Šta je novo?

Skoro savršeno kućište....

Edit : nasao sam - Phanteks P600S, bas po meri :love:
 
S obzirom da ne znam da li ću moći kupiti FD Define 7 Black u BiH, tražim alternative za isto. Ono što tražim od kućišta su:
  • da nije providno i da nema RGB džidža bidže
  • mjesto za 5,25" uređaj
  • mjesto za HDD kavez napred da prednji ventilatori mogu duvati preko njih
  • dovoljno prostora da grafička dugačka 30cm ne udara u HDD kavez
  • gornja stranica da bude kompletno zatvorena jer želim da imam što manje prašine u kućištu
  • dobre filtere za prašinu napred i na podu (ako nije potpuno zatvoreno)
  • Dovoljno prostora da ne razmišljam hoće li biti dovoljno mjesta za sve što budem trpao u njega u budućnosti (još diskova i vodeno hlađenje), a to neće biti E-ATX ploča i 3 grafičke kartice
S obzirom da hoću sa novim kućištem biti miran bar 5 godina spreman sam da platim nešto više novca tj. cjenovno u rangu FD Define 7 Black. Šta mi preporučujete?
Hvala.
 
Mnoga danasnja savremena kucista imaju ventilatore na boku, pa tako hlade hdd kavez.
Dakle nije nuzno da hd kavez bude bas direktno ispred prednjeg/prednjih ventilatora.

5,25" mesto za uredjaj, toga ima bas malo u novijim kucistima.
 
sto se izgleda tice ja sam jonsbo mod 3 jednom vido na nekom klipu i zaljubio se oduvek sam gotivio open case dizajn ...
okrenuo i zemlju i nebo ,na kraju uspeo da pronadjem sivu boju u austriji...
muke bile da ga dovucem al je konacno stiglo ...sklopio ga pre par dana
0-02-05-adc81d2ea8c3458a40caa9d72dc63e765d1b354b3c4934a1ee0ef5633df459bd_fd9bf6ae.jpg0-02-0a-1b66de653ec2799872e6fd572ea7eed6aea9b6c31e10ebdcffb430ee7c7c3482_fe042a2e.jpg0-02-05-dd71b987b4f29d721f3f1ad4416e8d8a63a22c6915a72ab93ef90948964b09cb_3b85b0e1.jpgvideo jonsbo mod 3
 
S obzirom da ne znam da li ću moći kupiti FD Define 7 Black u BiH, tražim alternative za isto. Ono što tražim od kućišta su:
  • da nije providno i da nema RGB džidža bidže
  • mjesto za 5,25" uređaj
  • mjesto za HDD kavez napred da prednji ventilatori mogu duvati preko njih
  • dovoljno prostora da grafička dugačka 30cm ne udara u HDD kavez
  • gornja stranica da bude kompletno zatvorena jer želim da imam što manje prašine u kućištu
  • dobre filtere za prašinu napred i na podu (ako nije potpuno zatvoreno)
  • Dovoljno prostora da ne razmišljam hoće li biti dovoljno mjesta za sve što budem trpao u njega u budućnosti (još diskova i vodeno hlađenje), a to neće biti E-ATX ploča i 3 grafičke kartice
S obzirom da hoću sa novim kućištem biti miran bar 5 godina spreman sam da platim nešto više novca tj. cjenovno u rangu FD Define 7 Black. Šta mi preporučujete?
Hvala.
Ja sam pre pola godine imao sličnu dilemu tj. zahteve kao i ti (pre svega mesto za 5,25 uređaj).
Iskreno, baš sam se iscimao dok nisam našao iole zadovoljavajuće rešenje, jer u današnje vreme pri dizajniranju kućišta jednostavno ne razmišljaju o 5,25 uređaju (ne bez razloga).
Na kraju jedino što sam kod nas našao, a da je iole pristojno, je bilo Fractal Design Focus G u V I P Kući, s tim da je kod njega:
  • HDD tako pozicioniran da prednji ventovi duvaju ispod, a ne iznad njega (i dvd čitača), i da je
  • gornja stranica mrežasta a ne zatvorena, ali ako staviš dva venta da duvaju vazduh napolje, problem sa prašinom sa gornje strane nećeš imati, i
  • kad sam ja gledao bilo je samo u varijanti sa providnom stranicom.
Takođe, ono baš i nije najoptimalnije osmišljeno u pogledu prostora , ja sam iskreno ovaj donji kavez za HDD raznitovao da bi bio bolji air flow, a u gornju sekciju sam nabudžio dvd i HDD sa onim adapterom 5,25 na 3,25...
 
Iz tog razloga sam ja zadrzao stari model kucista Lian Li koje je interesantnije od novih modela i celo je aluminijumsko za razliku od njih, koristim 5.25" hladnjake sa izolatorima zvuka za diskove (Scythe Himuro). Koristicu ih dokle god imam diskove, a to ce biti dugo. Tako da nazalost, premisljam se i dalje za Fractal define C, jer je tesko odvojiti se od ovog. Razmisljao sam i o nekom resenju kako bi to moglo da upadne u to kuciste i nemam neko kreativno...
 
Iz tog razloga sam ja zadrzao stari model kucista Lian Li koje je interesantnije od novih modela i celo je aluminijumsko za razliku od njih, koristim 5.25" hladnjake sa izolatorima zvuka za diskove (Scythe Himuro). Koristicu ih dokle god imam diskove, a to ce biti dugo. Tako da nazalost, premisljam se i dalje za Fractal define C, jer je tesko odvojiti se od ovog. Razmisljao sam i o nekom resenju kako bi to moglo da upadne u to kuciste i nemam neko kreativno...
Zašto bi uopšte menjao LianLi ako si zadovoljan?
 
Pa da, za to si potpuno u pravu, vise iz nekog razloga da nesto promenim, bilo je samo razmisljanje, ali gotovo da sam i odustao, nema svrhe.
 
S obzirom da ne znam da li ću moći kupiti FD Define 7 Black u BiH, tražim alternative za isto. Ono što tražim od kućišta su:
  • da nije providno i da nema RGB džidža bidže
  • mjesto za 5,25" uređaj
  • mjesto za HDD kavez napred da prednji ventilatori mogu duvati preko njih
  • dovoljno prostora da grafička dugačka 30cm ne udara u HDD kavez
  • gornja stranica da bude kompletno zatvorena jer želim da imam što manje prašine u kućištu
  • dobre filtere za prašinu napred i na podu (ako nije potpuno zatvoreno)
  • Dovoljno prostora da ne razmišljam hoće li biti dovoljno mjesta za sve što budem trpao u njega u budućnosti (još diskova i vodeno hlađenje), a to neće biti E-ATX ploča i 3 grafičke kartice
S obzirom da hoću sa novim kućištem biti miran bar 5 godina spreman sam da platim nešto više novca tj. cjenovno u rangu FD Define 7 Black. Šta mi preporučujete?
Hvala.
Što ne potražiš Define 5 ili 6? Imaju verzije bez stakla, zatvorenu gornju stranu (ako hoćeš), gomilu mesta za diskove i 5.25", kvalitetna izrada...sve šta ti treba.
 
moze li neko od vlasnika FD Define i R5/R6 da iskreno napise kakva je izrada lima i prednjeg panela, kakva je farba, navoji i srafovi i da li se nesto uvija?
pitam iz razloga jer sam na kratko imao FD Meshify C mini koji kao da je ceo imao 3 kila, sve se toliko uvija da sam jedva uspeo da usrafim fanove. plastika na prednjem panelu je toliko losa i cheap da nesto slicno nisam video do sada.
interesuje me da li je tolika razlika u klasama pa su namerno maksimalno ogolili C mini model.
ne planiram uopste kupovinu bilo cega od Fractala ali me zanima kakva je situacija sa drugim modelima.
 
Poslednja izmena:
Ja sam davno imao R5, veoma sam bio zadovoljan kucistem. Pre njega sam imao Corsair Obsidian 700D, kome sam nalazio milion mana za razliku od R5 koje je dosta jeftinije, nije cak ni u klasi, a po meni je bolje. Nikakvo uvijanje ne postoji. Gledao sam kod drugara Define C, takodje ne odstupa sa kvalitetom. Jedino kod R5 su me nervirala vratanca, malo neprakticno, ali to je vec subjektivno.
 
Na podu mi još uvek čuči R4 i izrada je odlična. Kućište je teško i deluje kao tenk, dobrim delom zbog tapaciranih panela...nisam imao problema s njim (ako ne računamo to što su falili front audio konektori, takvog sam ga dobio od tipa od koga sam kupio celu mašinu).

