Šta je novo?

Stambeni krediti

A oni malo stariji bi trebalo da znaju da su se na trzistu nekretnina ti gore-dole ciklusi vec nekoliko puta desavali , kako u SFRJ tako i u Srb.
 
Uf koliko ekonomske i filozofske nauke u zemlji Srbiji...
Oni koji su mlađi treba da znaju da u Srbiji(i bivšoj YU) nikad nije i neće ništa pojeftiniti.(tačka)

Ti to onako iskusno dajes savet mladima?
Onda se sigurno sećaš 2008? I šta je sledilo posle?

Pogledaj ovaj tekst od pre 14 godina. Pomislio bih da je pisan juče. Čak su i likovi još aktuelni - Kaća Lazarević... slogani isti - the only way is up


Mirjevo 2000, Kalemegdan 7000, Vračar 3-5000, Bežanijska kosa 3000... Kolike su ono danas cene iz svu ovu inflaciju i realno mnogo više standarde kvaliteta?
 
Pašće verovatno cene stanova, ali mnogo manje nego što je skočio kvadrat od pre 10 godina.
Npr. 2008. je kvadrat na lokaciji gde živim (Banjica), starogradnja, vredeo oko 1300€, kad sam ga ja kupio 2011. platio sam ga oko 1150€, 2013. i 2014. je ljosnuo na oko 1000€, sad vredi oko 1600€.
 
Ijuuu, dal je moguće da ovoliko skoči rata!?
.
 
Pa ukoliko Euribor ode na 4, onda hoće. To je rast, da kažemo efektivne kamate sa 2,5 na 7%. ECB ima još 2 sastanka do kraja godine, očekuj rast kamatne stope od 1,5-2% ukupno.
 
Savetujem svakom ko ima kredit sa varijabilnom kamatnom stopom da se prebaci na fiksnu, pogotovo ko je kao ja uzeo pre 10+ godina i nije refinansirao, jer je danas i najgora fiksna bolja od varijabilne sa EURIBOR-om koji će da ide na gore.
Ja sledeće nedelje nadam se završavam za fiksnu, da ne razmišljam više.
 
Ijuuu, dal je moguće da ovoliko skoči rata!?
.
Skroz normalno, ljudi potcenjuju koliko je zapravo stetno da se uvale u kredit na 20-30god, umesto 10-15. Dosta je osetljiva rata na kamatne stope kad je rocnost jaca od cetvrt' veka.

Elem, moj savet je:
Ako uzimate prvu nekretninu za zivot, svaki trenutak je dobar trenutak za uzimanje, ali ne bi trebalo srljati sa 25-30god kreditom, i 20% ucesca, vec obezbediti barem (barem!) 40%, i ograniciti se na neku manju kvadraturu, a kamatna stopa, koja god da je, realnija je da bude fiksna, jer se i to moze refinansirati kasnije ako budemo ikad bili u domenu <2% kamatnih stopa. U USA je sada 6.2% prosecna fiksna kamatna stopa, a prosle godine je bila i po 2.5-2.8%.
1663957357924.png
Problem nije toliko u kamatnoj stopi kod nas, koliko mrtvi BELIBOR (koji ti je EURIBOR + 2.5% markup jer zivis u "visoko-rizicnoj" Smrdiji, jer..tako je), plus razne fiksne troskove/menice/obrade kredita/zahteve i gluposti koji su umnogome regulisani u Srbiji. Tebe obrada kosta samo 1% od kredita, plus kad te zeznu za kurs (racunaju od banke, umesto srednji, itd), i ostalo, gomila sitnih pilicarskih kradja ali su svi u dilu i jednostavno se ne moze izbeci.
Glavni problem je rocnost, i vecina ljudi ovde uzima na boga oca godina, a i realno mogu da se isprse i za duplo vece rate, jer, kad ste zadnji put culi da je neko ostao bez stana jer nije imao da ratu plati? Retko, skoro nikad, jer je takva psiha kod nas - zato i imamo (zajedno sa ostalim ex-komunistickim zemljama) najveci stepen vlasnistva nekretnina.
Kako kazu ljudi, moja kucica, moja slobodica. Ljudi koji vec imaju po 2 posla ce raditi i treci, samo da ne 'pukne bruka'. Dugacak je put od neizmirivanja obaveza par meseci do kuce koja ide na dobos.
Cene nekretnina ce padati, ali najvise na periferiji, i ne vise od 10-15%, i jer je dosta ljudi po Mirijevima raznim uzelo i kao investiciju na kredit, dok u centru zapravo ljudi stanuju i uvek imaju strancima da izdaju, dok za periferiju to nije bas slucaj.
 
