Šta je novo?

ScienceFiction @ Benchmark!

Igoritza

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
19.10.2007
Poruke
2,297
Poena
229
okej, ljudi, dobio sam green light za ovako neshto od strane par moderatora, i nekoliko redovnih chlanova, a zaista bi bilo lepo da isposhtujemo ovaj zanr jer nema bolje publike za isti od tech peoples-a kakvi smo mi :)

Nauchna fantastika je vrsta fikcije koja ukljuchuje spekulacije o trenutnoj ili buducoj nauci i tehnologiji. prezentuje se kroz filmove, serije, knjige, video igre, i ostale medije.

na ovoj temi bi trebalo da prodiskutujemo sve to, sa akcentom na televiziju i film, uzevshi u obzir da je SF najvishe obradjen na taj nachin, uglavnom zbog efekata i video obrade.

Filmovi koji su obelezili SF zanr:


1. Terminator 1,2,3

Terminator je franshiza (tri filma, serija) koja govori o potencijalnom doomsday dogadjaju koji ce se desiti u buducnosti. Skynet sistem je kompjuterski vojni odbrambeni sistem, koji je dizajniran kao artificial inteligence sistem, koji ce u jednom trenutku dostici svest o samom sebi, i subjektivno mishljenje, te ce se okrenuti protiv svojih kreatora. u buducnosti, mashina izaziva nuklearni rat, shvatajuci ljude kao najvecu opasnost po planetu.

nakon holokausta, Skynet proizvodi mashine za ubijanje ljudi, koje u pochetku uspevaju, ali kasnije gube rat, od vojske John-a Connor-a. Kao ochajnichki pokushaj, Skynet (koji je do tog trenutka razvio sistem time travel-a) shalje u proshlost Terminator-a - mashinu koja treba da ubije Saru Konor, majku Dzona, pre njegovog rodjenja.

Ljudi shvataju shta Skynet pokushava, i uz pomoc iste tehnologije shalju Kyle Reese-a da odbrani Saru, izazivajuci time neochekivane posledice -

CPU iz glave terminatora biva iskoriscen za proizvodnju Skynet-a, a Kajl je ostavio Saru trudnu, upravo sa Dzonom Konorom.

to je bio drugi put da se ekranizuje jedan od najvishe teoretisanih paradoksa u nauchnim teorijama - Grandfather Paradox (Planeta majuna tv serija je prvi put ekranizovala tako neshto)

Grandfather Paradox je poslastica nauchne fantastike - u pitanju je paradkos koji je prvi put u svom romanu opisao Rene Berdzavel - Neprezni putnik ( René Barjavel - The Imprudent Traveller) - chovek, koji ode u proshlost, i ubije svog dedu, pre nego shto je on upoznao njegovu babu, samim time onemogucuje da njegova baba rodi jednog od roditelja, pa i njega samog, time onemogucujuci da on uopshte i ode u proshlost, pa bi onda njegov deda morao biti ziv, i on bi se rodio, i tako u krug.

Nekoliko teorija se bori protiv paradoksa, kao shto su razlichiti vremenski tokovi - put u proshlost izaziva razdvajanje dva vremenska toka.

Terminator podize prichu na sledeci nivo - Skynet nastaje reverse enginering-om Terminatorovog chipa. znachi - odgovoran za nastajanje Skynet-a je sam Skynet. i kad bi izashli iz Time Loop-a zakljuchujemo - Niko nije dizajnirao CPU. nijedna pamet ga nije stvorila , vec je nastao ni iz chega, iz sudbine, il chega vec. (tema blago obradjena u mini nastavku 2jke - Battle Across Time)

Definitivno jedno od najboljih SF ostvarenja, uz odlichnu ekipu, pogotovo u legendarnom drugom delu (Arni kao protagonista, i Rpbert Patrick, kao treci najbolji negativac u istoriji filma, drugi Darth Wader, i prvi Hanibal lektor)

f_terminator4m_caf0770.jpg



***nastavak review-a legendarnih SF-a za dvadesetak minuta, jedem i radim ;) feel free to discuss!
 
A shta da radimo sa paralelnim univerzumima?:p

Qewl, najzad:)
Pozdravljam pokretanje teme, kontam da je to zamajac za mnoge od nas, ja sam odrastao na sf-u.

Nego idem spavati, dok nisam crk'o:p
 
Poslednja izmena:
Filmovi koji su obelezili SF zanr:

Star Wars

Star Wars je epska pricha o svemirskim avanturama naprednih civilizacija u nepoznatom vremesnkom i prostornom opsegu. Nakon prvog filma iz 1977 godine, franshiza je postala kulturni fenomen, pokrece za sobom snimanje prvobitno dva, pa nakon toga josh tri dela filma, uz ogroman broj romana, stripova, serija, video igara, i audio zapisa. Autor serijala je George Lucas, chovek koji se ovim delom moze poistovetiti i sa velikanima Epskih dela, kavi su Tolkin i Prachet.

Postavka - Star Wars se deshava u fiktivnom univerzumu. vecina likova lichi na ljudska bica, postoje razlichite vrste alien-a, a roboti "droidi" uglavnom su korisceni kao sluge. Veliki broj planeta u galaksiji gde se sve deshava formiraju takozvanu Galaktichku republiku, koja kasnije dobija ime - galaktichko carstvo. Jedan od glavnih elemenata u franshizi je "sila" (The force) shto predstavlja sveprisutnu formu energije koje pojedinici sa specijalnim mocima mogu da kontrolishu.

oni koji savladaju Silu, mogu koristiti - Telekinezu, shesto chulo, kontrolu uma, predvidjanja, kao i pojachavanje fizichkih sposobnosti (refleksi, skok, udarac, izdrzljivost tela ... )

Sila se moze koristiti na dva nachina - na strani dobra, i na takozvanoj "Tamnoj strani" (Dark side of the force) i Star Wars se upravo bavi borbom onih koji Silu koriste za dobro - Dzedaj vitezi (Jedi Knigts) i oni koji je koriste za sopstvene ciljeve, uglavnom po shtetu drugih - Sith lordove.


Kroz serijal, glavni fokus je na porodicu Skywalker, odnosno dva chlana - otac Anakin Skywalker/Darth Wader i njegov sin Luke Skywalker koji su obojica predodredjeni kao najjachi u koriscenju Sile.

Teme obradjene u serijalu su ono glavno shto je donelo popularnost serijalu -

Mudrost kao najizrazenija karakteristika - pored sve tehnologije i predodredjenosti, najbolji su oni koji su najmudriji, a nebrojeno puta su mnogo jache protivnike od sebe upravo mudroscu pobedili Master Yoda i Obi van kenobi - dva najbolja dzedaja u istoriji serijala. i upravo oni koji kontrolishu silu, kroz mudrost uspevaju da ovladaju najvishim njenim nivoima.

Korupcija - senat galaktichke republike kao izvor zla usled korupcije je tema koja se reflektuje, nazalost, na svaki politichki sistem koji poznajemo.

prijateljski i porodichni odnosi - neki od junaka postizu neverovatne rezultate, upravo zbog brige za voljene.


Star Wars sereijal je definitivno ostavio najveci trag u SF zanru. nijedna druga filmska franshiza u generalu nije uspela da napravi takav kulturni udar na chovechanstvo kakav je star wars, cemu u prilog ide i najveci broj proizvedenih figurica, najveci broj internet stranica posvecene jednoj media temi, najveci neliterarni fiktivni svet, pa chak i religije zasnovane na serijalu (nekoliko hiljada blesavih amera koji tvrde da je SW zaista realana a da je Lucas dobio ideju o tome, koristeci Silu :d :d :d)

f_ewanmcgregom_dc87302.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
Filmovi koji su obelezili SF zanr:​

Matrix​

Matrix je pricha koja opisuje buducnost, u kojem je "realnost" zapravo kreacija mashina kako bi se tim nachinom ljudska rasa zarobila, i iskoritio energetski potencijal njhovih tela. Nakon saznanja o ovome, Tomas Anderson, hakerski - Neo, pridruzuje se pobuni protiv mashina. Film je pun Cyberpunk i Hacker motiva, kao i filozofskih i religioznih misli.

Ideja je da svachiji um funkcionishe kao fajl u odredjenom sistemu, a Operativni sistem je prilagodjen na nachin koji dozvoljava da ceo mozak individue funkcionishe slichno kao i .exe file. (to podrazumeva da je ceo Matrix napisan tako da je mapiranje ljudskog mozga izvrsheno do detalja, i da se nervni impulsi mogu gledati kao delovi koda). Po Prorochanstvu (Oracle) pojedinci ce imati specijalne mogucnosti u matriksu, na taj nachin, jer ce funkcionisati kao anomalija, odnosno, moci ce da vrshi operacije van svojih parametra, i time kriviti pravila matriksa (analogija je naprimer - kod u C++ koji ima definisan string, i operacije koje vrshi sistemskoj memoriji u odnosu na string, van njegovih granica, menjajuci time nepoznatu memoriju)

Morpheus, vodja pobunjenika je u konstantnoj potrazi za "jedinim" koji ce to biti u stanju da uradi, kako bi pobuna konachno dobila prednost u odnosu na "Agente" koji su napisani na nachin da mogu, u odredjenoj meri kriviti pravila matriksa po potrebi.

Film je izvrshio veliki kulturni uticaj, povukao za sobom stvaranje josh dva dela, i veliki broj video igara, i smatra se za ikonu SF zanra. Kritika ide Braci Wachovski zbog loshe napisanih delova 2 i 3, a po mom subjektivnom mishljenju, matriks serijal prestaje za mene, onoga trenutka kada Neo izlazi iz Dizajnerove kancelarije, u delu 2 (Reloaded) - film tada gubi smisao. Neo van matriksa ne moze da ima moci, niti da se ponasha kao anomalija, jer stvaran svet nije operativni sistem, a ako tu postoji religijska slika koja objashnjava, ja iz poshtovanja za prvi deo odbijam da je vidim. a sve do trenutka kada Neo zaustavlja dva sentinela, u Reloaded je savrsheno.

Special note - Matrix je u filmsku produkciju uveo nekoliko novih efekata, od kojih je najpoznatiji - Bullet Time: efekat koji prikazuje scenu usporeno, a ugao scene se menja nezavisno od brzine dogadjaja. prvobitno snimanje Bullet time-a u matrix 1 je snimano sa 128 kamera postavljenih u krug, koje su kasnije bile u stanju da uspore scenu, i linearno promene kameru koja je aktivna, te se dobija efekat "zamrznutog" dogadjaja koji menja uglove.


f_matrix1280wm_e7f9cfa.jpg
 
A gde je tu A Clockwork Orange!?!?!? Mislim da je tamo buducnost opisana bolje nego igde drugde.
 
Zvezdana kapija SG-1: decenija vredna pamćenja

Well, I suppose now is the time for me to say something profound... Nothing comes to mind.

Nekako mi deluje prikladno da započnem ovaj tekst rečima lika koji je mnogim ljubiteljima serije zasigurno predstavljao neku vrstu ikone – dame i gospodo, Džek O’Nil! ... Šta, nema aplauza? Oh, izvinjavam se – vi još uvek ne znate ko je to. Pa dobro, to je greška koju ćemo do kraja ovog teksta svakako ispraviti. Glavno pitanje za svaku osobu koja se uhvati u koštac s opisivanjem nečega makar približno obimnog i popularnog kao što je franšiza Zvezdane kapije svakako je – odakle početi? Mudri bi rekli od početka, a Mudre uvek treba slušati tako da – krećemo! (Unapred vas upozoravam da uopšte nemam nameru da budem kratak; tekst koji sledi pisan je tako da vas tera do granica izdržljivosti i strpljenja, a možda čak i preko njih).

Sada već davne 1994. godine film po imenu Zvezdana kapija pojavio se u bioskopima širom sveta. Koliko je taj film zaista bio kvalitetan i uspešan? Teško je reći... Lično poznajem ljude kojima je film bio teški promašaj, kao i one koju su bili oduševljeni njime, a pretpostavljam da je onih kojima je film bio osrednji verovatno najviše (meni lično se film dosta svideo – zabavan je, drži pažnju i ima fenomenalnu muziku; sasvim dovoljno). Kada se sve uzme u obzir, smatram da je potrebno reći samo sledeće: bio je dovoljno dobar da se ekipa iz MGM studija zainteresuje i odluči da pokrene projekat koji će 2007. godine ući u Ginisovu knjigu rekorda kao najduže emitovana naučnofantastična serija. Da li vam je ovo zagolicalo maštu? Iskreno se nadam da jeste, jer u protivnom ne vidim kako ćete izdržati pisanije koje sledi.

stargate2.jpg


Radnja filma zasnovana je na neverovatnom komadu tehnologije koji je drevna vanzemaljska rasa ostavila na Zemlji hiljadama godina pre nove ere, kao i na egipatskoj mitologiji (mada je oslanjanje na mitologiju prisutnije u seriji nego u filmu). Ime tehnološkog čuda je Zvezdana kapija i ona, najprostije rečeno, predstavlja uređaj u obliku ogromnog prstena koji vam omogućava da se pukim prolaskom kroz njega nađete na drugom kraju galaksije. Američka vojska (a ko bi drugi?) uspeva da odgonetne tajnu korišćenja Zvezdane kapije i šalje osmočlani tim u izvidnicu na, kako se tokom filma saznaje, udaljenu pustinjsku planetu po imenu Abidos. Od celog tima poslatog na Abidos bitno je da dobro upamtite samo dva imena/lika: pukovnika Džeka O’Nila i doktora Danijela Džeksona (glavni likovi u seriji).

Džonatan-Džek O’Nil (Kurt Rasel) u trenutku dešavanja filma je ruina od čoveka, pripadnik američke vojske koji je pao u tešku depresiju posle nesreće koja ga je lišila sina jedinca – Tajler (Čarli u seriji) slučajno se ubio O’Nilovim službenim pištoljem. Znajući da je samoubilački nastrojen, general Vest Džeku daje tajni zadatak – da nuklearnom bombom uništi kapiju prilikom povratka na Zemlju, eliminišući opasnost napada od strane osoba koje se nalaze sa druge strane kapije. Na moju veliku radost, a sigurno i svih ljubitelja serije, Džek O’Nil iz filma nema nikakve sličnosti sa svojim imenjakom iz serije.

Danijel Džekson (Džejms Spejder) odgovoran je za razotkrivanje tajne Zvezdane kapije i njenu aktivaciju (pa čak i za samo ime naprave). Gledaoci se prvi put susreću sa Danijelom Džeksonom tokom jednog od njegovih predavanja u kojima je tvrdio da piramide nisu izgradili faraoni, već da su one posledica boravka vanzemaljske rase na Zemlji. Naravno, posledica ovakve izjave je opšta neverica i ismevanje od strane prisutnih. Kladim se da niko od njih nije imao predstavu šta će da se desi u nastavku filma. Danijel iz filma ne razlikuje se mnogo od Danijela iz serije: iako ga u seriji često možemo videti kako aktivno učestvuje u akcionim scenama, u duši je ostao onaj isti genijalni štreber.

Neću više da tupim o filmu – verovatno ste ga gledali, a i ako niste, uzmite ga iz obližnjeg video-kluba (neću vam reći da ga skinete preko interneta pošto bi to, je l’ te, bilo promovisanje piraterije; ne pitajte kako sam nabavljao epizode serije). A i ovaj tekst je ipak o seriji, ne o filmu...

Jaffa, kree!

Ne, nisam se obraćao vama – volim s vremena na vreme da prourlam ovo naređenje. Nisam ja kriv što dobro zvuči... Da, to znači da više ne morate da stojite u stavu mirno. Ne, ne možete da odete. Zašto? Ne dam, eto zašto! A i zato što biste u tom slučaju propustili središnju temu ovog teksta – priču o timu SG-1...
sg-1-2.jpg

Tim SG-1: Danijel, Til'k, Sem, O'Nil i HamondPre nego što počnem, par napomena. Prvo što treba da zapamtite jeste da se serija i film razlikuju kao nebo i zemlja. Istina, serija se po radnji nastavlja na film, ali tu svaka sličnost prestaje: atmosfera je potpuno drugačija, a postoje i nedoslednosti u kontinuitetu (prva i najvažnija npr. tiče se Goa’uld rase), nema Kurta Rasela (ne želim ni da zamislim na šta bi serija ličila sa njim u glavnoj ulozi – yuck!), a O’Nil se sada u originalu piše kao O’Neill (umesto O’Neil). Drugo što treba da zapamtite jeste da seriju ne treba uzimati preozbiljno – opustite se i uživajte u epizodama, a sve one sitne nelogičnosti na koje naiđete jednostavno odbacite: zašto da vam pokvare ugođaj? Toliko o tome...

Krenimo prvo sa prilično kratkim, uopštenim opisom serije. Zvezdana kapija SG-1 predstavlja onaj tip serije koji sadrži ponešto za svakoga: zna u isto vreme da bude i smešna i ozbiljna, prepuna akcije i uzbudljivih scena borbe, a uza sve to i prilično emotivna. Pamtim epizode koje su uspele toliko da me nasmeju da me je zaboleo stomak, da mi nateraju suze u oči i učine da me nevidljiva ruka stegne oko srca, kao i da me navedu da dobro razmislim o nekim stvarima. Lošoj seriji ovo ne bi pošlo za rukom. Naravno, SG-1 je daleko od savršene serije i kao takva ima priličan broj mana, ali one su uglavnom zanemarljive; jedinu zaista vrednu pomena (po meni najveću u seriji, ako izuzmem odlazak Ričarda Andersona posle devete sezone), predstavljaju oscilacije u kvalitetu epizoda – takozvane „filler“ epizode (nemaju veze sa glavnom radnjom, tu su samo da popune broj) lošijeg kvaliteta nisu baš retka pojava. Po strukturi priče i njenoj raspoređenosti u epizodama, rekao bih da serija najviše podseća na serijale Zvezdanih staza, iako se prilično razlikuje od njih: dosta epizoda zasniva se na interakciji s drugim kulturama na planetama širom galaksije, a epizode koje se tiču glavne priče prošarane su sporednim, „standalone“ epizodama.

