Šta je novo?

SIM kartica crpi bateriju

Nabukodonosor

Čuven
Učlanjen(a)
10.12.2003
Poruke
5,735
Poena
815
Imam već par meseci problema sa telefonom, ne može da drži bateriju uopšte. Tipa napunim ga ujutru i do popodne se ugasi. Plus se izuzetno sporo puni. Probao različite punjače, promene softvera, ništa ne pomaže. Npr. uveče kad krenem da spavam bude lupam 80% baterija, kad se probudim 40%, iako bi mi u normalnim uslovima potrošio 2-3% max. Mislio sam da zamenim bateriju, ali svakako sam kupio nov telefon, pa se nisam previše zamarao sa tim. Međutim, izvadim sim karticu iz telefona i ubacim u nov, i ostavim stari telefon na stolu i primetim npr. prekjuče popodne da ima tačno 60% baterije. Pogledam sutradan uveče, on i dalje na 60%. Pogledam danas on na 57%. Znači skoro i da ne troši bateriju. Jedina stvar koja se promenila je izvađena sim kartica. Jel ima neko ideju zašto sim kartica koliko troši bateriju?! Mislim kapiram da konekcija sa predajnicima troši bateriju, ali baš toliko. Ili je baterija crkla, pa je osetljiva više nego što bi trebalo da bude.
 
A da li su aplikacije u funkciji kad nije kartica u fonu?
Net vuče bateriju kao lud a prekontroliši koliko aplikacija je aktivno normalno kad vratiš karticu jer ovako ništa nije aktivno.
 
Mozda je mreza slaba pa telefon konstantno skenira. Podesi mrezu rucno u telefon.
 
A da li su aplikacije u funkciji kad nije kartica u fonu?
Net vuče bateriju kao lud a prekontroliši koliko aplikacija je aktivno normalno kad vratiš karticu jer ovako ništa nije aktivno.
Pa ovo je android, zna se kako on funkcioniše. To što radi u pozadini radi, sumnjam da neka aplikacija radi više ako je sim kartica ubačena, osim samog sistema koji skenira mrežu i povezuje se sa predajnicima.
 
VoLTE ne trosi bateriju sigurno, moze samo da bude manja potrosnja kad je isti aktiviran(telefon ne mora da prelazi na nizu tehnologiju pri svakom pozivu, i da se vraca na LTE nakon zavrsetka poziva)
 
Kod Nord 2 modela je bio problem kada je VoLTE uključen da mu baš crpi bateriju.
 
VoLTE ne trosi bateriju sigurno, moze samo da bude manja potrosnja kad je isti aktiviran(telefon ne mora da prelazi na nizu tehnologiju pri svakom pozivu, i da se vraca na LTE nakon zavrsetka poziva)
Pa i nije bas potpuno tacno. LTE (4G) nema ajd da se izrazim 'protokol' za prenos glasa vec samo za podatke. Kad se uspostavlja poziv, telefon sa LTE prelazi na 3G/2G (jer 3G/2G konekcija ima protokole za prenos glasa) da bi se uspostavio poziv i cim se poziv zavrsi, telefon se vraca na LTE konekciju.

E sad ako je VoLTE aktivan (Voice over LTE) koriste se mobilni podaci (odnosno protokol za prenos podataka) da se prenese zvuk (ukoliko VoLTE veza moze da se uspostavi izmedju dva telefona - aktivan VoLTE ne znaci da se on uvek i koristi). A posto se koriste mobilni podaci za prenos zvuka potrosnja je ista kao da koristite mobilni net a svi znamo koliko mobilni net trosi bateriju pogotovo ako je signal slab. Tako da pozivi preko VoLTE itekako zna da potrosi dosta baterije, ako je los signal i mnogo vise nego da je telefon podesen na 4G sa iskljucenim VoLTE (na mestima gde je 4G signal slab, po pravilu 3G signal je dosta bolji a telefon po svaku cenu pokusava da odrzi 4G signal umesto da se prebaci na 3G).
 
Dovoljno je da stigne neko obaveštenje na viber ili mini operu ako je imaš instaliranu bez obzira što se ne koristi ode baterija kao ništa.
 
Pa i nije bas potpuno tacno. LTE (4G) nema ajd da se izrazim 'protokol' za prenos glasa vec samo za podatke. Kad se uspostavlja poziv, telefon sa LTE prelazi na 3G/2G (jer 3G/2G konekcija ima protokole za prenos glasa) da bi se uspostavio poziv i cim se poziv zavrsi, telefon se vraca na LTE konekciju.

E sad ako je VoLTE aktivan (Voice over LTE) koriste se mobilni podaci (odnosno protokol za prenos podataka) da se prenese zvuk (ukoliko VoLTE veza moze da se uspostavi izmedju dva telefona - aktivan VoLTE ne znaci da se on uvek i koristi). A posto se koriste mobilni podaci za prenos zvuka potrosnja je ista kao da koristite mobilni net a svi znamo koliko mobilni net trosi bateriju pogotovo ako je signal slab. Tako da pozivi preko VoLTE itekako zna da potrosi dosta baterije, ako je los signal i mnogo vise nego da je telefon podesen na 4G sa iskljucenim VoLTE (na mestima gde je 4G signal slab, po pravilu 3G signal je dosta bolji a telefon po svaku cenu pokusava da odrzi 4G signal umesto da se prebaci na 3G).
Nije tako jednostavno. VoLTE nije isto kao da koristis mobilne podatke. Drugaciji delovi core mreze su zaduzeni za ove dve stvari, tako da VoLTE nije isto kao da pricas sa nekim preko vibera/whatsapp-a.. Tu paketi idu preko mobilne mreze, isto kao kad surfujes netom. Putanja kojom VoLTE paketi idu je drugacija, i odvojena je od mobilnog interneta.

Ako je signal bas los, a thresholdi za mobility u mrezi su takodje losi(pa telefon nece otici na 3G sam, nego ce da se muci sa katastrofalnim signalom na 4Gu) onda moze da se desi da poziv 'puca', i da jeste bolje da se ide na 3G.
U suprotnom, 3G je inferioran u odnosu na 4G(VoLTE) po svemu - vreme potrebno za uspostavu veze, kodeci, baterija, latencija..

Elem, sve ovo nije bitno za temu, VoLTE ne utice na bateriju ako telefon sedi i ne radi nista svakako(ovo za Nord 2 je neka bagcina verovatno, boga pitaj). Tako da bih to izbacio iz jednacine.
Realno je da je baterija crkla, pitanje koliko je ciklusa odradila, rece @op i da se ekstremno sporo puni..
 
Ja nisam hteo toliko strucno da ulazim u problematiku pa sam pojednostavio ali da ako je VoLTE aktiviran on je upravo samo to aktiviran da se koristi a koristi se samo u slucajevima kad VoLTE veza moze da se uspostavi (a tu je bilo dosta uslova, mozda su u medjuvremenu relaksirani, oba telefona moraju biti u istoj mrezi i sa aktivnim VoLTE, ne radi u roamingu i sl).

Problem je sto je kod mnogih ljudi on aktivan po defaultu i ljudi ne razmisljaju da li im je signal los ili ne, da li se telefon muci sa 4G signalom pa jos i sa uspostavljenom VoLTE konekcijom ili je bolje da rucno predju na 3G (jer ce telefon do zadnjeg trenutka gurati da odrzi 4G konekciju na ustrb baterije i pojacanog zracenja i nema nameru da predje na 3G koji je cesto pune jacine).

U svakom slucaju nije tema ovog thread-a osim da, dok je u telefonu bila sim kartica, sam telefon se nalazio na mestu gde je jako los signal.
 
Ja sam imao isti problem sa XIAOMI telfonom. Telefon ima dva slot za SIM kartice.
Imao sam smo jednu SIM karticu pa je drugi slot bio prazan. Kada sam karticu prebacio u drugi slot baterija je trajala mnogo duže.
 
Nazad
Vrh Dno