Šta je novo?

Sta posle otkaza

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

amdpower

...on thin ice...
Učlanjen(a)
27.09.2010
Poruke
3,823
Poena
325
Konacno sam dobio otkaz pa sam resio da se prekvalifikujem,tj skolujem u cetrdesetim.Tema je malo nezahvalna i ne bas prosta ali svaki savet je vredan.
S obzirom da nisam los vozac,volim racunare i elektroniku odredio sam par kurseva,naravno u obzir sam uzimao i one koji se uvek traze,kao i one sa kojim mogu pokrenuti samostalni posao.
Ono sto me kopka ima li neko programiranje koje nije tesko i ima posla?
Kursevi koje razmatram su:
Autodijagnosticar
Autoelektricar
Elektroinstalater
Monter klimatizacije
Serviser racunara
CNC operater
TV snimatelj
Fotograf
Vozac viljuskara
Rukovalac radnim masinama
Kuvar
Pekar
Mozda polaganje za C kategoriju
 
Moj ti je predlog ovo zadnje,kad je bio največi lock down u Slo neznam vozača koji nije vozio
 
Kuvar.
 
C kategorija je skoro garant za posao kako kod nas tako i preko. Ali naravno, nije to tako lak posao da može bilo ko da ga radi. Odgovor zavisi od tebe, šta ti nije opterećenje da radiš, koliko novca očekuješ, koliko brzo želiš da se zaposliš i napreduješ na "maksimalnu" platu za taj posao. Mada ja mislim da si previše profesija nabrojao(koje nemaju nikakvih dodirnih tačaka), moraš malo da spustiš izbor na 2-3 pa da prelomiš.

Što se tiče programiranja, to mora čovek da voli ili makar da ima neku slomljenu dasku u glavi da bi to radio :D
 
Olujche..... u potpunosti se slazem sa ovom tvojom recenicom na kraju.
 
Pa odabrao sam poslove koje mi odgovaraju,masinac sam ali to nikad nisam radio niti nesto to volim.
15 godina sam proveo u jednoj usranoj izrabljivackoj firmi gde sam radio u proizvodnji na masini i jurio nekakve nenormalne norme.
Elektronika mi je bliska,autoelektrika je po meni posao koji ima buducnost,mislim da bio mogao i kamion bez prikolice da vozim bez problema,takodje viljsukaristi znam da su trazeni a nije neka filozofija,cnc traze,znam da dobro zaradjuju i na prodaji i odrzavanju klima i posao koji ima buducnost,dobri kuvari su uvek trazeni i mislim da je takodje zanimljiv posao,inace otac mi je bio rukovaoc radnih masina.
 
Osnovno je da prepoznaš šta voliš da radiš i u čemu si dobar, ili možeš, realno, da postaneš dobar?
Kažeš "dobri kuvari su uvek traženi" - da li si dobar kuvar? Da li voliš da kuvaš? Mislim, džabe sve ako odeš u kuvare samo zbog para - pa svako jutro proklinješ prokleti posao na koji moraš da ideš.
Sticajem okolnosti, nalaziš se pred velikom promenom u životu. Najgore što možeš da uradiš je da izabereš nešto što ne voliš sa radiš.
Sa druge strane, promene su dobre, i čovek napreduje samo kroz promene.
Pozdrav i srećno
 
Bas tako,potpuno se slazem,zavrsio sam skolu koju nisam voleo,radio sasvim drugi posao koji takodje nisam voleo a nisam ni zaradio.
Sad gledam ono sto mi je najblize i najzanimljive,aspekt novca je bitan jer nemam vise godina za bacanje,mada realno dok covek ne proba ne zna u cemu je najbolji.
Eto meni eletrika mozda najbolje lezi,mnogi rodjaci su mi elektricari,mada ima i masinaca,gradjevinaca...mora da obratim paznju i na genetiku,jer neki ljudi su rodjeni za neke poslove a za neke su operisani.

S druge strane bitan je i aspekt zaposeljenja,za neke poslove traze radno iskustvo,a tu je i ideja samozaposljavanja s obzirom da i drzava daje neki novac.
 
Poslednja izmena:
I ja sam donekle u sličnoj nedoumici...samo nemam ni blizu toliko profesija u razmatranju; čak šta više odabrao sam programiranje i krenuo lagano sa istim (tj krećem još uvek).

Pošto imam sve kategorije ispolagane, radio na gotovo svim radnim mašinama godinama, ako se ne plašiš visine, imaš mogućnosti i vremena, razmisli da položiš za tu C kategoriju, položiš za dizaličara (kranistu) i zaposliš se na auto dizalici...koliko god glupo zvučalo trenutno su najplaćeniji u Srbiji (ako izuzmemo zanate tipa lepljenje pločica i sl). Ja sam npr pobegao od toga (bar se nadam).

CNC operater je takođe odlično i profitabilno uz malo sreće.

Fotografija je dobra ali po svemu što sam gledao tu treba malo više vremena da se izreklamiraš, probiješ i kreneš da praviš neke pristojnije pare. Takođe zahteva i više ulaganja u startu.
 
Kao sto Bahamud rece, sleper i da te bog vidi...
Nasi vozaju kamione koji dopremaju svakodnevno sirove materijale za nasu firmu u Nemackoj zaradjuju 3000+ evra mesecno.
Tesko da ces naci iole brzi i profitabilniji posao.
 
Voznja definitivno - top izbor trenutno, do kad ce da bude ne zna se.

Takodje viljuskaristi uzimaju fine pare jer ih nema dovoljno - ako neces da ides na duge ture kao vozac.
 
Sleper to je kategorija CE,ne ide li prvo C,drugo morao bih da probam kamion bez prikolice,pa da vidim dal sam sposoban za veci,i kao sto rece kolega,sleperi imaju duge ture.
 
i od mene preporuka za voznju. Znam 2 programera koji su se prabacili na voznju, po njihovim recima manje stresa, a plata zanemarljivo niza.
 
Ako postoji sklonost/entuzijazam ka pc hardware-u onda se definitivno upoznati sa crypto valutama može i preko mininga koji je idealan za početak. Ako je nekom bliži programerski deo onda isto ima velikih mogućnosti u razvoju i primeni ali predhodno je potrebna ozbiljnija edukacija.
Moze da se startuje i sa minimalnim ulaganjima ali je svakako potreban period od bar 6m do godimu gde se ne trebaju očekivati prihodi i nije dobro imati pritisak sa te strane.
Samo izbeći zamke npr u vidu mamca brze zarade putem trgovine i uz disciplinu i posvećenost lagano ulaziti u priču.
Znači ako se kreće iz entuzijast varijante malo je ovakvih prilika koje donose ovoliko mogućnosti.
Najbolje vrema za početak bilo je pre nekih deset godina ali ko je tada propustio ima novu šansu svakodnevno.
 
Interesantna tema :) .
Ja sam el ing i posle 15 godina kanca/terena/monitora, korona tj rad od kuće me naterao da menjam pravac,
ne želim da mi život prođe uz monitor, simple as that.
Prebacujem se polako na poljoprivredu, već 2 godine lagano, ne kao jedini i osnovni izvor zarade, još uvek.

Od gore ponuđenih kurseva iz iskustva mogu da preporučim elmontera ako ćeš da pališ preko,
ili cnc mašina solidne su im plate i traženi su(bar bili pre rata), ostalo zanatske radnje koje si naveo nemam dodira.
 
Sto se tice mininga,sve je to pitanje do kada i ima tu velikog ulaganja,takodje je pitanje i cene struje a i meni je ustededjevina NULA.
 
Zanimljiva tema, u sličnoj sam dilemi a i sličnih godina . Svakako ću menjati zanimanje iako nije loše plaćen, dosta mi je više "struje". Kao i kolega Proday, krećem sa programiranjem. Ali moram prvo da vidim da li mi odgovara posao na kom se sedi 10+ sati pošto sam navikao da sam na nogama ceo dan.
Električar nije loše uopšte, jedino što često ume da bude malo naporan ali kako ti zapadne. Posebno kao sto rece Cvoruga, ako hoćeš da pališ preko.
 
Radio sam i kao električar 4 god u Nemačkoj...sizifov posao osim ako vas ne posreći da odma radite direkt za nekog Nemaca. Najveća ironija, dana kada sam rešio da dam otkaz stigla mi nostrifikovana diploma (koju sam btw čekao 10 meseci i poslao gomilu papira za istu) kući u Srbiju!

Ovoga za sedenje 10+ sati se i ja plašim. Sportski sam tip, ceo život u treningu, dnevno pravio 20k+ koraka na terenu, vrlo je diskutabilan ovaj totalno izmenjeni način života. Skontah da mi već posle 2h aktivnog učenja dobro pada koncentracija ali se nadam da se ovo popravi vremenom jel totapno sam ispao iz edukovanja bilo kakvog tipa osim Nemacki što sam štrebao.
 
