Šta je novo?

Serverska infrastruktura

Filipenko666

Cenjen
Učlanjen(a)
03.11.2009
Poruke
183
Poena
169
Treba mi vase strucno misljenje i predlog: koje biste programe preporucili za sledece taskove:

1. jednostavan backup & restore svih rola i pemarametara na serveru (DHCP, DNS, AD...), znaci neki alat koji moze da snimi celokupnu konfiguraciju za Server 2003 i 2008 i potom je prenese na novi server?

2. system & network monitoring, hardver senzori (temperature, ventilatori, diskovi, RAM, CPU...) neki program koji ce biti na serveru i koji ce me obavestiti o nekim otkazima i slicno

3. antivirus i firewall zastita

Najbolje bi bilo kada bi programi bili besplatni ili pak dozvoljeni na HP, IBM...serverima. Bitno je da su ta resenja bezbedna i stabilna tj. testirana da ne baguju.


Hvala
 
1. Windows server bekap ili ih virtualizuj i bekapuj cele virtuelne mašine.

2. Za IBM postoji IBM Director. Ako postoji budžet, pogledaj SolarWinds.

3. Antivirus - koji god koristite u firmi. Serveri imaju manju verovatnoću da budu zaraženi od radnih stanica. Što se tiče firewall-a - to već zavisi od organizacije mreže. Najbolje rešenje je da segmentiraš mrežu tako da su serveri odvojeni jednim firewall-om od radnih stanica (ili bar u odvojenom VLANu, pa access liste postaviš na switch-u).
 
Poslednja izmena:
Treba mi vase strucno misljenje i predlog: koje biste programe preporucili za sledece taskove:


2. system & network monitoring, hardver senzori (temperature, ventilatori, diskovi, RAM, CPU...) neki program koji ce biti na serveru i koji ce me obavestiti o nekim otkazima i slicno



Najbolje bi bilo kada bi programi bili besplatni ili pak dozvoljeni na HP, IBM...serverima. Bitno je da su ta resenja bezbedna i stabilna tj. testirana da ne baguju.


Hvala

CactiEZ. Dzabe, radi i ne pravi pitanje.
 
U principu ovo sa pracenjem servera moze da se uradi sa bilo kojim networking monitor softverom ukoliko se ukljuci SNMP na serverima i ubace odgovarajuci MIB-ovi za pracenje.

Stvar jako lepo radi i sa open-sors resenjima kako sto je pomenuti Cacti, ili pak Nagios, ili Zenoss. Za pracenje internih serverskih senzora potrebni su i pluginovi. Sva prilika je da ih ima za brendirane proizvodjace (IBM, Dell, HP i sl.). Ja licno koristim zenoss i zadovoljan sam.
 
Treba mi vase strucno misljenje i predlog: koje biste programe preporucili za sledece taskove:

1. jednostavan backup & restore svih rola i pemarametara na serveru (DHCP, DNS, AD...), znaci neki alat koji moze da snimi celokupnu konfiguraciju za Server 2003 i 2008 i potom je prenese na novi server?

2. system & network monitoring, hardver senzori (temperature, ventilatori, diskovi, RAM, CPU...) neki program koji ce biti na serveru i koji ce me obavestiti o nekim otkazima i slicno

3. antivirus i firewall zastita

Najbolje bi bilo kada bi programi bili besplatni ili pak dozvoljeni na HP, IBM...serverima. Bitno je da su ta resenja bezbedna i stabilna tj. testirana da ne baguju.


Hvala

1. systemstate backup
2. ako imas "brendirane" servere, svaki vendor daje alat za nadgledanje, plus serveri imaju ugradjene management module. Takodje ko sto rece zub, MIB i snmp traps pa se zezaj
3. ima mnogo resenja za male pare ili free, od firestarter pa do ase....
 
2. Upali i podesi SNMP protokol na svim bitnim uređajima i serverima i instaliraj Cacti za grafički prikaz tih podataka.
 
Nazad
Vrh Dno