Šta je novo?

sta koristite kao monitor za stare racunare?

Šta koristite kao monitor za stare računare?


  • Ukupno glasača
    45
Imam DELL U2412MB, i to je jedan od dva monitora na kome smo Marko i ja dobili sliku sa Amige. Nažalost, kada se uključi interlace, dobije se samo gadno treperenje i brljanje.

@Zenon: da li znaš, da li su monitori sa spiska testirani i u interlace režimu?

Ne znam da neki sa spiska jesu ali tacno koji ne znam... Ja sam imao Eizo koji je radio savrseno ali mi je ukraden.... I sad trazim takav
 
Pošto ne mogu gore u anketi da menjam svoj odgovor, u zadnje vreme koristim Commodore 1084 (bez S) za sve sem mašina koje imaju samo antenski izlaz.

E sad, što se tiče Amige i LCD monitora, skoro sam testirao situaciju sa Samsung SyncMaster P2470HD 24" televizorom/monitorom, i s obzirom da on na sebi ima SCART slika je više nego odlična. Čak je i u najvećoj interlaced rezoluciji sve čitljivo na ekranu. Deinterlace mu je skroz OK i nema nikakvog treperenja.

2017-02-09 01_39_18-.jpg2017-02-09 01_39_47-.jpg

E sad, za one koji nemaju sreće i nemaju SCART a imaju komponentni (YPbPr) ulaz na svom TV-u, postoji A520HD - konverter iz RGB u komponentni signal. Znam da se to interno ponovo konvertuje u RGB, ali je ovo "the next best thing" za takve situacije. Jedan prijatelj je poručio komponente pa kad napravi preneću njegove utiske ovde.
 
@ msolajic


Vrlo je moguće da taj Samsung u sebi već ima neki kvalitetniji upscaler ako kažeš da ima dobru sliku što opet nije čest slučaj sa LCD-om mada sa druge strane 16:9 format i retro stvari mi ne idu nikako, jednostavno sam mišljenja da te stvari zaslužuju da budu korišćene u svom "native" formatu i rezoluciji sa sve scanline-om ili ti u prevodu onako kako su svojevremeno napravljene da se koriste. Mada dobro nekome 100% autentičnost nije bitna, ja lično gledam da mi sve bude što bliže originalu, da se bre oseti retro miris u vazduhu :D

btw. ja bih inače proverio taj Samsung kao i bilo koji drugi LCD najpre sa 240p test suite programom koji je i više nego odličan. Pisan je za konzole ali može da posluži kako za Amigu tako i za ostale Commodore, Atari, Spectrum itd. stvari. Besplatan je inače, više ovde na linku:


 
Poslednja izmena:
btw. ja bih inače proverio taj Samsung kao i bilo koji drugi LCD najpre sa 240p test suite programom
Nemam nijednu od podržanih konzola, ali za C64 postoji slična stvar koja pokriva dosta onoga što on može da izgeneriše od statične slike:
http://csdb.dk/release/?id=80498

Pretpostavljam i da za Amigu postoji neka slična stvar... Nemam TV u kući (ne treba mi) osim malog Sony-ja koji se koristi za retro sprave, ali koliko znam većina wide televizora bi trebala da ima opciju da 4:3 sliku ne deformiše, nego da je prikaže sa crnim štraftama sa strane, ili grešim? Može li neko da prokomentariše?
 
Nemam nijednu od podržanih konzola, ali za C64 postoji slična stvar koja pokriva dosta onoga što on može da izgeneriše od statične slike:
http://csdb.dk/release/?id=80498

Pretpostavljam i da za Amigu postoji neka slična stvar... Nemam TV u kući (ne treba mi) osim malog Sony-ja koji se koristi za retro sprave, ali koliko znam većina wide televizora bi trebala da ima opciju da 4:3 sliku ne deformiše, nego da je prikaže sa crnim štraftama sa strane, ili grešim? Može li neko da prokomentariše?

Ne grešiš.
To je opcija koju redovno uključujem na LCD TV-u, kad priključujem retro mašine, a korisna je i kod emulatora koji nemaju softverski tu mogućnost.
Meni je recimo jako koristilo kod emulatora za Raspberry Pi, jer slika izgleda neuporedivo vernije, nego kad je razvučena po celom wide ekranu.
 