Čejen planina, Severni PortalRadnja serije odvija se u sadašnjosti (i bliskoj prošlosti, kad se uzme u obzir da je u to vreme sadašnjost bila 1997. godina). Pilot-epizoda Deca bogova počinje unutar tajnog postrojenja Planine Čejen (Cheyenne Mountain, nećete mi verovati ali baza zaista postoji), trenutnog prebivališta Zvezdane kapije. Na prvi pogled, sve izgleda super – vojnici sede u sobi s kapijom, pika se poker, tu su grickalice, tompusi... Znate već, standardna slika američke vojske. Ali iznenadna aktivacija Zvezdane kapije prekida njihovo uživanje dok grupa Džafa ratnika predvođena Goa’uldom Apofisom (da, opet egipatska mitologija) i njegovim Prvim ratnikom Til’kom (osećam se potpuno blasfemično zbog transkripcije njegovog imena – for the record, u originalu se piše Teal’c) stupa na scenu i počinje da pravi ozbiljan džumbus. Jedina žena u grupi biva kidnapovana, a ostali vojnici ubijeni u okršaju.
sg-1-6.jpg


Naravno, ova akcija za posledicu ima prilično besnu vojsku Sjedinjenih Država (We’ve lost four good men, goddamit!) i, nikad ne biste pogodili, prva stvar koju ta vojska radi je dovlačenje u tom trenutku penzionisanog Džeka O’Nila na ispitivanje u bazu ispod planine Čejen, jer ih je incident naterao da detaljno pročešljaju njegov izveštaj o misiji koja je bila predmet filma.

Pod pretnjom generala Hamonda (ćelavi, debeli Teksašanin, u početku odbojan ali brzo vam priraste za srce; došao na poziciju posle generala Vesta) da će poslati nuklearnu bombu na Abidos, O’Nil se oseća prinuđenim da prizna kako je lagao u svom izveštaju; otkriva da Kapija nije bila uništena i da je Danijel još uvek „alive and kicking“. Posle određenog vremena provedenog u razmišljanju, general Hamond odlučuje da pre nuklearke na Abidos pošalje izvidnički tim, čisto radi utvrđivanja tamošnje situacije. Tim ima 24 sata (ne, Kifer Saterland nema ništa sa ovom serijom) da završi svoju misiju; predvodi ga pukovnik Džek O’Nil, back on duty, a članica tima je i kapetan Samanta-Sem Karter, zgodna i neverovatno inteligentna plavuša (doktor astrofizike i pripadnik američkog vazduhoplovstva) koja je godinama proučavala tehnologiju Zvezdane kapije.

Kovalski, Sem, Danijel i Džek na AbidosuPosle par dobrih i par loših fora, tim stiže na Abidos gde se susreću sa Danijelom koji, saslušavši novosti, obećava da će im pomoći. Ovde počinje zabava. Džekson i Samanta otkrivaju da Abidos nije jedini svet na koji se može stići putem Kapije: ona povezuje nekoliko hiljada stranih svetova! Sem takođe smišlja kako da sklepa upravljač za Kapiju i time omogući Zemljanima da putuju do već pomenutih svetova. Međutim, stvari se komplikuju kada Apofis i njegovi Džafa ratnici stižu i do Abidosa, gde nastaje haos – borba, pucanje, eksplozije, adrenalin, i pobeda Goa’ulda: Skara i Ša’re bivaju kidnapovani. Tim se zajedno s Danijelom vraća na Zemlju gde saznajemo nekoliko stvari. Prva je da se planira izvidnička misija na planetu s koje su potekli prethodni napadi vanzemaljaca. Druga stvar koju saznajemo je da će, u slučaju da se misija uspešno okonča, američka vojska formirati devet timova čiji će zadatak biti da putuju kapijom do drugih svetova, upoznaju druge kulture, procenjuju opasnost po Zemlju i dobavljaju naprednu tehnologiju. Treća informacija tiče se tima pod imenom SG-1: tim će predvoditi pukovnik Džek O’Nil, a ostala dva člana su kapetan Samanta Karter i doktor Danijel Džekson. To je to, misija počinje.

Dva tima (SG-1 i SG-2) stižu na svet koji se, kako ubrzo saznajemo, zove Čulak i kojim upravlja čvrsta ruka lažnog boga Apofisa, Sistemskog lorda. Džek i njegov tim uspevaju da se ušunjaju u palatu lažnog boga, ali Danijel odaje njihovo prisustvo kada ugleda Ša’re, čije je telo zaposela Apofisova nevesta. Ceo SG-1 biva zarobljen i strpan u zajedničku tamnicu u kojoj su i ostali zarobljenici. Da skratim priču: Ša’re je zaposednuta od strane Goa’ulda, Skara izabran i čeka ga ista sudbina, Džek, Danijel i Sem uspevaju da se živi i zdravi izvuku iz škripca zahvaljujući Til’kovoj intervenciji. Naime, Prvi ratnik Apofisa svestan je činjenice da biće koje služi predstavlja lažnog boga te stoga, uveren da Tau’ri (Zemljani) poseduju snagu da oslobode Džafe i druge potlačene narode od tiranije Sistemskih lordova, odlučuje da im pomogne i spase ih od sigurne smrti. Tako, posle pomalo naivnih scena borbe, dosta pucanja i gomile eksplozija, SG-1 stiže nazad na Zemlju, sa Til’kom kao svojim četvrtim članom. Yeah, baby!

Eto, sada znate kako je sve počelo: možemo da pređemo na priču o likovima.

That's O'Neill with two Ls; the other one has no sense of humor.

Džek O’Nil,
vođa tima SG-1 u prvih osam sezona. U devetoj i desetoj sezoni to mesto preuzima pukovnik Kameron Mičel; ne želim da ulazim u „kako i zašto“ detalje, pogledajte seriju pa otkrijte. Džeka iz serije igra fenomenalni, genijalni i neprevaziđeni Ričard Din „ko je rekao Megajver?“ Anderson, koji je uneo dosta sebe u ulogu. Zahvaljujući ovome, u poređenju sa O’Nilom iz filma novi Džek deluje kao potpuno drugačija osoba (što i sam O’Nil u seriji ističe – pogledajte citat kojim počinje ovaj deo teksta): pozitivniji je, nema više samoubilačkih nagona, priča više, stalno zbija šale i pravi sarkastične primedbe (naročito u napetim situacijama), ismeva negativce, često ističući klišeiziranost njihovih postupaka, a ponekad i ispravlja gramatičke greške drugih likova. Naučnike ne voli preterano: Danijel Džekson i Samanta Karter su verovatno jedini naučnici sa kojima se odlično slaže. Voli pecanje, Simpsonove i Ginis pivo. I šta je toliko posebno kod ovog lika, zbog čega je toliko popularan? Pretpostavljam da je u pitanju pozitivna aura kojom Džek O’Nil jednostavno zrači: dovoljno je da se pojavi u epizodi, onako sav opušten, i da u jednoj jedinoj rečenici nešto lupne pa da vam se, dok se kroz suze smejete, raspoloženje popravi za čitav dan. Naravno, grešio bih dušu kada bih rekao je O’Nil tu samo zbog šala i da je to sve što njegov lik nudi; ako sam ikada imao sumnje u ozbiljnost njegovg lika, epizoda Ambis (Abyss, šesta sezona) me je totalno razuverila...
sg-1-4.jpg
sg-1-8.jpg


Danijel Džekson, univerzalni prevodilac Zvezdane kapije SG-1, prisutan kao glavni lik u svim sezonama osim šeste. Moram priznati da je Majkl Šenks uspeo da održi imidž Danijela koji je u filmu stvorio Džejms Spejder: ostao je isti onaj briljantni lingvista, arheolog i antropolog kojeg vidimo u filmu, poznavalac više od dvadeset jezika (od toga barem tri vanzemaljska) i moralni savetnik tima. Njegov prvobitni cilj bio je da ostane u timu sve dok ne pronađe Ša’re i dok je ne oslobodi zaposednutosti, ali do ispunjenja plana nije došlo; ko bude gledao seriju videće i zašto. Šta još reći o Danijelu? Reč koja bi ga najbolje opisala je – štreber, budući da su njegovi glavni pokretači sticanje znanja i posao. U toku serije, Danijel je bio kidnapovan, nekoliko puta je umirao i bio vraćen u život, a u mozak mu je bilo usađeno desetak vanzemaljskih svesti.
 
