Šta je novo?

Sta znaci kontrast, cd/m2 i ms?

Zli bokser

Slavan
Učlanjen(a)
06.10.2005
Poruke
1,037
Poena
350
Znam sta znace skracenice i termini ali cemu konkretno sluze?
Zasto neki monitori imaju 700:1 , a neki 10000:1 kontrast...sta je bolje od toga? Cd znam da je osvetljenje, ali da li je bolja manja ili veca vrednost(280,300..)? I odziv na kraju...jel bolji veci ili manji broj(2ms..5ms)?
Takodje sam video, al ne znam sta znaci npr. skracenica DC 3000:1 i D-sub?

ps. koji od ovih parametara je najbitniji ili bar kojim redom...da li kontrast, osvetljenje, odziv, osvezenje ili rezolucija?
 
Poslednja izmena:
Zasto neki monitori imaju 700:1 , a neki 10000:1 kontrast...sta je bolje od toga?
Ti sa ekstremno velikim kontrastom zapravo pisu dinamicki kontrast (DC) koji u principu mozes da zanemaris, cist marketing. Gledaj realni kontrast i naravno da je veci bolji

Cd znam da je osvetljenje, ali da li je bolja manja ili veca vrednost(280,300..)?
Cd (kandela) je jedinica za jacinu svetla i odnosi se na pozadinsko osvetljenje u principu razliku ti nece mnogo napraviti tih 20 kandela mnogo vise zavisi od samog kvaliteta osvetljenja (zato se zeljno iscekuje OLED tehnologija).

I odziv na kraju...jel bolji veci ili manji broj(2ms..5ms)?
Pa bolji je manji, mada ja licno ne primecujem neku razliku za ista od 8 pa nanize, mislim da to eventualno samo gamerima pravi razliku, ali za taj aspekt stvaro ne mogu nista da ti kazem

Takodje sam video, al ne znam sta znaci npr. skracenica DC 3000:1 i D-sub?
DC=dynamic contrast
D-sub vrsta ulaza.

ps. koji od ovih parametara je najbitniji ili bar kojim redom...da li kontrast, osvetljenje, odziv, osvezenje ili rezolucija?
Bitni su svi, zavisi od upotrebe. Moj monitor recimo ima P-MVA panel i odziv 8ms tako da verovatno nekom gameru ne bi bio dobar, takodje je 4:3 tako da opet nekome kome prevashodno treba za filmove takodje ne valja. Za sve ostalo (barem sto mi trenutno pada na pamet) je izvanredan. Mogo zavisi od toga za sta ces ga najvise koristiti.

PS Kod kupovine LCD monitora te karakteristike na papiru okaci macki o rep (izuzev rezolucije), bez gledanja nema selameta :p posto dva monitora mogu po tim karakteristikama da budu potpuno isti ali da realno imaju ogromnu razliku u kvalitetu slike.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno