Šta je novo?

Hardver Sto veci monitor za ne mnogo novca?

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

polarnimeda

Poštovan
Učlanjen(a)
20.10.2018
Poruke
158
Poena
80
Vec duze vreme koristim veliki TV umesto monitora, ali u poslednje vreme nesto nece da se ukljuci, uspem tek iz ko zna koliko pokusaja... Danas mi je trebalo preko pola sata, tako da mu ne gine servis (pokusavao sam da ga iscupam iz struje na neko vreme, ali nije resilo problem). Kada uspe da se upali, radi bez problema sve vreme, verovatno znaci da nije neki strasan kvar, ali bih ipak da budem spreman za to da uskoro ode na vecna lovista.

Ispade duzi uvod, a sustina je da me zanima koji bi monitor mogao da ga zameni? Glavno je da bude sto veci (barem 32 ili vise inca), sa sto boljim kontrastom (sto crnjom crnom) i refresh rate-om od 120+hz. Bilo bi lepo i da podrzava VRR. Ne znam da li se to danas podrazumeva. Moze da bude i 16:9 i 21:9, osim ako bih sa tim ultra wide nailazio na probleme. mozda najbolje da je 1440p, mada ok i ako je 4k.

Ne znam da li je moguce uzeti tako nesto do 300 evra? Imaju li neki modeli koji vaze za dobru kupovinu u tom budzet rangu? Po mogucstvu da nije sa oglasa, nego iz neke radnje, osim ako u oglasima ima bas mnogo bolja ponuda.
 
Ne mora da bude 144, moze i 120Hz. I ne mora da bude ni 4k, moze 1440p. Stavise, bolje 1440p, jer mi je sweet spot za gaming.

Ali kapiram poentu. Stavise, zato sam poslednjih 15 godina koristio televizore umesto monitora, nego znam da ranije nije mogao solidan TV da se uzme za manje od 600 evra, a da je 120Hz... A 55" mi je malo i preveliko za trnutnu namenu, a koliko se secam manjim dijagonalama cesto zakinu na refresh rate-u. Verovatno zato i navodis 55.... A i 450 evra mi malo preko budzeta..

Pa reko da prodjem nekako sa monitorom za max 300 evra. :)

Ja vidim po prodavnicama da kao ima i za te pare ovo sto trazim po karakteristikama, ali nemam poooojma o istinskom kvalitetu izrade i slike, da li ista od toga zapravo valja. Kapiram da ne... Jos kad znam da neke modele osiromase za evropsko naspram americkog trzista... Otezava istrazivanje. :)
 
"Što bolji kontrast" isključuje IPS.
Doduše, moraće da živi sa VA smearingom...

Od 32" VA modela za te pare bih izvojio Gigabyte M32QC-EK2. Review: https://www.displayninja.com/gigabyte-m32qc-review/
Ne deluje loše, ima USB portove (uključujući 18W USB-C) i KVM.
Videh da i ASRock ima jedan flat VA model što je izuzetno retko, ASRock PG32QF2B. Vrlo visok brightness i kontrast, malo bolja ergonomija od Gigabytea ali nema USB portove i KVM. Ako mu treba flat VA, neka pogleda taj.
Može da proba i 34" 1440p ultrawide ako grafička može da podnese igre u toj rezoluciji (ako se neće igrati ili će igrati nezahtevne stvari još bolje). Manja vertikala ali je gustina pixela veća nego 32" 1440p pa je i slika oštrija, plus je dobro za filmove.
Ima recimo LC Power LC-M34-UWQHD-165-C za 340€, nešto preko budžeta ali eto, druga opcija.

Koji god bude uzeo, neka iskalibriše kako bude mogao jer fabrički nemaju naročito dobru vernost boja...
Što se kvaliteta slike i kontrole kvaliteta tiče, ne treba imati visoka očekivanja u globalu, pogotovo za te pare.
 
Poslednja izmena:
IPS panel sam iskljucio onog dana pre desetak godina kada sam kupio LG ekran sa tom tehnologijom i umalo povratio od srebrnastog efekta gde i kad god je slika bila iole tamnija. :D
VA ima svoje mane, ali sa njima lakse zivim. Ugao mi je recimo nebitan, uvek sedim direkt ispred njega.
Sad cu bas da malo bacim pogled na ove modele. Hvala.
Jedino, za filmove i igre mi ne treba toliko (eventualno za neku ubitacniju pucacinu ili nesto sto ne moze gamepad-om) jer gotovo sve gledam i pikam na oled-u za koji sam se nekako ispruzio prosle godine. :) Uglavnom rad i surf, zato kazem, samo sto veca povrsina, malo kontrasta i da mi ne krza mis na 60Hz. Sve ostalo ne mora.
 
Ako ti nije mnogo novca, onda neki ultrawide nije loš. Veća gustina pixela, oštrija slika nego 32" 1440p, više stane na ekran, više tabova...
Ako nije za igre, možda može i da se uglavi neki 4K model...
 
Nazad
Vrh Dno