Poslednja izmena:
Savetujem svakom ko ima kredit sa varijabilnom kamatnom stopom da se prebaci na fiksnu, pogotovo ko je kao ja uzeo pre 10+ godina i nije refinansirao, jer je danas i najgora fiksna bolja od varijabilne sa EURIBOR-om koji će da ide na gore.
Ja sledeće nedelje nadam se završavam za fiksnu, da ne razmišljam više.
Moja žena zvala da refinansira keš kredit, kaže lik teško bilo šta, i varijabilna i fiksna ne verujem da može bilo šta, stanite neko vreme jer je ludnica sve je mnogo mnogo neizvesno
 
Ja sam uzeo u martu ove godine kredit za adaptaciju stambenog prostora, u principu u pitanju je izgradnja stana u potkrovlju sopstvene kuće. Uzeo sam na maksimalni rok od 20 godina kod Intese, u opciji je bila samo varijabilna kamatna stopa, fiksnu mi nisu nudili. Kamata mi je 3.07%+EURIBOR, sreća da sam iznos kredita nije veliki (26500€) pa se nadam da ću nekako "preživeti" ovo ludilo koje je počelo odmah nakon realizacije kredita. Sumnjam da bih sada imao mogućnost da menjam kamatnu stopu sa varijabilne na fiksnu jer tu mogućnost nisam imao ni u startu.
 
Ja sam uzeo u martu ove godine kredit za adaptaciju stambenog prostora, u principu u pitanju je izgradnja stana u potkrovlju sopstvene kuće. Uzeo sam na maksimalni rok od 20 godina kod Intese, u opciji je bila samo varijabilna kamatna stopa, fiksnu mi nisu nudili. Kamata mi je 3.07%+EURIBOR, sreća da sam iznos kredita nije veliki (26500€) pa se nadam da ću nekako "preživeti" ovo ludilo koje je počelo odmah nakon realizacije kredita. Sumnjam da bih sada imao mogućnost da menjam kamatnu stopu sa varijabilne na fiksnu jer tu mogućnost nisam imao ni u startu.
EURIBOR ili BELIBOR?
 
Pa u eurima je uzeo, ne može BELIBOR.
 
Rat utiče na nekretnine kao otprilike električna vozila na spas planete.
 
Ma utiče, kako ne utiče.
I da nema Rusa koji dolaze uticalo bi preko cene EUR i kamata na kredite.
Tek je počeo da se zahuhtava ovaj novi talas, ali već se vide posledice, bar kako mi kažu ljudi iz bankarskog sektora, uzimanje kredita sa varijabilom je skoro potpuno stalo, a pitanje je koliko dugo će opstati sa fiksnom, što zavisi od kretanja na tržištu.
I cena nekretnina je u odnosu na jun/juli u padu, možete proveriti na svakom od portala koji prodaju nekretnine kad uđete u statistiku. Nije mnogo, ali polako klizi nizbrdo.
 
@djalf
Uzeo sam i da mogu da vratim vreme unazad opet bih ga uzeo, iako ovakav razvoj događaja svakako nisam očekivao. Jednostavno bio mi je poslednji voz da napravim veći stan (90m2) koji mi je preko potreban, drugo rata mi je u startu bila 141€, sada je 146€ i ako bi Euribor otišao na istorijski rekord rata bi mi bila oko 240€, znači mi naravno tih mogućih 100€ razlike ali nije da bi stan otišao na prodaju. Takođe žena poseduje stan u kojem trenutno živimo (60m2) i iznos za rentiranje tog stana za sada je veći od iznosa anuiteta, stan se može trenutno izdati za 200€.
Drugim rečima imam neku zaleđinu i sam kredit nije prevelik, ali ovakav razvoj događaja nisam očekivao, kao što nije očekivala ni velika većina kolega na forumu, i naravno da je bolje da sam uzeo fiksnu kamatu ali što je rekao pre par meseci kolega ovde, mislim da je administrator…šta god da uradiš pogrešićeš… :rolleyes:
 
Iskreno nisam pitao, ali s obzirom da mi Intesa u startu nije nudila fiksnu, dok je EURIBOR bio u minusu sumnjam da bi sada hteli da mi ponude.
 
Intesa je imala tu politiku da fiksnu nudi samo za novogradnju iz nekog razloga, ostale banke su nudile i za staru gradnju.
 
Skroz normalno, ljudi potcenjuju koliko je zapravo stetno da se uvale u kredit na 20-30god, umesto 10-15. Dosta je osetljiva rata na kamatne stope kad je rocnost jaca od cetvrt' veka.

Elem, moj savet je:
Ako uzimate prvu nekretninu za zivot, svaki trenutak je dobar trenutak za uzimanje, ali ne bi trebalo srljati sa 25-30god kreditom, i 20% ucesca, vec obezbediti barem (barem!) 40%, i ograniciti se na neku manju kvadraturu, a kamatna stopa, koja god da je, realnija je da bude fiksna, jer se i to moze refinansirati kasnije ako budemo ikad bili u domenu <2% kamatnih stopa. U USA je sada 6.2% prosecna fiksna kamatna stopa, a prosle godine je bila i po 2.5-2.8%.
Ljudi ne mogu da skupe ni 20% za uvešće sa ovim cenama kvadrata, a kamoli 40%. I moraju da uzimaju na 25-30 godina, jer je rata za 15-20, gde možeš da dobiješ fisknu kamatu bar 100€ veća. Tj. bila je do sada. A tih 100€ pravi razliku u kućnom budžetu. Ne smem ni da pitam ljude kako će izdržati narednih godinu, dve
 
Ovo je kao savet koji je jedan moj kolega dao drugom kolegi. Ovaj dok je tražio stan i gledao šta mu ne najbolje, a pritom ima manji stan koji bi prodao pa podigao kredit da kupi veći, kolega mu savetuje: najjeftinije ti se uhvati da kupiš stan za keš.
 
Ljudi ne mogu da skupe ni 20% za uvešće sa ovim cenama kvadrata, a kamoli 40%. I moraju da uzimaju na 25-30 godina, jer je rata za 15-20, gde možeš da dobiješ fisknu kamatu bar 100€ veća. Tj. bila je do sada. A tih 100€ pravi razliku u kućnom budžetu. Ne smem ni da pitam ljude kako će izdržati narednih godinu, dve
Slazem se ali takodje cu reci - nije ni kredit za svakoga, koliko god surovo zvucalo - je moraju oni nista da uzimaju.
 
Naravno, ali uvek ostaje ono "plaćanje kirije je bacanje u bunar". BIlo je perioda, bar u NS, sa cenama takvim gde si mogao da uzmeš kredit koji bi bio isti, a možda i manji od kirije koju bi plaćao. Tako da svako ima neku svoju računicu, i zato i postoje sve te opcije, pa izaberi šta želiš, možeš ili moraš.
Pored finansijske krize i cene materijala, kod nas u cenu nekretnine ulazi i nepostojanje plana razvoja (bilo kog) grada, kao i organizovani kriminal koji se ovim poslom bavi. Zato su mnogi i gledali kuće po okolnim selima, ali ni tu nije lako naći dobru ponudu, a i neće svako da živi u takvim naseljima (treba ići 30 km na posao, treba dete da putuje u školu, fakultet...)

Mada ja sam računao jednom da za svakodnevnu vožnju od 30km (15+15) za 20-30 godina potrošiš otprilike novca koliko si uštedeo na jeftinijem kvadratu ako si kupio nekretninu van grada
 
Većina mojih poznanika koji su kupovali kuću na periferiji to nisu uradili zbog niže cene kvadrata, već zbog većeg dvorišta i drugačijeg načina života.

A što se cene kvadrata tiče, pored svega gore navedenog, utiče i nepostojanje finansijskog tržišta u našoj zemlji. Umesto u hartije od vrednosti, ljudi naučili da ulažu u nekretnine.

Neko je gore pomenuo da naslednici prodaju obradivo zemljište. Samo ako im je potreban novac za nešto važnije (stan), ako je zemljište u nekoj zabiti (beskorisno bez većeg ulaganja) ili su jednostavno kreteni.

Trenutno je sve van balansa, ali obradivo zemljište generalno donosi 3-3.5% neto godišnje. Skroman prinos, ali siguran. I što prost čovek, seljak, koji radi moju zemlju, kaže, hrana će uvek morati da se proizvodi, a zemlja ti ostaje i posle zemljotresa i rata. Pomenuo je čak i nuklearni rat, kao, očisti se tokom vekova, ali ne bih toliko daleko išao :)

E muka je što se teško dolazi do lepih komada zemlje. Manje parcele je lako kupiti, pa kada ih imaš dosta, možeš da ih menjaš, sam ukrupnjavaš ili čekaš lokalnu komasaciju (ukrupnjavanje parcela).
 
Slažem se, ko ima viška para najbolje je ulagati u zemlju, bolje to nego držati keš u slamarici, a svakog dana vrednost klizi na dole (bar ako je evro u pitanju).
 
Kakve su cene arende i zemlje u nekim delovima vojvodine to nije normalno.Uzimaju tajkuni, pere se kinta kao i kroz izgradnju stanova.
 
Nazad
Vrh Dno