Poslednja izmena:
Samanta Karter, dežurni čudotvorac u seriji, Danijelov kolega štreber. Pored Til’ka, Sem je jedini glavni lik koji je prisutan u svim sezonama serije, a pojaviće se i u četrnaest epizoda četvrte sezone Zvezdane kapije Atlantida. Za razliku od ostalih glavnih likova serije, Amanda Teping me je u početku malo iritirala. Nazovite me šovinistom, ali doktor astrofizike mi se nikako nije slagao sa zgodnom plavušom, uza sve to kapetanom u američkom vazduhoplovstvu. Mislim, opaka, pametna i zgodna – gde to još ima? Samanta Karter (Amanda Teping)Til'k (Kristofer Džadž)U svakom slučaju, drago mi je što je prvi utisak bio pogrešan – Sem je veliki deo tima, i ne mogu da zamislim nekog drugog na njenom mestu. Pored već opisanih osobina, tu je i solidan smisao za humor, a često spominjanje Megajvera je samo šlag na torti. (Za one koji ne znaju, Ričard Din Anderson je pre Zvezdane kapije bio poznat po ulozi Megajvera u istoimenoj seriji)

sg-1-9.jpg
sg-1-5.jpg


Til’k, bad-ass Jaffa. Ovog opakog, mišićavog, narogušenog čovekolikog vanzemaljca (i verovatno najboljeg Džafa ratnika kojeg imamo prilike da vidimo u seriji) igra ništa manje opaki Kristofer Džadž. Na jeziku Goa’ulda, reč til’k predstavlja snagu, i ako bih tražio jednu reč kojom bih ga opisao, bolju od ove ne bih mogao da nađem: bila to fizička ili psihička, snaga je njegova najizraženija osobina. Til’k nikada ne beži od izazova, nikada ne ostavlja prijatelje u nevolji i nikada ne odustaje. Lojalnost, ratnička čast i dobrobit Džafa naroda igraju veliku ulogu njegovom životu. Til’k retko kada pokazuje emocije i prilično je ćutljiv – drugi likovi često moraju da mu vade reči iz usta, budući da su mu dve rečenice koje najčešće koristi „Zaista“ (Indeed) i „Shvatam“ (I see). Često pogrešno izgovara kolokvijalne izraze i poslovice; komične primedbe i vicevi koje je do sada ispričao (iako sami po sebi nisu smešni) zlata su vredni. U ljudskom društvu se predstavlja kao Murej. Pored prijatelja iz tima, najvažnije osobe u njegovom životu su sin Reja’k, žena Drej’ak i učitelj Brej’tak, bivši Prvi ratnik Apofisa.

Kameron Mičel, the new guy, tumačen od strane Bena Braudera. Od devete sezone, Kam je novi zapovednik tima SG-1; ne znam da li je to do mene i moje vezanosti za Farskejp (Ben Brauder je igrao jednog od glavnih likova u pomenutoj seriji) ali njegovo zamenjivanje O’Nila mi i nije preterano smetalo. OK, u početku sam imao osećaj da to više nije onaj isti SG-1 (It’s John Crichton, for God’s sake!), ali to se veoma brzo promenilo, u velikoj meri zahvaljujući Klaudiji Blek; doći ćemo već do nje (da, znam da to željno iščekujete). Pre nego što se pridružio timu, Mičel je bio pilot F-302, hibridne letelice koja kombinuje zemaljsku i Goa’uld tehnologiju, a službu u SGC-u (Stargate Command) dobio je kao nagradu za hrabrost pokazanu u bici kod Antarktika. Kameron je lik koji ne podnosi opuštanje – voli da bude u centru zbivanja, tamo gde ima akcije; iako deluje kao mirna osoba, ponekad ima problema s kontrolisanjem besa. Veran je prijatelj i pripada soju ljudi koji nikada ne bi napustili druga u nevolji, ma kakve posledice pretrpeli zbog toga. Sve u svemu, zanimljiv lik.

sg-1-10.jpg
sg-1-11.jpg


Vala Mal Doran, kraljica prevare. Nećete mi verovati, ali nedostaju mi reči kojima bih je opisao - fenomenalna Klaudija Blek (još jedna pridošlica iz Farskejpa) jednostavno me je oborila s nogu; ako bih morao da izaberem najbolji ženski lik, to bi svakako bila Vala, iako je u glavnoj postavi tek od desete sezone (prvo pojavljivanje bilo je u osmoj sezoni; u devetoj se pojavila u desetak epizoda). Zašto je to tako? Zato što je Vala jedan od najdubljih likova u seriji i lik koji je dosta epizoda desete sezone jednostavno nosio na svojim plećima: intergalaktički prevarant i lopov, nekada posednuta od strane Goa’lda po imenu Keteš, Vala u toku svog kratkog pojavjivanja u seriji prolazi kroz neverovatnu promenu. Laži polako potiskuje istina, samoljublje zamenjuje briga za bližnje, usamljenost se odbacuje zarad prijateljstva. Nagli prelazi između detinjastog ponašanja i zrelosti odrasle osobe često dolaze iznenada, hvatajući vas nepripremljene. Njene šale obično su toliko dobre da bez problema mogu parirati O’Nilovim. Njena interakcija sa Tominom, Danijelom, ćerkom Adrijom i ocem Džesakom otkrivaju potpuno nove aspekte Valinog karaktera. Spojite ovo sa Klaudijinim izgledom (pre svega neprevaziđenim osmehom) i razumećete moju opčinjenost njenim likom.


You ended that sentence with a preposition, bastard.


I tako, dođosmo polako i do kraja ovog preterano dugog teksta. Deluje mi prikladno da ovde pomenem dalji život kako Zvezdane kapije SG-1, tako i cele franšize. Kao što možda znate, deseta sezona serije je u Britaniji završila sa prikazivanjem 13. marta 2007. godine (u SAD je to bilo 22. juna), ostavljajući za sobom brdo zgranutih fanova i nezavršenu priču čijim će se kompletiranjem baviti dva „direct-to-DVD“ filma. Filmovi ni u kom slučaju neće biti visokobudžetni – po 7 miliona svaki – ali Bred Rajt, producent serije, veruje da će obezbeđeni budžet biti i više nego dovoljan za ono što su zamislili (nadajmo se – glave će da lete ako ne budem video gomilu CGI efekata).

Prvi film, Zvezdana kapija: Kovčeg istine (Stargate: The Ark of Truth), predstavljaće završetak priče započete u devetoj sezoni serije; dakle, kraj priče o Orijima. Snimanje filma započeto je 15. aprila ove godine, režiser i scenarista je Robert Kuper, izvršni producent Zvezdane kapije SG-1; glavni likovi uključuju Mičela, Danijela, Sem, Valu, Til’ka, a postoji mogućnost da se i O’Nil pojavi u par scena. Izlazak filma prvobitno je bio najavljen za jesen 2007. godine ali obožavatelji će ipak morati da se strpe do 2008. godine.

Drugi film, Zvezdana kapija: Kontinuum (Stargate: Continuum) zvanično je počeo sa snimanjem krajem maja – par scena snimljeno je još u martu – i deo snimanja obaviće se na Arktiku, u laboratoriji za primenjenu fiziku američke mornarice. Kako saznajemo, u pitanju je samostalan film, u smislu da neće predstavljati završetak neke priče iz serije. Iz intervjua sa piscem i producentom, Bredom Rajtom, čujemo da će tema filma biti putovanje kroz vreme: poslednji Sistemski lord, Ba’al, putuje nazad u prošlost i menja zemaljsku istoriju uništavanjem programa Zvezdane kapije. Još jedna zanimljiva vest je da će se u filmu pojaviti veliki broj starih likova (među njima i Džek O’Nil) što bi, kako se producenti nadaju, trebalo da privuče dosta starih ljubitelja serije. Po mnogo čemu, ovaj film predstavlja nadu za budućnost franšize SG-1: ukoliko uspe, Zvezdana kapija: Kontinuum bi mogao da bude uvod u seriju filmova, nalik Zvezdanim stazama. Nadajmo se zato da će oboriti rekorde u prodaji.

Pored filmova, u planu je treća serija smeštena u univerzum Zvezdane kapije (druga je Stargate Atlantis - Zvezdana kapija Atlantida, čija je četvrta sezona upravo počela sa emitovanjem) i izaći će najverovatnije tek negde tokom 2008. godine. Radni naziv novog projekta je Zvezdana kapija univerzum i baviće se devetim simbolom kapije. Radnja serije za sada je nepoznata, kao i glumačka postava.

Toliko o tome... Pošto ste stigli do samog kraja, pretpostavljam da vam je tekst bio zanimljiv; čestitam vam na strpljenju i upornosti i nadam se da vas je, ukoliko niste gledali seriju, ovaj tekst naveo da to učinite, ili barem da razmislite o tome. Ukoliko vas brojka od deset sezona i dvesta četrnaest epizoda plaši, ne brinite – ako vam se serija dopadne, verujte mi, poželećete još toliko. Ako se, pak, plašite da će vam serija oduzeti mnogo slobodnog vremena, ne počinjite sa gledanjem sve dok ne budete sigurni da ćete ga imati na pretek – verovatno nećete moći da se odvojite od ekrana; ja svakako nisam... Oh, for crying out loud, što bi rekao O’Nil, opet smaram. Prekidam: ako nastavim ovako, tekstu nikada neće biti kraja. Bye!

Autor teksta: Miloš Milivojević

Moralo je u dve poruke, probio sam limit :p
Ovaj kao i druge sf tekstove mozete naci na:
http://antares-konef.blogspot.com
 
naravno. ja imam u planu da sam odradim sve, a Stargate mi je posledica (NNNN ne diraj mi Atlantis :p ) ali ovaj tekst je sasvim odlichan. SG-1 je neshto najbolje shto se desilo u svetu nauchne fantastike, a i svetu filma i televizije ikada. zaista ne preterujem, SG-1/Atlantis i predstojeca serija SG Universe su mi toliko dragi, da sam bukvalno sve likove iz oba serijala zavoleo kao rodjene, a Universe chekam vishe nego ishta, da se pojavi. kad se zavrshe svi tekstovi, zamolicemo nekog moderatora da ih slozi po redu - filmovi, pa serije, pa sve ostalo (kako sam ja i zamislio temu)
 
Jedan excerpt iz diskusije koju sam postavio u Lost topicu, a koji je komentar i na dva originalna posta u ovom topicu vezan za time traveling obrađen u filmovima...

postoje dva koncepta putovanja kroz vreme na filmu. Za jedan je najbolji primer BTTF ili originalni terminator 1 i 2, a za drugi Time Mashine (po knjizi, a i nova verzija filma je ok kao primer). Jedan koncept dozvoljava pojavu paradoksa, odnosno kaže da se ključni događaji u prošlosti i budućnosti mogu promeniti. Tako je Marti u filmu promenio svoju prošlost, samim tim i sadašnjost, a posle i budućnost. U Terminatoru, Džon Konor šalje Kajl Risa u prošlost, koji odlazi i postaje njegov otac (a zapravo je već bio njegov otac). To je kružni, loop paradoks. I u terminatoru 2 uspevaju da spreče sudnji dan. Međutim, pošto je nelogično to što Džon Konor i dalje ostaje živ (a ne bi trebalo, jer se rat i slanje Kajla Risa ne bi desilo), izgleda da je Sudnji Dan baš zbog ove "konstante" (postojanje Džona Konora) - neizbežan! Ako se Terminator 3 uzme u obzir, znači da cela Terminator saga preuzima koncept "Time Mashine" knjige tj. filma. U tom filmu, lik se veri sa devojkom, a onda ona nesrećnim slučajem gine (pljačkaš je upuca). On, inače naučnik, posvećuje svo svoje vreme (desetak godina) istraživanju i pravi vremensku mašinu kako bi spasio nju od tragične sudbine. Međutim, svaki put kad je spase, ona gine na neki drugi način (kao da je smrt juri). On ne želi da prihvati takvu "sudbinu" i odlazi u budućnost po odgovore. Na kraju, u dalekoj budućnosti, kada se "ljudska" rasa skroz reboot-uje (ponovo su kao u praistoriji), saznaje da ne može da promeni prošlost jer, kada bi ona bila živa, on nikad ne bi želeo niti hteo i na kraju ne bi napravio vremensku mašinu, a samim tim ne bi mogao da je spase, što znači da ovaj koncept ne dozvoljava kreiranje paradoksa. Upravo je to (uporno ubijanje nesrećne devojke) onaj course correcting koji "svemir" izvršava - neki ključni događaji se ne mogu ispraviti, a svaka njena pogibija je jedna od mogućih realnosti kojih u teoriji može biti beskonačno mnogo. Ovoga puta, u filmu time mashine, course correcting se izvršava konkretno zbog postojanja vremenske mašine.

Ono što me fascinira u Desmond epizodi (pored toga što sam 99% odgovarajuću teoriju postavio pre tri godine na forumu i dostigla je skoro 1000 stranica i bila jako dugo sticky:D), jeste da su oni vešto izbegli samo putovanje kroz vreme. Uveli su taj mind jumping iz jednog u drugo vreme. Pre nego što pomislite da je to SF, podsetite se da je SF do skoro bio i mobilni telefon, a pre 150 godina i putovanje u svemir. Ako pogledate film ili se informišete o filadelfijskom eksperimentu, videćete koliko je od ove ideje pozajmljeno za Lost. Postoji više verzija priče, ali je originalna najzanimljivija, ostale su pomalo "dramatizovane" smile.gif

Naime, američka vojska, tada slaba sa ratnim krstaricama (verovatno želeći da napravi konkurenciju Bizmarku) iskoristila je jedan od Teslinih pronalazaka kako bi učinila brod nevidljivim za radar. Dva jaka elektromagneta su postavljena na krmu i zadnji deo broda i aktivirana, a brod je uskoro nestao - ali ne samo od radara, već je nestao iz luke. Posle "ne znam koliko" se vratio, a zanimljivo je da su neki US Navy oficiri i crewmani (pored onih koji su se sjedinili sa delovima broda i tragično nastradali) prijavili da je brod bio odsutan mnogo mnogo duže. Osim toga, neki od njih su "poludeli", tvrdeći da putuju kroz vreme i to više puta dnevno ili sedmično, a drugi su to nazivali skokovima kroz prostor (verovatno nesvesni toga da putuju kroz vreme, samo da je njihovo telo u tom periodu promenilo lokaciju). Oni su hospitalizovani, valjda proglašeni ludim, mnogi su ubrzo i umrli od nepoznatih bolesti, a snimke par njih sam gledao i u mnogim emisijama na Discovery-ju i NGC-u... Prema svedočenjima očevidaca, brod je nestao u ljubičasto plavoj svetlosti.

Inače, ako već o tome pričamo, 90% sadašnjih naučnika veruje u to da vreme kao dimenzija ili "promenjiva" ne postoji. Da postoji samo ovaj trenutak, sada, da vreme nije relativno i da ne postoji budućnost, a ni prošlost, te se "tamo" ne može ni otići, one way or the other. Diletacija vremena takođe ne postoji, mada je moguće izmeriti je i kada se putuje Konkordom (atomskim časovnikom) jer je vezana isključivo za referentni sistem koji se kreće.
 
Poslednja izmena:
Terminator podize prichu na sledeci nivo - Skynet nastaje reverse enginering-om Terminatorovog chipa. znachi - odgovoran za nastajanje Skynet-a je sam Skynet. i kad bi izashli iz Time Loop-a zakljuchujemo - Niko nije dizajnirao CPU. nijedna pamet ga nije stvorila , vec je nastao ni iz chega, iz sudbine, il chega vec. (tema blago obradjena u mini nastavku 2jke - Battle Across Time)

Definitivno jedno od najboljih SF ostvarenja, uz odlichnu ekipu, pogotovo u legendarnom drugom delu (Arni kao protagonista, i Rpbert Patrick, kao treci najbolji negativac u istoriji filma, drugi Darth Wader, i prvi Hanibal lektor)

Slažem se. Meni su upravo Terminator 2 i BTTF trilogija all time favorite filmovi i to nikad i ništa neće izmeniti. Odmah su tu negde i StarWars trilogije i prvi Matrix. Sve ostalo je daleko iza. Što se tiče nastajanja ni iz čega, to su sve biblijske reference (born of virgin, on 25th december etc. - judgement day, tj. dan koji je originalno predstavljen kao rođenje skajneta (skynet begins to learn at geometric rate and becomes self-aware on... august 24th... (što je u periodu device)). Sličnosti sa Matrixom i dosta drugih SF ostvarenja, još su primetnija kada jednom pogledate dokumentarac Zeitgeist. Isto tako je ni iz čega nastao Isus ili pre njega Egipatski bog sunca (nisu imali oca) ili Anakin Skywalker :) Ali da se vratimo na temu...
 
Maxo, sve je ok, ali gde nadje Filadelfijski eksperiment??? :D
Odgovor za Bizmark?Taj brod je potopljen 1941. a navodni eksperiment je izveden 1943.

Filadelfijski eksperiment je izmisljotina izvesnog Karlosa Miguela Aljendea, mornari sa tog broda su zivi i danas (uglavnom :d), 1943. nisu ni bili u Filadelfijskoj luci, a sam brod nije nestao, vec je zavrsio sluzbu u grckoj mornarici, i kasnije isecen.
http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Eldridge_(DE-173)

Al, ono...lepa fantazija i sasvim OK film

Naravno ovde u temi bih pomenuo Total Recall :d:d:d kao primer da ako krenete da se zahebavate sa svojim mozgom, ono sto sledi je neizbezna lobotomija :D
Sjajan film, prema predlosku Filipa K Dika, koji se fino poigrava sa mozgom glavnog junaka, ali i mozgom gledaoca.

Naravno, pored gorepomenutih filmova, ne sumnjam da ce na red doci i klasici zanra kao sto su ALIEN/ALIENS, Blade Runner, Fahrenheit (i slicni filmovi distopije)...uh, ogroman materijal.Sjajna tema.
 
Poslednja izmena:
Slažem se. Meni su upravo Terminator 2 i BTTF trilogija all time favorite filmovi i to nikad i ništa neće izmeniti. Odmah su tu negde i StarWars trilogije i prvi Matrix. Sve ostalo je daleko iza. Što se tiče nastajanja ni iz čega, to su sve biblijske reference (born of virgin, on 25th december etc. - judgement day, tj. dan koji je originalno predstavljen kao rođenje skajneta (skynet begins to learn at geometric rate and becomes self-aware on... august 24th... (što je u periodu device)). Sličnosti sa Matrixom i dosta drugih SF ostvarenja, još su primetnija kada jednom pogledate dokumentarac Zeitgeist. Isto tako je ni iz čega nastao Isus ili pre njega Egipatski bog sunca (nisu imali oca) ili Anakin Skywalker :) Ali da se vratimo na temu...

Bre Maxe, tebi se sviđaju samo neki udri-me-do-zore prebudženi filmovi sa specijalnim efektima i slabašnom pričom. Jesi li ti gledao neki SF film bez SGI-a da ti se svideo? Kamo Odiseja, Solaris, Time Machine (prvi), Zeleni sojlent, Gataka, Pobesneli Maksa, Doni Darko, Otvori oči, Rollerball?
 
oke, samo neke konstatacije u vezi putovanja kroz vreme, by me...

svako ko imalo racionalno razmišlja, ne mora biti naučnik, shvata da je putovanje u prošlost nemoguće. Kao što reče Max, postoji samo sada, ovaj trenutak koji postoji samo određenu jedinicu vremena, kretanje tog 'trenutka', u nedostatku bolje terminologije, čini vreme, nešto kao što 25 sličica u sekundi čini pokretnu sliku. :), da bi teorija o putovanju u prošlost bila tačna onda bi to značilo da je sav naš život predefinisan, od početka do kraja, stoji negde 'snimljen' i pušta nam se a mi samo treba da otkrijemo napred-nazad dugme... :). Evo jednog banalnog primera, npr. neko se vrati pet minuta u prošlost i vama saopštava neku ključnu informaciju, kako se ta informacija odnosi na sadašnjeg vas, da li ste je vi uopšte svestni, mislim kako bi bili kad je ne znate vi nego onaj koji ste bili prije pet minuta. Dali vam se odjednom ta informacija urezuje u sećanje, sedite i odjedanput puf, znate da je Žika spavao sa vašom ženom. :), ne prije će biti da se povratkom u prošlost urušava sve vreme koje je nastalo posle tačke povratka, nije se uopšte ni desilo, a ako se nije ni desilo odkud onda vremenski putnik tu, pošto se sve piše ispočetka ko vam garantira da onaj dan kad je vaš otac ponudio kišobran nepoznatoj dami da se sakrije od kiše, neće ovaj put biti sunčan :). Jednostavno, takvih apsurdnih situacija kod putovanja u prošlost je previše da bi se o tome uopšte ozbiljno raspravljalo ili vodila polemika.

Već teorija o 'putovanju' u budućnost je, ajde da kažemo realna. Ako uzmemo da je trenutak jasno definirana jedinica vremena (a velika većina naučnika se slaže da je vreme 4. dimenzija), onda samo trebamo naći način da nađemo anomaliju u 'proračunu' i učinimo da za nas jednostavno vreme sporije teče, npr. jedna zemaljska godina nama da prođe kao 10 minuta, da li će ta anomalija biti prirodna ili veštački stvorena to je sad vrlo upitno...

što bi se reklo, just my two cents... ;)
 
Hehe, takva anomalija vec postoji. Treba samo da ides jaaaako brzo :)
 
SG-1 je neshto najbolje shto se desilo u svetu nauchne fantastike, a i svetu filma i televizije ikada.
Uz svo dužno poštovanje prema Stargate serijalu koji je uspeo da poživi toliko dugo i prema tvom trudu, ali u pitanju je klasičan popcorn SF.
Star Trek TNG i Babylon 5 su recimo mnogo bolje serije sa izuzetno dubokim filozofskim temama i mnogo detaljnije razrađenim likovima.
 
Poslednja izmena:
oke, samo neke konstatacije u vezi putovanja kroz vreme, by me...

svako ko imalo racionalno razmišlja, ne mora biti naučnik, shvata da je putovanje u prošlost nemoguće. Kao što reče Max, postoji samo sada, ovaj trenutak koji postoji samo određenu jedinicu vremena, kretanje tog 'trenutka', u nedostatku bolje terminologije, čini vreme, nešto kao što 25 sličica u sekundi čini pokretnu sliku. :), da bi teorija o putovanju u prošlost bila tačna onda bi to značilo da je sav naš život predefinisan, od početka do kraja, stoji negde 'snimljen' i pušta nam se a mi samo treba da otkrijemo napred-nazad dugme... :). Evo jednog banalnog primera, npr. neko se vrati pet minuta u prošlost i vama saopštava neku ključnu informaciju, kako se ta informacija odnosi na sadašnjeg vas, da li ste je vi uopšte svestni, mislim kako bi bili kad je ne znate vi nego onaj koji ste bili prije pet minuta. Dali vam se odjednom ta informacija urezuje u sećanje, sedite i odjedanput puf, znate da je Žika spavao sa vašom ženom. :), ne prije će biti da se povratkom u prošlost urušava sve vreme koje je nastalo posle tačke povratka, nije se uopšte ni desilo, a ako se nije ni desilo odkud onda vremenski putnik tu, pošto se sve piše ispočetka ko vam garantira da onaj dan kad je vaš otac ponudio kišobran nepoznatoj dami da se sakrije od kiše, neće ovaj put biti sunčan :). Jednostavno, takvih apsurdnih situacija kod putovanja u prošlost je previše da bi se o tome uopšte ozbiljno raspravljalo ili vodila polemika.

Već teorija o 'putovanju' u budućnost je, ajde da kažemo realna. Ako uzmemo da je trenutak jasno definirana jedinica vremena (a velika većina naučnika se slaže da je vreme 4. dimenzija), onda samo trebamo naći način da nađemo anomaliju u 'proračunu' i učinimo da za nas jednostavno vreme sporije teče, npr. jedna zemaljska godina nama da prođe kao 10 minuta, da li će ta anomalija biti prirodna ili veštački stvorena to je sad vrlo upitno...

što bi se reklo, just my two cents... ;)

uh oh. ne bih se slozio.

time travel je teoretski i dalje moguc, shto znachi da od potencijalnog ostvarenja te ideje josh se nije odustalo, u glavama nauchnika.

1. Ideja Multiverse-a(zdruzeni paralelni univerzumi u beskonachnosti) je podosta obradjena ne samo u SF krugovima, veci u nauci, jer postoji kao logichno objashnjenje za mnoge stvari. Po kvantnoj fizici, postojanje multiverse-a se objashnjava time, da talasno svojstvo materije izaziva razdvajanje univerzuma na dva dela, u svakom datom momentu. ovo je jaaaako uprosceno od zvanichnog objashnjnenja u kvantnoj mehanici, ali je nekoliko eksperimnata sa fotonima i sa skeniranjem univerzuma potvrdilo teoriju (videti WMAP cold spot za objashnjenje). Ima ih dakle - beskonachno, a shto su "blizi" to su slichniji.

2. druga teorija o postojanju mutiverse-a potiche iz M teorije, koja isto predpostavlja beskonachno mnogo dimenzija, kombinovanjem 11 (10 + 1) dimenzija koliko ih ima u stringu (osnovna jedinica energije, po teoriji). pritom, ne kombiuju se tri po tri, vec svaka na odredjenom nivou, u odredjenoj brojchanoj vrednosti, shto i dovodi do beskonachnosti (ali ova teorija ne bi trebala da ima veze sa time travel-om, jer po njoj dobijamo univerzume sa totalno drugachijim principima, odnosno drugachijim fizichkim konstantama)

te dolazimo do teorije o time travel-u: onoga trenutka kada odesh u proshlost, izazivash josh jedno razdvajanje dimenzija - ona u kojoj ti nikad nisi ni stigao u proshlost, i ona u kojoj jesi. bash kako i govori Max u svom postu. i samim time - dimenzija iz koje si ti doshao za tebe vishe nije dostupna. eventualno slicha jeste, ako bi otishao josh vishe nazad, pojavish se na sekund u kanalizaciji, naprimer, i vratio se u trnutak odakle si pocheo puteshestvije u proshlost, doshao bi u dimenziju koja i dalje nije tvoja, vec ona gde je u proshlosti u jednom trenutku tvoja malenkost blejala par sekundi u kanalizaciji.

i josh jedna stvar, pokushaj da razmishljash ovako, koliko god sofistichki zvuchalo -

gravitacija savija i vreme, i prostor. pod uticajem gravitacije, najblizi put od A do B nije prava putanja (za posmatracha na koga G ne utiche) vec je kriva putanja koja tezi izvoru gravitacije. koriscenjem negativne energije (koju tek treba da osetimo, pronadjemo) ti bi , teoretski mogao da se usprotivish gravitaciji crne rupe, (cija je energija pozitivna) i da prodjesh kroz nju, samim time da prodjesh i kroz vremenski Loop (po teoriji, na povrshini crne rupe vreme ne teche, a kada bi proshao kroz nju, doshao bi u proshlost. eto - sasvim validna teorija. negativna energija postoji, jer se njom objashnjava postojanje svemira, crne rupe postoje, to je cista neutronska materija bez elektrona, i sve shto ti treba je mashina koja emituje negativnu energiju jednaku onoj u centru crne rupe :S: :d :S:
 
double post bih opravdao preglednoscu, ako nije prob.

Uz svo dužno poštovanje prema Stargate serijalu koji je uspeo da poživi toliko dugo i prema tvom trudu, ali u pitanju je klasičan popcorn SF.
Star Trek TNG i Babylon 5 su recimo mnogo bolje serije sa izuzetno dubokim filozofskim temama i mnogo detaljnije razrađenim likovima.

pazi, ja SG gotivim zbog sledeceg -

1. Likovi - RDA je meni najveci car, zbog SG-a sam chak nabavio i McGyver-a da gledam, onakav glumac se retko pojavljuje. Michael Shanks mi je isto unikat, Cristofer Judge (teal'c) je postavio standarde za "good big guy", Amanda Tapping (Sam) je odlichna, totalno girl power. prezanimljivi su mi likovi

2. Nauchna podrshka - za razliku od ostalih SF-a ovde je obradjeno sve shto teoretski postoji (pogledaj gore moju zamerku za matrix reloaded & revolutions) i to fenomenalno! sve teme, pochev od AI, do astrofizike su skroz "u potencijalu"

3. rezija i scenografija - Asgardi, Goa'uld-i, Nox-i, Ancienti, Replikatori su prosto savrsheni za SF. totalno zamishljam prepametne alien-e na taj nachin.

4. Humor - nisam u zivotu gledao non comedy seriju da me je ovako nasmejala. ne znam zaista ko je smishljao fore, da li rezija ili sami glumci, ali ono je hilarijus.

5. vezivanje za likove - isto bez objashnjenja, SG ekipu sa sve atlantisom volim da gledam, pa to ti je. u jednoj epizodi, sheppard i Mckay (Atlantis) su bili kompletno sami, i ja sam gledao bez treptaja, i umirao od smeha.
 
Poslednja izmena:
Ajde da pomenemo i film koji po meni, bar prema tragu koji je ostavio na SF, premasuje sigurno Stargate, pa i Matrix (koji mi deluje pomalo zaboravljeno)

Blade Runner (1982)

Radnju pretpostavljam da svi ovde dobro znaju, bez obzira na vise verzija koje postoje. Film nije doziveo veliki komercijalni uspeh kada je izasao a nije bio nesto prihvacen ni kod kritike. Film je Harisona Forda utemeljio kao mega zvezdu (izasao je godinu posle Otimaca izgubljenog kovcega). Vremenom film dobija dosta na znacaju i popularnosti tako da ga danas mnogi smatraju najboljim SF filmom svih vremena (to recimo tvrdi 60 naucnika s kojima je The Guardian radio studiu o BR). Takodje, treba pomenuti i sjajnu muziku majstora Vangelisa. Film otvara neka pitanja o etici, moralu, rasizmu, moglo bi se reci i o kloniranju
Tu je po meni sjajno i zanimljivo uradjena slika LA buducnosti, meni se svidja kada se svet u buducnosti predstavlja malo cudnim, kao sto je recimo u Brazilu, kada je svet buducnosti ali ima i neke retro detalje i sl. Takodje sam zanr nije striktno SF vec ima i film noir kao i cyber punk elemenata
O BRu naravno postoje brojne strane na netu a ako je neko zainteresovan za diskusiju neka pise...

Inace jos nisam gledao zadnju final cut verziju sto naravno moram ispraviti:)
 
Poslednja izmena:
Bre Maxe, tebi se sviđaju samo neki udri-me-do-zore prebudženi filmovi sa specijalnim efektima i slabašnom pričom. Jesi li ti gledao neki SF film bez SGI-a da ti se svideo? Kamo Odiseja, Solaris, Time Machine (prvi), Zeleni sojlent, Gataka, Pobesneli Maksa, Doni Darko, Otvori oči, Rollerball?

Pričaš napamet. Naveo sam samo omiljene, prva Odiseja je među njima, prvi Time Mashine i Doni Darko su isto u prvih dvadeset. Stari i niskobudžetni filmovi me ne zanimaju, izgledaju krš i sputavaju maštu svojom izvedbom, bolje onda da čitam knjigu i sam sve vizualizujem nego da gledam film iz 1940 i sam dorađujem ono što je trebalo da bude prikazano u svojoj glavi. Stvarno preteruješ kad nazivaš T2 i BTTF filmovima sa slabašnom pričom. Ok, nisu na nivou Odiseje, ali onda, nisu ni ti filmovi na nivou knjiga, ako ćemo iskreno...

Maxo, sve je ok, ali gde nadje Filadelfijski eksperiment??? :D

Naravno, pored gorepomenutih filmova, ne sumnjam da ce na red doci i klasici zanra kao sto su ALIEN/ALIENS, Blade Runner, Fahrenheit (i slicni filmovi distopije)...uh, ogroman materijal.Sjajna tema.

Ma ne, naravno, ja lično ne verujem da se išta slično zapravo desilo - pola stvari koje sam gledao na Discovery-ju su čista fikcija. Samo sam dao presek te priče sa Lost-om. Zanimljivo je pogledati i ovaj link - http://www.timelooptheory.com/the_timeline.htm
Bizmark je dat kao primer, nije to bio jedini brod koji je bio strah i trepet u vreme wwII... Alien serijal, pa ni Predator, mi ne leže kao drugi filmovi iz žanra, mada ih volim, ali mi nisu u prvih pedeset. Blade Runner ima svoju antologijsku vrednosti kao deo sedme umetnosti i kao roman gosn. Dika, ali mi isto tako ne leži previše. Slično važi i za Pobesnelog Maxa :)

Hehe, takva anomalija vec postoji. Treba samo da ides jaaaako brzo :)

Jedan jako pametan čovek je jednom daavno već rekao da je "vrlo moguće da je Ajnštajnova specijalna teorija relativiteta prilično nepouzdana". Čitava fora je u tome ko je to zapravo rekao :D

oke, samo neke konstatacije u vezi putovanja kroz vreme, by me...

svako ko imalo racionalno razmišlja, ne mora biti naučnik, shvata da je putovanje u prošlost nemoguće. Kao što reče Max, postoji samo sada, ovaj trenutak koji postoji samo određenu jedinicu vremena, kretanje tog 'trenutka', u nedostatku bolje terminologije, čini vreme...

Ovo je jedna logična predpostavka, međutim, na "putovanje kroz vreme" ne treba gledati na isti način kao što su predstavljeni u zabavnoj literaturi i filmovima. Cela stvar je prilično apstraktna, da ju je teško i zamisliti, a kamoli opisati ovde... Zato mislim da čovek, ako se kroz prostor kreće brzinama bliskim svetlosnoj, može da putuje i "kroz vreme", tj. da njegovo vreme ne teče paralelno sa referentnim sistemom i da dolazi do diletacije vremena iako je ono teklo normalno za one koji borave u njima. Samim tim, dva referentna sistema su skewed jedan u odnosu na drugi i kroz vreme samo tako može da se putuje. Zato je logično da može da se "putuje u budućnost", ali ne i u prošlost. Dupliranje materije ni iz čega, što je neopodno da bi vi u prošlosti postojali paralelno sa samim sobom, je paradokalno samo po sebi. Odlazak u budućnost je, čini se, moguće i to će i biti slučaj kada jednom čovek ovlada tehnologijom deep space putovanja kreiranjem veštačkih wormhole-a (što je Igor lepo i kratko naveo) tj. bendingom prostora, s obzirom na to da je, po Ajnštajnu, putovanje brzinom svetlosti ili brže, nemoguće. Već tada će svaki "astronaut" biti i pravi time traveller, jer će odstupanja između referentnih sistema biti mnogo veća nego ona koja se javljaju kada piloti lete brzinom od tri maha (mada je i ta diletacija vremena merljiva u milionitim delovima sekunde). A i logično je to da, ako odeš u budućnost, otišao si i iz "sadašnjosti", te nema kreiranja paradoksa. Međutim, to znači da se i ne možeš vratiti u prošlost.

Uostalom, zbog čega nije zabeležen nijedan slučaj nečijeg povratka u prošlost? Nemojte samo da pričate o tome kako postoji "vremenska policija i sl.". Mnogo mi je zanimljivija "teorija" o tome da su priviđenja duhova, utvara, neobjašnjenih pojava kakve su lightning balls (za koje baš nema nijednog logičnog naučnog objašnjenja, sve teorije su far fetched) imaju veze sa time travellerima, ali isto tako je logičnije da ako se oni nalaze u istom fizičkom prostoru, tj. prostoru načinjenom od istog "materiala (i.e - atoma), da nisu u "našoj" dimenziji i da su samim vraćanjem u prošlost skrenuli u drugi timeline...
 
Poslednja izmena:
time travel je teoretski i dalje moguc, shto znachi da od potencijalnog ostvarenja te ideje josh se nije odustalo, u glavama nauchnika.

1. Ideja Multiverse-a(zdruzeni paralelni univerzumi u beskonachnosti) je podosta obradjena ne samo u SF krugovima, veci u nauci, jer postoji kao logichno objashnjenje za mnoge stvari. Po kvantnoj fizici, postojanje multiverse-a se objashnjava time, da talasno svojstvo materije izaziva razdvajanje univerzuma na dva dela, u svakom datom momentu. ovo je jaaaako uprosceno od zvanichnog objashnjnenja u kvantnoj mehanici, ali je nekoliko eksperimnata sa fotonima i sa skeniranjem univerzuma potvrdilo teoriju (videti WMAP cold spot za objashnjenje). Ima ih dakle - beskonachno, a shto su "blizi" to su slichniji.

O ovome sam jako mnogo raspravljao sa prijateljima koji imaju slična interesovanja kao i ja. Postojanje multiverse-a nije vezano za jednostavno fizičko postojanje neograničenog broja univerzuma tj. veliki broj kopija. Upravo svojstvo materije, tj. njegova dualnost uzrokuje "razdvajanje" na beskonačan broj verzija (još jedan zanimljiv film na tu temu koji je totalno laički "obrađen", ali je i dalje simpatičan je - Deja Vu sa Denzelom Vašingtonom), i da, što su bliži, to su sličniji - od onih u kojima sam ja jutros na posao pošao za pet centimetara drugačijom putanjom, do onog u kome uopšte ne idem na posao ili onog u kome ni ne živim u Srbiji. Čak iako zadržimo broj varijacija jednog čoveka u okviru nekih limita, broj varijanti je matematički beskonačan, a ako predpostavimo da "ne postoji" univerzum u kome ja uopšte ne postojim, onda u celu priču mora da uđe i nešto što bi nazvali sudbinom. Jer, ako se "ista materija" ponavlja za sve "univerzume", gde je bi otišla ona koju činim ja?

2. druga teorija o postojanju mutiverse-a potiche iz M teorije, koja isto predpostavlja beskonachno mnogo dimenzija, kombinovanjem 11 (10 + 1) dimenzija koliko ih ima u stringu (osnovna jedinica energije, po teoriji). pritom, ne kombiuju se tri po tri, vec svaka na odredjenom nivou, u odredjenoj brojchanoj vrednosti, shto i dovodi do beskonachnosti (ali ova teorija ne bi trebala da ima veze sa time travel-om, jer po njoj dobijamo univerzume sa totalno drugachijim principima, odnosno drugachijim fizichkim konstantama)

te dolazimo do teorije o time travel-u: onoga trenutka kada odesh u proshlost, izazivash josh jedno razdvajanje dimenzija - ona u kojoj ti nikad nisi ni stigao u proshlost, i ona u kojoj jesi. bash kako i govori Max u svom postu. i samim time - dimenzija iz koje si ti doshao za tebe vishe nije dostupna. eventualno slicha jeste, ako bi otishao josh vishe nazad, pojavish se na sekund u kanalizaciji, naprimer, i vratio se u trnutak odakle si pocheo puteshestvije u proshlost, doshao bi u dimenziju koja i dalje nije tvoja, vec ona gde je u proshlosti u jednom trenutku tvoja malenkost blejala par sekundi u kanalizaciji.

Ovaj princip je recimo, pojednostavljen i uz par izuzetaka, predstavljen u BTTF trilogiji. Uz razdvajanje dimenzija, to bi i dalje značilo da ti iz prošlosti nikad ne bi mogao da se sretneš sa sobom koji je došao iz budućnosti. Upravo je zato interesantno odmah sada obesmisliti pojam vremenske mašine. To nije vremenska mašina nego one way portal. Iako odeš u "prošlost", otišao si u drugu ljusku multiverse-a i povratka nema, jer bi to opet kreiralo paradoks.

gravitacija savija i vreme, i prostor. pod uticajem gravitacije, najblizi put od A do B nije prava putanja (za posmatracha na koga G ne utiche) vec je kriva putanja koja tezi izvoru gravitacije. koriscenjem negativne energije (koju tek treba da osetimo, pronadjemo) ti bi , teoretski mogao da se usprotivish gravitaciji crne rupe, (cija je energija pozitivna) i da prodjesh kroz nju, samim time da prodjesh i kroz vremenski Loop (po teoriji, na povrshini crne rupe vreme ne teche, a kada bi proshao kroz nju, doshao bi u proshlost. eto - sasvim validna teorija. negativna energija postoji, jer se njom objashnjava postojanje svemira, crne rupe postoje, to je cista neutronska materija bez elektrona, i sve shto ti treba je mashina koja emituje negativnu energiju jednaku onoj u centru crne rupe

Da li pričaš o "negativnoj energiji" ili black matter-u?
 
Filipenko, nemoj da si negativan...slobodno dodaj nesto, cemu negativna energija. :p
 
Ovaj princip je recimo, pojednostavljen i uz par izuzetaka, predstavljen u BTTF trilogiji. Uz razdvajanje dimenzija, to bi i dalje značilo da ti iz prošlosti nikad ne bi mogao da se sretneš sa sobom koji je došao iz budućnosti. Upravo je zato interesantno odmah sada obesmisliti pojam vremenske mašine. To nije vremenska mašina nego one way portal. Iako odeš u "prošlost", otišao si u drugu ljusku multiverse-a i povratka nema, jer bi to opet kreiralo paradoks.

ovde bih se slozio. upravo zbog paradoksa - sretnesh samog sebe, i wtf ? da li se u tom momentu ti secash sebe u proshlosti kako srecesh samog sebe, a ako se ne secash onda to nisi ti, a ako se secash onda on nije ti :D

one way portal zaista, jer proshlost je konstanta, a jedino objashnjenje bi bilo cepanjem realnosti na sve.

Koncept BTTF je po meni najrealniji, najbolje zamishljen (znam da je out of place, jer verujem da niko pojma nema kolko je to dobro, ali u Dragonball Z je isti princip odradjen samo mnogo komplikovanije :p u Trunks saga-i, koji u tom momentu, nikako nije za decu, suprotno verovanju)

Da li pričaš o "negativnoj energiji" ili black matter-u?

pricham bash o negativnoj energiji. u vojsci sam chitao knjigu, chijeg naslova vec 15 minuta ne mogu da se setim, ali znam da se knjiga bavi ocenjivnjem izvodljivosti nauchnih teorija, izmedju ostalog i time travel-a, pa je ceo proces opisan skroz, i koriscenje "negativne energije"

da se ne bih pogubio, evo ga link, http://en.wikipedia.org/wiki/Negative_energy << pogledati treci bullet, i objashnjenje za energiju mirovanja, i za negativnu masu. na to sam mislio.

a kog mrzi da gleda, urposceno do zla - energije egzotichnih chestica, koje bi pod uticajem gravitacije bezale, a ne prilazile predmetu sa kojim reaguju. teoretska materija, koja je daleko od empirijskog istrazivanja od strane ljudi ...

mali off: boze mili, sad videh u blicu da neke dileje prave akcelerator gde ce sudarati protone do beskonachnosti .. eto nama crne rupe na leto! :S:
 
U topiku koji otvaraju Terminator, Star Wars, Stargate? Bolje da ga nema. Kao ni nekih drugih stvari, još boljih od Star Treka :)

Dragi Filipenko, planiram da zavrshim sve, ali su mi neki ljudi malkice promenili koncept, pa ce, nakon svih tekstova sve biti slozeno. i pritom, Star trek ima respect sa moje strane, a do sekcije - Serije josh nisam ni doshao, to jes, pola tekstova je pripremljeno.
 
Filmovi koji su obelezili SF zanr:

AVP franshiza​
-

filmovi o dve vanzemaljske vrste koje se suochavaju sa ljudima, koji su pocheli kao odvojieni projekti, kasnije se stopili u jedno, prvobitno preko stripova i video igara, kasnije i u filmovima (koji su relativno slabo proshli kod kritike). publiku su osvojili unikatnim dizajnom za obe vanzemaljske vrste: Predator kao prepametno bice, ali bez pogleda u njegove civilizacijske i socijalne osobine, iskljuchivo je prezentovan kao lovac, borac, i Alien, predatorsko bice koje se se razvija koristeci tudje organizme kao sredstvo oplodnje, pritom, neverovatnih fizichkih sposobnosti - savrshena zver.

Interesantan je pokushaj da se tehnologija predatora predstavi skroz van sistema koje mi poznajemo - moze se zakljuchiti da ne koriste dekadni sistem u rachunanju, kao ni simetrije (nishan sholder weapon-a), kao i nasilnichka priroda - veshanje zrtava, guljenje koze, i oruzije podesheno da nanese shto vishe bola.

f_AVPm_dd9def3.jpg
 
Evo i ja da pomenem filmove K-Pax, The Abyss, Videodrom, Dodir meduze, Langolijeri (S. King), Kosač, A.I., Planeta majmuna i 12 majmuna (fenomenalan SF) i meni omiljenu seriju X Files.
 
Poslednja izmena:
K-Pax je pravi SF :D
 
A gde je tu A Clockwork Orange!?!?!? Mislim da je tamo buducnost opisana bolje nego igde drugde.

Za sada si 100% u pravu... Klark, Asimov i ekipa ispadoshe josh i romanticari :trust:

genijalcin@23 je napisao(la):
Odiseja, Solaris, 1984 (Lukasova verzija - THX 1138 - mi nije nesto), Close Encounters of the Third Kind, Stalker (!), Dune (knjige i igre su mnogo bolje od filma, po meni, ali ajd' ), Alien (prvi deo je nenad hebiv), itd.

Terminatori i ostali trash nije vredno spomena.

Isto razmishljamo...

Odiseja (knjige + filmovi), Solaris (ruska original verzija), Bliski kontakt... (mada Spilbergu zameram neke stvari kasnije u karijeri) itd.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno