Šta je novo?

sta se sme...

Učlanjen(a)
04.12.2005
Poruke
314
Poena
319
ne znam koliko je tema za ovu sekcije ali me interesuje sta sme da mi bude u laptopu prilikom aerodromske kontrole kod nas i u USA..

vista mi je legalna i jos par nekih programa ,ostale mogu da deinstaliram pa da ih opet skinem u USA i vratim to nije problem ali jel sme muzika, filmovi,klipovi, privatne stvari...
 
Ja sam skoro pricao sa prof. na faxu i rekao mi je da imaju pravo na carini da ti pretraze ceo lap, e sad mislim da to uglavnom zavisi od onog ko ti gleda da li ce da ti kopa detaljno po particijama ili ne, za win i office se podrazumeva da moraju da pregledaju a ostale programe ko zna, licni podaci ne bi trebalo da budu problem ali mp3 vec(mozda ako imas originalne diskove pa ti je ta muzika kao backup diskova), filmovi isto tako... E sad ako gresim neka me neko ispravi.
 
ne mislim da zbog filmova i muzike ce da prave problem. Svako ko kupi DVD ima pravo na jednu sigurnosnu kopiju (isto vazi i muzicki cd) takodje ako vlasnik ima pravo da prebaci muzicki cd u mp3 format isto vazi kod DVD u divx. Ako to ne vazi onda bi svako ko ima mp3 plajer mora da nosi punu torbu originalnih diskova da bi dokazao da ima originale.Jedan moj poznanik je svaki put kada se vracao u SAD-e nosi ranac pun pirata i nije imao problema.
Koliko je meni poznato niko ne moze da te uhapsi ili maltretira zbog posedovanja piraterije tj. ako si samo korisnik. Ali ako se bavis prometom piraterije e to je vec nesto drugo.
Toliko Amerikanca koristi p2p programe pa ih ne hapse.

Mnogo veci problem bi bili nelegalni programi. Na to obarati paznju. Negde sam citao da je dozvoljeno koristiti u SAD-u piratski softver ali samo za licne potrebe tj. za ne-profesionalno koriscenje. E sada da li je to tacno ne znam. U tom slucaju i piratski office kod nekog studenta koji posecuje Ameriku cisto turisticki ne bi trebao da bude problem.
 
Poslednja izmena:
Ne znam zasto ti je toliko tesko da sve rar-ujesh bez kompresije sa passwordom, i za svaki sluchaj promenish u neko nebulozno ime i u neku ekstenziju.
 
Poslednja izmena:
Danas laptop nije tolika retkost, kada bi se na carini zezali sa svakim ko ima laptop i gledali sta ima na njemu, napravile bi se ogromne guzve na aerodromima. Ovo naravno ne znaci da neces da naletis na nekog nadrndanog carinika kome je los dan, pa 'ajde da vidi sta ti imas tu. Pricam hipoteticki, ne iz iskustva, ali mislim da ne bi trebalo da se opterecujes.
 
Koliki bi redovi bili ...
I da svakog 100og ko ima laptop kontrolisu na svaku sitnicu nikad ne bi stigli
 
Nikad mi se ni meni ni nikog kog znam to desilo, jednom me je pitali da upalim na minut laptop da vidi da li se pali i da nije bomb-a to je sve.
 
toje i mene zanimalo ! i bas sa se pitao ! odlicna tema ! nocas sam dosao iz grcke i niko me nista nije pitao ! doduse isao sam busom !
pre mesec dana sam isao za rumuniju avionom, preko minhena u odlasku, a preko beca u povratku, i niko nista ! isao sam skoro i za ukrajinu, slicnim putanjama i zaista niko nista ! mada bilo bi poprilicno problema kada bi dublje zavirili ! e sada je li linux resenje, je li zipovanje sadrzaja sa passwordom kao sto rece drugar iznad resenje, treba biti mnogo pametan !
 
Meni profa rece da imaju pravo da ti traze pass za bilo sta, e sad normalno je da ako ti se rar zove Movies da ce ti traziti a ako se zove; lupam letovanje 2008 onda ne bi trebalo jer su to licni podaci...
 
Najvise sto su meni proveravali, a putujem mesecno vise puta u inostranstvo, jeste da odem na neku dodatnu security kontrolu gde su proveravali nekim papiricima povrsinu laptopa... Nikada mi niko nije trazio da ukljucim laptop, niti u principu oni mogu da proveravaju da li je softver legalan, ako vas to brine. Zasto bi to uostalom i radili?

Mogu da vam traze da se izujete, da vam traze medju prsticima da niste sakrili nesto :) ali nisam video/doziveo da mi ukljucuju laptop i smaraju oko softvera. Mislim, kada bi i to proveravali onda ne bi trebalo da dodjete na aerodrom dva sata pre leta, nego dva dana...

Na Heathrow-u je npr. sada nova procedura i laptop vise prilikom kontrole NE SME da se vadi iz ranca tako da je malo verovatno da ce iko ikada da vam gleda bilo sta u laptopu...

Beograd da ne spominjem - tu mi nikada nisu ni trazlili da prilikom kontrole vadim laptop iz torbe.
 
Poslednja izmena:
odlucio sam da ostavim sve kako jeste..imam 3 particije na visti na C su klasika samo programi a d i e muzika ,knjige i filmovi!Filmove cu da brisem..office i vista su mu licencirani a tamo cu da poskidam sve sta mi treba od programa i problem resen!

Ne verujem da ce se smarati da mi traze sifre ,posto mi comp nema sifre vec fingerprint:smash:
 
A da sakrijes one dve particije koje nisu sistemske? :)
 
Nazad
Vrh Dno