Define R serija bi trebalo da je čvrsta i dobre izrade (mislim na celu R seriju, ne samo R4). Pretpostavljam da je Meshify C delovao tako jer nije imao tapacirane metalne panele na sve strane plus vrata i rešetka filtera napred, išli su na mesh i nižu cenu...sa Define R to nije slučaj, pogotovo kod verzija bez stakla.

Moram da priznam da mi nedostaje tišina sa R4, stoji na podu i bilo je nečujno, čuo se samo blagi šum vazduha kad se zalumfaju prednji ventovi...
Ovaj Raijintek je ceo aluminijum+staklo plus stoji vrlo blizu mene, i bez obzira što se ventovi ne vrte brzo mnogo je bučnije...
 
Poslednja izmena:
hvala na infu, pretpostavio sam da su ogolili minija ali nisu trebali bas ovoliko.
to me je na kraju i odvratilo od kupovine Meshify 2.
srecom pa videh cim je izasao cors 5000D.
 
Što ne potražiš Define 5 ili 6? Imaju verzije bez stakla, zatvorenu gornju stranu (ako hoćeš), gomilu mesta za diskove i 5.25", kvalitetna izrada...sve šta ti treba.

Imao sam i njih na umu, ali i R6 je skoro nemoguće naći u BiH. Ima ih u oglasima, al' kad hoćeš da naručiš nema na stanju i nova cijena bude veća nego u oglasu. Define 7 ima USB Type-C port napred i duže je nekoliko centimetara što bi sa HDD kavezima napred povećalo izbor grafičkih kartica u budućnosti kad se konačno cijene dovedu u red ako se ikad dovedu, a ima i nešto više opcija za prilagođavanje. Našao sam jednu radnju koja ga možda uspije nabaviti u aprilu tako da možda na kraju ipak uzmem R6 ako 7 ne bude u ponudi. Ono što me čudi jeste je teško naći dobro kućište u verziji bez providne stranice. Ne znam da li sam ***** što ovoliko novca dajem na kućište, ali dosad su me više iritirala kućišta nego sve sotale komponente zajedno.
 
Ja nabavio sve komponente,al nikako da se odlucim za kuciste,svakom nadjem manu,ili mi se ne svidja,ili ne odgovara tehnicki... ni sam ne znam kojem da se privolim,vec dva meseca vecam o kucistu... trenutno razmisljam o Cooler Master MasterCase SL600M nekako mi najblize mom ukusu,al ni sam nisam pametan,drugaciji sistem hladjenja,bilo bi lepo da postavim grafu vertikalno,al nemaju nosac grafe u PCIe 4.0 verziji.... i taaaako.... pojma nemam sta da radim
 
moze li neko od vlasnika FD Define i R5/R6 da iskreno napise kakva je izrada lima i prednjeg panela, kakva je farba, navoji i srafovi i da li se nesto uvija?
pitam iz razloga jer sam na kratko imao FD Meshify C mini koji kao da je ceo imao 3 kila, sve se toliko uvija da sam jedva uspeo da usrafim fanove. plastika na prednjem panelu je toliko losa i cheap da nesto slicno nisam video do sada.
interesuje me da li je tolika razlika u klasama pa su namerno maksimalno ogolili C mini model.
ne planiram uopste kupovinu bilo cega od Fractala ali me zanima kakva je situacija sa drugim modelima.

Ja mogu da ti kažem za FD Define S2 Vision Blacked ako ti išta znači. Debelo zatamljeno staklo sa leve, desne, prednje, i gornje strane. Gornje je izmenjivo filterom, ako ti treba za vodeno. Izgleda vrhunski. Lim, to jest limčina je jako debela i robusna. Nema ni milimetar uvijanja. Kvalitetom jako podseća na matora chieftec kućišta. Dodatnu robustnost i stabilnost daje donji kavez / tunel u koji ide napajanje i koji se prostire kroz celo kućište. Napred se montiraju 3x140 ili 3x120mm ventilatori, ali za razliku od drugih kućišta, ovde nema lima koji 140mm ventilatori. Dakle full airflow. Napred nema vratanca, nego je klasičan stakleni panel koji se jako teško skida. Dust filteri su sa strane, i ispod kućišta. Prazno kućište je 12kg. Pitaj ako te još nešto zanima. Mogu da okačim i slike po potrebi.
 
@alex303
hvala na odgovoru, znaci samo su C mini krajcovali opasno. znam za to kuciste ali mi nikako ne odgovara zbog restriktivnog dizajna. meni je airflow na prvom mestu zbog komponenti koje su veliki potrosaci.

@pinocio
razumem te skroz, ja sam takodje mesec dana gledao i mozgao. nikad nije bilo teze naci normalno, kvalitetno i provetreno kuciste. bukvalno svako ima neku veliku manu.
da ne pominjem trendove svetlecih fishtank modela... kucista bukvalno kaskaju godinama za komponentama. nadam se da ce se proizvodjaci vratiti na pravi put i poceti da proizvode kucista for adults.
 
@alex303
hvala na odgovoru, znaci samo su C mini krajcovali opasno. znam za to kuciste ali mi nikako ne odgovara zbog restriktivnog dizajna. meni je airflow na prvom mestu zbog komponenti koje su veliki potrosaci.
Uh. Sad videh tvoj potpis. Mislim da FD trenutno nema ništa što bi zadovoljilo potrebe tog tvog čudovišta. Za tebe je definitivno neki open case kao na primer InWin D-Frame 2.0
 

Prilozi

  • inwin.jpg
    inwin.jpg
    74.3 KB · Pregleda: 26
^ ma jok, nasao sam na kraju kuciste, napisao sam gore Cors 5000D Airflow koje je odlicno i bas po meri.
samo sam se raspitivao o FD modelima jer mi je C mini bio jako los pa rekoh da vidim kakvi su im ostali modeli.
 
FD je oduvek imao dobru reputaciju za kvalitet izrade, pogotovo Define modeli. Malo su popusitli kod Mesh modela i par drugih (Era, lol) ali Define R je i dalje odlična serija (sem prosečnog airflowa).
 
prave godinama jedno te isto i postali su dosadni. ali kad vidim izlet sa pomenutom erom bolje i da ne pokusavaju nista drugo :)
 
Pa dobro, proslavili su se sa Define serijom, dobro rade taj fazon, pa što da ne...
A imali su i puno uspeha sa Meshify, plus Node 202 i Core 500 su dobro poznata ITX kućišta. Nije baš da je Define jedino što rade dobro...
 
slazem se, nisam mislio da su generalno losi, samo su malo postali dosadni...

nego, zna li neko gde moze da se kupi NR200 u beloj boji?
ovi nasi su izgleda uvezli jedan jedini komad koji je bio izlistan u svim radnjama...
probao sam sve varijante ali za sada ne moze da se dobavi preko madjara.
 
FD je možda i jedina firma koja je ostala dosledna eleganciji i minimalizmu, pogotovu što se Define serije tiče. Na žalost, kakvo je tržište sa svojim "trendovima" - RGB, staklo itd, nema neke alternative sem FD kućišta za one koji žele nešto svedenije. Ako imate arhitektonski studio, ili možda dizajnersku firmu, sigurno nećete RGB ludilo kad vam neki klijent dođe, već sigurno neko elegantnije rešenje, da ne delujete kao osnovci. Između ostalog, to je jedna od tajni uspeha jedne od najomraženijih kompanija - Apple.
 
Nije baš tako. Na primer, Corsairova nova kućišta (5000D, recimo) možeš da kupiš bez ikakvog RGB dodatka. A pri tom su savršeno dobro provetrena i napravljena da u njih možeš da staviš šta god ti padne na pamet. Meni lično je potajna želja da jednog dana imam SYNCRO Q7 jer i tu nema naznake RGB-a, a kabliranje je skoro savršeno rešeno. Mnoga Phanteks kućišta su takođe "minimalizovana" što se kiča i osvetljenja tiče. Ima takvih "minimalističkih" kućišta koliko hoćeš, samo što ih nema kod nas, jer je naše tržište blagi plač majke Božje.

A Apple ne pominji, ono rende na Mac Pro je nešto najodvratnije što sam video. Ono se sviđa samo onima kojima da zagriženu jabuku staviš na go.vno njima bi i to bilo lepo.
 
Corsair 5000D je stvarno nesto specijalno, svaka im cast, a Phanteks-a ima na domacom trzistu ponesto :)
 
Nije baš tako. Na primer, Corsairova nova kućišta (5000D, recimo) možeš da kupiš bez ikakvog RGB dodatka. A pri tom su savršeno dobro provetrena i napravljena da u njih možeš da staviš šta god ti padne na pamet. Meni lično je potajna želja da jednog dana imam SYNCRO Q7 jer i tu nema naznake RGB-a, a kabliranje je skoro savršeno rešeno. Mnoga Phanteks kućišta su takođe "minimalizovana" što se kiča i osvetljenja tiče. Ima takvih "minimalističkih" kućišta koliko hoćeš, samo što ih nema kod nas, jer je naše tržište blagi plač majke Božje.

A Apple ne pominji, ono rende na Mac Pro je nešto najodvratnije što sam video. Ono se sviđa samo onima kojima da zagriženu jabuku staviš na go.vno njima bi i to bilo lepo.
Ima ih dosta bez naznake RGB-a, ali ih isto tako nema bez providnih bočnih stranica. I taj Corsair koji si pomenuo, i skoro svi Phanteks-i su sa providnim bočnim stranicama. Znači svuda je staklo. Ja sam se ubio tražeći za novi računar da nađem nešto bez providne bočne. Da ima ATX kućišta kao što je DAN A4, NCASE M1 itd, to bi bio pun pogodak što se elegancije tiče. A za Apple je subjektivno, nisam pričao samo o "rendetu" već i ostalim proizvodima. Realno, da se ne lažemo, mogu da budu marketinški magovi i lažovi, ali završna obrada proizvoda im je na nerealnom nivou.
 
Ima ih dosta bez naznake RGB-a, ali ih isto tako nema bez providnih bočnih stranica. I taj Corsair koji si pomenuo, i skoro svi Phanteks-i su sa providnim bočnim stranicama. Znači svuda je staklo. Ja sam se ubio tražeći za novi računar da nađem nešto bez providne bočne. Da ima ATX kućišta kao što je DAN A4, NCASE M1 itd, to bi bio pun pogodak što se elegancije tiče. A za Apple je subjektivno, nisam pričao samo o "rendetu" već i ostalim proizvodima. Realno, da se ne lažemo, mogu da budu marketinški magovi i lažovi, ali završna obrada proizvoda im je na nerealnom nivou.
Isina je da svi prave takva kućišta sa staklenim stranicama, ali to je, jednostavno, trend koji svi prate. Neki sa šarenišom, neki bez toga, ali ako ti treba kućište bez stakla ima i takvih. Nije da nema. LC i MSI ih imaju par komada.

Apple je firma koja se bavi dizajnom. Stiv Džobs je bio marketinški mogul kojeg svi prate - prodati osrednji proizvod za ogromne pare je marketinški sveti gral koji je Džobs pronašao. Smislio je "Retina" naziv za Samsung ekrane koje je imao Apple, davao je fensi imena krajnje poznatim proizvodima na koje su se glupanderi navlačili. Daleko od toga da mislim da su Apple proizvodi loši, samo su beskrajno precenjeni zahvaljujući kretenima bez mozga.
Koliko pre par dana žena mi donese stari Iphone 4 da se igra dete, fotka sa kamerom i slika QR kodove. Ništa više, ne treba mu SIM kartica i pozivi. Telefon sa androidom bi namestio za 5 minuta maksimum, sa ovim mi je trebalo preko 2 sata da ukapiram da servis za tu verziju IOS-a više ne radi, nego treba da update-uje sistem, ali ako ne ostavite informacije o platnoj kartici to ne može da se uradi. da ne pominjem kako ortaku nisam mogao da uradim bekap Ipada jer ne podržava mnoge prenosne diskove. Užas!
Taj njihov "Apple Sistem" je nešto što organski prezirem. To možda pali u Americi i na zapadu, ali ovde je samo stvar snobova bez mozga.

Zato mi je ono rende ružno za medalju. Najvećem moronu i idiotu ono da pokažeš rekao bi da je jezivo i gadno. Ali pomeneš li mu da je Apple rekao bi da je vrhunsko, najbolje i da nema ništa više što tehnologija može da pruži. A takve izbegavam naširoko...
 
Zaboravio si monitor stand za 1500$.
 
Nazad
Vrh Dno