Šta je novo?

Ssd 850 evo 250 gb, lenovo z50-75 spor ssd u pm

alienglobe

Cenjen
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruke
543
Poena
170
Kao što rekoh, brzine za win 10 su read seq 529, random očaj 32870 a write seq 499 ali randoom 28601! Sve sam probao, 8.1 isto njesra samo je 7ica imala Rand oko 56000 i 46000 ali zato muka sa uefi i drajverima! Šta raditi?
Takođe boot mi traje minut i po, logo lenova se vrti minut i 20 sec a ostatak posle win. To je sa win 10 i 8.1. Sa 7 i legaci bez uefi i njesra nemam lenovo boot ali se zato win butuje oko minut. Ludilo...
 
Poslednja izmena:
Ajde ti nama prvo uradi po jedan testic u CDM (Cristal disk mark) i AS-ssd , pa slike samog prozorcica od testa okaci.

Ja ne kontam o kakvom "seq read random 32870" i "seq write random 28601" ti govoris, pa nam slikom pokazi.
Ja bi licno voleo da mi je sekvencialno nasumicno citanje i upisivanje toliko koliko ti napisa, kod mene je to obicno oko tih 529 i 499...

Inace nije nista cudno da na svim prenosnim i portable uredjajima ssd radi nesto sporije nego na desktop masinama...
 
Mislim da priča o IOPS.
 
Aha, iops. Skidam framework za as ssd jer je svež OS..
 
Poslednja izmena:
nesto mi je ogroman taj acc time,jesi upalio AHCI?stavljao amd sata driver?
 
sumnjam.apdejtuj bios,probaj ssd na desktopu...
 
To sto ti se sve sporo dize je pre do tog Lenovo z50-75.
Evo cu ti okaciti moje rezultate kad sam uzeo isti ssd...
Po testovima tom ssd-u nista ne fali, kao sto sam rekao ranije, svi laptopovi i prenosni uredjaji su malo sporiji od desk masina, kao sto su i sve amd masine su malo sporije od intela... posmatrano u vezi brzina koje postizu ssd-ovi.
Evo dodajem i novi test, danasnji na cdm v.5.0.3
Mislim da priča o IOPS.
Znam ali necu da nagadjam jer ko to onako napise ne zna sta pise pa moras "proveriti"... ;)
 

Prilozi

  • CDM Samsung 850EVO 250GB 15.05.2015..jpg
    CDM Samsung 850EVO 250GB 15.05.2015..jpg
    79.5 KB · Pregleda: 101
  • AS-SSD Samsung 850EVO 250GB 15.05.2015..jpg
    AS-SSD Samsung 850EVO 250GB 15.05.2015..jpg
    90.8 KB · Pregleda: 109
  • Samsung 850 evo 23-11-2015..jpg
    Samsung 850 evo 23-11-2015..jpg
    74 KB · Pregleda: 96
Poslednja izmena:
Sve je u full.. Stvarno nemam pojma šta da pokušam. Jedino za mesec dana da probam na desktopu kada budem u prilici.. Koje su inače minimalne vrednosti za ovaj ssd i ove parametre?
 
To sto ti se sve sporo dize je pre do tog Lenovo z50-75.
Evo cu ti okaciti moje rezultate kad sam uzeo isti ssd...
Po testovima tom ssd-u nista ne fali, kao sto sam rekao ranije, svi laptopovi i prenosni uredjaji su malo sporiji od desk masina, kao sto su i sve amd masine su malo sporije od intela... posmatrano u vezi brzina koje postizu ssd-ovi.


Znam ali necu da nagadjam jer ko to onako napise ne zna sta pise pa moras "proveriti"... ;)
Znači imam duplo lošije rezultate... Kako je to moguće? Pa ova kršina je kao najbolje od AMD što je bilo u ponudi. Hibridni hdd što je bio u njemu duplo bolje korisničko iskustvo je pružao, butovanje i sve ostalo. Ovo je totalno... Sumnjam na AMD drajvere, sata i ahci, možda su tu po običaju za.. Li!
Da probam da isključim uefi i ostavim samo ahci i legacy podršku?
 
Poslednja izmena:
Kako 50% losije, najgori nisu ni 30% a normalno je da je amd i laptop sporiji, sve zbog chipset-a.
Meni jedino nije jasno zasto se toliko sporo pali.
Sto mu treba toliko vremena od pritiska dugmeta do desktop-a...
Ima li u biosu opcija da se nesto pogasi, da ne prolazi ili da ne prikazuje ili da ne ceka kad neke stavke pri paljenju radi i proverava... tako nesto?
Mozda ga to usporava...

SSD mora biti brzi od bilo kog hdd-a u radu, brze pristupa bilo kome podatku, jer nema cekanja da mehanika svoje odradi, sve je na struju, ide "odma", mora biti mnogo brze i osecaj u radu mora biti bolji.
Za to je potrebno da je ukljucen ahci i da je pri instalaciji os uradio pravilno "poravnanje particije". Kod tebe koliko vidim po as-ssd particija poravnata ok.
 
Poslednja izmena:
Noviji laptopovi nemaju AHCI opciju u biosu , koji laptop je u pitanju?
 
Valjda ovaj Lenovo z50-75

Brzine prema testu su ok za ssd.
Ono sto nije u redu (verovatno) je brzina kojom se pali i treba cuti kakav mu je njegov subjektivni osecaj brzine kad koristi programe, koliko njima brzo pristupa, koliko ih u radu brzo pokrece...
 
Poslednja izmena:
Moze biti problem sa AMD SATA Controller , probaj na neki laptop sa Intel platformom.
 
Jako sporo drug moj. Hibridni kada je keširao 8gb bio mnogo brži. I skrolovanje strana u browseru secka, sve se nekako vuče! Svi OS koje sam instalirao, sve opcije biosa, svi mogući drajveri.. I. Net je prepun ovih problema sa 850 evo najviše. E sad, možda je kršina jadna pa mu nema spasa! Brdo problema i sa dual grafikom, drajverima za eksterni hdd..
Da li ima još koji test ili benčmark koji bih mogao da probam?
Stavio sam u Samsung magacinu max reliability, ali ne bi trebalo da ima uticaja..
 
Poslednja izmena:
Poenta nabavke ssd-a je bila poboljsati rad laptopa, a ne kupiti ssd da bi zbog njega kupio laptop sa intel platformom...
Treba i naci nekoga da te pusti da mu cackas po masini (laptopu) da probavas kako na njemu radi tvoj ssd...

Ne bih znao kakvu bi korist imao od bilo kakavog daljnjeg merenja bilo cega.
Ocito imas neki problem, verovatno ga pravi ams platforma na bas tom laptopu...

Siguran si da je ahci ukljucen?
http://everydaylife.globalpost.com/check-ahci-mode-properly-enabled-21248.html
http://superuser.com/questions/757936/check-if-my-ssd-in-runing-on-ahci-mode-inside-windows-7

Po slikama sa as-ssd rekao bih da je ahci ukljucen.
 
Jeste drug moj, sve je uključeno. Ima kolega laptop sa i5,jedino da ubacim i vidim šta se dešava.. On ima isti ssd, butuje za 7 sec i duplo bolje performanse i iskustvo. Lično sumnjam na AMD drajvere za ahci i sata..
 
Covek imao slican problem i resio https://community.amd.com/thread/186484 problem je u driveru za AMD SATA Controller..

Instaliraj amd-catalyst-15.7.1-sb-sata-ahci-win10-win8.1-win7.exe

extactuj

manuelno instaliraj u device manager uz pomoc C:\AMD\AMD-Catalyst-15.7.1-SB-SATA-AHCI-Win10-Win8.1-Win7

Capture.PNG
 
Nemam nigde reč ahci u device manager, samo AMD sata driver. J
 
aac6dce31e717864019c32ba98c4747b.jpg


Merio sam vreme buta, 37 sec. Možda ja očekujem previše od mašine, ne znam ni sam..
 
Poslednja izmena:
Hmmmm

Od pritiska dugmeta do WIN logo oko 25 sec, do izlaska na desk top ukupno oko 34 sec i jos 3-4 sec da sve proradi.
Svi programi ukljueni, KAV radi, ssd i 3 HDD.

Ranije, pre prvog ssd-a pre vise godina, sa hdd upalio bi komp ujutro, otisao u kupatilo, umio se, oprao zube, obrisao lice i ruke, vratio se u sobu i komp je tek ulazio u desktop ili je desktop bio vidljiv normalno, znaci manje od 4 min radio jer se ekran meni gasi nakon 4 minuta...
Siguran sam da je po 2,5min barem dizao sistem...

Mozda i ocekujes previse, pogotovo ako je laptopic neko starije "kljuse"...

As-ssd kaze da je ahci ok, nije pciide - BAD .
Proveri direktno u biosu da li je omogucen ahci, potrazi po opcijama.
 
to kocenje,digni neki stress test i proveri temperature.
 
Hmmmm

Od pritiska dugmeta do WIN logo oko 25 sec, do izlaska na desk top ukupno oko 34 sec i jos 3-4 sec da sve proradi.
Svi programi ukljueni, KAV radi, ssd i 3 HDD.

Ranije, pre prvog ssd-a pre vise godina, sa hdd upalio bi komp ujutro, otisao u kupatilo, umio se, oprao zube, obrisao lice i ruke, vratio se u sobu i komp je tek ulazio u desktop ili je desktop bio vidljiv normalno, znaci manje od 4 min radio jer se ekran meni gasi nakon 4 minuta...
Siguran sam da je po 2,5min barem dizao sistem...

Mozda i ocekujes previse, pogotovo ako je laptopic neko starije "kljuse"...

As-ssd kaze da je ahci ok, nije pciide - BAD .
Proveri direktno u biosu da li je omogucen ahci, potrazi po opcijama.
Lenovo IdeaPad Z50-75 je model iz 2014 godine , nije stariji model laptopa , neka proba da obrise AMD SATA Controller i koristi onaj Microsoftov genericki koji je kao iz 21/06/2006.
 
Posto ti je ionako sve sveze (a i svakako je W10 djubre) instaliraj Win 7 i to golisavu,nish ne diraj i odradi full update preko neta...
Iste probleme sam imao na desktop masini samo sa 120 GB verzijom,samo update je resio problem...

P307: meni je boot time u Win 7 oko 20 sec... ali nemam AV,ne treba ti pored dobrog FW...

Imam Fujitsu Esprimo Mobile sa Celeronom (single core) i 1 GB rama DDR2... boot time u Debian: 10 sec i to sa nekim Zotac SSD...
Probacu Win 7,bas me zanima kako ce sljakati posto sa HDD je bio uzas teski...
 
Poslednja izmena:
Nisi citao temu probao je Windows 7 , nije u Windowsu problem.
 
7ica mi definitivno daje veće randoom brzine, ali takođe zakuje boot pa vrti kao i na 10. Evo sad, tek upalio, znači do win loga 37sec a kada učita avast 1min 15sec. Brzine loga mi nisu toliko bitne, 10 sec gore dole, samo... Kršina što od AMD što drajveri! Pre 2 meseca ubacio sam ssd i već sam ispisao 2,62 TB samo hebavajući se sa Windowsima. Da ne pričam za probleme sa čuvenim AMD usb 3.0 extensible host controller i svako 3 "paljenje" i neprepoznavanje eksternog hdd, pa onda unknown usb device pa u krug..
 
Poslednja izmena:
Da li si instalisao onaj Samsung Magician?!? On zna lepo da proanalizira ceo sistem, i da predloži sve što treba da se sistem prilagodi SSD-u, čak prikazuje i stanje AHCI/IDE i sličnih podešenja. Takođe, uključenje tog nekog rapid moda, ili kako ga već Samsung zove (moguće samo kroz Samsung Magician), zna da pomogne. Taj Magician je must have ako imate Samsung SSD.

Što se tiče brzine boot-a, možda zaista očekuješ previše, ili previše veruješ hvaljenjima na netu. Od pritiska na power dugme, do dobijenog desktopa, ponekad, više vremena potroše bios i ploča na inicijalne provere i startovanja, nego sam Windows na svoje buđenje. Kod mene, destop je u pitanju, to pre inicijalizacije Win-a, traje više nego samo podizanje OS-a.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno