Šta je novo?

Slušni aparat - gde, kako?

kibicer

Čuven
Učlanjen(a)
23.05.2004
Poruke
5,868
Poena
535
Pozdrav svima, ovo možda i nije tema za forum, ali mi treba pomoć.
Moja majka je stara žena, i ima prilično oštećen sluh. Imala je neki aparat koji je izgubila. Moramo nabaviti novi. Ne oslanjamo se na socijalno, kupićemo ono što joj odgovara.
Molio bih preporuku - gde otići? Pojma nemam odakle da počnem, vidim da ima dosta firmi i uređaja, čujem da često preglede rade nekvalifikovani ljudi...
Svaki predlog dobrodošao!

Edit: pitam za preporuku u Beogradu
 
Poslednja izmena:
ja od 2009. uzimam u audioBM www.audiobm.rs
omiljena marka Unitron (mnogo dobro stišavanje buke)

pregled se radi kod ORL lekara. treba uraditi audiometriju, naravno. ista se radi kod doktora ili kod audiologa (rade uglavnom u firmama gde se uzimaju slušni aparati). kako god, audiolog će najverovatnije uraditi audiometriju kako bi se znalo kakvo je oštećenje sluha i kako bi se na osnovu toga, navika, želja i budžeta predložili modeli slušnih aparata

ako ima sluh na oba uveta, obavezno uzeti 2 aparata. iz prvog uveta to kažem
 
Puno hvala! Taj Unitron ne nalazim na njihovom sajtu. Možeš mi reći cenu, red veličine? Nemam predstavu...
 
Discover (platforma a ne model) i T(Tempus platforma) Max su Unitron
ima više infoa na www.unitron.com
nažalost, počeli su da prave sajt po državama. izaberi US kako bi došao do verzije na kojoj sve lepo piše o modelima

cene nisu male. u zavisnosti od tipa i klase, može opušteno da košta €1.000/aparat. mislim da mnoge firme koje prodaju slušne aparate s vremena na vreme imaju akcije tako da cene mogu biti osetno niže.

moj savet je da se gledaju marke u okviru najvećih grupacija: Sonova (Phonak, Unitron), Demant (Oticon, Bernafon, Sonic), WS Audiology (Widex, Signia koji je nekad bio Siemens), ReSound.

imaj na umu da slušni aparati realno nisu HiFi, koliko god da koštaju.
 
Poslednja izmena:
Koristim Oticon. Potraži Audivox, bili su na zelenom vencu.
Sestrič je uzeo Phonak, njih ti radi Sani Optik (meni se nešto nisu svideli).
Milicajac :) ti je naveo već audioBM.
Bilo je ranije u Beogradu da se nađe i još ponešto ali nisam odavno u toku, koristim Oticon već 20-tak godina. Pre toga Widex.

Moj savet je da odvojiš par dana i isproba bar dve firme ili tipa aparata, dosta je to subjektivno. Audiovox je davao i probno nošenje (uzmi sa rezervom, pre tri godine sam uzimao novi model pa nisam u toku).
 
Ja imam ReSound Linx Quattro, i prezadovoljan sam sa njima kako rade, imaju odlicne funkcije stisavanja buke, podesavanja zvuka, raznih modova. Povezuju se sa iPhoneom ili sa Android telefonom koji ima Android 10 i BT 5.0 (i to treba biti aktivirano od strane proizvodjaca valjda?), imaju direct streaming, mozes podesavati modove, prilagodjavati zvuk situaciji i sebi. I kao sto momsab kaze, nisu HiFi uredjaji ali rade posao sto se tice strimovanja zvuka. Takodje, ovi aparati nemaju baterije vec imaju punjac i powerbank sto meni drasticno lakse za razliku od baterija.

Sad, koliko su njoj potrebne ove funkcije, ne znam koliko je ona tehnicki spretna jer ovi aparati dosta kostaju, oko 1000 eur po aparatu, a meni kao nekom ko ima 22 godine ovi aparati vrede zbog tih funkcija i sto su malih dimenzija i maltene su neprimetni.

Uglavnom, moj savet je otici kod vise prodavaca i probati aparate, jer najvecu ulogu kod kupovine aparata igra znanje audiologa a ne sam aparat, dzabe i najskuplji ako neko ne ume da ga podesi kako treba... I ne moze da se kaze e ovaj ti je najbolji vec svakoj odgovara nesto drugo. Meni na primer Signia nije nikako odgovarala, ReSound mi je dobar, sa Audiovoxom nisam nesto bio zadovoljan. Phonak nisam isprobao, i zao mi je sto nisam jer ih jako dosta ljudi hvali samo ne znam kakvi su im audiolozi u Sani optiku.

