Šta je novo?

Stručna praksa, formalnost ili prilika za zaposlenje?

marko.44

Zapažen
Učlanjen(a)
29.09.2021
Poruke
8
Poena
21
Interesuje me kolika je važnost stručne prakse u smislu prezentovanja eventualnim budućim poslodavcima? Na mom fakultetu ona traje minimalno 45 radnih sati i nosi samo jedan bod i opisnu ocenu (položio/nije položio) pa isprva mi se činilo kako će to biti stvar formalnosti ali ne znam šta da mislim nakon prezentacije predmeta Stručna praksa na kojoj nam je profesor rekao kako kompanije gledaju da zapošljavaju ljude koji se dobro pokažu na praksi i kako bi smo trebali da "jurimo" kompanije nakon njihovog prezentovanja školi na otvorenim vratima firmama koja će biti u februaru. Da li bi bilo pametnije da odradim tu praksu što pre dok još nemam mnogo predmeta za polaganje (raspored u drugom i trećem trimestru je prilično teži) ili da obratim pažnju na kompaniju u kojoj ću biti na stručnoj praksi i da gledam da nađem kompaniju u kojoj bih želeo da radim nakon školovanja? U tehnologije koje najbolje poznajem spadaju C#, PHP, JavaScript, rad sa bazama podataka i linux-om. Jako me interesuje mišljenje ljudi koji su sve to već prošli i želeo bih da znam da li intervju sa poslodavcem i sama praksa može biti veoma značajna u budućem zaposlenju u firmama koje traže radnike za navedene tehnologije.
 
Pozdrav, skoro sam imao sličnu dilemu. Iz mog ugla praksa u trajanju od 5 ili 10 radnih dana ne služi ničemu. Odeš negde u neku firmu, dobiješ mentora koji je uglavnom zatrpan poslom i nema mnogo vremena da tebi nešto pokazuje ili objašnjava. Tako da slabo šta možeš naučiti. Praksa da bi imala svrhu mora da traje minimum 3 meseca, a to se na fakultetima ne organizuje i moraš sam da se angažuješ za tako nešto. Moj ti je savet da praksu "otaljaš" i da spremaš ispite jer ne znam čoveka koji se zaposlio u firmi u kojoj je bio na praksi 5 dana.
 
Te "prakse" koje su potrebne za fakultet zbog bodova su cista budalastina. Nit se nesto radi na njima, nit imaju bilo kakvog smisla. I sam kazes minimum 45 radnih sati, znaci jedna nedelja i 5 sati preko. To nije praksa. Ne mozes da se pokazes nikako za nedelju dana ili dve ili tri. Cak i kad seniori dodju u novu firmu, imaju bar mesec-dva onbordinga.

Takodje su i te price o jurenju firmi cista budalastina. Firme dolaze na fakultete da se izreklamiraju i nadju jeftinu radnu snagu. Treba primetiti kako su to nekako uvek jedne te iste firme. Ako budes jurio firmu dok nisi zavrsio fakultet, pomiri se sa time da ce ti posao oduzimati sve vreme i neces moci da postignes i studije.

E sad, uopste nije lose poceti da radis rano(prva, druga godina), cak i za manju platu, jer realno na samom pocetku studija ne znas nista, ali cisto treba da odlucis da li zelis to ili fakutlet. Ne treba da nasedas na to jurenje firmi samo ako si na visim godinama, jer ako si dosao dotle, onda i zavrsi studije, pa onda radi.

Ako krenes da radis rano i posvetis se iskljucivo poslu, dok tvoji vrsnjaci zavrse, ti ces vec biti senior i verovatno neki tim lid njima kad dodju.

Ako krenes da radis rano i pokusas da se polovicno posvetis i poslu i fakultetu, neces opstati ni na jednom.

Ako resis da prvo zavrsis fakultet, pa krenes da radis, kasnije ces uci na trziste rada i verovatno ce mladji ljudi sa manjom strucnom spremom biti na boljim pozicijama i imati vece plate od tebe.

Izbor je na tebi.
 
Ako krenes da radis rano i pokusas da se polovicno posvetis i poslu i fakultetu, neces opstati ni na jednom.

Potpisujem. Ovo sam i ja pokušao i nakon godinu dana nijedno ni drugo nije napredovalo kako je trebalo, a poremetio mi se i ritam spavanja. Na kraju sam odlučio da fakultet stavim na ler pa se prošle godine prebacio na privatni vanredno.

@Marko94
Iako mi diploma neće uticati na platu u trenutnoj firmi, njeno posjedovanje će mi omogućiti ili u velikoj mjeri olakšati dobijanje radne dozvole u inostranstvu ako odlučim da se npr. odselim u Austriju pa imaj i to na umu.
 
Ako krenes da radis rano i posvetis se iskljucivo poslu, dok tvoji vrsnjaci zavrse, ti ces vec biti senior i verovatno neki tim lid njima kad dodju.

Ako resis da prvo zavrsis fakultet, pa krenes da radis, kasnije ces uci na trziste rada i verovatno ce mladji ljudi sa manjom strucnom spremom biti na boljim pozicijama i imati vece plate od tebe.
Sa ove dve izjave se ne bih u potpunosti složio, jako zavisi od toga šta krene da radi i šta želi da nauči. Postoje stvari koje će teško moći sam da uči na početku, a kompanije koje organizuiju obuke i prakse za te stvari nekad ne primaju brucoše. Npr, firme koje se bave digitalnim dizajnom/verifikacijom.

Takođe, postoje kompanije koje su jako skeptične oko zapošljavanja početnika i brucoša/studenata druge godine.

Ne kažem da je neizvodljivo, ali postoji dosta razloga za prvo završavanje fakulteta i izučavanja kompleksnijih stvari/predmeta koji dolaze kasnije i onda pronalaženje odgovarajuće kompanije.

P.S. SLožio bih se sa gore već rečenim - "prakse" od 45 radnih sati i slično ne služe ničemu osim da se zadovolji neka formalnost na fakultetu. Potrudi se da nađeš praksu koja će ti odgovarati i omogućiti da naučiš, a lako će ti na toj praksi potpisati da si odradio kod njih taj obavezan broj sati.
 
Generalno je trend nipodaštavanja fakulteta, ne samo kod nas globalno.
Čak sam uživo video-čuo kako srednješkolci-tim lidovi ismevaju naše asistente-istraživače samo što rade na državnim fakultetima.

Da ne širim puno, po meni je bolja opcija direktno zaposlenje NAKON fakulteta. Te varijante uporedo traže čeličnu disciplinu, a po pravilu, promenom okolnosti pucaju i najtvrđi pa jedna strana (posao ili obrazovanje) ostane zakinuta.

Prakse i slične gluposti bih skroz preskočio, ili barem insistirao na plaćenim praksama. Ove varijante besplatnog rada su mi sulude.
 
Generalno je trend nipodaštavanja fakulteta, ne samo kod nas globalno.
Čak sam uživo video-čuo kako srednješkolci-tim lidovi ismevaju naše asistente-istraživače samo što rade na državnim fakultetima.

Da ne širim puno, po meni je bolja opcija direktno zaposlenje NAKON fakulteta. Te varijante uporedo traže čeličnu disciplinu, a po pravilu, promenom okolnosti pucaju i najtvrđi pa jedna strana (posao ili obrazovanje) ostane zakinuta.

Prakse i slične gluposti bih skroz preskočio, ili barem insistirao na plaćenim praksama. Ove varijante besplatnog rada su mi sulude.
Ovo sto pricas je super samo sto je problem da nadjes zaposlenje sa 0( zero ) iskustva.Pricam iz licnog iskustva.Ja sam trenutno u fazi prekvalifikacije i imam situaciju da kolega sa faxa radi u struci za 350e.Pa tolko ima prodavacica u prodavnici koja nije morala da mrne prstom u skoli a kamo li da nauci da programira.To je stvarno izivljavanje nad joniorima.Ja trenutno nisam u situaciji i kad bi naso da radim za te pare.
 
Ovo sto pricas je super samo sto je problem da nadjes zaposlenje sa 0( zero ) iskustva.Pricam iz licnog iskustva.Ja sam trenutno u fazi prekvalifikacije i imam situaciju da kolega sa faxa radi u struci za 350e.Pa tolko ima prodavacica u prodavnici koja nije morala da mrne prstom u skoli a kamo li da nauci da programira.To je stvarno izivljavanje nad joniorima.Ja trenutno nisam u situaciji i kad bi naso da radim za te pare.
Zato i kazem. Ko je klinac koji je tek zavrsio srednju ili tek upisao fakultet, njemu je sasvim ok da radi za te pare jer nema iskustva i to koristi kao priliku za ucenje. Kad njegovi drugari pozavrsavaju fakultete, on ce im vec biti tim lead, ubrzo i neki menadzer, a posle ce lako da se doskoluje ako mu je to ikakav faktor u zivotu.

Ja imam X primera sa fakulteta koji su tako krenuli da rade i dok smo mi svi pozavrsavali fakultete, oni su dogurali do 1k evra, neki i preko. A u to vreme kad sam se ja zaposljavao su pocetnicima nudili isto tako izmedju 300e i 500e, koliko i njima(doduse najcesce 300) koju godinu ranije na samom pocetku studija. Firmi treba to sto treba, ne zanima ih kakvu kvalifikaciju imas, popunjavate istu pocetnicku poziciju nezavisno od strucne spreme.

Dok smo mi sto smo zavrsili dosli do plata od 1000e i 1500e(u dobrom slucaju), a neki jos nisu presli 1000e u svojim firmama, ovi sto su se zaposlili na prvoj godini su vec seniori sa 7 godina iskustva, tim lidovi ili neki nivo menadzmenta u svojim firmama.

I ko je na kraju bolje prosao? Onaj ko se zaposlio na prvoj godini i batalio fakultet. Za 4 godine na poslu je stekao znanje i iskustvo sa realnim sistemima kakvo nebi stekao ni na studijama od 10 godina da postoje.


Neko ce sad da kaze da ozbiljne firme daju prednost ljudima sa zavrsenim fakultetima i da se recimo u Microsoft tesko upada, da imaju teske testove i rade temeljne provere kandidata. A isti taj Microsoft ide iz krajnosti u krajnost i jednom kandidatu samo sto ne vadi bris iz dupeta, a drugog pusta bez ikakvog znanja zato sto je Slavicin/a mali/a.

Sve sto pricam, pricam iz iskustva.
 
Poslednja izmena:
Slazem se sve sto si rekao. Jedan moj drug je rekao j...m ti firmu koja zaposljava na osnovu diplome a ne na osnovu znanja. Meni je trenutna plata 750-800e i ne bih prihvatio sad nista manje od 600 jer ne bih finansijski mogao da izdrzim uopste. Druga stvar ne menjam profesiju iz razloga jer gonim platu za koju svi mastaju vec zato sto ZELIM da radim taj posao. Kako kazu najbitnije je da volis to sto radis a sve ostalo ce doci samo.
 
Nazad
Vrh Dno