Šta je novo?

server za firmu

comi_x

Cenjen
Učlanjen(a)
16.07.2009
Poruke
23
Poena
154
e ovako imam firmu i sad mi treba jedan "server" koji bi obavljao sledece funkcije
-file server (najmanje 2 TB)
-Print server (na njega bi se povezala najmanje 3 stampaca i 2 skenera)
-(da ima sto veci broj usb i firewire portova jer bi se na njega smestali podaci sa flesa i digitalnih kamera i foto aparata
-da moze da se radi obrada slika na video zapisa
ostali sulovi
da je sto tisi
i cena nije problem bitan je kvalitet
 
Mac Pro?

Jedino sto mi pored toga pada na pamet je neki besan brand workstation HP/Dell/FSC sa RAID kontrolerom i 4 diska npr...

Licno bih isao na sklapanje 'brand' kineza, ali dobro :)
 
Shta god da je...uzmi normalan antivirus za FS ako planiash sve to da bodesh u njega inache cje ti se chudo desiti......

offtopic: sijalice milane...sijalice....
 
Poslednja izmena:
meni su ovde preporucili obican c2 duo i 4 gb rama i 2 wd diska sa po 1tb hd???
da li je to ok
2 koliko kosta mac i da li na njega moze da se instalira win posto vecina radnika ne zna da koristi mac
 
Ako mislis da na njemu cuvas iole vazne podatke, idi na RAID konfiguraciju diskova...

Dakle recimo 4xWD10EADS u RAID5, dobijaš oko 3TB prostora i imaš redundansu od jednog diska.

CPU snaga ti nije mnogo bitna, ako sluzi samo kao file i print server -> C2D je sasvim OK, a takođe i 4GB memorije.

Ako misliš još i da radiš obradu slika i videa na njemu, onda najbolje idi na i7-920 D0 i 3x2GB memorije.

Za OS Vista64bit ili novi Windows7.

Obavezno uzmi neko kvalitetno i tiho brand name napajanje (npr Enermax 625W Pro82+, ili sl.)
 
Poslednja izmena:
A UPS? Ako je File server, bez UPS-a mnogo rizikujete. Npr.. nestane struje, pa ponovo dodje... ali je RAID niz ispao iz sinka, pa podaci nisu dostupni dok se niz rebilduje, a to moze da potraje 2-5 sati.
Mozda bi ipak bilo bolje nabaviti 2 masine.. jedna da bude file server sa raid diskovima, a druga za sve ostalo.
 
File server i skeniranje, svaki cas prkljucivanje kamera i slicnih gluposti mi nekako ne ide zajedno.

Kada tad ce neko doneti pokvaren fles ili ko zna sta prikljuciti i napraviti cirkus... i zaglupiti ceo server. File sever treba da je stabilna masina a ne da svaki cas nesto prikljucujes i iskljucujes na nju.

Tako da sam i ja za varijanu od dva racunara....

Za file server sam u firmi stavio posebnu masinu na linuxu , hard diskove stavio u RAID...
A racunar za skeniranje i slicne zezalice je povezan gigabitnom mrezom sa serverom.

Tako da ako neko i napravi neki cirkus na racunaru na kom su mi prikljucena dva skenera i slicne gluposti nema problema.

Mislim da bi ti ova varijanta svakako bila i jeftinija... jer za linux ne moras da placas licence,dovoljan ti je jedan monitor za sve to, a za obican racunar stavis neki obican windows xp... samo za file server stavis UPS ako bas nemas para za dva ups-a.
 
Poslednja izmena:
Taj za prikljucivanje flasha moze da bude bilo kakav P4 za 60 eur. Ionako ce biti pun virusa u roku od nedelju dana....
 
A da ti kupish samo NAS sa 4 diska sa podrshkom za raid 5 i neki obichan komp pored za obradu slika?
 
Pa kostace ga vise :)
 
i radicje posao....dok sve u jedan varijanta pitanje kako cje raditi ...ti znash kako meni izgldaju serveri i ipak tezhim da imam single disc NAS u rackovima....za svaki sluchaj.....

A i reche chovek...nije bitna cena nego kvalitet .... ;)
 
Poslednja izmena:
da li se isplati uzeti za file server neki eksterni rak sa 3-4 diska sa mreznim prikljuckom?
kakvu mi konfiguraciju predlazete za ovaj drugi komp na koje bi kacio ove stvarcice
 
u jednoj radnji su mi predlozili sledece
mb ASUS-P5QL-E (3 PCI slota 6 usb)
cpu imaju vise kombinacija
najslabijaINTEL Celeron Dual Core E1500 2.2GHz 800MHz
srednja INTEL Core 2 Duo E7300 2.66GHz 1066MHz 3MB
naj INTEL Core 2 Quad Q9400 2.66GHz 1333MHz 6MB LGA775 BOX
ram 2x2 gb ddr2 Kingston xiper X
hd 2x wd 640 gb
a za kuciste nude mi jedno ono malo (kao htpc) sa 2 ventilatora po 60mm i jednim od 80 al kazu da je malo bucno
pa da li da uzem neko obicno kuciste sa pasivnim hladnjakom
 
Nista sto "glumi server" ne treba da ima pasivno hladjenje vec sto vise ventilatora i dosta rama...
Posto si napisao da ti treba video obrada + fajl server (sto nije nikako logicno da bude na jednoj masini), onda uzmi quad procesor...
 
Mislim da treba odma da kupis to sto ti nude u toj firmi.... :wall:

Ne znam sto si nas uopste pitao za savet kada odes u prodavnicu i dobijes ponudu za SVE sto ti nismo rekli da uzmes pocevsi od kucista?
 
Poslednja izmena:
1 znaci da uzmem ovaj komp sa procesorom od 4 jezgra i sto vece kuciste sa vise ventilatora
2 da li da uzmem neki eksteri rak sa 3-4 diska ili neku konfiguraciju sa vide hd
 
Chovek, da budemo direktni. Ti ni ne znash da dignesh sambu tako da ti je idealno reshenje. Udjesh u neku prodavnicu i kazhesh... dacjete mi 4x 1TB hdd , i NAS koji podrzhava RAID 5, sve ostalo imash u uputstu od NAS-a. Savet za nas ti je Netgear ili drobo (sa lan dodatkom) ako uspesh da nadjesh.

Pored toga uzmesh jedno 40 000 i kupish neki komp u nekoj radni...to cje ti raditi sve ostalo....za 40hiljada cje raditi video obradu pa shtagod kupio :)
 
Cena za NAS + 4x 1TB hdd je vrlo socna :d Ali ako se hoce kvaliteteno... ;)

Uglavnom NAS ili angazuj nekog da ti to sve odradi.. izabere hardver, instalira linux i podigne sambu za file server... sto je cini mi se mnogo jeftinija varijanta.

A za sve ostalo kao sto rece isnogood "kupis racunar od 40000 din" :smoke:
 
Poslednja izmena:
С обзиром да ћеш на те рачунаре качити флеш дискове , ја бих ти препоручио да искључиш autorun функцију за преносиве дискове да би имао мањи прилив гамади.
 
С обзиром да ћеш на те рачунаре качити флеш дискове , ја бих ти препоручио да искључиш autorun функцију за преносиве дискове да би имао мањи прилив гамади.

Ako ce na racunar kaciti flesheve onda najbolje da instalira neki linux i sve sto je u storage modu ce biti prepoznato.
 
1 znaci da uzmem ovaj komp sa procesorom od 4 jezgra i sto vece kuciste sa vise ventilatora
2 da li da uzmem neki eksteri rak sa 3-4 diska ili neku konfiguraciju sa vide hd

Za file server ti predlažem da uzmeš npr. Intel NAS NS4600 sa 4 HDD-a u RAID5
Cena se kreće ispod 1k€

Za konfu uzmi minimum Core 2 Duo procesor i kvalitetne komponente, i ako će raditi 24/7 obavezno dobro napajanje i dobra provetrenost kućišta.

Većina novih kvalitetnijih ploča ima 12 USB konektora, mislim da će ti to biti dovoljno, ako ne uvek možeš ubaciti dodatni USB kontoler ili koristiti USB HUB
 
Poslednja izmena:
koga unteresuje uzeo sam sledece za ovaj print server i usb i obradu videa
-GIGABYTE
GA-EP43-DS3LR
-INTEL
Core 2 Quad Q8200 2.33GHz 4096KB 1333MHz Box
-KINGSTON
4GB (4x1GB) 1066MHz DDR2 HyperX
-WESTERN DIGITAL
Caviar WD3200AAKS
i zadovoljan sam sve je povezano i super radi
jos nisam uzeo file server a kad ga uzmem okacicu konfiguraciju i za njega
 
Nazad
Vrh Dno