Šta je novo?

Senzori za temperaturu

tamash

Slavan
Učlanjen(a)
04.01.2007
Poruke
455
Poena
319
Imam ploču Biostar TA770E i proc athlonX2 7750 black. Pitanje je sledeće, da li se senzori za temp nalaze u procesoru ili na ploči????

još jedno pitanje. Dizao sam klok na procesoru, i sve je dobro bilo dok nisam vratio sve na default. Od tada mi ne radi onaj smart fan control koji bi trebalo da reguliše brzinu obrtaja na ventilatoru. Probao sam da resetujem bios, čak sam ga i flashovao i sve je isto, stalno vrti ventilator sa max obrtaja. Ima li neko ideju????
 
Poslednja izmena:
Imam ploču Gigabyte TA770E i proc athlonX2 7750 black. Pitanje je sledeće, da li se senzori za temp nalaze u procesoru ili na ploči????

postoje senzori i na ploci i u procesoru...zavisi sta ti treba...samo odaberi pravu opciju za pracenje, ako zelis da ih vidis.

još jedno pitanje. Dizao sam klok na procesoru, i sve je dobro bilo dok nisam vratio sve na default. Od tada mi ne radi onaj smart fan control koji bi trebalo da reguliše brzinu obrtaja na ventilatoru. Probao sam da resetujem bios, čak sam ga i flashovao i sve je isto, stalno vrti ventilator sa max obrtaja. Ima li neko ideju????

hmm...ako si resetovao BIOS i flesovao...ali opet proveri fan controler ( trebalo bi da imaju sve novije ploce ), otprilike ovako nesto:
bios_fan.jpg
 
Moj bios je AMI, ima samo smart fan za CPU. Odradi on automatsko kalibrisanje ventilatora i nađe najmanju i najveću brzinu, ali stalno vrti na max. Pre mi je tako bilo pa samo podesim profil ventilatora sa quiet na performance i radi, ali sad neće nikako. Probaću sa drugim procesorom, drugo ne znam šta da radim.
 
da li vec koristis neki softver za regulaciju temperature/broja obrtaja?

...stavi speed fan, vidi sta ce da ocita...preko njega mozes i da podesavas.
 
da li vec koristis neki softver za regulaciju temperature/broja obrtaja?

...stavi speed fan, vidi sta ce da ocita...preko njega mozes i da podesavas.

Ne koristim ništa, ali ću probati. Hvala na savetu, nisam ni znao da postoji tako nešto. Sutra idem kod kuma da probam sa drugim procesorom, a ako ne proradi onda ću probati sa tim speed fan-om
 
Trebalo bi to bez problema da radi kad se podesi kako treba...
CPU Smart Fun stavi na auto, Controle Mode na Manual i klikni na Smart Fan Calibration, izbacice ti plavi ekrancic gde trazi min. i max brzinu ventilatora. Oko minut traje, zapamti vrednosti za Fan Ctrl Start Value i Fan Ctrl Sensitive, klikni enter i vraca te na normalan ekran. E sad u dnu ima Ctrl Start Value i Fan Ctrl Sensitive i tu upisi vrednosti koje si trebao da zapamtis (na + i - tastere). Fan Ctrl On stavi na 30-35, koliko vec tebi odgovara. Fan Ctrl OFF mozes da postavis na 1 stepen jer veoma tesko ce taj proc toliko nisko da se spusti sa temperaturom. Fan Ctrl On je temepratura od koje ce ventilator da ubrzava kad procesor predje tu vrednost, dotle je na minimalnom koji je Smart nasao. Mozda malo konfuzno ali je ceo sistem mnogo jednostavan.
 
Probao sam sa drugim procesorom, radi sve normalno. Jedino što kod mene pokazuje da su temperature jezgra pojedinačno oko 10 stepeni, što je nemoguće. Ali još konfuznije to što to je tako otkad imam ovaj procesor.
 
Trebalo bi to bez problema da radi kad se podesi kako treba...
CPU Smart Fun stavi na auto, Controle Mode na Manual i klikni na Smart Fan Calibration, izbacice ti plavi ekrancic gde trazi min. i max brzinu ventilatora. Oko minut traje, zapamti vrednosti za Fan Ctrl Start Value i Fan Ctrl Sensitive, klikni enter i vraca te na normalan ekran. E sad u dnu ima Ctrl Start Value i Fan Ctrl Sensitive i tu upisi vrednosti koje si trebao da zapamtis (na + i - tastere). Fan Ctrl On stavi na 30-35, koliko vec tebi odgovara. Fan Ctrl OFF mozes da postavis na 1 stepen jer veoma tesko ce taj proc toliko nisko da se spusti sa temperaturom. Fan Ctrl On je temepratura od koje ce ventilator da ubrzava kad procesor predje tu vrednost, dotle je na minimalnom koji je Smart nasao. Mozda malo konfuzno ali je ceo sistem mnogo jednostavan.

Pa meni procesor radi na 47-50 stepeni u idle-u. A to što ti kažeš sam već sve probao i ne radi
 
Pa zbog te temperature i radi stalno pod max brzinom. Prvo previsoke su temperature za idle, Po default-u ako se ne varam Fan Ctrl On je na 20 a tebi je proc daleko preko te brojke. Probaj da smanjis voltazu, trebalo bi da je oko 1.3-1.35v, drugo probaj malo da dotegnes drzace socketa, hoce da se olabave vremenom.
 
Pa zbog te temperature i radi stalno pod max brzinom. Prvo previsoke su temperature za idle, Po default-u ako se ne varam Fan Ctrl On je na 20 a tebi je proc daleko preko te brojke. Probaj da smanjis voltazu, trebalo bi da je oko 1.3-1.35v, drugo probaj malo da dotegnes drzace socketa, hoce da se olabave vremenom.

Voltaža je dobra, držači su dobri, nego nešto nije u redu sa procesorom.
 
Namestio sam smart fan da mi uključuje na 40 stepeni, sad u idle-u CPU na 53C a jezgra pojedinačno variraju od 17 - 20. Ventilator sad vrti na 600 obrtaja, ali ne znam sad jel se procesor stvarno pregreva ili samo su senzori u kvaru pošto kad pipam hladnjak, i nije topao
 
Ajde mi sad objasnite, kupio sam novu ploču i novi procesor, i dalje imam iste probleme. Sad mi pokazuje da proc radi na 80C
 
Nazad
Vrh Dno