Šta je novo?

SSD problem 😔

CaptainCrash

Slavan
Učlanjen(a)
06.08.2012
Poruke
2,112
Poena
275
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Uzeo sam polovan ali ispravan SSD i sad imam problem.Kada ga ubacim,nosta se ne desava,izadje logo AsRock i pise dole desno F2,DEL....UEFI....međutim ništa,ne mogu da uradim,kada ga upalim,ugasim,restartujem isto,kada bocnem WIN10 instalacioni isto se to pojavi i ne mogu ništa,ne mogu ni u BIOS da uđem.Gde grešim?
 

Prilozi

  • 20230203_205115.jpg
    20230203_205115.jpg
    424 KB · Pregleda: 136
  • 20230203_185627.jpg
    20230203_185627.jpg
    117.8 KB · Pregleda: 104
Skini SSD, pa ga ponovo ubaci u ležište. Uveri se da je ušao do kraja u slot.
 
Koja ploča, da li su nakačeni neki sata diskovi (ako jesu otkači ih i probaj)?
 
a sta je u prvom nvme slotu?
 
Uzeo sam polovan ali ispravan SSD i sad imam problem.Kada ga ubacim,nosta se ne desava,izadje logo AsRock i pise dole desno F2,DEL....UEFI....međutim ništa,ne mogu da uradim,kada ga upalim,ugasim,restartujem isto,kada bocnem WIN10 instalacioni isto se to pojavi i ne mogu ništa,ne mogu ni u BIOS da uđem.Gde grešim?
Imam mx500 imao sam slichan problem, SSD proradi, tek nakon iskljuchivanja sa napajanja, ali potpunog, znachi mora kabl da se ishchupa ili da se ugasi
ups. Asrock pokushava da ga detektuje, pa chuchi neko vreme i to je verovatno tvoj problem. Nakon nekoliko minuta bi se post nastavio ili ushao u BIOS.
Interesantno, kad mi je crklo napajanje, stavim neko kvalitetno, i od tad vishe nemam taj problem...
 
Koja ploča, da li su nakačeni neki sata diskovi (ako jesu otkači ih i probaj)?
Imao pa poskidao,probao samog da ga ostavim i isto.
a sta je u prvom nvme slotu?
To je prvi drugi, i ne koristim.
Imam mx500 imao sam slichan problem, SSD proradi, tek nakon iskljuchivanja sa napajanja, ali potpunog, znachi mora kabl da se ishchupa ili da se ugasi
ups. Asrock pokushava da ga detektuje, pa chuchi neko vreme i to je verovatno tvoj problem. Nakon nekoliko minuta bi se post nastavio ili ushao u BIOS.
Interesantno, kad mi je crklo napajanje, stavim neko kvalitetno, i od tad vishe nemam taj problem...
Pokusacu...
Sto se ploce tice AsRock B450 Steel Legend.
 
a isto se desava kada ga bocnes i u drugi slot?

imas onu opciju u biosu da namestis da je pcie gen3 da ne bude automatic?
 
a isto se desava kada ga bocnes i u drugi slot?

imas onu opciju u biosu da namestis da je pcie gen3 da ne bude automatic?
Nisam to cackao Gen3,samo pokusao u taj drugi slot da bocnem i prepoznao ga,usao u BIOS,podesio i pokrenuo instalaciju win10(da li da ostanem na win10 ili probam win11?)ne bi da me zezaju igre ?
E sad idem dalje pa cemo videti stanje...hvala puno svima na savetima i pomoci.
Inace NI SANJAO NISAM da probam samo njega u taj slot jer je slot sakriven izmedju graficke i procesora pa moram da skidam grafiku,da se mečkam a i sam po sebi je imao kao onaj hladnjak koji sam skinuo,ne znam ni kako se montira(ili ke nesto drugo)a plasio sam se da tu u procepu me pocne da dize temperaturu jer greje i grafika i procesor...
 
obicno se taj prvi do procesora koristi za OS ssd, kod ovih skupih ploca sa vise nvme slotova svi su isti
 
obicno se taj prvi do procesora koristi za OS ssd, kod ovih skupih ploca sa vise nvme slotova svi su isti
sve super,vec poceo da ubacujem neke stvari.Jedno pitanje samo,ja sam kupio prakticno nov,par dana star sa 99% health,znao sam za to.Da li se zna uzrok sto je opao health i moze li se ocekivati novi pad i koliko to utice na sam rad diska itd?Nije mi jasno da kroz 6 dana opadne health,od cega to zavisi?Imam jos jedan od 1tb.i on je 100+ dana aktivan a 100/100...
 

Prilozi

  • 20230204_122545.jpg
    20230204_122545.jpg
    519 KB · Pregleda: 61
Health kod SSD-ova se izračunava na osnovu količine upisa podataka. Taj SSD je korišćen za neko intenzivno testiranje (možda mining), čim mu je za 6 dana upisano 17TB podataka.

Nije to ništa strašno, sa normalnim korišćenjem SSD će ti dugo trajati.
 
Šest dana rada i 17 Tb nekako ne idu zajedno.
Ako se nešto nije promenilo (nisam pratio), Sentinel ne daje sve tačne podatke za SSD diskove.
 
A u pm...kud bas to da uzmem.Svakako taj disk sam planirao 360gb za win(valjda ce biti dosta) a ostalih 1.5tb za igre,instalirati i ostaviti to sto se instalira uglavnom.Ono sto se najvise igra.Ili za win uzeti obican SSD od 512gb a ovaj ceo staviti za igre.
Zao mi sto moram da ga sad parcam zbog win-a a onaj od 1tb.bi isto morao,onda mi je bilje mozda ovo sto sam predlozio,512 sa nekih 500/500 upis za win,verujem da ne bi bio spor u odnosu na ovaj,msm primetno u aplikacijama,ildizanju sistema itd...
 
Ko kaže da moraš da ga rasparčavaš ? Možeš sve u jednu C particiju. a što se windows tiče može lepo i 125/150GB ako ne instaluraš mnogo programa i držiš svoje lične fajlove negde drugde. Evo kod mene W10 lepo na laptopu sa 125GB SSD-om. Ima sve što je potrebno za rad. ceo MS Office i puno manjih programa i još uvek ispod 100GB
 
17TB je nista, nije taj stigao ni da ga zagreba posteno, ja sam uzeo jos izakaniji polovan KC2500 500GB za drugi NVMe slot i radi, koristim ga za backup.

1675513122034.png
 
Slažem se da nije 17 Tb mnogo nego je čudno da toliko nagura za samo 6 dana.
 
Nije ništa čudno. Ljudi kupuju svašta, odrade posao i prodaju kad izvolje. Retko ko čuva komponente u smislu da redovno čisti, pazi i ne arči van specifikacija. A i što bi na kraju krajeva...
 
ssd.png
Evo primer jednoga starog skoro 3 godine.
 
Hvala na odgovorima.Sad imam jos jedno pitanje.Do sada primartni slot na B450 Steel Legend je bio onaj slot,koji je u sto bi rekao 'ladovini,bio je Kingston 120 GB za sistem.E sada sam imao problem da tu stavim od 2TB i nakon instalacije sistema isto se nista ne desava,nece da se pokrene komp.Ostavio sam ga tu gde jeste kao na slici.Tu sam imao kao neki dodatak,da li je to kao neki hladnjak ili...?Malo me nervira temperatura koja po meni nije normalana a drugi slot mi ne radi za taj kapacitet,radi na manjim kapacitetima :-( ne znam sta da radim a hladjenje je odlicno u kucistu sa 6 ventilatora...Spadne posle nekog vremena na 33c ali nakon restarta bude oko 43 kao na slici.Mogu da zamislim temp.kada pokrenem igre a nemam uvid tada u temperaturu :-\
 

Prilozi

  • B450 Steel Legend.jpg
    B450 Steel Legend.jpg
    180.7 KB · Pregleda: 43
  • SSD.jpg
    SSD.jpg
    5.4 KB · Pregleda: 35
Mozda ne neko podesavanje u BIOS-u pa ga zato ne vidi u tom slotu.
Temperature prati sa HWinfo mada to nije visoka temperatura.
Ne znam za ostalo,msm da nemam nista vezano za hdd,ssd ...
 

Prilozi

  • 20230222_192648.jpg
    20230222_192648.jpg
    387.2 KB · Pregleda: 26
  • 20230222_192630.jpg
    20230222_192630.jpg
    373.8 KB · Pregleda: 25
  • 20230222_192504.jpg
    20230222_192504.jpg
    322.7 KB · Pregleda: 26
BIOS ga prepoznaje, propisno je izlistan kso NVME i opcija za boot...
 
Dzabe,imam od 1TB i on radi,njega vidi ali ovaj od 2TB nece na tom mestu iz ne znam kog razloga. 😐
Bzvze....
 
Ako imas instaliran OS na nekom od tih drugih SSDova podesi u biosu da se butuje sa njjih pa formatiraj taj NVMe opet
 
Ima i ona opcija u biosu native nvme driver.

264133d1579723794t-can-anyone-explain-these-benchmark-results-photo_20200122_120605.jpg
 
Imam jedan disk ali je kraci od normalne velicine,znaci duplo kraci.Kako bi njega mogao i uz pomoc cega.oapoaobiti,ne bi morao kupovati drugi 🙂
Sa njim bi taman ispobao ovaj drugi slot i mabacio sistem a ovaj od 2tb bi ostao cist za igre 🙂
Iskreno zanima me i gde se i koristi ovaj disk ovih dimenzija,kao paklica sibica 🤨
 

Prilozi

  • 20230215_171405.jpg
    20230215_171405.jpg
    200 KB · Pregleda: 35
Ima više formata NVMe diskova, to je 2242. Ako pogledaš ploču, svaki NVMe slot ima 4-5 pozicija za montažu, zavisno od dužine drajva. Ne zaboravi da u računarima manjih dimenzija i u laptopovima koriste iste standarde, stoga imaš drajvove manjih dimenzija. Takođe, postoje drugi uređaji manjeg formata koji mogu da koriste te slotove, poput M.2 Wifi kartica itd.
 
Sve je to lepo....ali tek sad mi nista nije jasno.Da li ovo znaci da samo 1 slot moze biti in use?
Pise da podrzava 2242 ako dobro vidim,na listi je samo ato ja ne znam kako da ga namestim kad fali "pola diska" 🤣
Mada,verovatno opet nece biti u upotrebi ako bi i uspeo da ga namestim.To ide sa onim ulošcima za diskove?Da li je neko od vas stavljao te 2242 diskove u klasican normalan slot?
 
slikaj maticnu gde je nvme slot (nema u my gear koju maticnu imas)
 
Nazad
Vrh Dno