Šta je novo?

Slackware 15 Alpha 1

Stabilnom distrou kao što je Slackware ne treba nestabilno okruženje kao što je KDE.
 
Ako cemo tako, onda mu nije potrebno nikakvo okruzenje, sto je meni generalno ok. Poenta je druga, napravljen je korak posle dugo vremena, zivnuo je.
 
XFCE ili OpenBox.
 
Da ne koristim KDE kao primarno okruženje poslednjih 9 godina, možda bih se i složio ;) Ne mogu da kažem da je nestabilno, samo se s vremena na vreme pojavi neki bag. A i to je sve ređe. S druge strane, imajući u vidu šta sve nudi u poređenju sa svim ostalim PC okruženjuma. Ostali bi morali imati navjiše 0 bagova da bi bili konkurentni Plazmi :D
 
Mislim da je "poneki bag" velikodušna izjava. Ako ga koristiš 9 godna onda vrlo dobro znaš da je nestabilnost i chrashovanje zaštitni znak KDE-a. Da. KDE radi lepo kada je sistem sveže instaliran i kada se koristi samo za internet browsing i kada se sistem reinstalirah svakih par meseci. Čim instaliraš igre, steam, viber, OBS Studio, i gomilu QT aplikacija i kreneš aktivno da koristiš sistem svaki dan, kreću problemi. Usporavanja, pucanje widgeta, grafički gličevi, crn ekran gde nekada ni izlazak u TTY ne pomaže, izađeš iz igre i vidiš ikone na desktopu koje realno ni ne koristiš, a taskbar nestao. Polovično učitavanja thema i ikona, a da ne spominjem problem sa buđenjem iz hibernacije i standby-a. KDE ne može da bude stabilan i zbog jednog drugog vrlo bitnog razloga a to je sam X display server koji sam po sebi ima bagove koje vuče već 30 godina i koji ni dan danas nisu ispravljeni. Da stvar bude još gora, KDE se ne 10 sistema ponaša na 10 različitih načina. Negde puca sam od sebe, negde radi super. Sviđa se i meni izgled KDE i ja bih voleo da je stabilan i da radi lepo, ali to jednostavno nije tako. Možda će raditi lepo kada srede Wayland za jedno 50 godina, do tada, za bilo kakvo ozbiljnije korišćenje GNU/Linux-a samo XFCE i OpenBox ili neki tiling WM za one koji su u tom fazonu.
 
Realno, cak i openbox baguje, sva okruzenja imaju mane... Najbolje okruzenje je CLI, on nema bagova :).

@Alex btw, izvini ako nisam dovoljno doprineo "zajednici", hvala svakako za negativnu reakciju.. Postavim drugu temu i dobijem minus, bas lepo :)
 
Poslednja izmena:
Da. Zato sam i batalio sve i prešao na xmonad. Nema ni jedan bug.
 
Realno, cak i openbox baguje, sva okruzenja imaju mane... Najbolje okruzenje je CLI, on nema bagova :).

@Alex btw, izvini ako nisam dovoljno doprineo "zajednici", hvala svakako za negativnu reakciju.. Postavim drugu temu i dobijem minus, bas lepo :)
Dao sam ti like za napor iako mislim isto o KDE kao i alex.

Nekad je bio default okruženje u Slackwaru.
 
Hvala ti najlepse na tome, nego da ne budem pogresno shvacen posto vidim da je glavna rec KDE, izgleda da sam ja za to kriv, ja nisam neki ljubitelj KDE-a i slazem se sa kritikama, verovatno ga nikad i necu imati, ovo sam instalirao radi testa na virtuelnoj masini, generalno hteo sam samo da podelim vesti o promeni na verziju 15, to je sve, iskreno bilo mi je drago zbog toga, a za KDE me bas briga, ali izgleda da nisam trebao ni da kacim temu, bar ne bih dobio minus od uciteljice :p

 
Da li je i dalje u upotrebi SysV init ili su i oni podlegli pod systemd?
 
Hvala ti najlepse na tome, nego da ne budem pogresno shvacen posto vidim da je glavna rec KDE, izgleda da sam ja za to kriv, ja nisam neki ljubitelj KDE-a i slazem se sa kritikama, verovatno ga nikad i necu imati, ovo sam instalirao radi testa na virtuelnoj masini, generalno hteo sam samo da podelim vesti o promeni na verziju 15, to je sve, iskreno bilo mi je drago zbog toga, a za KDE me bas briga, ali izgleda da nisam trebao ni da kacim temu, bar ne bih dobio minus od uciteljice :p


Skinuo sam ti minus da ne plačeš više.
 
Tačno je da KDE može dobro da izlgeda, kao i da zna da bude bagovit. Imao sam problem sa SDDM, log out bug, latte-dock memory leak, frame drop animacije otvaranja settings ili neke specificne kde aplikacije (do kwin-a verovatno). Muter kompozitor s druge strane ima bolji latency.
Očekivao sam da će ovaj 5.21.0 release doneti nešto novo, UI redizajn, novu Breeze Evolution temu, ali ništa od toga. Oni namaju sposoban visual design tim. Makar su poboljšali wayland na plazmi.
Sa druge strane, GNOME 40 isto ne obećava, previše su ograničeni i kao sada prelaze na horizontalni layout.

A za XFCE se slažem, stabilan DE, nisam imao nijedan problem.
 
Mogu do sutra da ti nabrajam kakve sam probleme imao sa SDDM-om. Zbog toga uvek koristim SLIM ili GDM. A na mašinama gde je single user, ne koristim ništa. DE se učitava direktno iz xinitrc fajla. Što se Gnome-a tiče, on se kosi sa svim normalnim načinima rada. Ne razumem njihovu logiku nikako. Još sada pametuju sa GnomeOS + su pokupili fore iz Windows-a 10 što se tiče telemetrije.
 
SysV je i dalje u upotrebi,vidi se u changelogu. Takođe se vidi i Plasma.

Znači, nije iMarković taj koji stavlja nestabilni KDE na inače kamen kremen stabilnu osnovu već to rade oni sami.
 
slazem se sto se tice xfce, openbox. Dodao bih i fluxbox, bspwm, herbstluftwm, awesome za neki beginner tiling i dwm (al bez patchinga zbog bugova i inkompatibilije ceste). Svidja mi se i i3 al nekako je mainstream 😂 ovo sve ostalo imao sam cesta losa iskustva...
slack nisam nesto koristio. Koje su prednosti odnosno mane u odnosu na debian/arch?
 
slazem se sto se tice xfce, openbox. Dodao bih i fluxbox, bspwm, herbstluftwm, awesome za neki beginner tiling i dwm (al bez patchinga zbog bugova i inkompatibilije ceste). Svidja mi se i i3 al nekako je mainstream 😂 ovo sve ostalo imao sam cesta losa iskustva...
slack nisam nesto koristio. Koje su prednosti odnosno mane u odnosu na debian/arch?
Pa, sličan je Debianu po konzervativizmu odabira softvera a za razliku od Archa koji korisnik sam sastavlja, nema software manager, što ume da bude neprijatno kad se instalira nešto što inače ne može da se nađe u relativno oskudnom repozitorijumu.
 
znaci naginje ka source based distroima. Msm generalno mi takva resenja nisu nesto privlacna. Probao sam gentoo malo al meni za moje potrebe nije bio najprakticnije resenje.
 
@dolmen, o da, systemd nikad nece videti svetlost dana na Slackware-u. Cak je i dalje lilo kao default bootloader :)

@adachi, prednosti i mane u odnosu na ostale, to bih izdvojio kao subjektivnu stvar pre svega, sto se tice Slackware-a. Ima mnogo mogucnosti, ali mnogo stvari mora rucno da se odrade, jedinstven je i Unix-like. Moja preporuka je da ga proba svako ko zeli i provede neko malo duze vreme na tom sistemu, veoma je straight-forward, meni licno jako zanimljiv sistem, ali mnogi koji su navikli na "automatiku" ga ne vole.
 
pa nisam ni ja neki fan nametanja automatizama nekih. Uglavnom cak i kad sam ubuntu instalirao instaliram samo base pa onda probiram sta mi treba. Za sad mi se arch najvise svidja a i mislim da udovoljava najsirem broju korisnika (uracunavam naravno i arch-based distroe).
 

Fullscreen je problematičan vrlo, trebalo bi da bude to sredjeno u sledećoj verziji, ali za sada je to prilično loše uradjeno, mislim da je to jedini WM koji ne podržava _NET_WM_STATE_FULLSCREEN
Master i stack je odradjen traljavo i prozori se neki put pojavljuju iza nekog prozora a trebali bi ispred
Pa pogledaj Issues na githubu za xmonad i za xmonad-contrib, videćeš gomilu problema, mislim sve je to normalno, za bilo koji projekat, ali ne možeš da kažeš da nema nijedan bug.
Možda ti nisi nailazio na probleme ali to ne znači da ih nema.
 
Od te bete pa do konačne verzije mogu da prodju godine :D
Slackware je jedan od retkih distroa koje nisam nikada probao, ne znam zašto, nije me privlačio iz nekog razloga.
Kao kornjača je što se tiče razvoja, mislim da je čak gori i od Debiana po tom pitanju.
Da, verujem da je super stabilan ali ne vidim poentu, pored drugih takodje super stabilnih distribucija jer je komplikovaniji.
Ali dobro, sve ima svoju publiku.

btw video jutros ovu simpatičnu komandu (y)
 

Prilozi

  • pic.png
    pic.png
    111.6 KB · Pregleda: 43
Nazad
Vrh Dno