Izdrzi se sedenje par meseci, verovatno i par godina, ali posle nekog vremena mnogi odlepe.
Nije to za svakoga definitivno..
 
Sve to većinom što počne duže da se radi od 8h dnevno, ne postoje više vikendi, vreme za porodicu, prijatelje...(kao i u svakom drugom poslu).
 
@amdpower
kuvar
pekar
Ne ulazi u taj pakao posebno ne u cetrdesetim. To rade klinci odmah iz srednje skole i do 35-40, zapale preko (rade sezone ili za stalno po nekim privatnim klinikama/bolnicama/domu za stare/rizortima), otvore svoje nesto ili se okace o gredu ako ne promene profesiju.
Elektricar kao sto kaze @Proday, sizifovanje. Hladno, vrucina, prasina, buka, svo vreme si na nogama, merdevinama, klecis, cucis...
 
Par kolega koji su napustili posao,pre svega zbog malih plata i mobinga,voze kamione u EU,jedan radi poljoprivredu u EU,dvojica voze viljuskare,takodje EU...jedan poceo privatnu trgovinu ovde,ovaj drugi nasao posao isto u Srbiji kao magacioner...

Sta mislite o autoelektricaru,monteru klima,serviseru bele tehnike...?
 
Kao sto svi kazu C kategorija. Evropa je vec u velikoj potraznji za tom strukom. Tesko se nalazi i dobar autoelektricar. Ako je neko dobar, ceka se da dodjes na red. Kao neko ko sedi za racunarom 10+ sati, ne bih nikom preporucio takav posao ako malo to ne voli. Na kraju sta god da radis , keramicar, elektricar, mehanicar itd. bitno je da si dobar u svom poslu, da radis kvalitetno i nemas brige. Posao ce tebe traziti a ne obrnuto.
 
CNC definitivno otpada,klasicno masinstvo.

 
Druže, bez namere da ti pametujem, ali ako ti je već ušteđevina NULA (kao što pišeš) nemaš ti nešto vremena da biraš između 30 zanimanja koje si naveo.

Suzi izbor na dva-tri, po kriterijumu:
  • koja ti najviše leže (ili za koja bi bio najsrećniji da radiš), ili
  • najprofitabilnija zanimanja od pobrojanih, ako to juriš...

Ako ne možeš da izabereš ni sa tog suženog spiska zanimanja, možda da probaš neko koje od tih sa suženog spiska koje ti je ok, a najbrže i uz najmanje ulaganja možeš da se prekvalifikuješ, pa da kreneš što pre da radiš, ako ne ide, da bataljuješ, probaš drugo. Tako ne bi izgubio puno vremena, a ni novca.

Razmišljam da je bolje probati pa odustati, nego da prvo šest meseci biraš, onda se godinu dana da se prekvalifikuješ (kod programiranja i više), pa da posle toga radiš šest meseci, da bi shvatio da ti to ne leži, i dok trepneš izgubio si dve ili više godina, i ponovo si na početku, odnosno radiš posao koji ne voliš i td...
 
IT je vrlo stresan posao, programiranje jos najmanje. Mobinga ima svuda i velika vecina ne zaradjuje sume o kojima slusate. Moze se raditi fiksno 8 sati ali uz loseg menadzera mobing ce biti grozan, malo bude bolje ako radis prekovremeno sto mnogi ne placaju. Ko je sportski tip ima da nabaci 20 kg za godinu dana ako ne uspe da uskladi trening s poslom.

Mada i za druge poslove isto, s padom komunizma je ojacao liberalni kapitalizam a to znaci prekovremeni, neplaceni rad, torturu na poslu, nerealne rokove i ciljeve, platu pojede galopirajuca inflacija, i ono sto zaradis ne mozes pametno potrositi.

Nije zanimanje krivo, jednostavno je svet i zivot na ovoj planeti postao zesce sranje u poslednjih 10tak godina.

Ja na primer moj posao obozavam ali mrzim sefa i ceo menadzment.
 
Slazem se,zbog toga sam pomenuo da sa zavrsenim kursem nije lose da imam opcija i samostalnog zaposljavanja,tj da ne budem vise niciji rob.
Znaci otprilike bio to bila elektro struka,eventualno kamion,viljuskar,sa poslom u EU ili samostalnim biznisom.
Mislim da sam skratio listu.
Elektricar za belu tehniku
Elektromonter
Autoelektricar
ne znam sta mu dodje ovo autodijagnosticar
Monter klima
Serviser racuanra
Katgorija C
Viljuskar
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno