Šta je novo?

Solarni paneli i subvencija države

@StainlessFrenky za vetar su ugovori trenutno na 9.2 centa. Niko nije raskinuo ugovor jer je svaka investicija isplanirana sa tom cenom, i oni su tu profitabilni. Zašto bi iko išta rizikovao kada već ima garancije da će lepo zaraditi, bez trunke rizika, bez trunke razmišljanja i posla. Sve što proizvedeš, kad god proizvedeš, kako god, sve neko uzme od tebe i plati ti po ceni za koju znaš da ti donosi profit. Nego svu energiju uložiš u drugi projekat pa o njemu razmišljaš.

A pre par meseci sam čitao zapisnik sa sastanka radne grupe koja treba da odredi model podsticaja za obnovljive, drug je član. Tamo stoji zaključak da dvostruke plivajuće premije donose veći trošak za državu jer će investitori, u strahu od potrebe da nešto plaćaju EPS-u, tražiti previsoku premiju te da je za državu jeftinije da on traže nešto nižu cenu (jer ne mogu izgubiti) a kad god cena bude viša od toga, dobijaju bonus. Po meni su dvostruke i poštenije, jer znaš da za svaki MWh imaš fiksnu cenu koja je za tebe prihvatljiva (jer si tu cenu i tražio). Ali mislim da je taj model napušten, jedino ako se nešto nije promenilo u prethodnih par meseci. Ali investitori treba da shvate da nije samo cena podsticaj, nego balansiranje postaje sve važnije i važnije. Čak ne ni cena balansiranja, već mogućnost. Jednostavno, za veliki broj projekata neće biti moguće obezbediti balansiranje i bez velikih ulaganja neće biti moguća izgradnja. Zamislite 3000MW solarnih elektrana i letnji dan u podne, planirana proizvodnja svih 3000MW. Nailazi oblak koji to smanji, neplanirano, za 1000MW. Gde da se obezbedi ta snaga? Već sada postoje problemi sa vetroelektrana, gledao sam grafike koji pokazuju da se sa 0MW proizvodnja povećava na 300 i zatim pada na 20 u roku od 15 minuta. Za sada sve to može da se pegla, ali kada snaga obnovljivih bude 2000MW umesto sadašnjih 500, biće ozbiljno veselje.
Bas to i kazem, trenutna cena za ugovore koji su potpisani pre vise godina a kada je cena struje na trzistu bila visestruko manja je skoro duplo veca nego cena koja je planirana kao maksimalna na sledecoj aukciji.

Ovaj drugi deo nisam shvatio. Kako mogu investitori da traze previsoke premije kad drzava odredjuje maksimalnu? Kakav bonus kad je premija dvostrano plivajuca?
Kako sam ja shvatio ako je trzisna cena manja od ugovorene onda ti drzava doplacuje a ako je veca onda ti vracas deo koji je preko ugovorene cene?

Sto se balansiranja tice to je tacno ali investitori nemaju nikakve veze sa tim niti su odgovorni za to, to je jednostavno resivo, jednostavno tamo gde je nemoguce balansiranje drzava nece izdavati dozvole.
A ove brojke brate mozda u Kini mogu da budu realne ovde kod nas je u 2020. EPS prodao ukupno 27700 GWh struje, ucesce solara je bilo 0.1% a garantovano se nije drasticno popravila situacija ni prosle godine. Prosle godine je u sistemu podsticaja solara proizvedeno 10.5 GWh za celu godinu kod nas, Hrvatska ima oko 100 MWh instalisane snage a mi smo sigurno mnogo ispod njih pa tako da tih 3 GWh koje spominjes su za nas naucna fantastika i ne vidim ih u doglednom vremenu. Za 3 GWh je potrebno blizu 5000 hektara za instalaciju panela, nerealno kod nas.

Edit: Evo nasao sam, sisljivih 52 MWh ili ti 0.052 GWh instalisane snage na nivou cele zemlje.
Vidim ja da je ovde pametnije investirati u proizvodnju gas maski.
 
Malo sam kopao i naletim na https://cuzs.org.rs/

Na sajtu ima par publikacija koje su interesantne:


Ima svačega, od uputstva da neko postane proizvođač do mapa, broja sati i koječega drugog. Jedna od stvari koje sam pročitao je da troškove zamene brojila snosi vlasnik elektrane. Meni ovo deluje legit totalno, a bogami i korisno. Nisam video da se linkovalo pre pa se nadam da će koristit još nekome.
 
Račun za struju nikad neće biti nula, čak i kad potrošite manje nego što ste proizveli, zbog čuvene stavke “troškovi prenosa i distribucije energije do kupaca koji u ovom mesecu iznose: “ :D

U svakom slučaju nadam se da će ovo zaživeti (y)
 
Već neko vreme se interesujem za ovu temu i nadam se da ću, konačno, ovog leta krenuti u realizaciju projekta. Jedino što moja opština (Sombor) nije učestvovala na konkursu za dobijanje subvencija. Inače u prvom krugu pilot projekta bilo je 25% država + 25% lokalne samouprave, davana su sredstva za sisteme do max 6KWh gde je KWh bio procenjen na 70.000 dinara, što znači da je maksimalni iznos subvencije bio 420.000 dinara. Navodno se tokom ove godine sprema novi krug subvencija (na jesen?), ali nisam saznao pod kojim uslovima.

Pošto živim u domaćinstvu koje godišnje potroši u proseku nešto manje od 12MWh, planiram izgradnju sistema blizu dozvoljenog maksimuma od 10.8KWh. Naravno, trenutna tržišna cena po KWh je znatno veća od navedene kvote, tako da bi subvencija bila značajno manja od 50%, pod uslovom da je uopšte dobijem.

Zato sam se raspitao i o drugačijoj mogućnosti finansiranja, tj. namenskom kreditu. Trenutno takav kredit nude jedino Erste i Prokredit banka u saradnji sa GEFF Srbija - omogućen je povrat 15% od ukupnog iznosa (ili do 20% ako se osim solarnih panela radi još nešto - detaljnije informacije možete pronaći na sajtovima banaka i GEFF).

Što se tiče dvosmernog brojila, u ED Sombor mi nisu rekli ništa, u ED Novi Sad mi rekoše da ih oni ne prodaju, već brojilo moram nabaviti od druge firme (ne znam ko ih ima u ponudi, a cena bi trebala biti 300-400 evra...). Elektrodistribucija zahteva da brojilo zadovolji specifikaciju navedenu u dokumentu https://elektrodistribucija.rs/interni_standardi/pravila/Specifikacija_verzija 4.0_Sveska_1_Usvojeno_na_TSS_EPSD_07022019_objaviti.pdf

Što se tiče instalacije sistema, trebalo bi biti svejedno ko ugrađuje sistem, bitno je samo da akreditovana firma/inženjer sa posedovanjem odgovarajućih licenci atestira sistem i izda potvrdu (izjavu) bez koje nije moguće dobijanje saglasnosti za prilagođavanje mernog mesta i zaključivanje ugovora. U Ministarstvu Energetike mi rekoše da takvih akreditovanih firmi trenutno ima 47 na teritoriji Srbije. Naravno, instalacija mora biti urađena u skladu sa potrebnim zahtevima i propisima da bi dobijanje potvrde bilo moguće.

Ovde treba razlikovati Elektrodistribuciju i EPS snabdevanje - koliko sam shvatio radnici Elektrodistribucije će zameniti brojilo, a sa EPS snabdevanjem se pravi ugovor. U ED Novi Sad mi rekoše da ugovor mogu da sklopim i sa drugom firmom za distribuciju el. energije na teritoriji Srbije (kojom firmom? navodno ih ima više, iako ja ne znam ni za jednu drugu...).

Korisni linkovi:

Za sada, od mene toliko. Veliki pozdrav!
 
Ozbiljan trošak je podkonstrukcija za montažu na krov, raspitajte se o ceni.

Što se tiče dimenzionisanja, ne treba gledati sopstvene potrebe, uvek ćete uzimati energiju iz sistema (govorim za domaćinstva), gledajte površinu krova i da se sve uklopi u dimenzije što bolje. Kada se ima plan povezivanja panela, odabere se invertor. To da li je on nominalno 8kW a instalisana snaga panela 7kW, nije toliko važno. Ionako se ta maksimalna snaga viđa par sati godišnje i apsolutno idealnim uslovima.

Nemojte verovati u te priče 2500 sunčanih sati, ako hoćete da vam uradim pravi proračun moguće proizvodnje sa realnim podacima i profi softverom, pišite na pm (besplatno naravno). Samo mi dajte broj panela, tip panela i invertora da ne gubim vreme na to. Kada sam radio neki proračun pre par godina, dobija se vrednost oko 1300kWh energije po instalisanom kW panela u idealnim uslovima (elektrana na zemlji, idealna orijentacija, idealan nagib), doduše za lokaciju u Vojvodini.

Koliko znam, radi se na novom sistemu stimulacija OIE, napuštaju se feed in tarife, tek će tu moći fino da se zaradi.

A što se tiče termoelektrana, u EU su dozvole za emisiju CO2 skočile na oko 50e po MWh proizvedenom pa je cena energije drastično skočila ovog leta u odnosu na raniji period, naročito u ovom sušnom periodu. Ovo bi trebalo da natera kompanije da gase TE, ali u Srbiji se 70% energije proizvede iz TE. Ne postoji trenutno ništa što bi moglo da zameni sve te u Srbiji. Cena fjučersa za 2022. Je pre par meseci bila 62e/MWh, sada je otišla na 110, sa daljim trendom rasta. Cena za kvalifikovane kupce već uveliko skače za narednu godinu, jedan snabdevač veliki u Srbiji je pukao, a EPS nema energije da iz sopstvenih resursa snabdeva sve potrošače u Srbiji, odnosno moraće da kupuje energiju po ovim bolesnim cenama, i to će se na kraju presuti na krajnje kupce.
Dobar dan .
Laik sam u celoj ovoj priči . Ali žena i ja već neko vreme razmišljamo o solarnim pločama . Hoćemo da izgradimo kuću veličine 35 kv ili da postavimo one kontejnere koji dižu predviđeni za život . Mene interesuje da li može da se ugradi neki sistem koji bi totalno zamenio korišćenje struje tokom cele godine tj hteli bi da totalno budemo nezavisni od države . Da li bi taj sistem obezbedio struju za sve kućne aparate u kući računajući i grejanje zimi i hlađenje leti . Izbušili bi našu vodu pa da li bi taj sistem mogao da pokrene i hidrofor pride . Kuću bi smestili u Batajnici ili negde blizu Inđije . Naravno ako se može izračunati koliko bi to koštalo i u slučaju da nam odgovara koga bih mogao angažovati za postavljanje.
Hvala unapred .
 
Tehnički je gotovo nemoguće imati off-grid eletrosistem koji bi davao iole komforan način korišćenja struje i kućnih aparata.

To jeste moguće za neku vikendicu ili objekat gde se povremeno boravi i gde se struja ne koristi previše. Ali za savremenu kuću u kojoj porodica živi 24/365, teško (gotovo nemoguće).
Još ako želite i da se grejete/hladite/kuvate/kupate, potpuno je neizvodljivo.

A i ono što jeste tehnički moguće a da se bar približimo toj ideji bi bilo preskupo.
Podrazumevalo bi ozbiljne baterije čija cena potpuno obesmisli ideju. Čak i ako se potpomažete gasom ili smederevcem.
 
Opstine su dobile ekstremno male pare za ove subvencije, nema od ovoga nista... ovo je bukvalno sprdacina :D 2-3 kuce po opstini :ROFLMAO:
 
  • Like
Reagovanja: mnt
To je bilo za proslu godinu, ove ce biti jos:
Kod:
Prošle godine su objavljena dva javna poziva: za zamenu stolarije, ugradnju izolacije i zamenu peći i kotlova (dodeljeno 224 miliona dinara), i za ugradnju solarnih panela, vredan pomenutim 100 miliona dinara.

Početkom februara objavljen je novi javni poziv, koji objedinjuje obe namene subvencionisanja. Na njemu su opštine i gradovi dobili milijardu dinara, što znači da će na raspolaganju građanima biti dve milijarde dinara.
 
  • Like
Reagovanja: mnt
Ne, ja pricam za ovu godinu... Pise na sajtu opstine, nije bitno koja opstina, verovatno mnoge vec imaju objavljene sume koje su dobili. Za moju opstinu manje od 1M dinara :)
 
Da li je moguće kombinovati on-grid sistem (koji vraća višak struje u mrežu) sa baterijama, koje bi omogućavale da uređaji u domaćinstvo rade ukoliko nestane struje?
 
  • Like
Reagovanja: mnt
Naravno da je moguće.
Ali koji uređaji želiš da ti rade kada nema struje?!? LED sijalica, tranzistor ili bojler? :p
 
Pa valjda frizider i zamrzivac.
 
To sto rkramer pita i kako pita, u principu radi i običan UPS. :p

Poenta jeste, ako želiš bekap napajanje nekih potrošača, to se definiše prema snazi tih potrošača i vremenu potrebnom da rade na rezervnom napajanju. Dakle, moraš znati šta želiš da se napaja kada struje nestane. Nikada se na bekap napajanje ne kači ceo objekat, sve što imamo, već samo odabrani potrošači.

Što se rashladne tehnike tiče, bilo koji zamrzivač može bar 12h da drži zamrznuto, ako se ne otvara. Većina ih može i duže. Nije problem ni otvoriti i nešto izvaditi ako struje nema kraće od 5-6h.
Ni frižiderima nekoliko sati nije problem.
 
U praksi nije uobičajeno da baterija napaja satima veće potrošače, jer bi bila enormno skupa, već služi samo da premosti do startovanja agregata. Predložio bih takvo rešenje.
 
Hm, interesantna tema.

Znaci po ovome ako se zeli upotrebljiv sistem u vreme restrikcije / planiranih radova / kratkotrajnog nestanka / cega god, nije dovoljno imati on-grid sistem, vec mora hibridni sistem sa baterijama iako je npr trenutna proizvodnja panela veca od potrosnje svakako zbog nedostatka mreze za sinhronizaciju ce inverter "ugasiti" struju ka potrosacima?
Razmisljam da nesto spakujem roditeljima. Nisu nesto preterano zahtevni korisnici, sve zajedno im ne treba vise od max 500W za vreme restrikcije (realnije je 40-50% od ovoga) da moze da ih premosti 4-8h. U pitanju su frizider (120W), zamrzivac (120W), 15ak LED sijalica (100W) i pumpa centralnog (~50W) , mozda TV i punjac za telefon i to je to (75W). Nece to svakako raditi sve odjednom istovremeno, vec po potrebi (pumpa i frizider prioritet).
U tom slucaju me interesuje kako se povezuju potrosaci koji se zele zastititi od nestanka? Na tabli sa osiguracima se odvoje od mreze i na njih se dovodi struja sa invertera (i posredno baterija)? Da li u tom slucaju inverter pegla napon iz mreze kad je ima ili samo bajpasuje ulaz na izlaz?

Koji je najslabiji trofazni inverter koji moze da radi u hibrid modu? Ima li neka preporuka?
Da li u tom slucaju ide jedna baterija od recimo 2.5kWh ili moraju 3 manje zasebne (za svaku fazu)? Da li na inverteru moze da se podesava da stedi bateriju da duze traje (recimo 30-80% DOD, da ne puni do vrha i ne "cedi" do dna)?
Paneli su najjeftinija stvar u celoj prici, pa njih ne bih nesto posebno sad razmatrao, 750-1800W je maks sto bi se stavljalo, 3 ili 6 panela.

Izvinjavam se na neukosti, tek sam poceo da se interesujem za ovo kad sam pre neki dan video koliko struje u stvari uvozimo trenutno i da se ne zna sta ce zimus biti...
 
Poslednja izmena:
Naravno da je moguće.
Ali koji uređaji želiš da ti rade kada nema struje?!? LED sijalica, tranzistor ili bojler? :p

Pitanje je bilo prvenstvo vezano za koncepte. U ponudi sam uglavnom viđao on-grid i off-grid sisteme, dok hibridne baš i nisam.

Što se potrošača tiče, u pitanju je gasni kotao (sa integrisanom pumpom). Problem grejanja na gasni kotao je da grejanja nema ako nema gasa, ali i ako nema struje, koliko god malo je trošio.

Pored toga, frižider i zamrzivač bi bili takođe kandidati za rezervno napajanje.

S obzirom da su u pitanju pumpe i kompresori, običan Ups sa četvrtastim izlazom ne bi bio adekvatan, već bi zahtevalo kvalitetniji Inverter sa sinusoidom na izlazu, a trebalo bi i utvrditi potreban kapacitet baterije za 3-4 dana autonomije ovih uređaja.

Ako ovo postoji kao koncept, pretpostavljam da nije teško doći do ovih informacija.
 
Naravno da postoje ups-evi sa sinusnim izlazom.

Ali ne znam da postoje gotova rešenja za kućne korisnike, slične onome što opisuješ.

Takvi sistemi se projektuju i izvode pojedinačno po zahtevu što ih čini veoma skupim. Možeš sam nešto budžiti što ne mora biti veliki problem ako si u tematici. Ali da ti neko izvede takav sistem po zahtevu, da tera sve te potrošače 3-4 dana, biće veoma skupo.
 
Gde pratiti za subvencije? Sajt opstine, ministarstva?
 
Hvala za info.
Bilo bi lepo da se javi neko ko je ovo realizovao
Evo ja se blizim kraju realizacije. Ide ovako u globalu:
1. Dobio od prijatelja preporuku za solar shop i z Ns
2. Pozvao, poslao lokaciju kuce
3. Oni mi dali ponudu za 10.8 kw posto je krov 12x6m orjentisan ka jugu
4. Dogovorili termin, ljudi dosli u minut. Dve ekipe, jedna na krovu, jedna unutra. Sve gotovo za 3 sata. Rade ko svajcarci
5. Spremili mi dokumentaciju koju sam predao na mail ods-u
6. Uplatio taksu od 150ak evra i dosli iz ods, zamenili brojilo. Sam sam kupio dvosmerno i platio nekih 30000 din. Firma ewg i to nasa, srpska, pa mi bilo milo jer pise made in Serbia😀
7. Potvrdu o zameni brojila i zahtev za ugovor poslao na mail epsu
8. Vratili mi mailom ugovor na potpis i to sam im poslao da i onu potpisu
9. Izlazi komisija lokalne distribucije da primi objekat, kace te na mrezu i stavljaju na spisak prozjumera
E da, o subvencijama nisam ni razmisljao...
Videcemo kad pocnu da stizu racuni
 
Sad ja malo mozda smaram, ali vec imas kontakt sa ljudima. On grid ne radi kad nema struje iz mreze? Kako sad ide upgrade na hibrid sa baterijama? Video sam neke 12v 200Ah za 40000, dve takve i balanser su oko 85000, sa DOD od 30% daju oko 1.4kWh sto moze da premosti zamrzivac, frizider, pumpu i par sijalica nekih 3-4 sata (ako se ne otvara zamrzivac i duze). Gledam za zimus, ozbiljno me nervira raspad energetskom sistema u celoj Evropi (i Francuzi ugasili par reaktora zbog problema, pre neki dan Kozloduj 5. reaktor)....
 
Evo par informacija u vezi subvencije, kontaktirao svih 11 firmi sa spiska, neki se javili, neki nisu, za sad sam odabrao sistem od 8kW jer sam imao potrošnju od 9300kW za godinu dana a ovaj sistem pravi oko 9600kW za godinu dana. Morao ovako u slikama zbog reklame, ako nekog interesuje koja je firma u pitanju kontakt na PM. Po meni je ovo najbolja ponuda, jedini daju 10 godina garancije na inverter dok drugi daju 5god i ovaj Growatt jeste Kinez ali je mrcina teška 30KG. Takodje su paneli noviji model od ostalih.
E sad peripetija je što se strujomer vodi na pokojnog oca pa sam danas išao da to prebacim na mene, taman sledeći račun stiže elektronski do 10-tog jula a konkurs se završava 14.07., još ja idem na odmor i vraćam se 12.07., malo frka ali će se odradi pa šta bude.
Oni završavaju sve, i brojilo i povezivanje na sistem, ključ u ruke što se kaže.
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    147.6 KB · Pregleda: 93
  • 2.jpg
    2.jpg
    52.6 KB · Pregleda: 83
  • 3.jpg
    3.jpg
    78 KB · Pregleda: 77
  • 4.jpg
    4.jpg
    171.2 KB · Pregleda: 77
  • 5.jpg
    5.jpg
    30 KB · Pregleda: 70
  • 6.jpg
    6.jpg
    137 KB · Pregleda: 75
  • 7.jpg
    7.jpg
    77.1 KB · Pregleda: 89
Evo kod mene upravo nema struje zbog planiranih radova :).
Mozda sam lose pitao, pa da preformulisem, mozda neko ima iskustva. Mislim da ono UPS resenje sto @NShappy pominje nije ovo o cemu pricam, obican UPS radi samo dok ima baterije, a paneli na krovu su "mrtvi" jer nema mreze pa obican on-grid inverter ne pusta struju , dok ja razmisljam o ovome ispod:
Npr sad evo nema struje, a sunca ima (ne bas nesto, ali ima) i sada bi hibridni sistem, AKO SAM DOBRO RAZUMEO, napajao potrosace po kuci iz panela, pa tek koliko zafali iz panela povukao bi iz baterija (npr radi mi komp i klima, ukljucim bojler pola sata, 2.5kw ide iz panela, 0.5kw sto fali vuce sa baterije), kad ugasim bojler potrosnja pada na 1kw za komp i klimu i sad baterije pune ono sto je potroseno onim 1.5kw "viskom" iz panela. Razlika je da sistem sve vreme radi i proizvodi energiju, a kod UPSa i on grida samo dok imas baterije. Ovako je autonomija drasticno duza (ako ima sunca) nego samo UPS i npr mogla bi da radi klima ceo dan (dok ima proizvodnje iz panela)? Tacno bih se roknuo da dam 2, 3, 4k i onda da po ekstra suncanom danu imam 0 proizvodnje i ne mogu nista da ukljucim.

Jesam li dobro skontao ili je ovo kako Perica zamislja Ameriku?
 
Poslednja izmena:
Ne znam kako tačno ide, prvo i osnovno inverter mora da bude hibridni da bi mogao da povežeš baterije i svoj sistem, na primer ovaj Growatt u ponudi to sve ima. Problem je što su baterije skupe i to ti se ne isplati za nestanke par puta godišnje po pola sata ili kao sad skoro kod mene što je bilo 5 sati (puštana elektrana Morava u pogon valja).
Ko ima češće nestanke onda mora da uzme baterije.
 
Nazad
Vrh Dno