 imaju izražen mid bass ''breg''. Žanrovi koji treba da zvuče dinamično, zvuče baš tako preko TR-80, a odlične su i za gaming. Sa druge strane, džez, klasika, akustika.. tu su ok ali nisu ubedljive kao npr. neki AKG modeli slične cene (K701, K702, K612 Pro, K712 Pro), Beyerdynamic DT880 ili DT 900 Pro X.

E sad sta mi smeta. Malko mi smeta ovaj sistem podesavanja "za glavu" cini mi se da se lako pomeraju, pa cesto korigujem. Takodje kabl koji ide uz sluske je mogao da bude malko kvalitetniji.
Da, ti klizači kao da treba još malo da se dotegnu. Postoje i šrafovi sa obe strane, pa možeš malo da ih dovrneš, neki kažu da to pomaže.

Ja sam dobio par rezervnih jastucica uz sluske, tako da kapiram da sam miran par godina.
Plitke jastuke sam veoma malo koristio, pa su kao novi, a ovi duboki, zakrivljeni su počeli da propadaju posle 5 godina. I sada su na slušalicama ali se polako ''perutaju'', pa ću do kraja godine morati da ih zamenim ili sa Alpha Pads (odlični, masivni jastuci ali još više zagrevaju uši, to im je glavna mana, pored cene) ili sa Brainwavz hybrid (angled).
 
Poslednja izmena:
Da, ti klizači kao da treba još malo da se dotegnu. Postoje i šrafovi sa obe strane, pa možeš malo da ih dovrneš, neki kažu da to pomaže.

Odlican hint, nisam ni skapirao srafove, bice dotezanja :)
 
Samo nemoj preterivati sa dotezanjem, da ne pukne šraf ili plastika. A postoje i DIY modovi za takve Fostex slušalice, sa klizačima, imaš to na head-fi.
Moje TR-90 su vremenom postale dosta stabilnije u tom smislu, klizači se ne pomeraju tako lako kao na početku.
 
Nazad
Vrh Dno