Šta je novo?

Slanje novca iz inostranstva / Slanje novca u inostranstvo

klokan1

Poznat
Učlanjen(a)
23.02.2021
Poruke
7
Poena
32
Pozdrav svima.
Kakva su vasa iskustva, koja je najbolja opcija slanja novca iz inostranstva (konkretno iz Kanade) glede najnizih troskova na proviziju, konverziju i sve ovo oko poreza sto je aktuelno u poslednje vreme...?
Transakcija je jednokratna i u visini 3-4k evra i ne treba mi najbrza opcija, nego najmanji trosak, pogotovo oko poreza ako moze da se zaobidje..
 
Ne verujem da ce ti neko javno reci kako da se zaobidje porez jer poreska utaja je krivicno delo. Najbolje da se raspitas oko bankarskih troskova kod banke kod koje imas racun i kod banke od koga dobijas novac pa da ti kazu koliko bi bili troskovi. Skupa je opcija da ti on posalje CAD a da primis u EUR bolje se dogovorite za slanje USD pa da ovde primis USD na racun.
 
Western Union i ako ima račun u Scotiabank najmanja provizija za slanje a isto ti dodje jer i on mora tamo da konvertuje ili da ti pošalje karticu pa na bankomat :D
 
Ako se salje iz njihove banke na devizni racun u nasoj banci kao "pomoc porodici", onda se na sume do 10.000 eura mesecno ne placa bas nista (WU ich nije potreban, zasto bi i njima placao), lova stize za sat vremena.
 
Ne plaća se ništa osim provizija banke za transakciju sa računa na račun :D.
 
i kolika je ta provizija ? Meni nista ne naplacuju godinama, a za tebe ne znam. Nesto sitno onome ko salje. Idi u banku pa pitaj, nemoj ovde da pises izmisljotine.
 
Poslednja izmena:
WU provizija do 500CAD je 5 a da nema bankarske provizije verovatno bi mi slali tako.
 
Spominjana je provizija a zna se ko plaća proviziju i ona ulazi u zbir. Nije niko napisao da se ovde plaća nešta.
 
Isto pitanje imam - kako poslati 50k dolara iz USA ka Srbiji, regularno, sa najmanjom mogućom provizijom? Transfer bi bio između članova najuže porodice.
 
Ako je ta suma u pitanju,.. tu sam, tvoj usvojeni brat! NIsta provizija, dobice 50K (veliko K) svako od njih, obecavam!

druze... za te pare ima da ubijem i 12 modova ovde!.. gratis! :D
 
Ako je ta suma u pitanju,.. tu sam, tvoj usvojeni brat! NIsta provizija, dobice 50K (veliko K) svako od njih, obecavam!

druze... za te pare ima da ubijem i 12 modova ovde!.. gratis! :D
Ja reko ti bi za 50k kao onaj kladionicar iz Kengura, samo stadion da zamenis forumom....
 
12 modova nije ceo stadion! ... ali hvala na analogiji, maj nigaa (y):D u got it right! 😅
 
PItanje je ozbiljno, poznanik želi da kupi nekretninu za koju bi njegov sin poslao novac s one strane bare. Da li ga pri takvom transferu očekuje nekakav porez, u kom iznosu, i šta su njegove obaveze? Zahvaljujem
 
I kolega Postar je ozbiljan.
Doduse mozda bi i za dzabe ali jos nije shvatio...
 
PItanje je ozbiljno, poznanik želi da kupi nekretninu za koju bi njegov sin poslao novac s one strane bare. Da li ga pri takvom transferu očekuje nekakav porez, u kom iznosu, i šta su njegove obaveze? Zahvaljujem

Ako ćemo ozbiljno, poznanik kao kupac treba da pošalje pare direktno prodavcu, nakon potpisivanja ugovora, a ne nekom posredniku. Uz onu "clausula intabulandi" obe strane su zaštićene. Posrednik je samo opunomoćeno lice za sklapanje ugovora...
To je najbolje pitati nekog advokata koji se bavi baš trgovinom nekretninama, ili pitati u nekoj većoj agenciji za nekretnine.

Posrednik bi inače morao da pravda zašto neko njemu šalje pare, i tako se onda priča komplikuje (ne znam detalje, ali slanje tolikog novca mora biti praćeno validnim i dokumentovanim obrazloženjem...)
 
Mislim da se nismo dobro razumeli u smislu relacija (pretpostavljam da ovde misliš na posrednika u tom slučaju). Elem, sin šalje ćaletu kintu, ćale plaća nekretninu u kešu. Ako sam dobro razumeo, to je samo novac za učešće za nekakav objekat, pa je s toga i pitanje kako poslati novac, ali ne i kako platiti nekretninu iz Amerike.
 
Teško da može keš za plaćanje objekta, mora da postoji ugovor. Za veći iznos može sa računa na račun ali postoji limit na godišnjem nivou preko koga se plaća porez. Moguće da može sa ovlašćenjem ali mora da pravda računima i ugovorima.
 
Pokušaću da budem jasniji - nije važno da li novac završi na računu ili u kešu. Ne pokušava niko ništa da sakrije već da dođe do informacija. Pitanje je jasno - treba prebaciti novac regularnim tokom, koristeći neki od servisa (banke, pejoniri, westerni ili šta već). Šta biste preporučili ukoliko imate iskustva i šta takva transakcija podrazumeva, mimo samih troškova transakcije, a u smislu poreza i pravdanja istog pred državom.
 
Najjasnije objašnjeno sin pošalje ovlašćenje ocu da kupi kuću u sinovo ime, otac potpiše ugovor a sin uplati novac sa svog računa na račun prodavca stim što prvo mora da proveri u zemlji u kojoj je propise i da ima predugovor. Ako je kredit u pitanju ne znam da li je to izvodljivo jedino ako ima tamo nekretninu kao hipoteku.
 
Pokušaću da budem jasniji - nije važno da li novac završi na računu ili u kešu. Ne pokušava niko ništa da sakrije već da dođe do informacija. Pitanje je jasno - treba prebaciti novac regularnim tokom, koristeći neki od servisa (banke, pejoniri, westerni ili šta već). Šta biste preporučili ukoliko imate iskustva i šta takva transakcija podrazumeva, mimo samih troškova transakcije, a u smislu poreza i pravdanja istog pred državom.

Postavljaš pomešano dva pitanja.

Prvo je koji način transfera novca ima najmanju proviziju?
Drugo jeste, naplata poreza na prohode iz inostranstva.

Ta dva "problema" nemaju nikakve veze jedan sa drugim, i moraš ih posmatrati odvojeno.

Za prvo pitanje, zoveš WU, zoveš banke, pitaš... Provizuju uglavnom plaća onaj koji šalje, onom servisu sa kojeg se šalje, dakle mora da se pita tamo u inostranstvu.

Za drugo pitanje, opet moraš naći ozbiljnije pravno savetovanje.
Kao što poklanjanje nekretnine ne može proći bez plaćanja poreza, osim u prvom naslednom redu (sa roditelja na decu), tako ni transfer toliko novca ne može da prođe ber propratne dokumentacije koja je potrebna za poreske olakšice ili oslobađanje poreza.

Nije to samo kod nas, tako je u celom svetu.

Uostalom, imaš drugara koji daje 50k$ za akontaciju za nekretninu?!? Zašto pita tebe? Neka pita agenciju ili advokata koji vodi prodaju.
 
Ako se salje iz njihove banke na devizni racun u nasoj banci kao "pomoc porodici", onda se na sume do 10.000 eura mesecno ne placa bas nista (WU ich nije potreban, zasto bi i njima placao), lova stize za sat vremena.
Iz poreske uprave kazu da se vrednost slanja novca iz inostranstva, odnosno 'poklona', do 100.000 din ne oporezuje, sve preko se oporezuje..
Kao sa ovog linka -

 
Iz poreske uprave kazu da se vrednost slanja novca iz inostranstva, odnosno 'poklona', do 100.000 din ne oporezuje, sve preko se oporezuje..
Kao sa ovog linka -

Druze, ja sam ti lepo i tacno napisao, a ako hoces da platis porez, ti uradi kako su ti preporucili iz poreske uprave. Ja sam jednom sa njima razgovarao u vezi veceg transfera i setali su me od jedne do druge opstine i na kraju u palatu pravde (sve telefonom), pa mi je neka njihova sefovica objasnjavala sat vremena sta sve treba da procitam iz zakona pa da sam obracunam porez u skladu sa zakonom (ja sam sve pisao sta mi je navodila od clanova zakona i ispisao sam 2 strane A4 sa navodima clanova zakona. Znaci treba da zavrsim neki pravni i neki ekonomski fakultet i da jos imam neku praksu da to sve mogu sam da uradim kako treba, van pameti je sta oni rade. Pa sta ce oni da rade ako ja sve sam uradim ?). A nije znala da mi odgovori na moje jednostavno i precizno pitanje !? Moras da znas da su oni prevaranti i da ce te uvek navuci na "tanak led". To su jednom recju secikese i prevaranti i ako nisi dobro upucen, tesko tebi. Postoje situacije gde se oni hvataju za jednu pogresno izgovorenu rec. Tako na primer, mozes dobiti da platis racun koji je ocigledno zastareo i ako se ne pozoves na zastarelost, moras da ga platis. I da ne objasnjavam i navodim mnoge primere iz prakse, onaj ko ti salje novac treba da navede svrhu transfera novca: - "pomoc porodici" i tako ti moze slati mesecno po 10 hiljada € i da ne platis nista.
 
Poslednja izmena od urednika:
Najbolje je sve imati na papiru tj.dokaz da poreska uprava nece pokretati potrazivanja za porez kao pomoc porodici bilo 100.000rsd ili 10.000€ mesecno, jer ako nemate papir sve je rekla kazala. Mislim @Zuel da nisi u pravu, ali dobro svako donosi sam svoje odluke moj prijateljski savet ti je da proveris kod nekih koji se time bave da li je bas 10.000€ mesecno prihvatljivo bez poreza kao pomoc porodici. Sto se tice prakse banke ne obavestavaju Upravu za sprecavanje pranja novca za transfere do 10k€, uglavnom, ali svaka devizna doznaka u ili van Srbije prolazi kroz sistem i moze biti primalac/posiljaljac predment kontrole.
 
@pm.me , mislis jer to nisi radio, za razliku od mene koji govorim na osnovu visegodisnjeg iskustva i znam da je sigurno tako. Uostalom pozovi bilo koju banku i proveri, pa javi :)
 
Druze, ja sam ti lepo i tacno napisao, a ako hoces da platis porez, ti uradi kako su ti preporucili iz poreske uprave. Ja sam jednom sa njima razgovarao u vezi veceg transfera i setali su me od jedne do druge opstine i na kraju u palatu pravde (sve telefonom), pa mi je neka njihova sefovica objasnjavala sat vremena sta sve treba da procitam iz zakona pa da sam obracunam porez u skladu sa zakonom (ja sam sve pisao sta mi je navodila od clanova zakona i ispisao sam 2 strane A4 sa navodima clanova zakona. Znaci treba da zavrsim neki pravni i neki ekonomski fakultet i da jos imam neku praksu da to sve mogu sam da uradim kako treba, van pameti je sta oni rade. Pa sta ce oni da rade ako ja sve sam uradim ?). A nije znala da mi odgovori na moje jednostavno i precizno pitanje !? Moras da znas da su oni prevaranti i da ce te uvek navuci na "tanak led". To su jednom recju secikese i prevaranti i ako nisi dobro upucen, tesko tebi. Postoje situacije gde se oni hvataju za jednu pogresno izgovorenu rec. Tako na primer, mozes dobiti da platis racun koji je ocigledno zastareo i ako se ne pozoves na zastarelost, moras da ga platis. I da ne objasnjavam i navodim mnoge primere iz prakse, onaj ko ti salje novac treba da navede svrhu transfera novca: - "pomoc porodici" i tako ti moze slati mesecno po 10 hiljada € i da ne platis nista.
Ali druze, tvoja visegodisnja praksa ne znaci da tebi porez nece stici na naplatu... Tako su i frilenseri mislili, pa evo vidis sta se desava... Vidis da se ceslja i slanje novca iz inostranstva i da ljudi nece vise da salju, nego donesu kes familiji, kad dodju...
A daleko od toga da jurim da me oporezu, samo zelim da budem siguran,. Ipak je poveca diskrepanca izmedju 10k evra mesecno i 100k dinara godisnje
 
@pm.me , mislis jer to nisi radio, za razliku od mene koji govorim na osnovu visegodisnjeg iskustva i znam da je sigurno tako. Uostalom pozovi bilo koju banku i proveri, pa javi :)
Banka nema ingerencije nad poreskom upravom i upravom za sprecavanje pranja novca. Banka ima za cilj da maksimizira profit uz zadovoljstvp klijenta.
 
@klokan1 , mene eto nisu nikada oporezovali, a sve radim po zakonu. Ako mi ne verujes radi kako hoces, tvoj novac tvoja stvar.
A to pranje novca koje spominjes je sa sitnu buraniju, a da prenosis milione niko te nista ne bi ni pitao. Vidis da ne mogu ni Saricu nista da dokazu, na kraju ce morati da mu plate i debelu odstetu ko Kosmajcu. Ja sam ti reko da pitas u banci za pomoc porodici, a ti si pitao u poreskom za poklon !? I sad treba da ti stalno ponavljam, nema svrhe.
 
Nije ni pomoc porodice, nego prijatelja, a ako bih rekao da je porodice, onda dokazivanje rodbinske veze...
@pm.me upravo mislim na to sto si napisao u poslednja 2 posta...

Kao da bih ja voleo da me oporezu i jurim ka njima.. ali necu ni u nesigurno, pa posle da se cesem.. radije cu izvesti da mi neko od njegovih donese $, kad budu dolazili
 
Nazad
Vrh Dno