Nemam nijednu od podržanih konzola, ali za C64 postoji slična stvar koja pokriva dosta onoga što on može da izgeneriše od statične slike:
http://csdb.dk/release/?id=80498

Pretpostavljam i da za Amigu postoji neka slična stvar... Nemam TV u kući (ne treba mi) osim malog Sony-ja koji se koristi za retro sprave, ali koliko znam većina wide televizora bi trebala da ima opciju da 4:3 sliku ne deformiše, nego da je prikaže sa crnim štraftama sa strane, ili grešim? Može li neko da prokomentariše?

Amiga kao i sve druge retro sprave kada se direktno priključuju na LCD će gotovo sigurno u dosta slučajeva imati lag koji ni "game mode" na TV-u ne može lako da popegla. Negde će lag biti veći i izraženiji a negde manji mada dovoljno da iritira i odvlači pažnju. Dosta LCD sprava (pogotovo onih jeftinijih) nema u sebi upscaler ili pak nema kvalitetan upscaler da se nosi sa 240p signalom pa pored laga i slika biva mutnija, boje lošije itd. Upscaler tokom konvertovanja 240p signala pegla sve i razvlači na 720p HD odnosno 1080p tako da bude verno iščitan od strane HD/HDMI uredjaja. E tu posle dobro dodje ovaj 240p test suite da se dobro utegne LCD TV, da se vidi tačno na čemu si, naravno pod pretpostavkom da ćeš se igrati u 4:3 modu na istom (velika većina ima 4:3 mode) kao i da za input signal koristiš RGB Scart ako je moguće ili pak YPbPr Component. Composite je totalno neupotrebljiv i slika je očaj sa njim ali neke konzole i računari ne mogu da reprodukuju RGB signal kao što je poznato i tu nastaje problem kod korišćenja na LCD-u. Mada kada se podvuče crta ja uvek glasam najpre za CRT. Vidim da dosta vas ovde ne koristi izgleda uopšte upscaler-e niti scanline generatore a to je neka osnova za iole kvalitetno i autentično igranje na LCD-u.

Na mom blogu se može naći text na temu LCD vs CRT koji u nekim osnovama predstavlja prednosti i mane korišćenja istih. Posvećen je 16bit konzolama ali je takoreći primenjiv i na retro računare.

https://retrovania16.wordpress.com/2016/05/23/crt-tv-vs-lcd-retro-gaming/
 
Poslednja izmena:
Moram ovde da se pohvalim, žena nema razumevanja.
Danas na buvljaku u Pančevu naletim na romkinju kako prodaje Sony PVM.
Ni manje ni vise nego 2130QM
Pitam ja koliko traži za ovaj sony tv, kaze ona 40e
Jedva sam se suzdržao da burno reagujem. Dadoh lovu i oteglio se dok sam ga preneo do kola.
Ipak nisam hteo mnogo da se radujem dok ga ne upalim.
Srecom, radi, slika je odlicna.
Sad samo da mu dam glanc
 

Prilozi

  • IMG_20210926_111139.jpg
    IMG_20210926_111139.jpg
    280.3 KB · Pregleda: 97
Moram ovde da se pohvalim, žena nema razumevanja.
Danas na buvljaku u Pančevu naletim na romkinju kako prodaje Sony PVM.
Ni manje ni vise nego 2130QM
Pitam ja koliko traži za ovaj sony tv, kaze ona 40e
Jedva sam se suzdržao da burno reagujem. Dadoh lovu i oteglio se dok sam ga preneo do kola.
Ipak nisam hteo mnogo da se radujem dok ga ne upalim.
Srecom, radi, slika je odlicna.
Sad samo da mu dam glanc

Čestitam na ulovu, svaka čast.....ja sam svojevremeno imao 2 kom. ostao mi sada samo jedan. Cena im se danas kreće do 1000$ čak. Gde li ga je iskopala da mi je znati

10.jpg
 
Čestitam na ulovu, svaka čast.....ja sam svojevremeno imao 2 kom. ostao mi sada samo jedan. Cena im se danas kreće do 1000$ čak. Gde li ga je iskopala da mi je znati

Pogledajte prilog 318757
Hvala, nisam siguran sta cu sa njim.
Već imam jedan 14" koji koristim i jedan 21" koji mi godinama stoji upakovan.
A ona, ko zna verovatno u Nemačkoj neko izbacio na ulicu, jer ima nalepnicu na nemačkom pozadi.
 
Hvala, nisam siguran sta cu sa njim.
Već imam jedan 14" koji koristim i jedan 21" koji mi godinama stoji upakovan.
A ona, ko zna verovatno u Nemačkoj neko izbacio na ulicu, jer ima nalepnicu na nemačkom pozadi.