Sad vidim post od nesa69. Ja sam kupio aparate pre godinu dana nekih, i skoro svi daju probno nosenje par dana ukoliko im platite (kod nekih ceo iznos, kod nekih polovican iznos aparata) pa u slucaju da vam se ne svide, rade refundaciju novca.
 
Hvala momci. Sada bar znam nazive firmi, i gde otići.
Ništa od naprednih funkcija ne bi bilo korišćeno, ona nema ni smartphone. Recimo, ona bez problema telefonira (bez aparata), ali kada gleda TV, košije opušeno prate :)
Eventualno bi bio plus BT veza sa TV-om (ili EON boxom?), ukoliko je moguće namestiti da se automatski kači.
Znači mi i savet o dva uređaja, ona ima sluh na oba, a izgleda da oštećenje nije isto (govorim napamet).
Razumem da je audiolog izuzetno važan, nadam se da ćemo naići na nekog pismenog. Planiram AudioBM, AudioVox, Sanioptik. Vidim da Resound radi Euromedic
 
sve firme nude na probu slušne aparate, uz kaparu. proba je obično oko nedelju dana što nije dovoljno. meni kao iskusnom (počeo sam da nosim početkom poslednje decenije prethodnog milenijuma pa sam, nažalost, napravio pauzu do početka ovog) nije problem da ih dobro istestiram za to vreme, ponekad mi je dovoljno da samo stavim i da odmah utvrdim da mi ne odgovaraju (npr, aparati daju prednost buci iza a ne osobi ispred mene sa kojom razgovaram ili je loše rešeno telefoniranje preko telecoil magneta)

@Mrljesana je naveo neke detalje koje sam namerno preskočio :D nisam hteo da idem u sitna crevca. zaboravio sam da navedem model koji nosim: Unitron Max UP 700 (Tempus platforma, još uvek nema modela na nekoj od novijih koji su, realno, nadogradnja Tempus-a, tj prethodne u odnosu na njega).
ja sam pristalica baterija jer iste traju poprilično duže (na mojim traju 15-20 dana). jedno punjenje ugrađenih baterija traje 1 dan.

@kibicer deluje mi da tvoja majka ima lošiju vazdušnu provodljivost zvuka od koštane čim nema problema sa telefoniranjem.

što se Bluetooth-a tiče, to zavisi od klase i mogućnosti aparata. postoje dodaci za njih poput onog za TV (preko kojeg je moguće automatsko kačenje). najbolja verzija Bluetooth-a je 5.2 a to retko koji uređaj podržava
 
Poslednja izmena:
ReSound radi Alfa iz Kragujevca u saradnji sa Euromedikom. Postoje TV streamer uredjaji ali mislim da se ne isplate jer skupo kostaju u odnosu na te neke jeftinije aparate. Aparat na oba uveta pod obavezno (po mom iskustvu i misljenju).
 
Unitron Max UP 700 (Tempus platforma, još uvek nema modela na nekoj od novijih koji su, realno, nadogradnja Tempus-a, tj prethodne u odnosu na njega).
moram sebe da demantujem :) pojavila se nova verzija. tačnije, ukinut je model Max a zamenjem je Stride B-UP-om (inače je kod Unitron-a Stride naziv za klasični zaušni model)

kad smo već kod tipova aparata, moja preporuka je ili običan zaušni ili mali zaušni (risiver u uvetu). klasični zaušni je sa olivom, mali zaušni ima risiver (zvučnik) u uvetu a telo aparata je znatno manje. ako se pokvari aparat, može da se odmah zameni. kanalni aparati se prave po meri i imaju manje mogućnosti što se komandi tiče a ako se nešto pokvari, mora da se čeka da se popravi i za to vreme nema aparata
 
Poslednja izmena:
Ovde možeš da vidiš koji tipovi aparata postoje:

Moji su na primer mini RITE ako se ne varam. Imam ih već preko četiri godine pa nisam 100% siguran.
Nosio sam i kanalne i BTE i ovi su mi ubedljivo najbolji. Važe za kombinaciju dobrih osbina kanalnih i BTE.
Zvučnik ide u uvo i povezan je tankom žicom sa aparaturom iz uveta. Koristim silikonske, da nazovem olive, koje idu u uvo. Isprlja se, umasti i lepo baciš i zameniš novim. Nisu skupe i dosta traju. Meni je to mnogo prijatnije rešenje za nošenje od onih pravljenih izlivanjem ili protetikom.

Kada nosim jedan aparat mogu da pričam telefonom na uvetu bez aparata. Sa dva aparata mora blutooth adapter. Fizički je nemoguće pričati.
Okačiš ovo oko vrata:
IMG_0126.JPEG
Upariš jednom sa bilo čime što ima blutooth (android, iphone, mibox, stb, laptop...) i direktno ide zvuk u aparate. Bukvalno nisam nikad ništa podešavao. Na slučalicu se javljaš na telefon (ima odličan mikrofon ugrađen). Mikrofon je za školu, studije... dokupi se i staviš ga na katedru i ne mučiš se. TV takođe ima dodatak za televiziju ali nema potrebe jer se upari lako danas sa bilo čime. Sa strane imaš pojačaj stišaj, promeni program (buka, tišina, normalno.., npr.) Donje bočno je za bioskope koji imaju sistem za slušne aparate...
Jednostavno kada ga uključim sam se poveže. Mogući problem je da se upari sa TV-om a tebi treba telefon.
Mene je sve koštalo oko 170.000, kupiš jedan, drugi ide sa ne znam koliko popusta i onda adapter sa još nekim popustom.
Sada imaju modernija rešenja, bluetooth direktno u aparatima, npr.
Nisam u toku sa ugrađenim baterijama. Bateriju ovako promenim za 5 sekundi čim se javi da je za zamenu (počinje da daje zvučni signal nekih pola sata- sat pre nego što prestane sa radom). Ne znam da li postoji neko rešenje za ugrađene. Za babu i nije bitno ali meni adapter drži do nekih 12 sati (muzika non stop) pa mi se dešava da mora na powerbank ako sam duže na terenu.
Baterije su oko 70-80 dinara komad i meni traju oko 10 dana (u Sani optiku su bile najjeftinije kada uzmeš više pakovanja, nešto tipa 5+1). Bile su skoro u Lidl-u (moje su 312 tip, sestrić ima 13 tip) za 200 ili 300 dinara pakovanje i isto rade kao i ostale izvikane i neizvikane. Najviše zavisi od snage aparata, u praksi kada je načneš kreće da se troši (Zn-air tip se nalazi uglavnom).

Moja baba je dobila neke kanalne i nosila ih je dugo. Najelegantnije rešenje ako ima slabo oštečenje. Problem (i meni se dešavalo) je što odeš pod tuš ili skočiš u more i onda na sušenje dok ne prorade.
Obavezno probu, i tih sedam dana znači. U principu ne možeš mnogo da pogrešiš, samo da nađe nešto komforno i biće joj život lakši.
 
Momci, puno hvala. Sad po nešto I razumem o ovim spravama 😊
 
Da pitam i ja, postoji li neki slušni aparat da se nosi oko vrata sa izlazom za oba uveta? Treba mi za oca, a on je teška komplikacija. Treba mi tako nešto malo veće, što ne može lako da izgubi. Poželjno da nije mnogo komplikovano za korišćenje. Takođe dobro da se baterija puni, jer on neće hteti da kupuje baterije, njemu lakše da je gluv, on se ne nervira, nerviraju se oni oko njega.
 
postoji i dalje :) video sam na nekom sajtu aktuelni model. inače, ranije su bili takvi, pre pojave zaušnih
 
moguće je uz pomoć magneta i programa za telefoniranje. https://phoneman.com/t-coil-magnet.html
Ne valja, bar meni.

Ja nemam nijedan dodatak za ovaj Oticonov adapter pošto sve ide na bluetooth. Fiksni koristim normalno pošto kući nosim uglavno jedan aparat.
Inače postoji uređaj za TV (bio je nekih 100-120 €), za fiksni, za predavanja daljinski mikrofon. Napravljeno baš za starije ljude. Pritisneš TV na adapteru i ide zvuk sa TVa...
Nisam u toku, već dugo postoje modernije verzije (manji adapter npr. ako aparati nemaju bluetooth)...

@morbius: sa takvim bi tek imao napade :) Mene i ovaj adapter ume da nervira ponekad.
Ako hoće da nosi nije ništa komplikovano, zatakne iza uveta i to je to. Nema šta da podešava. Bateriju mu promeniš jednom u nedelju-dve ti sam. Ne može to tako lako da se izgubi.
 
Dobar dan svima.. da li neko može da mi preporuči firmu u kojoj mogu da kupim kvalitetan slušni aparat za svoje roditelje, potrebno mi je da čujem iskustva
 
@DJana uglavnom i dalje važi sve što je napisano te 2021. u ovoj temi.
sve navedene firme (mada, nisam siguran za Audiale) su i dalje tu
 
Poslednja izmena:
Uglavnom sve isto, ne menja se to dugo godina.
Pojavila se Neuroth firma u Pančevu, tj. otvorili lokal u blizini ali ne znam kakvi su aparati, tj. koje prodaju.
Brendovi:
Najbolje prvo besplatna proba, ne leže svi aparati svakome.
 
Pojavila se Neuroth firma u Pančevu, tj. otvorili lokal u blizini ali ne znam kakvi su aparati, tj. koje prodaju.
u Beogradu su blizu audioBM (lokacija "Slavija"). prodaju aparate koji su njihov brend (Neuroth) i, pored toga što je to jedna od najvećih evropskih porodičnih firmi na tržištu slušnih aparata i da je iz 🇦🇹, to je sve što znam o toj firmi
 
Kupih majci Neuroth pre mesec dana, 65k, rekose mi da je danska firma, nebitan podarak, rade u prostorijama Euromedica. Za sada je zadovljna, ja jos vise jer ne moram da se derem :D .
 
Poslednja izmena:
Ako ti je bitno tacan kod onda kad odem kod nje pa da vidim, ovako to im je drugi nejjeftiniji, osnovni model kosta 50k a ovaj ima dosta vise opcija tj kanala za podesavanje zvuka.

Ako se dobro secam najskuplji modeli kostaju oko 320k, sta se sa njima tacno dobija - nemam pojma. Nama je bilo bitno da se resi vokalni spektar, ovaj to dobro radi.

Svakako je vise nego pozeljno da se koriste 2 aparata, po 1 u svako uvo, nazalost moja ima suzenje usnog kanala toliko da ne moze da se u drugo ubaci aparat.
 
Ja sam baš oca vodio u Neuroth, blizu slavije mislim da je Makenzijeva ulica u pitanju, uzeo je ne znam tačno koji model, koštao je oko 120k sa popustom, s tim da smo uzeli po njihovoj ponudi na 4 godine odloženo plaćanje i mesečno plaća po 2500 što je njemu skroz okej. Taj aparat ima mogućnost povezivanja sa aplikacijom i TVom i njemu stvarno radi posao, dve akustičarke koje su radile su bile jako fine i prijatne, za sat vremena smo završili posao. Pre toga je isao na sigurno 5-6 proba u drugim firmama i on kako kaže da mu nigde nisu tako dobro namestili aparat.

Ostatak posta obrisan - reklama
 
Poslednja izmena od urednika:
koliko pratim cene na domaćem tržištu, najviši paket/nivo je 200K+ rsd po aparatu.

bitno je navesti koji je konkretno model dobio. vidim da podržava bluetooth, ali ne znamo koju verziju (nije isto 4.2 ili 5.2)
 
Ne znam tačno koji je model, videcu kad budem išao kod njega pa javljam
 
Davali su uglavnom svi, da ne gledam opet sada koji su uslovi, popust na drugi aparat. Mislim da je bilo nekih 25-30% u Audivox-u kada sam uzimao.
Sestrić je isto dobio neki popust za decu i za drugi u Sani optiku.
To je mnogo dobra opcija sa povezivanjem, ali morao je eksterni dodatak ranije... ne znam da li ima sve ugrađeno sada. Ima gore slika u nekom mom post-u.
Glavni problem kod telefoniranja je pozicija mikrofona ako je aparat iza uveta, kao kod mene npr. Sve ide preko blutootha.
Za fiksni je postojao uređaj-adapter, mada je to istorija. Za TV treba bilo kakav Bluetooth emitor, ne mora od te firme. Odavno je moguće preko box-eva upariti i slušati direktno u aparatima. Imaš dugme na tom uređaju koji ti je oko vrata kojim uključiš/isključiš zvuk šta god slušaš.
Postoji čak i dugme, jedino mi je u cineplex-u radilo, kojim automatski pušta zvuk iz bioskopa direktno u aparate. Ne idem baš u bioskope odavno pa ne znam, ima neka nalepnica na ulazu obično.

Moji su aparati prilično stari, preko 5 godina, ali još odavno je to svedeno na aplikaciju (ima razne modove: javni saobraćaj, biblioteka..., telefon, bioskop...) i same aparate. Ne znam jedino da li je taj eksterni dodatak-emitor izbačen iz priče i ako jeste onda su rešili mikrofon kod telefoniranja (kod mog modela je na toj spravi koja je okačena oko vrata).
Bila je ekstremno visoka cena te klase aparata (edit) koji je imao to sve ugrađeno i taj emiter veličine možda 3x3x1cm (kraj edita), oko 200k dinara tada pa nisam baš zalazio u detalje. Imali su prilično solidan IP sertifikat, tipa da možeš da se zaboraviš i uđeš pod tuš ili oklizneš na pecanju pa uletiš... :)
 
Da li neko ima iskustva sa resound one 561 aparatima,probani odgovaraju ali velika nam je nepoznanica jer prvi put koristimo aparat.Hvala
 
Nazad
Vrh Dno