Njima su skočile cene bukvalno duplo u poslednje 2 god. od kako je udario covid. Sećam se da je PVM-2030/2130QM bio tipa 500$ krajem 2019/početkom 2020, ja sam u to neko vreme prodao moj 2130QM ovde liku za 350 eur. Sad da uzmeš da ga prodaješ vredi duplo samo je pitanje ko je spreman da plati toliko ovde.
 
Njima su skočile cene bukvalno duplo u poslednje 2 god. od kako je udario covid. Sećam se da je PVM-2030/2130QM bio tipa 500$ krajem 2019/početkom 2020, ja sam u to neko vreme prodao moj 2130QM ovde liku za 350 eur. Sad da uzmeš da ga prodaješ vredi duplo samo je pitanje ko je spreman da plati toliko ovde.
Necu ga verovatno skoro prodavati, mora prvo dobro da se sredi.
Pocev od ciscenja do geometrije a probacu da nadjem zvucnike i mozda i daljinski.
Sa druge strane, mozda ga i zadrzim, jer mi se svidja sto ima scart.
Ostali PVM mi imaju samo BNC RGB
 
Necu ga verovatno skoro prodavati, mora prvo dobro da se sredi.
Pocev od ciscenja do geometrije a probacu da nadjem zvucnike i mozda i daljinski.
Sa druge strane, mozda ga i zadrzim, jer mi se svidja sto ima scart.
Ostali PVM mi imaju samo BNC RGB

Pa iskreno i greota ga je prodati, nije sve u parama uvek a i vrhunski je model u pitanju. Baš teško se danas PVM monitori nalaze....do pre 3-4 god. je moglo da se nabasa na njih ovde a sada je skoro pa nemoguće, zato sam se i iznenadio kada si rekao da si ga pokupio na buvljaku. Ja sam imao tu sreću da ih nabavaljam dok se ljudi nisu interesovali za njih toliko. U jednom trenutku sam imao 10 kom.
 
Pa iskreno i greota ga je prodati, nije sve u parama uvek a i vrhunski je model u pitanju. Baš teško se danas PVM monitori nalaze....do pre 3-4 god. je moglo da se nabasa na njih ovde a sada je skoro pa nemoguće, zato sam se i iznenadio kada si rekao da si ga pokupio na buvljaku. Ja sam imao tu sreću da ih nabavaljam dok se ljudi nisu interesovali za njih toliko. U jednom trenutku sam imao 10 kom.
Mozda ga budem menjao za neki Amiga HW
Wow, 10 komada, ne bih znao ni gde da ih stavim iako zivim u kuci.
 
Ako nekoga zanima ovaj 'moderan' monitor radi provereno sa Amiga rgb2vga kablom (podrzava nativno 15khz):
Lenovo Q24i-1L (ima ga kod nasih prodavaca, cena oko 18000).

Ovde se moze naci specifikacija za ovaj monitor: https://www.displayspecifications.com/en/model/0de122ce

Mana je da se primecuje neki vertikalni patern na ekranu, koji nestaje cini mi se ako se pokrene igra npr (probao sa Turrican).
Inace slika je fantasticna, po mom misljenju.
Btw dosao sam isto u posed Sony Trinitron KV-21FT1K ali ga jos nisam testirao, vidim da ima scart ulaz pozadi.
Ako neko ima iskustva sa ovim, neka pise.
 
Uzeo sam OSSC v1.7, spojio na Eizo 2770B - ok slika. Na Sony LCD TV - RGB na Scart i sve radi takodje OK - OSSD daje upscale - sto nije lose. Nadam se da cu uskoro nabaviti CRT.
 
Totalno sam ispao iz retro priče,pa jedno početničko pitanje......šta sve treba da ima CRT TV da bi na njemu sasvim OK radila Amiga ili Commodere 64?......da li može na bilo kom?......vidim da na KP ima gomila očuvanih CRT-ova za baš male pare,pa ne znam koji da kupim...
 
Totalno sam ispao iz retro priče,pa jedno početničko pitanje......šta sve treba da ima CRT TV da bi na njemu sasvim OK radila Amiga ili Commodere 64?......da li može na bilo kom?......vidim da na KP ima gomila očuvanih CRT-ova za baš male pare,pa ne znam koji da kupim...

Kupi obavezno onaj koji ima RGB Scart ulaz (S-Video je takodje veliki plus) jer je to najbolji video kvalitet koji se može izvući preko CRT-a. Sony Trinitron vidi neki da uzmeš, po mogućstvu nešto oko 2005 (izbegavaj WEGA modele)...provereno najbolji kvalitet
 
Nazad
Vrh Dno